Şimdi Ara

DHCP ip adresi alma

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
3.509
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • internet cafemde ağ kurulumu yapıyordum tüm pc ler acık ve ev ve işyeri ağı kura girdim tek tek yaptım ama 3 makina dhcp ile atanmış ip adresi aldı ve internete girmeye başladı. ipno:10.0.0.2 255.255.255.0 10.0.0.2 sekline geldi ama 7 makinam otomatik ip adresi alarak 169,124,25,,, şeklinde ip adresi aldılar. ayarlarına baktım dhcp sunucusu etkin ama ip adresleri otomatik alıyor ve internete girmiyorlar.

onların da dhcp ile atanmış ip adresi alması için ne yapmalıyım çok acil yardım bekliyorum

• bütün ipleri kendin girmeyi dene 10.0.0.10 10.0.0.11 10.0.0.12 gibi zaten alt ağ maskesi 255.255.255.0 olacak
  • ozamanda birbirlerini görüyorlar ama ağ maskesini doğru girmeme ragmen internete girmiyorlar
  • 169,124 le başlayan IP adresi APIPA adresleridir ve bilgisayar kendiliğinden alır onu otomatik olarak alıyor diyemezsin.Çünkü DHCP sunucuna erişemediği zaman bile bu IP adresini ( APIPA = 169.124... ) Kendiliğinden alır.
    yapman gereken şey sıralamasıyla şunlar olmalı
    Komut satırını çalıştır ve;
    ipconfig /flushdns ( bu komutla dns önbelleğini temizle )
    ipconfig /renew ( bu komutla bilgisayarının yeni bir IP adresi almasını sağlarsın...
    Ortamda DHCP sunucusu aktifse vede clientlar bu sunucuya ulaşabiliyorlarsa DHCP kesinlikle IP dağıtır.

DHCP Kurulum ve Yapılandırması ile ilgili bilgi :http://forum.donanimhaber.com/m_6222238/mpage_1/key_//tm.htm#6222238

--------------------------------------------------------------------------------------------------
    Edit : Link

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mahirc -- 19 Mart 2006; 0:25:11 >
  • DHCP sunucunda IP pool un büyüklüğünü kontrol et bence. O havuz kaç IP dağıtılabileceğini belirler. Mesela DHCP IP pool 10 ise 10 makinaya DHCP IP dağıtır 11. makina o sunucudan IP alamaz..
  • ipconfig /renew deyince Hata oluştu DHCP sunucunuzla bağlantıya geçilemiyor. İstek zaman aşımına ugradı deniliyor.

sabah bağlanıyordu öglen bir anda koptu. dhcp ile ilgili topici inceledim denetim masasından bileşenlere baktım ama dncs ile ilgili bileşen bulamadım. xp kullanıyorum topic teki bilgiler hem ingilizce hem 2000 için resimlenmiş anlatılmış.

sistem geri yükleme ağ ayarlarımı sabahki konumuna getirir mi?
  • quote:

Orjinalden alıntı: adanarock

ozamanda birbirlerini görüyorlar ama ağ maskesini doğru girmeme ragmen internete girmiyorlar

Default gateway e ne yaziyorsun?
  • quote:

ipconfig /renew deyince Hata oluştu DHCP sunucunuzla bağlantıya geçilemiyor. İstek zaman aşımına ugradı deniliyor.

sabah bağlanıyordu öglen bir anda koptu. dhcp ile ilgili topici inceledim denetim masasından bileşenlere baktım ama dncs ile ilgili bileşen bulamadım. xp kullanıyorum topic teki bilgiler hem ingilizce hem 2000 için resimlenmiş anlatılmış.

sistem geri yükleme ağ ayarlarımı sabahki konumuna getirir mi?

Konular windows 2003 için anlatılmış ta... Orası değil bizim sorunumuz CYSTEIN arkadaşımızın dediği gibi IP pool larla ilgili bir sorun olabileceğini güşündüğümden sana O yapılandırmaya bir göz atmanı istedim.
  • calışan ve internete giren pc bu sekilde
    bu nun gibi yapıyorum elimle 10.0.0.6 veriyorum ip nosunu diğerlerini bunun gibi yapıyorum.

ağ ayarlarına bakıyorum dhcp etkin diyor ama renew derken bulanmıyor diyor yeni bir dhcp sunucusu kurma aşamaları xp için nelerdir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi adanarock -- 19 Mart 2006; 1:23:01 >
  • Neyse Pek sen elle atayınca 10.0.0.6 No diye internete girebiliyorlar mı ? Biribirilerini görebiliyorlar mı ?

Edit : Hatalı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mahirc -- 19 Mart 2006; 1:28:33 >
  • tamam bi tanesi oldu dns sunucusunu boş bırakmışım oraya da 10.0.0.2 yazdım internete girdi. ama yinede dhcp ile yapılanmak isterim.

dhcp sunucusunu yeniden kurmak için hangi yolları izlemeliyim (xp)

gece gece yardım ve önerileriniz için teşekkür ederim arkadaşlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi adanarock -- 19 Mart 2006; 1:31:57 >
  • Sizin bu dhcp server neyin üzerinde :) Ben ADSL modemin DHCP sunucusu var ve onun üzerinden DHCP sunumu yapıyorsunuz diye düşünüyorum :) Eğer öyle değil de 2003 Server üzeriden DHCP sunum yapıyorsanız bunun nasıl yapıldığına dair microsoft web sayfalarında illaki bilgi vardır.
  • quote:

tamam bi tanesi oldu dns sunucusunu boş bırakmışım oraya da 10.0.0.2 yazdım internete girdi. ama yinede dhcp ile yapılanmak isterim.

dhcp sunucusunu yeniden kurmak için hangi yolları izlemeliyim (xp)

gece gece yardım ve önerileriniz için teşekkür ederim arkadaşlar

dhcp server kurmana gerek yok kullandığın router/modem sana bu özelliği sunar zaten.
  • benim 20 makinalık bir internet cafem var bu konuda yardımcı olamıyabilirim ama fikir verebilirim yapmanız bazı modemler DHPC adresini 20 makinada 10 olarak alabiliyor modeminin markası ve ayarları hakkında pek bi bilgim yok ama yapman gereken DHPC ayarlarında eğer zoomx5 kullanıyorsan bunun ayarları hakkında sana yardımcı olabilirim. LAN SETTING den LAN CONFIRIGATION bölümüne gir orda DHPC server enable olcak DHPC POOL ADRESS SELECTION bölümünde eğer ayarların SYSTEM ALLOCATION yazıyorsa sen bunu USER DEFINED yap daha sonra alt kısımda ip aralığı olacak modem ip si sonrasını buraya yaz mesela modem ip olarak 10.0.0.2 alıyorsa 10.0.0.3 senin ana makinan ve sonunu 10.0.0.255 olarak ayarlıyabilirsin bölece otomatik alırken fazla arama yapmaz SAVE SETTINGS ve daha sonra SAVE REBOOT yapıp çıkacaksın dikkat edersen DHPC SERVER tekrardan sana 10 makina gösterecek bunu fazla takma o yine ip adresi alır bu modemin açığıdır. bol şans :)
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.