Şimdi Ara

DH HYUNDAI ...ix35... KULÜBÜ (735. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
14.912
Cevap
100
Favori
1.364.428
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 733734735736737
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    2012 ix35 1.6 (40000km) ...Bu kış sehir içi kullanımda 7.6 lt yi pek geçmedik. Ama yazın 7.2 ye düsüyor.
    Ancak biz günde 35 km yaptıgımızdan karma olarak 6.8 ile 7.2 arasında değişiyor.
    Garanti bittikten sonra her 15.000 km de sanayide hangi motor yağını koyduruyorsunuz? Herkes servisi mi kullanıyor?
  • sakin35 S kullanıcısına yanıt
    master35 M kullanıcısına yanıt
    Selamlar,

Aynı model aracı 4 yıldır kullanıyorum. Cüssesine göre normal yakıyor dediğimizde, "yok olmaz öyle şey" diyenlere gelsin mesajlarınız.

Ben 4. bakımda castrol marka yağ koydurmuştum. 15.000 km ömrü olduğu yazıyordu kutusunda.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ersinguven

Selamlar,

Aynı model aracı 4 yıldır kullanıyorum. Cüssesine göre normal yakıyor dediğimizde, "yok olmaz öyle şey" diyenlere gelsin mesajlarınız.

Ben 4. bakımda castrol marka yağ koydurmuştum. 15.000 km ömrü olduğu yazıyordu kutusunda.

Evet hocam insanlar ön yargılı çok yakıyormuş diyor başka birşey söylemiyor Ben çok fazla umursamadım aldım kullanıyorum çok memnunum. Bu aracı aldığım paraya astra corolla focus un boş modellerini alabiliyordum. Ben onları tercih etmedim ix35 aldım hem donanım olarak çok zengin hemde büyük bir araç çocuklu aileler için çok uygun.

Benim tek şikayetim motor sesi. 120 km hızın üstüne çıkınca motor sesi geliyor açıkçası şaşırdım biraz. Çünkü alt devirlerde müthiş sessiz bir motor. Rölantide iken çalışıp çalışmadığı bile belli olmuyor. Fakat 3000 devir civarı ciddi bir motor sesi var. Sizde de bu durum mevcut mu ?

• master35 M kullanıcısına yanıt
    Bizim ix35'te, saatte 110 km den sonra daha çok motor sesi duyulabilir. Bu aracta gürültü sesleri bence aşağıdaki sıraya göre artıyor:
    1. Rüzgar sesi
    2. Yol/lastik sesi
    3. Motor sesi

Farkettiyseniz motoru en sona koydum. Bu tamamen benim düşüncem. Aracın motoru 3 çizgi sıcaklıgına (90) geldiğinde sessizlik artıyor. Ben genelde günlük kullanımda 90-100 s/km hızı geçmediğimden genellikle bana sessiz geliyor. Ancak 700 km lik yollara çıktığımızda ve bazen 110-130 s/km hızlarda motor sesi artıyor. Aracımız henuz 40.000 km de olduğundan fazla değişiklik yapamıyoruz çünkü motor yeni ancak küçük tecrübelerde motor yağının motor gürültüsünde çok etkili olduğunu gördüm.

Motor gürültüsü bence aşağıdaki etmenlere göre değişebilir:
    1. Motor yağı kalitesi
    2. Motor yağı 5w-30 yerine 5w-40 kullanılması
    3. Burada reklam olmasın diye veremiyeceğim bazı motor yağı katkılarının motorun yaşına(km)oranla kullanımı (Örn. ben önerilen miktarın %25 ini kullandığım halde motor gürültüsü biraz değişebiliyor
    4. Hyundai'nin 15.000 km de bir aralığı yerine 10.000 km de bir yağ değişimi motorun daha sessiz çalışmasını sağlıyor. Yağ değişimine 5-6 bin km kala motorun gürültüsünün arttığı fark ediliyor.
    Kazasız sürüşler

• Bizim ix35'te, saatte 110 km den sonra daha çok motor sesi duyulabilir. Bu aracta gürültü sesleri bence aşağıdaki sıraya göre artıyor:
    1. Rüzgar sesi
    2. Yol/lastik sesi
    3. Motor sesi

Farkettiyseniz motoru en sona koydum. Bu tamamen benim düşüncem. Aracın motoru 3 çizgi sıcaklıgına (90) geldiğinde sessizlik artıyor. Ben genelde günlük kullanımda 90-100 s/km hızı geçmediğimden genellikle bana sessiz geliyor. Ancak 700 km lik yollara çıktığımızda ve bazen 110-130 s/km hızlarda motor sesi artıyor. Aracımız henuz 40.000 km de olduğundan fazla değişiklik yapamıyoruz çünkü motor yeni ancak küçük tecrübelerde motor yağının motor gürültüsünde çok etkili olduğunu gördüm.

1. Motor yağı kalitesi
    3. Burada reklam olmasın diye veremiyeceğim bazı motor yağı katkılarının motorun yaşına(km)oranla kullanımı (Örn. ben önerilen miktarın %25 ini kullandığım halde motor gürültüsü biraz değişebiliyor
    4. Hyundai'nin 15.000 km de bir aralığı yerine 10.000 km de bir yağ değişimi motorun daha sessiz çalışmasını sağlıyor. Yağ değişimine 5-6 bin km kala motorun gürültüsünün arttığı fark ediliyor.

Not: Burada kabin içi gürültü seviyelerini, normalde gürültüye takıntılı şekilde yaklaşan, kabin içi gürültü seviyelerini 300 USD lık cihazla kalibre edilmiş bir Samsung cep telefonu Smart tools ses ölçeri ile ölçmüşümdür.
    Motor gürültüsü / yakıt tüketimi benzer oranda arkadan yada önden rüzgar ( 30-40 km/s) alışınızla yaklaşık 1 lt artıp azalabiliyor.

Kazasız sürüşler

• quote:

Orijinalden alıntı: sakin35

Bizim ix35'te, saatte 110 km den sonra daha çok motor sesi duyulabilir. Bu aracta gürültü sesleri bence aşağıdaki sıraya göre artıyor:
    1. Rüzgar sesi
    2. Yol/lastik sesi
    3. Motor sesi

1. Motor yağı kalitesi

Not: Burada kabin içi gürültü seviyelerini, normalde gürültüye takıntılı şekilde yaklaşan, kabin içi gürültü seviyelerini 300 USD lık cihazla kalibre edilmiş bir Samsung cep telefonu Smart tools ses ölçeri ile ölçmüşümdür.
    Motor gürültüsü / yakıt tüketimi benzer oranda arkadan yada önden rüzgar ( 30-40 km/s) alışınızla yaklaşık 1 lt artıp azalabiliyor.

Kazasız sürüşler

Yazdıklarınıza katılıyorum. Alt devirlerde bu kadar sessiz iken nasıl oluyorda bu kadar ses oluyor garip. Yinede abartılacak kadar ses yok. Otoyollar harici pek hız yapma durumu olmadığı için çokta önemli değil. Aracım 62.000 km de bakım yeni yapılmış (60.00 km de) Bir sonraki bakımda 75.000 km de o zaman daha kaliteli bir yağ kullanıcam bakalım bir değişiklik olacak mı ?

2500 devire kadar motor sesi duyulmuyor. 2500'ü geçince ses artmaya başlıyor.

Vites değişim uyarılarına uyarak kullanılırsa GDI motorun tüketimi düşük oluyor.

Ben dip gaz yaparım, red line (6500 d/d) vites değiştiririm diyenler yakıtı fazla buluyor olabilir.

Aracın aerodinamik yapısından dolayı (sürtünme katsayısı 0,39) 120'den sonra rüzgar sesi alması normaldir. Ayrıca aracın rüzgar sürtünmesi fazla olduğu için 120'den sonra motor daha fazla zorlandığı için yakıtı katlayarak artıyor.
  • Tüm ix35 kullananlara bir iyilik yapmak istedim:)
    Eger benim gibi yolda radyo dinlemeyi cok seviyorsanız fakat gerek orijinal radyo gerekse necvox V.B. navi nun radyosunun istasyonları İYİ çekmediğini düşünüyorsanız 15 cm lik orjinal antenin yerine internetten benim gibi 15 TL ye 40 cm lik anten alıp takarsanız çok şaşıracaksınız.
    Sanırım Hyundai, herşeyin kendilerinden beklenmesini istemiyor :)
    Saygılar
    ix35 için bir kabin içi gürültü seviyesi karşılaştırması yapmak isteyenler için :

auto-decibel-db

http://www.auto-decibel-db.com/index_kmh.html
    Güzel bilgi kaynağı için teşekkürler.

Eskiden oto test dergilerinde yapılan testlerde aracın iç ses seviyesi ölçülüp ortaya somut veriler verilirdi.

Maalesef şimdiki testlerde somut veriler ve ölçümler olmadan kişiye göre yorumlar veriliyor.
  • Arkadaşlar selamlar. Bizde de 2013 model İX35 araç var. Bugün bakıma girdi araç. Bir kaç sıkıntısı vardı ve bakım harici servis fahiş fiyat verdi. Sizlere de sorayım dedim. Bilen, daha önce yaptıran vs varsa bilgi verebilirse sevinirim.

Vites geçişlerinde takılma oluyodu, baskı balata ve diskler için 1800 tl.

Kış lastiklerini takarken lastikçi sağ arka tekerdeki sensörü kırmış. Yeni lastik alacağız, yaptıralım dedik onuda. Tanesi 600 tl dedi. Sizce servise yaptırmak yerine başka yere yaptırmak ne kadar mantıklı olur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • slhttnshn61 kullanıcısına yanıt
    https://www.aliexpress.com/item/52933-2S410-529332S410-433MHz-Original-TPMS-Sensor-For-Hyundai-IX35-Elantra-Equus-i40-Kia-Sportage/32791121940.html?spm=2114.40010308.4.71.RKVEWg

Yorumsuz !

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sakin35 -- 12 Nisan 2017; 22:59:6 >
    ix35 kaç bin (k) km de?
    Cevaplar sanırım buna göre değişir. Çünkü garantisi devam ediyor değil mi?
    ix35 lerde vites geçiş sıkıntısı çok nadir belki 250 k (bin) km üstü bir ix35 varsa...
  • Yok hocam ne yaptınız. 93 bin de daha. Fazla uzun yol yapıldı. Sürekli olarak yapmıyor fakat gün içinde en az 1 kere oluyo.

Sensör için de ne diyelim valla ellerine düştük. Yarın farklı lastikçilere fln sordurayım bakalım.

Selam,

Önceki aracım olan 2007 model toyota avensis vites geçişleri bazen takılıyordu. 90.000 km de baskı balata değişti. vitesler geçişleri yağ gibi olmuştu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sakin35

https://www.aliexpress.com/item/52933-2S410-529332S410-433MHz-Original-TPMS-Sensor-For-Hyundai-IX35-Elantra-Equus-i40-Kia-Sportage/32791121940.html?spm=2114.40010308.4.71.RKVEWg

Yorumsuz !

Hocam bu sensör istepne de var mıdır? Direk lastiği söksek istepne yi taksak?

TR'deki araçların stepnesinde basınç sensörlü sibop yok maalesef. Yurtdışı modellerde var diye biliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-10A157769 -- 13 Nisan 2017; 15:47:28 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: slhttnshn61

Arkadaşlar selamlar. Bizde de 2013 model İX35 araç var. Bugün bakıma girdi araç. Bir kaç sıkıntısı vardı ve bakım harici servis fahiş fiyat verdi. Sizlere de sorayım dedim. Bilen, daha önce yaptıran vs varsa bilgi verebilirse sevinirim.

Vites geçişlerinde takılma oluyodu, baskı balata ve diskler için 1800 tl.

Kış lastiklerini takarken lastikçi sağ arka tekerdeki sensörü kırmış. Yeni lastik alacağız, yaptıralım dedik onuda. Tanesi 600 tl dedi. Sizce servise yaptırmak yerine başka yere yaptırmak ne kadar mantıklı olur.

2013 ELİT İX35 Ön Silecek leri değiştirmek istiyorum,

Serviste 215-250 TL arası fiyat veriyorlar,

Başka Tavsiyesi olan varmıdır.
  • 
Sayfa: önceki 733734735736737
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.