Şimdi Ara

### DH Sanal Havacılar [49 Kişi Olduk] ### (3. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
183
Cevap
16
Favori
8.562
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • hoşgeldiniz hocam, sizi ekledim listeye, kırımsız uçuşlar...

@alcoholifed

Hoşlgediniz, kargo kapılarını açmaya çalıştığınız uçak PMDG'mi yoksa FSX'in Default uçağımı?

@EskiForumlu
  • quote:

Orijinalden alıntı: todola

hoşgeldiniz hocam, sizi ekledim listeye, kırımsız uçuşlar...

@alcoholifed

Hoşlgediniz, kargo kapılarını açmaya çalıştığınız uçak PMDG'mi yoksa FSX'in Default uçağımı?

@EskiForumlu

hani şu ilk oyunu aldığımızda gelen boing 737-800 varya ondan. yani internetten yüklemedim oyunda vardı
    ils indirebiliyorumda manuel beceremiyorum özellikle fspassengersda :D bi kaç ipucu verirmisiniz ne kadar uzaklıkta ne kadar hız ve irtifa gerektiğini? (Boeing 737-800ler için tam dolu olduğunda)
    bide şu nm uzaklık birimi yaklaşık kaç metreye tekabül ediyor :D bende o kadar usta değilim soru sormam lzm :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EuroTrumpSimulator2 -- 21 Aralık 2013; 14:41:29 >
  • FSX uçuyorum eklerseniz sevinirim
  • bu ATC programlarını nereden indirebilirim ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: EskiForumlu

quote:

@alcoholifed

@EskiForumlu

hani şu ilk oyunu aldığımızda gelen boing 737-800 varya ondan. yani internetten yüklemedim oyunda vardı
    ils indirebiliyorumda manuel beceremiyorum özellikle fspassengersda :D bi kaç ipucu verirmisiniz ne kadar uzaklıkta ne kadar hız ve irtifa gerektiğini? (Boeing 737-800ler için tam dolu olduğunda)
    bide şu nm uzaklık birimi yaklaşık kaç metreye tekabül ediyor :D bende o kadar usta değilim soru sormam lzm :D

İniş için şöyle diyim hocam size ben yeni başladığımda bunu standarta bağlamıştım.

34.000 feet'en önce 11.000 feet'e alçalın 100nm(mil) kala, alçalış V/S'niz ortalama -1600 civarında duruma göre kendiniz ayarlayın. hızınız 270 knot olursa yeterli.

havaalnın denizden yüksekliyene göre 11.000 feet'te olacaksanız, sonra Landing Lightları açın ve hızınız 235 knot'a düşürün, 3.000 feet'e bu şekilde alçalın.

18nm(mil) kala 3.000 feette olmanız gerekiyor. Hızınız 180 knot civarında olacak ve alçalmaya başlayacaksınız. Pisti gördüğünüzde hızınız 135 knot olursa rahat bir şekilde inerisiniz.

• Hoşgeldiniz pilotlar listesine ekledim. Kırımsız uçuşlar...

@OLMNBJK
  • quote:

Orijinalden alıntı: metinsemer

bu ATC programlarını nereden indirebilirim ?

tavsiyemiz satın almanız, ama indirmek isterseniz torrent sitelerinde mevcut...
  • quote:

quote:

quote:

@alcoholifed

@EskiForumlu

İniş için şöyle diyim hocam size ben yeni başladığımda bunu standarta bağlamıştım.

34.000 feet'en önce 11.000 feet'e alçalın 100nm(mil) kala, alçalış V/S'niz ortalama -1600 civarında duruma göre kendiniz ayarlayın. hızınız 270 knot olursa yeterli.

havaalnın denizden yüksekliyene göre 11.000 feet'te olacaksanız, sonra Landing Lightları açın ve hızınız 235 knot'a düşürün, 3.000 feet'e bu şekilde alçalın.

18nm(mil) kala 3.000 feette olmanız gerekiyor. Hızınız 180 knot civarında olacak ve alçalmaya başlayacaksınız. Pisti gördüğünüzde hızınız 135 knot olursa rahat bir şekilde inerisiniz.

teşekkürler. pisti gördüğünde derken kaç mil veya metreyi kastettiniz yoksa tam yere değerkenki hızımızmı. bided şu flapları sizin verdiğiniz bilgilere dayalı kaç metrede ne kadar açmalıyım?
    ben genelde V/S hızını bulmak için GPS kısmında ilerdeki waypointe kaç dk kaldığını aklımda tutuyorum. sonra bulunduğum yükseklikten waypointin yüksekliğini çıkarıyorum. sonra çıkan sayıyı kalan dk'ya bölüyorum ve sonucunda gereken V/S çıkıyor.
    formül: V/S = (Uçağın Yüksekliği - X'in Yüksekliği) / X'e Kalan Dakika
    örnek:
    istanbula iniş yaptığımızı varsayalım
    istanbul atatürkün rakımı 163ft (FSX'de)
    Uçağımız hedeften 20 mil uzakta ve yüksekliğimiz 6000ft ve gps kalan dakika olarak 5dk diyor.
    şimdi formülü kullanalım: V/S = (6000 - 163) / 5
    6000-163 = 5837, bunu yuvarlayalım 5800 oldu. sonra bunu 5'e bölelim
    1160 çıktı yuvarlayalım 1200 yani oraya nerdeyse tam olarak temas etmek için V/Smizi -1200 yapmalıyız...
    Bu doğru bi yöntemmidir?

• Bms 4.32 deyim beni de ekle :)
  • quote:

quote:

quote:

quote:

@alcoholifed

@EskiForumlu

teşekkürler. pisti gördüğünde derken kaç mil veya metreyi kastettiniz yoksa tam yere değerkenki hızımızmı. bided şu flapları sizin verdiğiniz bilgilere dayalı kaç metrede ne kadar açmalıyım?
    ben genelde V/S hızını bulmak için GPS kısmında ilerdeki waypointe kaç dk kaldığını aklımda tutuyorum. sonra bulunduğum yükseklikten waypointin yüksekliğini çıkarıyorum. sonra çıkan sayıyı kalan dk'ya bölüyorum ve sonucunda gereken V/S çıkıyor.
    formül: V/S = (Uçağın Yüksekliği - X'in Yüksekliği) / X'e Kalan Dakika
    örnek:
    istanbula iniş yaptığımızı varsayalım
    istanbul atatürkün rakımı 163ft (FSX'de)
    Uçağımız hedeften 20 mil uzakta ve yüksekliğimiz 6000ft ve gps kalan dakika olarak 5dk diyor.
    şimdi formülü kullanalım: V/S = (6000 - 163) / 5
    6000-163 = 5837, bunu yuvarlayalım 5800 oldu. sonra bunu 5'e bölelim
    1160 çıktı yuvarlayalım 1200 yani oraya nerdeyse tam olarak temas etmek için V/Smizi -1200 yapmalıyız...
    Bu doğru bi yöntemmidir?

sizinki daha iyiymiş ben o kadar ince hesap yapmıyorum. kendim göz kararı ayarlıyorum. bunu bu şekilde düşünmemiştim.

• dostum beni de eklersen sevinirim. FSX'ciyim. 767 ve 737 favorim. yeni başladım. ATC ve PILOT ilgi alanım bu konuda. biraz ısınayım online da takılırız. ATC yok gibi. ben olurum gerekirse.
  • ekledim hocam hoşgeldiniz. ATC problem değil bende ATC'lik yapabiliyorum. Gerekirse onuda yaparız.

Online olarak, eğer ki sayımız artarsa IVAO üzerinde Havayolu şirketi kurmayı düşünyorum buradaki arkadaşlarda uygun görürse...
  • Merhabalar,

FS2004 de 737-800 (default) kullanıyorum. Gerçek zaman ve bölgesel hava şartları altında uçuşlarımı gerçekleştiriyorum.
    Yaklaşık bir aylık bir deneyimim var. Uçuşlarım genelde kısa ve orta menzil. 737-800 menzili...

Online deneyimim yok. Kendime güveniyorum bunun için ama FS2004 de ATC'ye güvenmek zaman zaman riskli olabiliyor öğrendiğim kadarıyla...

Aranızda yerim var mı bilmem ama bir görüneyim istedim...

Saygılar
  • arkadaşlar ivao.aero ya üye olduktan sonra mail gelmiyor. problem ne olabilir bilen var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: michelvi

arkadaşlar ivao.aero ya üye olduktan sonra mail gelmiyor. problem ne olabilir bilen var mı?

mail hemen gelmiyor 2 gün süresi var galiba, tam hatırlamıyorum bendede olmuştu o şekilde sonra 2 gün boyunca gelmeince mail attım sorumlulara onlarda gönderdi.
  • hoşbulduk hocam. sanal havayolu kurmak güzel olur. iyi bir aktiflik yapalarsak DOHA Airlines kurabiliriz :D
    @todola

hocam ben hemen üye oldum mail geldi hiç beklemedim. dün üye oldum hatta.
    @michelvi
  • Hocam beni neden eklemedin ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: PhysCopat

Hocam beni neden eklemedin ?

Ekledim hocam hoşgeldiniz...
  • Herkese merhaba,
    Ben lise yıllarından beri Microsoft Flight Simulator ile ilgileniyorum, şu anda çalışıyorum bu nedenle eskisi kadar vakit bulamıyorum, hep offline takıldım şimdiye kadar, net üzerindeki uçuşları çok araştırdım bir zamanlar açıkçası iletişim disiplini beni korkuttu, şu anda FSX'te herhangi bir uçağı problemsiz havalandırıp, AP ile rotasında götürüp, manuel indirebiliyorum, ILS konusunda zayıfım, 1-2 kez netten videolar izleyerek gerçekleştirdim ancak deneyimli değilim. İletişim disiplini dediğim de kule vb. konuşmaları konusunda genel konuşma düzenine tam olarak hakim değilim, bu yüzden online uçmadım hiç. Sadece FS 2004'ün kendi Multiplayer menüsünden bu işi ciddiye alan yabancı arkadaşlarla uçmuştuk, orada İngilizce iletişim kuruyorduk ama tabi bu çok teknik değildi, yine de en azından irtifa, heading vs. bilgileri ile anlaşıp çeşitli hopping uçuşlar yapıyorduk.
    Şu anda aranıza katılırım diyemiyorum ancak konuyu takip edeceğim, FSX bilgisayarımda hala kurulu, joystiğim var, en kısa zamanda akşamları vakit buldukça uçuşlara devam edeceğim, özellikle telsiz iletişimi konusunda kendimi tamamlayıp aranıza katılmak isterim.
    Herkese iyi uçuşlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: Klimt

Herkese merhaba,
    Ben lise yıllarından beri Microsoft Flight Simulator ile ilgileniyorum, şu anda çalışıyorum bu nedenle eskisi kadar vakit bulamıyorum, hep offline takıldım şimdiye kadar, net üzerindeki uçuşları çok araştırdım bir zamanlar açıkçası iletişim disiplini beni korkuttu, şu anda FSX'te herhangi bir uçağı problemsiz havalandırıp, AP ile rotasında götürüp, manuel indirebiliyorum, ILS konusunda zayıfım, 1-2 kez netten videolar izleyerek gerçekleştirdim ancak deneyimli değilim. İletişim disiplini dediğim de kule vb. konuşmaları konusunda genel konuşma düzenine tam olarak hakim değilim, bu yüzden online uçmadım hiç. Sadece FS 2004'ün kendi Multiplayer menüsünden bu işi ciddiye alan yabancı arkadaşlarla uçmuştuk, orada İngilizce iletişim kuruyorduk ama tabi bu çok teknik değildi, yine de en azından irtifa, heading vs. bilgileri ile anlaşıp çeşitli hopping uçuşlar yapıyorduk.
    Şu anda aranıza katılırım diyemiyorum ancak konuyu takip edeceğim, FSX bilgisayarımda hala kurulu, joystiğim var, en kısa zamanda akşamları vakit buldukça uçuşlara devam edeceğim, özellikle telsiz iletişimi konusunda kendimi tamamlayıp aranıza katılmak isterim.
    Herkese iyi uçuşlar.

Merhabalar,
    Şimdiden aramıza hoş geldiniz diyebilirim. Bahsetmiş olduğunuz ILS'iniş veya Online uçmak o kadar gözünüzde büyütülecek birşey değil, biraz zaman ayırınca hızlı bir şekilde öğreneceğinize şüphem yok. Uçak olarak zannedersem Default yani Microsoftt FSX'in kendi uçakları ile uçuyorsunuz, eksiklerinizi tamamladığınızda ve kendinizi hazır hissetiğinizde size tavsiyem PMDG firmasının geliştirmiş olduğu PMDG 737 NGX uçak eklentisini kullanmaya başlayın. Sebebi ise gerçek uçak kokpitine ve tepkilerine, Default uçaklara göre faha yakın olması.

İyi günler ve kırımsız uçuşlar...

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.