Şimdi Ara

*** DH SUZUKİ SX4 KULLANICILARI KULÜBÜ *** (810. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18.742
Cevap
84
Favori
685.555
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 808809810811812
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: passenger2203

Çok teşekkür ederim benim anneannemde’de aynı sıkıntı var gidip 20bine bi clio ya da pejo alsam rahat edemez. Peki parça bulmakta sıkıntı yaşıyor musunuz hiç? Fiyatları makul mü yedek parçaların?
    Parça sıkıntısı eskidendi.. ( tüm markalar için )

Bu zamana kadar ihtiyacım olmadı şükür.. zaten bakım parçaları ( filtreler vs ) internette her yerde mevcut..

Motor bildigim kadar Toyota vvt motor..

bana en bilinmeyen bir markanın en bulunmayan parçasını söyleyin internetten 1 hafta içinde getirteyim..

Çinden bile sipariş veriyorsunuz gümrükte takılmaz ise 2 haftada kapınızda..

Şu an marka aklıma gelmiyor en çok satılan ucuz bir şey skoda loggdy mi ne.. yada duster diye aklımda kalmış geçen sene bagaj

kilidini bekleyeni biliyorum :)

Bakım demişsiniz.. Herhangi bir corolla nın yada eskort un .. focus un benzin degişimi , disk balata degişimi ne ise o.. birisi

atıyorum 350 ise digeri 360 olsun.. yada 340 olsun.. fark yok yani..

• Şambali tatlısının üzerine konan fıstık tanelerini oldum olası sevmiyorum..

Her dilimin üzerine illaki bir tane fıstık konmalımı ? Seven var sevmeyen var.. Allah'ın nimeti diye fıstıgı da bir kenara

ayıramıyorum mecburen yiyorum

velakin o pişmiş fıstıgın verdigi garip tat anlık olarak Şambainin tadını kaçırıyor ..

Ne yardan geçebiliyorum nede Serden..

Derdim büyük

• Geçen sabah Benzinlikte nasıl bir Hayat dersi aldım paylaşayım..

İnsan her yaşta yontulmaya devam ediyor arada bir şeyler sizi sınıyor tabii farkına varırsanız..

Efendim konu şu..

Sürekli benzin ve gaz aldıgım istasyondakiler ile yıllardır tanışır olduk , akaryakıt alımı sırasında günün muhabbetini eder geçeriz.. Bazen hava çok soğuk der , bazen politika yapıp laflarız.. Pompacılardan birisi benim Alüminyum Kredi kartı kutusunu begendi.. öyle ahım şahım bir şey degil çin pazarlarında 5 TL ye bulursunuz . Bende ona demiştim'ki..

'' Bir ara Çin den sipariş edersem sanada getiririm ''

Muhabbet oydu , gel zaman git zaman ha bugün ha yarın derken geçen hafta 3 tane sipariş vermiştim internetten..

Geçen sabah işe giderken hadi dedim gaz alayım , sabahtan fulleyeyim 2 hafta idare etsin dedim..

girdim benzinlige.. Tesadüf ya bu pompacının vardiyasıymış.. içeriden çıktı geldi bu..

'' Abi fulluyorum '' dedi...

'' Fulle.. depo zırlamaya başladıgında kesersin '' dedim ve PO kartımı verdim.. kredi kartımdan otomatik kesiyor..

Pompacı aldı LPG pompasını taktı depoya .. LPG dolmaya başladı , o an pompacı aldı eline cam sil şeysini başladı camları silmeye

, bir taraftan da bir şeyler anlatıyor havadan sudan konuşuyor.. Ben ise onu dinler gibi gözüküyorum ama aklımda başka konular

var..

O anda aklıma u pompacıya verdigim söz geliyor.. Çin den alüminyum kredi kartı kutusu !

ve Sabah Sabah içime şeytan giriyor.. kendimce düşünüyorum...

'' Yahu siktiret.. ona ver buna ver. hayratmı yapıyorsun .. boşver ''

sanki biri kulagıma söylüyor bunu.. sonra kendimce düşünerek destekliyorum kendi kurgumu..

'' tabii ya.. bu zamana kadar verdik te noldu , kıymet bilenmi var ''

İnsanoğlu ne kadarçig süt emmiş bazen kendinde görüyor ama işe uyanamıyoruz.. 5 TL nin derdine düşmüşüm haberim yok..

Ben bunları düşünürken pompacının işi bitmiş bana sesleniyormuş lakin ben onu dinlemedigim için dalıp gitmişim..

'' Abii.. Abiiii '' diye bana sesleniyor..

'' Haaa ... diyorum pardon daldım gittim ''

'' Abi.. depo fullendi.. bu arada LPG Pompa girişinde kapak yoktu senin.. ben buradakilerden bir tane takıverdim..

yahu.. bir plastik kapak , ama bana göre Hayatın şamarını yedim..

uzun zamandır aklımdaydı LPG girişinde kapak yoktu bir kaç defa sanayiye ugrayıp almak istedim hep zulüm gibi geldi yada hep

unuttum.. Pompacı o kapaga illaki para vermedi orada unutup giden arabaların kapaklarından birini taktı.. isteseydi

takmayabilirdi..

yolda giderken kendime kızdım..

'' Ulen dedim , sen 5 TL lik çin malı kredi kartı kutusunun hesabını yaparken tam da o anda Hayat sana nasıl kapak yaptı !!

ve bir daha ögrendim'ki.. Kimseyi hor görme , Kimsenin kimseden üstünlügü yok ..

Umarım bu yazdıklarımdaki asıl öz olan işin Felsefi kısmına vardınız..

Rahmetli büyüklerimiz derdi hep..

'' Kimseyi hor görmeyin.. size el açana az da olsa verin. yardım isteyeni geri çevirmeyin ''

Benim naçizane ögüdüm ise benden sonraki nesillere..

'' Haddinizi bilin , Kazık çakan olmamış bu Dünya ya .. ''

ne demişler..

Yarın Hakk’ın divanına varınca Süleyman’dan hakkını alır karınca

• maestro35 M kullanıcısına yanıt
    pompacı iyi kapak yapmış abi,Allah işini gücünü rast getirsin.Bu lpg kapaklarını ya benziinciler gevşek takıyo düşüyo,yada birileri söküyo.En son 2 3 tane aldım torpidoya attım sürekli eksiliyor.
    2 ay kaldı arabayı satmaya,50 gibi fiyAT düşünüyom.vitaranın aşırı artan fiyatından dolayı vitarayı eledim gibi bişey,daha spor seat ibiza,seat leon, skoda oktavia süperb aklımda deli deli sorular.Bu sefer dsg şanzıman retcih edecem gibi,seat skoda woswogen grubu.Bakalım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tedirgin011

pompacı iyi kapak yapmış abi,Allah işini gücünü rast getirsin.Bu lpg kapaklarını ya benziinciler gevşek takıyo düşüyo,yada birileri söküyo.En son 2 3 tane aldım torpidoya attım sürekli eksiliyor.
    2 ay kaldı arabayı satmaya,50 gibi fiyAT düşünüyom.vitaranın aşırı artan fiyatından dolayı vitarayı eledim gibi bişey,daha spor seat ibiza,seat leon, skoda oktavia süperb aklımda deli deli sorular.Bu sefer dsg şanzıman retcih edecem gibi,seat skoda woswogen grubu.Bakalım.
    Hayırlısı olsun İnşallah , düşündügün markalar gayet mantıklı geçenlerde işyerinde yemekte kulak misafiri oldum Amirim Seat'ın Arona sından almış sanırım . Neden VW düşünmedin diye sordular oda dedi'ki..

neden fazla para vereyim.. donanım aynı kalite aynı..isme 30 milyar veremem dedi.. düşündüm adam haklı..

Geçenlerde yıkamacıda peugeot 3008 gördüm.. nedir ne degildir pek anlamam ama içimin yağları eridi.. Sahibi ile muhabbet ettik , Sahibi müteahit birisi yani para gani .. hep sıfır alırım diyor , Hondasından tut ford una kadar alayını kullandım ama bu en çok hoşuma giden oldu dedi.. bilemem..

Bende artık başka tarz a geçecegim.. uzun zamandır aklımda ama bir türlü nasip olmadı .. Nisan sonu yada Mayıs gibi her an şirket ten güzel arabalar çıkacak.. geçen satışta kıl payı kaçırdım artık D segmenti bir araba kullanayım diyorum varsın üç kuruş fazla yaksın.. Dünya ya bir dahamı gelecegiz şükür halimize.

• Mesajlari keyifle okuyorum. Maestro kocaman yureklisin vesselam. Tedirgin sende öyle.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: maestro35

4 İleri otomatik vites Şanzıman yağı değişimi... ( CVT ile karıştırmayın diye özellikle belirtmiş )

1- ilk önce kirli yağı gösteriyor.. daha sonra '' This will be resut '' yani.. '' Böyle olacak '' diyerek vişne renkli yağı gösteriyor..

( benim 59 bindeki yağ Vişne renkli olduğu için sadece ekleme yapabilirim.. net fikrim yok..müsait bir zamanda güzelce bir kontrol edeyim )

2- Araba ve yağ bir gece aynı ortamda ısı derecesinde kalsın gibisine gibi bir lakırdı ediyor.. ilginç geldi..

3- Arabayı ön tekerleklerden takoza aldı.. koruyucu kapakları söktü.. 24 Anahtar ile tapayı açıp yagı boşalttı.

4- iyice boşdıgına emin ol.. daha sonra tapayı geri tak..

( yağ tapalarını açarken yıldız anahtar şiddetle önerilir.. iki agız anahtar kaydırarak tapa nın cıvata kafasını bozabilir.. )

5- Boşalan yağın miktarına bakarak aynı miktarda yeni yağ koydu. ( Şanzıman yağ çubuğunu çekerek Çubugun olduğu yerden özel huni ile dolum yaptı )

6- Şanzıman yağı dönüş hortumunu çıkardı !! tahliye için 3/8 şeffaf hortum taktı. İç Çap: 9,5mm Dış Çap:12,7mm

7- arabayı çalıştırın.. 2 LT kirli yağ boşaldığında arabayı durdurun.. ( Hımmmm .. olayı kaptım )

8- Boşalan 2 LT kirli yağın yerine yukarıdan ( yağ çubuğunun oradan özel huni ile ) 2 LT yeni yağ ekleyin.

9- Hortumdan temiz yağ gelene kadar bu işlemi tekrar edin.

( Videodaki Arkadaşın temiz yağ gelene kadar eklediği yağ miktarı 20 LT olmuş.. Mantık Motosiklet hidrolik yağ değişimi ile birebir aynı )

10- İlginç bir şekilde seviye kontrolünü araba çalışırken yapıyor.. Muhakkak çalışır olmalı diyor !!! Bana ilginç geldi.. zurnanın zırt ettiği bir yer..

11- Minumum ve maksimum çizgiyi gösterdi.. Çalışır durumda iken seviye en üst delikte olmalı diyor..

link ten izleyebilirsiniz..

https://www.youtube.com/watch?v=FMCTOF3_27w

bu işten çıkardığım sonuç şu .. eger yağım temiz ise ve seviye düşük ise şanzıman yağını üstten özel bir huni ile ekleyebilirim..

Şanzıman yagı ekleme için kulaktan dolma şeyler duymuştum.. mesela geri vitese alıp kontrol ediliyor gibisine..

farklı bir görüşü olan varmıdır ?

az sonra işe giderken şanzıman yağını bu şekilde kontrol edeceğim.. eksik ise Kitapçıgından önerdiği standart şanzıman yağını eklemeyi düşünüyorum.
    Sanziman yağı değişimi kac km bitiminde yapılıyor?

• Biri beni sustursun. Reklam biteli 1dk olacak halen gülüyorum.

T.Telekom da S9 telefon 4100 LIRA INDIRIMLI

BUNUN FIYATI NEDIR? Arkadaş

• firat74 F kullanıcısına yanıt
    Fırat Hocam dün aksam aklimdan gectiniz hatta buraya yazacaktim..sizi gormek guzel..

S9 fiyati en ucuz 3600..en yuksek 5100 gibi..piyasa bu..

• firat74 F kullanıcısına yanıt
    Firat Hocam Suzukinin kitapcigina bakmadim ama genel olarak bizim arabalarda 90 bin diye biliyorum..

Herhangi bir sikayetiniz yok ise hic o ise girmeyin derim.

Bir ara Ege Suzuki ye yolum duserse isi bilen birinden ogrenip paylasirim.Cunku otomatik sanziman degisimini ustasina gore farkli yapabiliyor..kimi sadece tapa dan bosaltip yapiyor ve iceride tork konvertorde yada sogutucuda yag kaliyor bunun icinde bir kac yag degisimi yapip tum eski yagi bu sekilde bosaltmis oluyor..kimiside aparat ile yapiyor araba calisirken eski yag bosaltilip yeni yag konuyor..

Ben biraz arastirayim..benimde 87 binlere dayandi..

90 kusur model olup yag degistirmeyen arabalar var..

•  *** DH SUZUKİ SX4 KULLANICILARI KULÜBÜ ***

Ailemizin yeni üyeleri..

Dün aldık zaten kafes vs vardı ne zamandır aklımdaydı .

Dün Bodrumdan kafesi çıkardım , Eşim komşuda oldugu için haberi yok , güzelce yıkadım vs kuruması için balkona çıkardım derken eşim geldi biraz mutfakta oyalandı oradan balkona çıkacak belli.. bende hemen oğlumun odasına kaçtım.. Oğlumda ders yapıyormuş beni odasında gördü şaşırdı..

Ne oldu baba ? dedi..

- Bak.. dedim.. 1 dedigimde Annen kıyameti koparacak.. Oğlum mevzuyu anlamadı.. Ben başladım 5 den geri saymaya..

O esnada eşim balkonu toparlamaya çıkıyor..

5-4-3-2-1 şimdiiiiii....

ve Balkondan bir feryat yükseldi..

Hİİİİİİİİİİİİİİ BUUUUUUUU NEEEEEEEEE

ve başladı isyana...

Kuş Muş aldırmam beeeennnnn... tüyü vs yemi sizmi temizleyeceksiniz sanki

yahu Hatun.. ne kuşu ? Kafes bodrumda helak olacaktı temizledim bak ne güzel..

Neyse.. Öglen gibi Optimum a gidip biraz dolaştık.. sonra metro ya gidip bi yemek ısmarladım.. ortamı sakinleştirdim..

Metro dan çıkışta bildigim bir kuş dükkanının önünde durdum.. tabii Kızımada çıtlattım durumu..

2 aylık yavrulardan .. aldık geldik..

Gece Misafirim oldugu için ilgilenemedim kuşlar ile.. Zaten bir gecede ortama alıştılar ama ürkekler ötmediler .. su içmediler..

Muhabbet kuşları ile iyi anlaşırım epey beslemişligim var..

Kafesten çıkarıp ele alıştırmam elde yem verip su içirip bana güvenlerini sağlamam 10 dk mı aldı..

ilk günde ev halkının eline alıştılar bile.. Ötmeye bile başladılar..

Hayatlarında ilk Marul u bugün tattılar.. Marul ile tanışmaları çekingen bir tavır ile 3 dk yı buldu..

Zaten muhabbet kuşları ılıman hayvanlar.. güvenlerini sağladınızmı gerisi kendiliginden geliyor..

Önümüzdeki günlerde birde İskender papagan düşünüyorum..evde ne kadar bakabilirim bilmiyorum .. o şimdilik araştırma safhasında.

Birde aklımda uzun zamandır olan bir planı uygulamaya koyma düşüncem var..

Şu an araştırma safhasındayım..

Kayınpeder'in evi müsait.. 4 katlı binanın zemin ve en üst katı boş.. kayınço da kafa dengi bu işlerden anlayan birisi.. daha önce Balık , muhabbet kuşu.. Kanarya.. Sultan papaganı , köpek vs bakmışlıgı var..

Diyorum 'ki.. en üstte boş olan dairede bir odayı komple salma olarak düzenleyeyim... Odanın ısı ve yalıtımını yapıp orada ilk olarak Jako papagan olmak üzere belli başlı papagan türlerinin üretimi için girişimde bulunayım..

çevreme bahsettim herkes yapamassın vs diyor...

Kafaya koydummu yaparım..

Ben işin araştırmasına başladım.. yer var bakacak insan var.. bu iş için çöpe atacak 20 bin TL param var..

öyle merdivenaltı degil.. Gerekirse Eşimin adına Şirket kurabilirim .. Bilezikli , yasal ..Bu işi adam gibi yapan yok memlekette..

Bakalım Bakalım ne olacak..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maestro35 -- 15 Nisan 2018; 15:53:28 >

• 15 dk önce uzun bir mesan yazdim. Sayfa hata verdi silinmiş hepsi.

Maestro inan siz Tekin abi Tedirgin başkan ve güzel arkadaşlarla bir araya gelebilsek şu 3 günlük Dunyada insan biriktirmek gerek.

...

Kuşlar hoş gelmişler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi firat74 -- 15 Nisan 2018; 16:12:11 >
  • Hanim biraz evvel EHLİYET SINAVINI geçti.

Artik arabayi benden alır😀🎶

• quote:

Orijinalden alıntı: firat74

Hanim biraz evvel EHLİYET SINAVINI geçti.

Artik arabayi benden alır😀🎶
    Hayırlı ugurlu olsun.. ama yazamadan geçemem..

Ben otomatigi özellikle eşim için almıştım..

P ye almadıgı için kontak anahtarını çıkaramayınca :)

Bomboş yolda sağ tarafa parketmiş kişiye mucize eseri çarpmayınca ( oda parketmeseymiş !!!! )

500 metre ileride tıkanmış trafigi gördügümüz halde gidip vatandaşın arkasından girip ( Allahtan fren oldugu aklına geldide en azından hafif dokandık.. ön pancur ile kurtardık işi )

ve burada aklıma gelmeyen en az 100 defa yüregimin agzıma geldigi durum..

eski arabamızda Kamyonun altına doğru girerken bana dönüp ( Ne yapayım şimdi ) demesiiiiiiii...

tabii cevabımı yazmıyorum.. ! ( yüksek ses ile bagırarak Kaynanam hakkında bir yorumda bulunmuştum )

şu an rahatım artık hiç istemiyor

bende ısrar etmiyorum..

ALLAH size şimdiden sabır versin :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maestro35 -- 15 Nisan 2018; 16:44:14 >

• maestro35 M kullanıcısına yanıt
    Çok iyi anladim. 😀

• keşke öyle bi imkan olsa fırat hocam bende çok isterim tanışmak,Yenge hanımın ehliyeti hayırlı olsun,Allah kaz bela göstermesin,Saygılar.

maestro hocam evde bakılması en güzel dost bence muhabbet kuşu,bende de var yaklaşık 8 yaşına bastı 2 aylıkken almıştım,Benimki tek tabi,aileden biri gibi
    kapı zilini birebir taklit edip günde 4 5 defa kapıya gönderir bizi,1 2 saat ilgilenmezsem babacık babacık deyip ilgilenmemizi sağlıyor.aşkım bitanem cicikuş gibi kelimeleri çok net söylüyor.kapı pencere açık olsa bile kesinlikle kapıya pencereye asla yaklaşmaz,omuzumuzdan kafamızdan inmez,bizimle yemek yer,çekirdek yemeye bayılır,kızımla beraber çok güzel evcilik oynar.
    2 3 kere eş aldım yanına kesinlikle istemedi kavga etti,Bize çok alışık diğer muhabet kuşlarını sevmiyor kıskanıyor.
    bu arada gaga taşını ihmal etmeyin,banyo yapmayı çok severler,ben musluğu azcık açarım kendi girer altına yıkanır.kendi yemi yeterli yeşillik ve başka yiyecekler mümkün oldugunca az verin.güneşte,soğukta ceyran yapan rüzgarda kalmasın,sevgiyle büyürse 10 yıl kadar yaşıyorlar.
    Kuşlarınız çok tatlı maşallah.

• tedirgin011 kullanıcısına yanıt
    Sagol Başkan..

Seninki artık ev halkından biri olmuş..

Gece vardiyasindayim makinanin biri sıkıntılı..

Sabah yazarim..

• İki haftadır fabrikayı taşımakla meşgulüz. Yorgunluk ve stres tavan yapmış durumda....

Ama şükür ki sizler varsınız, maestro35 üstad sizin yazıları okuyunca zaten keyifleniyorum. Stres mtres kalmadı Allaha şükür. :))))
    Senin pompacı gibi bir olay ben de yaşamıştım. (aslında hayatta ibret alınmadık gün yoktur ya işte bazıları mıh gibi kazınıyor insanın aklına)

Geçmiş günler, bir arkadaşım beni eve bırakmak üzere yoldan almış ve getirmişti. Arabada muhabbet ederken başka bir arkadaşı da arka koltukta oturuyordu. Kendisini uzaktan tanırdım saygılı bir çocuk ama ot kullanmasından ötürü gözümde değersizdi.

Neyse eve varınca ben arabadan indim vedalaşırken, diğer arkadaş arka koltuktan inerek öne geçmek istedi, arabadan inince hemen indiği yerde bir ekmek parçası gördü ve eline alarak "yahu Allah'ın nimeti, yere atmışlar, belkide bereket bu lokmada dır" diye söylenerek gösteriş yapmadan sıradan bir şekilde ağzına atıp yedi....

Şok oldum kendi kendime ulan Tekin hor gördüğün adamın yaptığını sen yapabilir misin? diye söylendim. Baktım ki nefsim yapamaz... sonra anladım kibir ve büyüklük, başkalarını hor görmek, ot kullanmaktan daha da kötü imiş...

Üstadım bir arkadaşım var evinin bir odasını komple boşaltmış tam ortaya bir kuru ağaç bulup sabitlemiş, dallarına yuvalar kurmuş, apartmanın dördüncü katında evin odasında onlarca kuş besliyordu. Her bir yuva yumurta dolu üretim tam gaz maşallah. Çoğunluğu Hint bülbülü.

En hoşuma giden ise zaman zaman odanın camını açıyor kuşlar iki tur atıp geri geliyorlardı. Evine misafir edince orada oturup çayımızı içerdik. Keyif vallahi.

Fırat Hocam yengemin ehliyeti hayırlı olsun, Allah kazasız belasız kullanmayı nasip etsin. Bu konuda Maestro üstadın tecrübelerine kulak vermemek mümkün değil zira kalemi o kadar güzel kullanıyor ki, en kötü olayları bile anlatırken insana keyif veriyor. :)))

Tedirgin başkanım her zaman değerlisin. Harbiden muhabbet kuşu dediğiniz bu kadar oluyormu yav. Aileden biri olmuş maşallah. Allah uzun ömür versin.

• tektosun T kullanıcısına yanıt
    Tekin abi, Allah kolaylik versin.

Kuş üretimi aklima çocukluğum Fatih Ilkokulu ve Şeytan Pazari geldi.

Diyarbakir' da KUŞBAZlar vardi halen var mi bilmiyorum.

Ama, tutku demek ki Güvercin olmadan olmuyor demek ki.

Yaz Lastiklerine gecmek için gec mi kaldim ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi firat74 -- 17 Nisan 2018; 22:8:46 >
  • tektosun T kullanıcısına yanıt
    Siz degerli arkadaşlar oldukça her yazımı keyif içinde yazıyorum..

Kuşlar ile epey ısındık gerçi ben eskisi gibi ilgilenmiyorum , Kuşların bakım ve egitimini Kızım ile Oğluma bıraktım.. Bu hafta gececi oldugum için sabah geldigimde kafeslerinden çıkarıp 1 saat kadar odada enerjilerini boşaltıyorum sonra onlar kafese ben yataga.. zaten ev halkı okulda , eşim Okul aile birligi başkanı bu sene oda okulda..şansıma bu hafta apartmanda tadilat yok kuşlarıda salonda bırakıyorum yatak odasına sesleri gelmiyor.

fabrika taşımak derken.. Makinaların söküm ve montajı gibimi ? yoksa siz sadece taşıma işinimi yapıyorsunuz ?

Sesinizi duymak iyi oldu..

Bu arada.. Fırat Hocam , yazlıklar için geç degil , bu sene acaip sıcak gececekmiş ilk fırsatta yazlıklara geçin derim.
  • 
Sayfa: önceki 808809810811812
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.