Şimdi Ara

Dijital Oyun Tasarımı Bölümü İş İmkanları Var mı ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
1
Favori
24.467
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Bilgi Üni. ve Bahçeşehir üniversitesinde eğitimi veriliyor.

Ülkede az bi az hareketlenmeler oluyor oyun sektöründe.

Mezun sayısı az olunca haliyle acaba iyi maaşlarda belli başlı şirketlerde çalışılabilir mi ?

Bu bölümlerin geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz mesela bi 4 sene sonrasını falan ele alalım

• Kanka bu bölümün bence daha zamanı var çok erken açıldı. Şöyle düşün tanıdığın oyun geliştiricilerin kaçı böyle bir bölümden mezun oldu :D Ya yazılım ya da tasarımcıların çoğu oyun yapıyor biraz erken bi 5-10 sene sonra seçilebilir
  • quote:

Orijinalden alıntı: baris2447

Kanka bu bölümün bence daha zamanı var çok erken açıldı. Şöyle düşün tanıdığın oyun geliştiricilerin kaçı böyle bir bölümden mezun oldu :D Ya yazılım ya da tasarımcıların çoğu oyun yapıyor biraz erken bi 5-10 sene sonra seçilebilir

Kardeşim bölüm yeni açıldı :D şaka mı yapıyorsun?

Yeni açılan bir bölüm ve daha mezun bile vermemiş, nasıl ünlü mezunların olmasını bekliyorsun?

Bölümü kazandım Bahçeşehir Üniversitesindeyim. Bölüm hakkındaki yeterli bilgiyi okuldaki hoca ve öğrencilerden aldım. Merak ettiklerinizi sorabilirsiniz seve seve cevaplandırırım.

İş imkanları konusuna gelince, Türkiyede yaklaşık 7-8 tane büyük oyun firması ve birçok küçük çaplı üretici var. 2 yıl sonra okul ilk mezunlarını verecek ve Türkiyede ilk defa "Dijital Oyun Tasarımcısı" ünvanlı insanlar olacak. Ve haliyle oyun firmaları bu insanları tercih edecekler. Dijital Oyun Tasarımından yüksek lisans yapmış bir mühendis ile Dijital Oyun Tasarımı lisans mezunu insanlar oyun yapımında aynı seviyede olacak. Hatta 4 sene boyunca bu işi öğrenmek o işte daha çok profesyonelleşmeyi getirecek. Ayrıca bölümde bir Yazılım Mühendisinin öğreneceği yazılım ve programlama dersleri de veriliyor. Bu demek oluyor ki bölüm çok yönlü.

4 yıllık lisans programını kısaca açıklamak gerekirse; ilk iki sene temel oyun tasarlama ve programlama dersleri alıyorsunuz. Üçüncü sınıfta sizden yöneleceğiniz alana göre ders seçmeniz isteniyor. Bu nasıl olacak derseniz örneğin; eğer oyun tasarımında programlama kısmını yapmak istiyorsanız derslerinizi ona göre seçiyorsunuz, modelleme yapmak istiyorsanız ona göre seçiyorsunuz. Yani tek tip eğitim yok. Çok dallı bir program ve sizi her yönüyle bir "Oyun Tasarımcısı" yapmayı planlıyorlar.

Ayrıca bu kesinlikle çok önemli, lisans programında Matematik veya Fizik gibi dersler yok. Tamamen tasarım düşüncesi, programlama ve oyun yapımını öğretmeyi amaçlıyorlar. Tabi ki zorunlu olarak Edebiyat dersi ve seçmeli dersleriniz oluyor (Din Kültürü veya ikinci yabancı dil gibi).

Bu bölüm şu an Türkiyede sadece iki üniversitede var. Bilgi ve Bahçeşehir. Ben yurt dışı olanakları ve partnerlik yaptığı birçok oyun firması, CO-OP sistemi, MF4 puan türüyle alması ve okulu yapı olarak daha çok beğendiğim için Bahçeşehiri tercih ettim ama Bilgi de bu konularda oldukça başarılıdır diye umuyorum.

Sorularınız varsa sorabilirsiniz en kısa sürede cevaplandırabilirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi omerakz -- 15 Kasım 2018; 0:10:29 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bilgisiyar ve yazılım mühendisleri etrafta aç kurt gibi gezerken bu dijital oyun bilmemnesini kaptırmazlar size dostum
  • omerakz O kullanıcısına yanıt
    Okuduğuma göre şu anda bahcesehir Üniversitesinde dijital oyun tasarımı okuyorsunuz. Ben de bu bölüme gitmek, oyun tasarımcısı olmak istiyorum. Çocukluğumdan beridir oyun yapmak yada yapımında rol almak hayalim. Fakat bu bölümde okuyanlar pek forumlarda gezmiyorlar dolayısıyla bilgi alamıyorum. Sizi daha yeni gördüm ve aklımdaki tüm soruları sizlere soracağım. (İngilizce seviyem upper intermediate)

Dersler ingilizce olarak veriliyor sanırım, peki hepsi mi veriliyor edebiyat da mı ingilizce?

Oyun geliştirici firmalar buradan hiç işe mezun alacaklarını belirttiler mi?

Eğitimi verirken hangi oyun motorunu kullanıyorlar?

Eğitim esnasında örneğin kodlamayi da öğretiyorlar mı?

Sizce bu bölümden mezun olup "Dijital Oyun Tasarımcısı" unvanını alan kişiler rahatça bir oyun firmasına girebilir mi gerek yurt içi yada yurt dışı?

Dersler tam olarak nasıl oluyor, oyun tasarımıyla alakalı dersleri nasıl veriyorlar. Örneğin, öğretmen ilk olarak kendisi gösteriyor sonra öğrenciler orda aynısını kendileri mi yapmaya çalışıyorlar?

Ev ödevleri veriliyor mu, veriliyorsa bunlar nasıl ödevler oluyor?

Üniversiteden mezun olmadan önce sizden bir mezuniyet projesi yapmanızı isteyecekler mi?

Son olarak Dijital Oyun Tasarımcısı olan birisi olası bir durumda yazılım firmasında yazılımcı olarak çalışabilir mi?

Sorularımı tek tek cevaplarsanız, minnettar olurum. Kolay gelsin, iyi günler.

• Bu bölümü okuyan arkadaslar varsa bana ulaşabilir mi?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: BigMuffin

Bu bölümü okuyan arkadaslar varsa bana ulaşabilir mi?
    buyur
  • Klord kullanıcısına yanıt
    Bölüm hakkında bilgi verebilir misin hocam? Hangi ünidesin? Kaçıncı sınıftasın?

• quote:

Orijinalden alıntı: BigMuffin

Bölüm hakkında bilgi verebilir misin hocam? Hangi ünidesin? Kaçıncı sınıftasın?
    bahcesehir, zaten en iyisi o diyorlar

Git yazilim oku

neden?

Cunku her seyden azar azar gosterip bisi ogretmiyorlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Klord -- 13 Nisan 2019; 7:21:58 >
  • Up

• Nasıl güzel midir bu bölüm ? Yazılım mühendisliği veya bilgisayar mühendisliği okumaktan daha mı mantıklıdır ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: richwarrior39

Nasıl güzel midir bu bölüm ? Yazılım mühendisliği veya bilgisayar mühendisliği okumaktan daha mı mantıklıdır ?
    Bence yazilim secin, yazilim secince oyun da yapabilirsiniz diye dusunuyorum.

• sunquad S kullanıcısına yanıt
    Abi merhabalar bende bu bölüm hakkında araştırma yapıyorum da sorularına cevap geldimi veya 2017 yılında atmışsın bölümü kazanabildin mi önerilerin neler???
  • selimgzkk S kullanıcısına yanıt
    +1 sen ne tercih yaptın?

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • https://www.youtube.com/watch?v=f2mzpmswQ4w&feature=youtu.be

• redwolf0 kullanıcısına yanıt

Ona bakarsan elektrik müh. bilgisayar ve yazılım müh. kapsar. Kaç tane elektrikçi bilgisayarcı kadar yazılıma hakim? Bunu da aynı onun gibi bu adam 4 sene sırf bu alana yönelik eğitim alıp piyasaya çıkacak. Bu alanda bilgisayarcıları her türlü tokatlar

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.