Şimdi Ara

Dh Kahve Severler Topluluğu

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
8
Favori
1.213
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Evet arkadaşlar bu konumuzda Dh kahve severleri olarak toplanıyoruz. Herkes severek içtiği kahveyi yazsın yarın gece editlicem Öncelikle Kahve ve çeşitlerinden başlayalım burada paket kahvelerden bahsetmeyeceğiz

Kahve Çeşitleri

Espresso
    İçki nasıl tüm kötülüklerin anasıysa, espresso da bu tür kahvelerin tümünün babasıdır dostlar. Türk kahvesinin çakması da derler buna ama aslında ilgisi yok. Türk kahvesi herhangi bir cezvede yapılır, espresso ise kendine has pahalı makinesinde. Fakir işi değil yani. Siz de benim gibi bunun adını yıllar yılı "Expresso" olarak biliyorsanız, oradaki x'i hemen kafanızdan silin, sağda solda telaffuz etmeyin, madara olmayın canlar. Espresso İtalyanlara özgü bir kahve çeşidiymiş. Hızlı, çabuk anlamına geliyor. Hızlıca hazırlanması ve çabucak içilmesi sanırım ona bu ismin verilmesine sebep olmuş. Bir fincan için 42 kahve çekirdeği kullanılıyormuş, taze çekilmiş 42 çekirdeklik kahve 90 derece sıcaklıktaki basınçlı suya maruz kalıyor ve bunun sonucunda makineden köpüklü kahve çıkıyor. İşte bu aşamada Türk kahvesine benziyor ama telvesiz olarak düşünün. O kadar acı ki buna "kahvelerin tekilası" da deniyor. Starbucks gibi kahve dükkânlarında espresso küçücük fincanın 3'te biri kadar gelir. O yüzden espresso işte. Hemen bitiyor. "Bu ne oğlum kahveyi koymayı unutmuşsun git şunu doldur getir" demeyin, baristadan tarihi ayar yemeyin. Bu arada barista dediğin buraların garsonu işte.

Macchiato
    İtalyanca'da "lekeli" anlamına geliyor. İki çeşidi var. Birincisi espressonun üzerine süt köpüğü eklenerek yapılan. Orijinali buymuş. Adı Espresso Macchiato. Yani siyah üzerine beyaz gibi düşünün. Diğeri de tam tersi. Süt üzerine espresso dökülerek hazırlanıyor. Onun adı da Latte Macchiato. Birazdan latte konusuna da gelicem. Bir yerde latte geçiyorsa o işe süt bulaşmıştır arkadaş. Neyse macchiato'ya dönelim. Söylemesi bayağı bir zevkli mesela; "makiyato" şeklinde okunuyor. En popüler olanı Caramel Macchiato ki karamel aromalı olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Espresso gibi zehirimsi olmayan içecek işte. Gideri var. Geçiyorum.
    Cafe Latte
    Kafe late diye okunur. Latte İtalyanca'da süt anlamına geliyormuş. Buna birçoğu sütlü kahve der ama öyle değil a dostlar. Sütlü kahve dediğin şey, kahveye az miktarda süt eklenerek yapılır. Bunun olayı bambaşka. 2 ölçek süte 1 ölçek espresso ekleniyor üstüne de süt köpüğü konuluyor. Bu kahve değil abi, kahveli süt anladın mı? Ama ben severim mesela. Sütü severim yani. Latte içtim mi hiç bilmiyorum. Bi kere içmiştim sanki. Kafiyeye gel.
    Cappucino
    Bunu bilirsiniz, bakkalda bile satılıyor. Bakın buna sütlü kahve diyebilirsiniz işte. Ama çok köpüklü oluyor. Hatta köpüğüne desen falan çiziyorlar. Capuchin olarak bilinen Fransisken rahiplerinin giydiği cübbe rengi ile bağlantılı olarak bu ismi almış ekşici bir kardeşimizin beyanına göre. İşin özü şu ki kapuçino dediğin şey bizim "kapşon"dan geliyor hacı. Hiç öyle artistlik yapmaya gerek yok. Açık kahverengi içecek üzerinde beyaz köpük var. Bu iyidir. İçin bunu.

Americano
    Buna filtre kahve diyenler var. Yok hacı öyle bir şey. En basit tabirle üzerine fazladan su eklenmiş espresso bu. Asıl adı cafe americano. Acı kahvenin üstüne bol su ekle. Ne olur? Bulaşık suyu olur. Aman diyim. İçilmez bu bence.

Filtre Kahve
    Bunu yıllardır merak ediyordum. Bir kere internette araştırıp da neymiş diye öğrenmek aklıma gelmedi. Belki sizin de gelmemiştir. Eğer öyleyse şimdi öğreneceksiniz. Filtre kahve, demleme çay gibi bir şey. Kahve çekirdekleri çekilip taze taze süzme ya da damlatma yöntemiyle fincana boşaltılır. Asıl kahve kokusunu filtre kahveyle alırsınız diyor içenler. Süzüldüğü için kafein oranı düşüyormuş. Tek dezavantajı süzülünce bazı aromaların bardağa gelmeyen posasında kalması.

Mocha
    İşte benim en sevdiğim. Nescafe 3'ü bir arada içen adama vericen moka'yı arkana bakmıycan hacı. İçinde ne ararsan var. Espresso, krema, süt, çikolata şurubu. Bildiğin tatlı karışım bu. Benim gibi acı kahve sevmeyenler için mevcut üç seçenekten biri. Diğerleri de cappucino ve latte işte. Bu zaten latte'nin krema ve çikolata şurubu eklenmiş hali. White chocolate mocha diye duyarsanız anlayın ki onun çikolatası beyaz çikolata. Duymazsanız beyaz değildir zaten. Bu içilir.

Frappucino
    Frappe ve cappucino kelimelerini birleştirince ortaya çıkan şey. Okuyunca sanki kahvenin içinden bir şey fırlayacakmış gibi de geliyor. Buzlu kahve bu. Starbucks'ta bunun çileklisi var geçenlerde haber olmuştu hani yapımında böcek kullanılıyormuş falan diye. Gerçekten de kullanılıyormuş. İyi ki içmemişim. Fakat koka kolada böcek varsa gene içerim bak o konuya hiç girmeyelim.

Ve Gelelim Paket Kahvelere

Nescafe
    NESCAFÉ, tüm duyularınıza hitap eden zengin tadı ve kokusu ile karşı konulmaz bir biraraya gelme teklifidir. Ağızdan çıkan “Bi’ kahve?” cümlesi, NESCAFÉ sayesinde sevdikleriniz ile yaşanacak keyfin temennisidir. Ne kadar meşgul olursak olalım, NESCAFÉ ile yapılan bu sıcak teklife “hayır” diyemeyiz.Benimse en hoşuma gideni sütlü köpüklü
    Cafe Crown
    Dünya çapında kabul görmüş en kaliteli kahve çekirdekleri ile hazırlanan Türk Kahvesi’ nden aromalı birarada kahvelere, Latte'den Sıcak Çikolataya kadar sıcak içeceklere dair her şey Café Crown'da.

Üstelik yepyeni lezzetlerle Café Crown ailesi çeşitlerini arttırmaya devam ediyor.

Türk Kahvesi
    Türk kahvesi, Türkler tarafından bulunan kahve hazırlama ve pişirme metodunun adı. Kendine has tadı, köpüğü, kokusu, sunuluş biçimiyle özgün bir kimliği ve geleneği vardır. Telvesi ile ikram edilen tek kahve türüdür.
    Ristretto
    Espressonun daha az suyla yapilmisidir.kahvelerin babasidir ama bir yudumcuktur.
    Birde bizim dogu kulturunde olan mirra var buna benzer.icmek cesaret ister.eger bi corba kasigi nescafeyi eritip getirmedilerse o kakuli tadi ile enfestir mirra...

Üyeler
    Üyeleri Yarın Editliyeceğim

İmza Eklenecektir İmza Tasarımı Olan Yorumlasın

kaaynak kelimelerbenim.com

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Raition -- 3 Mart 2015; 15:33:06 >

• Adam o kadar uğraşmış
  • Americano'ya giydiren kahve sever.
  • RISTRETTO unutulmus...espressonun daha az suyla yapilmisidir.kahvelerin babasidir ama bir yudumcuktur.
    Birde bizim dogu kulturunde olan mirra var buna benzer.icmek cesaret ister.eger bi corba kasigi nescafeyi eritip getirmedilerse o kakuli tadi ile enfestir mirra...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ekle kardeş 3ü bir arada içerim günde 3-4 kupa

• quote:

Orijinalden alıntı: 26_bbz_26

RISTRETTO unutulmus...espressonun daha az suyla yapilmisidir.kahvelerin babasidir ama bir yudumcuktur.

Saolasın Eklicem
  • Yerimizi alalım ekle hocam
  • aynen eklersiniz hocam
  • Şekerli kahve mi içilir la

Edit : Bari kaynak vereydin

http://www.kelimelerbenim.com/starbucks-gibi-havali-mekanlarda-kahve-icme-rehberi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Popcorn Playa -- 26 Şubat 2015; 1:15:25 >
  • Hocam ben her sabah kahve içerim fakat artık nescafe falan çok üçkağıt geliyor bana ne önerirsin? Evde yapabilirim ancak.

• quote:

Orijinalden alıntı: AvriL<3

Hocam ben her sabah kahve içerim fakat artık nescafe falan çok üçkağıt geliyor bana ne önerirsin? Evde yapabilirim ancak.

En basit ve ucuz yöntem metal bir french press alıcaksın plastik dandik olanlardan değil ikeade metal vardı uygun fiyata sonra tchibodan hangi sertlikte seviyorsan kahve çektir kahvelerin üstünde sertliği yazar karar veremezsen çalışana sor ve belirt french presste yapacağım diye. Ondan sonra hazırlama kısmı var ilk başta french presse 200 ml için 10 gr kahve ekliyorsun ( sert seviyorsan daha fazla onu kendin bulacaksın zamanla) Sonra su kaynatıyorsun fakat kaynar suyu hemen dökmiceksin ketıldayken yarım dk bekle ondan sonra suyu dök döktükten sonra yarım dk iyice karıştır ondan sonra filtreyi üstüne koy fakat süzme sadece filtreyi koy ve 5 dk demlenmesini bekle ondan sonra süz iç. Şeker atma ama süt ısıtıp ekleyebilirsin az olacak şekilde. Yada paran varsa git tchibodan makineyi al kapsüpü al 1 dk da hazır kafan rahat.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Popcorn Playa -- 26 Şubat 2015; 1:34:02 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Popcorn Playa

quote:

Hocam ben her sabah kahve içerim fakat artık nescafe falan çok üçkağıt geliyor bana ne önerirsin? Evde yapabilirim ancak.

En basit ve ucuz yöntem metal bir french press alıcaksın plastik dandik olanlardan değil ikeade metal vardı uygun fiyata sonra tchibodan hangi sertlikte seviyorsan kahve çektir kahvelerin üstünde sertliği yazar karar veremezsen çalışana sor ve belirt french presste yapacağım diye. Ondan sonra hazırlama kısmı var ilk başta french presse 200 ml için 10 gr kahve ekliyorsun ( sert seviyorsan daha fazla onu kendin bulacaksın zamanla) Sonra su kaynatıyorsun fakat kaynar suyu hemen dökmiceksin ketıldayken yarım dk bekle ondan sonra suyu dök döktükten sonra yarım dk iyice karıştır ondan sonra filtreyi üstüne koy fakat süzme sadece filtreyi koy ve 5 dk demlenmesini bekle ondan sonra süz iç. Şeker atma ama süt ısıtıp ekleyebilirsin az olacak şekilde. Yada paran varsa git tchibodan makineyi al kapsüpü al 1 dk da hazır kafan rahat.

Eyv hocam çok güzel anlattınız. Ona verecek param yok malesef anca dediğiniz gibi french press alabilirim ikeadan.

Peki bu aromalı kahveler nasıl oluyor mesela white chocolate mocha yapmak istesem ne gerekiyor şuruplu kahveler için?

• KAHVE SEVERIZ AMA CAYI BASKA SEVERIZ

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

quote:

Eyv hocam çok güzel anlattınız. Ona verecek param yok malesef anca dediğiniz gibi french press alabilirim ikeadan.

Peki bu aromalı kahveler nasıl oluyor mesela white chocolate mocha yapmak istesem ne gerekiyor şuruplu kahveler için?

Mocha dediğimiz şey özünde espresso ile yapılır onunda makinesi pahalı üstüne şuruplarını falan alıcaksın yani masraflı iş starbucksta içtiğin kahveleri yapman için para + zaman lazım. Fakat direk aromalı filtre kahvede satılıyor onu aynı mantıkla evde yapabilirsin anlattığım gibi ama hiç almadım sonuçta kimsayal ile katılıyor aroma bence yapay bir tad olabilir ama denemek lazım. Aroma istiyorsan tchiboda şurupta satılıyor farklı aromalarda onları alıp deneyebilirsin sıkıldıkça fazla pahalı değil Bu yukarıda anlattığım demleme olayı pimpirikli olay her kahve ustası farklı bir şey diyor ingilizcen varsa oku araştır daha iyi yöntemler vardır zaman buldukça okuyorum örneğin biri 3 dk demle diyor biri 8 dk ondan sonra bazıları demleme ortasında birdaha karıştırıyor vs. güzel vakit öldürüyorsun kahve uğraşmaya değer birşey sana tavsiyem şuruplarla falan kahveyi öldürme fazla kahvenin öz tadını almaya çalış bune la acı bu diyip atma kenara. Zaman ver biraz. Bence en güzel kahve sütsüz şekersiz saf kahvedir.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Mocha dediğimiz şey özünde espresso ile yapılır onunda makinesi pahalı üstüne şuruplarını falan alıcaksın yani masraflı iş starbucksta içtiğin kahveleri yapman için para + zaman lazım. Fakat direk aromalı filtre kahvede satılıyor onu aynı mantıkla evde yapabilirsin anlattığım gibi ama hiç almadım sonuçta kimsayal ile katılıyor aroma bence yapay bir tad olabilir ama denemek lazım. Aroma istiyorsan tchiboda şurupta satılıyor farklı aromalarda onları alıp deneyebilirsin sıkıldıkça fazla pahalı değil Bu yukarıda anlattığım demleme olayı pimpirikli olay her kahve ustası farklı bir şey diyor ingilizcen varsa oku araştır daha iyi yöntemler vardır zaman buldukça okuyorum örneğin biri 3 dk demle diyor biri 8 dk ondan sonra bazıları demleme ortasında birdaha karıştırıyor vs. güzel vakit öldürüyorsun kahve uğraşmaya değer birşey sana tavsiyem şuruplarla falan kahveyi öldürme fazla kahvenin öz tadını almaya çalış bune la acı bu diyip atma kenara. Zaman ver biraz. Bence en güzel kahve sütsüz şekersiz saf kahvedir.

Zaten şu an bile sütsüz şekersiz içiyorum pek şeker atmam çaya kahveye kahvenin kokusu gelince müthiş oluyor.

Sadece meraktan denerim yani tchibodan o aromalıları.

Dediğiniz gibi yapacağım hocam teşekkür ettim.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Zaten şu an bile sütsüz şekersiz içiyorum pek şeker atmam çaya kahveye kahvenin kokusu gelince müthiş oluyor.

Sadece meraktan denerim yani tchibodan o aromalıları.

Dediğiniz gibi yapacağım hocam teşekkür ettim.

Tchiboda şurup satılıyor ama aromalı kahve satılmıyor aromalı kahveleri bir türk firmasında görmüştüm kahve deryası veya diyarı olabilir öyle birşeydi.
  • şekersiz şurupları bulabileceğim yer varmı?
  • lezzeti ve aroması ile öne çıkan, perakende satışı olmayan çekirdek kahve MONUMENTO

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.