Şimdi Ara

-*-*DH UZAY İLE İLGİLENENLER KULÜBÜ*-*- (DH UZAY ÜSSÜ) 220 kişi olduk (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.231
Cevap
75
Favori
133.064
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • orda da gökyüzü ile ilgili bilgiler var bide ufolar tabi
  • quote:

Orjinalden alıntı: SkYNeT-06

quote:

Orjinalden alıntı: waRRioR

gnoxis.com öneririm bi ara haddinden fazla giriyodum bu siteye kötü şeyler olduktan sonra girmiyorum

iyi güzelde, bahsettiğiniz sitenin konumuz ile ne alakası var şimdi_?

kötü şeyler ?

Arkadaşlar bide şöyle normal ev için fazla pahalı olmıcak teleskop arıyorum ama çokta büyük olmasın çokmu şey istiyorum

• Beyler seti home projesine katılan veya haberi olan varm aranızda ne düşnüyorsunuz bu konuda?

SETİ : Kısacası uzaylıları aramak için kurulmuş ve kullanıcılara açık isteyenler bilgisayarlarına küçük bir programla uzaylıları dev teleskoplardan dinleyebilir.
  • evet şuan elimde hala bir teleskop olmadığı için, bu geceki AY tutulmasını mecbur elimdeki Canon A570 4x ile zoomlayıp çekim aldım

foto tamamen orjinal hali ile 1600*1200 ! , crop vs vs düzeltme yok

-*-*DH UZAY İLE İLGİLENENLER KULÜBÜ*-*- (DH UZAY ÜSSÜ) 220 kişi olduk

ayrıca:
    Gökbilim forumundan bir arkadaşımızda kendi teleskobu ile bu tutulmayı dakika dakika gözlemleyip fotoları almış!

Tutulma öncesi;

Tutulma başlangıcı;

bu görüntüleri sağlayan Teleskop

konus 1796 motormax 130mm

Fiyat 999,00 $
    KDV Dahil Fiyat 1.259,74 YTL

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SkYNeT-06 -- 17 Ağustos 2008; 2:05:42 >

• ve bu Ay fotoğrafıda tam bir sanat eseri
    Şu ana kadar yeryüzünde amatör bir teleskopla çekilmiş,
    bundan daha net bir Ay fotoğrafı görmedim. Sanki Ay'ın etrafındaki bir uydudan çekilmiş gibi...

kullanılan ekipmanlar

Camera: DMK31AF

Telescope: Celestron C9.25 > yurt dışı fiyatı $1,999.00
    http://www.telescopes.com/telescopes/catadioptric-telescopes/celestronc925sgtschmidtcassegrainwxltcoatings.cfm

TR satışı fiyatı bunun 3 katı ! gerisini siz hesaplayın
    ama harika bir cihaz

ve alınan fotolar!

bu gözlemi yapan kişi Michael Karrer

kendi sitesindeki diğer gözlem fotoğrafları

mutlaka bakmadan geçmeyin

http://www.flickr.com/photos/michael_karrer

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SkYNeT-06 -- 17 Ağustos 2008; 2:33:15 >

• madem uzay o kadar yakından incelenebiliyor,fotoğraf da çekiliyor..
    neden atmosfere girip çıkan uzaylılar varmış.
    onlar bol bol fotoğraflanırdı..ay bile dibinden çekilebiliyorsa..
  • quote:

Orjinalden alıntı: gitarist55

madem uzay o kadar yakından incelenebiliyor,fotoğraf da çekiliyor..
    neden atmosfere girip çıkan uzaylılar varmış.
    onlar bol bol fotoğraflanırdı..ay bile dibinden çekilebiliyorsa..

( ufo ) kısacası tanımlanamayan ucan bazı cisimler Nasa ve bazı gözlemciler tarafından görüntüleniyor zaten!

http://www.ktunnel.com/index.php/1010110A/785382521a9035d930a888262d68f4ccdb7803714a14e301a3d3349c931fb383ebeb495464f02aea17061

ama ne derece doğru bilemiyorum!

• skynet-06

Hani diğer evde olduğu için modelini gösterememiştim.İnternetten gezinirken buldum teleskobu :).

http://www.pamirtasco.com/60x900_teleskop.htm

Nasıl özellikleri?
  • 60x900 teleskop nasıldır?Neleri görebiliriz?Bilen yok mu?
  • sizde bulunan teleskop bir mercekli refractor 60 mm!.
    malesef iyi bir AY gözlemi için doyurucu olmayabilir + uzak gezegenleri gözlemleme şansınız hiç yok gibi!
    zaten bu tür teleskopları hiç tavsiye etmiyorlar. bakınız: gökbilim forumları

biz yakın gezegenler başta Ay dahil ve kraterlerini, Satürnün halkasını , gök adaları vs vs detaylı gözlemlememiz için
    en az 130 mm çaplı, odak uzunluğu 1000 mm üstünde olan newtonian Reflector aynalı teleskoplar tercih ediliyor.

elinizdeki teleskop aslında doğa için malesef, Uzay için yazdıklarına bakmayın!
    ki zaten Tasco markasındanda birşey beklememek lazım.

Dünyadaki en iyi teleskoplar Meade, Orion, Celestron, markalarıdır ki en ucuzu 400 $ usd den başlar yada 500 ytl
    birde takahashi var 2000 usd den başlıyor fiyatları derin uzay, yakın gezegen, gök adalar ,bulutsuları, uzak galaksileri ve detaylı Ay gözlemleri için

en basitinden şu aşağıdaki Meade teleskop özellikleri ile her alanda iyi sayılacak bir gözlem yapabilirsin

KDV Dahil 828,50 YTL

http://www.hepsiburada.com/productDetails.aspx?categoryid=277041&productid=ofismeadeeq130#tablnk

daha araştırma içerisindeyim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SkYNeT-06 -- 15 Kasım 2008; 3:45:46 >

• Teşşükürler cevabın için.Zaten 200 liraya falan almıştım :(
  • Ama bak burda
    http://www.astrofotograf.com/amator_gozlem/teleskop_secimi.html
    60mm ile Satürn'ün halkasını Jupiterin uydularını görebilirsiniz yazıyor?
  • gollum

• quote:

Orjinalden alıntı: Mage_DewiL

gollum

Senin de ondan pek bir farkın yok
  • quote:

Orjinalden alıntı: murtix7

Ama bak burda
    http://www.astrofotograf.com/amator_gozlem/teleskop_secimi.html
    60mm ile Satürn'ün halkasını Jupiterin uydularını görebilirsiniz yazıyor?

ama böyle bir gözlemi yapabilmeniz için

şöyle bir teleskop almalısınız ki , sizdeki teleskobun mercek ve ayna kalitesi şüpheli !
    çoğu bu tür teleskoplarda kullanılan malzeme ayna mercek gözlem için yetersiz kalabilir.

sizdeki ve bu sitedeki celestron teleskobun fiyatlarını karşılaştır derim

http://www.garantisite.com/site/page.asp?dsy_id=1703

asıl mercekli ciddi teleskoplar bunlardır!

mesela o görüntüleride yukarıda örnek resimlerde vermiştim
    ( ay tutulması gibi )

siz şimdi elinizdeki o teleskop ile bu ay tutulmasını bu kadar net ve detaylı krater gözlemleyemeyebilirsin

satürnün halkasını bit kadar göreceksin ama oda 1500 ytl lik iyi bir teleskoplar ile mümkün.

sizdekinden iyi daha doğrusu orta sınıf 60 mm 80 mm ve üstündeki 100 mm olan iyi bir mercekli teleskopların bile şu kusuru var. gözlem sırasında baktığınız nesnenin renk tonlarını bire bir göremiyorsunuz
    biz buna renk koması , kırılması diyoruz.
    örnek olarak satürnün halkasını izlerken etrafında kırmızımsı veya mavimsi renk halesi görebilirsin veya aya bakarken renklerdeki kontrast detaylı olmayabiliyor veya uzaktaki bir yıldızı izlerken etrafında alakasız renk halesi görebilirsin.
    ve problem amatör ve pro çalışan bir gözlemcinin keyfini tamamen kaçırıyor!

ama illaki mercekli iyi bir teleskop istiyorsan en kötü ihtimalle 80 mm olmak üzere Yüksek kaliteli fluoro ED camdan yapılmış çift elemanlı (doublet) objektifli , yüksek geçrigenlik sağlayan kaplamalı, renk kırılımı yapmayan üst sınıf mercekli teleskop alman gerekir
    sınıfında en iyilerinden
    Geniş açı fotografik çekimler ve gözlemler için ideladir

fiyatına bak teleskopda bulunan Fluoro EDF 2 mercek sınıfında en iyi malzemedir
    buda teleskobun kendisi
    http://www.garantisite.com/site/page.asp?dsy_id=1683

örnek:
    şu bahsi geçen çin malı nokia N90 ve üstü telefonlar sanırım 300 ytl ye satılıyor.
    ama orjinal Nokina N 90 serisi üstü 1000 ytl civarı. neden_? çünkü kaliteli
    anlatabildim umarım

sizdeki teleskop malesef çakma ürün! yanlış anlamayın

60 mm ile gözlem yapamazsın demiyorum yanlış anlamayın
    ama çok çok kaliteli detaylı iyi bir gözlem yapamazsınız malesef.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SkYNeT-06 -- 17 Ağustos 2008; 21:24:55 >

• Yok ne yanlış anlayacam.Kendi salaklığım araştırmadan etmeden almışım.Zaten fiyatından belli oluyor 200ytlNeyse evde dağ manzarası var ben de dağlara bakarım
  • quote:

Orjinalden alıntı: murtix7

Yok ne yanlış anlayacam.Kendi salaklığım araştırmadan etmeden almışım.Zaten fiyatından belli oluyor 200ytlNeyse evde dağ manzarası var ben de dağlara bakarım

Estagfirullah
  • evet sayın DH uzay üssü dostlarım. yıllar önce içimde bir merak ve heves ile başlayan gökbilim dalına
    yeni aldığım teleskop ile bugün ilk adımları atarak hayırlısı diyerek başladım

en son araştırma ve tavsiyeler doğrultusunda aldık teleskopumuzu

ilk resimler, daha kutusnu açmadım.

ve kurulumdan sonraki mutlu son :)

bu mesajı saat 18:00 sularında hemen yazmam gerekirdi
    ama vakit kısıtlamam olduğu için şimdi yazabildim

aradan 2 saat sonra

ilk gözlemlerim ve bazı duygularım

aldığım teleskop ile ilgili gökbilim forumundaki incelemelerimi tamamen
    buraya aktarıyorum

akşam üstü bütün kurulumları alel acele yaptım.

kabaca bir kurulumdan sonra hava ve atmosfer şartlarının iyi olduğunu fırsat bilerek
    saat 20:00 sularında hava tam kararmadan evimin balkonundan ilk önce tam karşımda bulunan yaklaşık 20 km uzakta çıplak gözle çok zor gördüğüm
    Elmadağında bulunan TV vericilerin direklerinin direklerini tek tek sayabildim
    ve tepesindeki yanan sönen kırmızı uyarı ışıklarını çok net keskin ve yakın görebildim. ( yeryüzü gözleminde çok başarılı )
    bu çok iyi isabet oldu benim için, ki her iki alanda yeryüzü ve uzay gözlem beklentimi fazlasıyla karşılayacak gibi.

sonra hava tam kararırken saat 20:30 sularında
    şehir ışıklarının fazla olduğu aynı bir mekanda balkonumdan, Jupiteri' nohut tanesi kadar,
    ve çevresinde bulunan uyduları çok net bir şekilde görebildim.
    ( 9.7 mercek ile )
    jupiterin her 2 kuşağını gayet net bir şekilde görebildim.
    tabi kuşakdaki detaylar lekeler belli değil ama gözlem açısından doyurucu oldu diyebilirim.

şuan elimde fotoğraf makinesini teleskopa monte etmek için aparat olmadığı için
    gözlemlerimi aşağıdaki örnek fotofraflarda belirttim şimdilik

hemen hemen fotoğraftaki gibi diyebilirim. zaten bu gezegen çok çok uzak !!!

jupiterdeki detayları görebilmek içinde kullanım seviyesi 2 olan en az 300 euro luk teleskop gerektiriyor malesef oda yurt dışı fiyatı
    ve TR ye gelene kadar nerdeyse 3 e katlanıyor bu fiyatlar size tavsiyem tabi tanıdığınız var ise yurtdışından getirtin .
    çok uygun oluyor fiyatlar

herneyse.
    saat 22:00 - 23:00 gibi Ay'da yüksekliğe biraz eriştikten sonra 26. mm ile ilk dolunay gözlemimi aldım. görüntü enfesti diyebilirim.

sonra 9.7 mm ye geçtim ve netlemeyi ayarlayarak daha yakından Ay'ın gölgede kalan kısmını
    yani kraterlerini çok yakından berrak net ve keskin bir şekilde gözlemleyebildim.
    açıkcası 80 mm refractor mercekli bir teleskopdan bu kadar kadar güzel net keskin berrak bir görüntü beklemiyordumki
    gerçektende şuan için beklentilerimi fazlasıyla karşıladı :) nede olsa bu bir Meade Teleskop ürünü yaklaşık 790 YTL bayıldım.
    ama aldığım gözlemler harcadığım parayı tamamen unutturdu

ay gözleminde bir örnek verecek olursam: tamamen aynı kalitede bir gözlem yaptım
    9.7 mm göz merceği ile Ay'ın karaterlerini aynı bu fotoğrafdaki gibi net ve temiz olarak gördüm

26 mm ile de aynen bu şekilde

nasıl _?
    ______

ilk gözlemlerim sırasında elektronik go to sisteminden şuan pek anlamadığım için ilk evvela elle manuel olarak jupiteri ve Ay'ı kolaylıkla bulup gözlemledim.

sonra, elimde bulunan 8 adet 2700 mah Varta marka sarjlı olan pilleri takarak go to sistemini ,
    kumadayla yön testlerini , ay takip , kısacası motor aksamını 2 saate yakın test ettim problem çıkmadı şükür.
    şayet sarj olayı ilerde başıma dert olursa belki bir adaptör alabilirim.
    ama şuan 2 saatte yakındır kullanıyorum piller bitmek bilmiyor

ayrıca: teleskobun kundağı aleminyum ve çok paratik
    + hafif olmasına rağmen zemine çok iyi dengeli basıyor ve jupiter gözlemimde asla titreme olmadı.
    ( go to motor sistemi çalıştırıp test ederkende )
    en ufak bir titreme olursa gözlem zevkiniz kursağınızda kalıyor!
    o yüzden kundağı çok kaliteli bir teleskop seçin herzaman.

şuan acemi ve hiç bilgi sahibi olmayan birisinin ilk gözlemleri bu kadar

görüşmek üzere

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SkYNeT-06 -- 23 Ağustos 2008; 0:35:35 >

• skynet kardeşim hayırlı uğurlu olsun ilk olarak nereden aldın ve modeli nedir? 2. olarak aldığın yer 800 ytl ye taksit yapıyormu zaten kalite ortada meade

daha fazla resim isteriz ama son oalrak fotoğraf makinanın markası nedir ve özel olarak tutturucu (yada ne deniyosa ) alacakmısın

vartanın şarjlı pilleri çok kalitelidir bu arada hatta dijital fotoğraf makinesi bölümden konusu açılmıştı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dmc 12 -- 20 Ağustos 2008; 15:52:10 >
  • ya bende çok istiyorum bi teleskop almak için fakat maliyet kısıtlı ev gözlemleyecepim tam olarak bi çayır çimen yok evdenmi bakacam
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.