Şimdi Ara

Devre

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
0
Favori
853
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Selam, ben de böyle bir devre var fakat ne işe yaradığını bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Bunu 12V DC motor hız devresi için kullanabilir miyim? Denedim fakat olmadı. Devre Devre

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Furkanozy34 -- 30 Mart 2020; 18:41:18 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Devre nerde ?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ekledim.

• Transistörün üzerinde ne yazıyor ? Bana 220v dimmer gibi geldi

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • BD138 600 PJm0710D3
  • Masa lambası dimmeri gibi bişey ellaaam...
  • Masa lambasımnı ? Nasıl yani ben bunu 12V DC Motor ile kontrol etmek istiyorum 12V 2A Adaptör.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Furkanozy34 -- 30 Mart 2020; 20:43:18 >
  • Beyler bunu nasıl 12V ile kullanabilirim?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Furkanozy34 -- 31 Mart 2020; 9:50:40 >
  • Verilen BD138 kodu triak değil PNP transistör, dolayısıyla bildiğimiz manada dimmer olarak kullanılma ihtimali zayıf (Tabi sistem DC gerilim ile çalışmıyorsa). Birde "BD138 600" ibaresi ekli, BD138 max 60V.

Bu bilgiler ve bu fotoğraf kalitesi ile birşey demek zor. Mümkünse daha kaliteli, net ve farklı açılardan kartın her iki tarafının resimlerini ekleyin bakalım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rafet32 -- 31 Mart 2020; 11:44:38 >
  • Tamam dostum ekleyeceğim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Furkanozy34 -- 31 Mart 2020; 12:56:2 >
  • Devre Devre Devre Devre Devre Devre

• Devre dizilim açısından ac dimmer tarzı bir devre gibi görünüyor, bağlı olan kablolarda + - işareti olmayışı, kutupsuz kondansatör barındırması bunu destekliyor.

Fakat triyak yerine pnp transistör işi karıştırıyor. Dc dimmer olsa kutuplar nerde?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • mustyyyyy kullanıcısına yanıt
    Bilmiyorum ki. 12V 2A adaptör ile besleyeceğim ve 12V DC Motorun bu devre ile hızını kontrol edeceğim.
  • Devre üzerindeki komponentler dimmer şeklinde. Fakat 3 bacaklı siyah malzeme üzerindeki verdiğiniz BD138 işi karıştırıyor. PNP transistör kodu. Patates baskılı malzeme olabilir veya birileri arızalan triac yerine şekil olarak benzeyen bir malzeme lehimledi.

İşin özeti: Triac lehimleseniz bile bunu 12V DC motor kontrolünde kullanamazsınız.
  • POWER GENyoutube
    DC Light Dimmer using BD139 NPN transistor (0 - 38v) / maximum 3A / Negative voltage control
    https://www.youtube.com/watch?v=q3DRIZxApnA&feature=youtu.be

Yukarıdaki bd139 ile yapılmış negatif kontrollü dc dimmer örneğine bakınca elinizdeki bd138 li kart aynı dizilimle pozitif kontrollü dc dimmer olarak görünüyor lakin tekrar söylüyorum kutupsuz polyester kondansatör yerine kutuplu uygun değerde kondansatör olmalıydı.

Elinizdeki kartı 12v ile denemenizde bir sakınca yok. Birazdan bağlantı için bir çizim yapıp yollarım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mustyyyyy -- 31 Mart 2020; 13:41:14 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• rafet32 kullanıcısına yanıt
    Ne yani 12V DC Motor kontrolünde hiç bir şekilde kullanamaz mıyım?
  • Furkanozy34 kullanıcısına yanıt
    Tech Sawyoutube
    Cheapest (0-12v) LED Dimmer Circuit
    https://www.youtube.com/watch?v=Nt29khNO9-o&t=111s
    Peki bu videodaki ile yapabilir miyim? Ben de 2X BD140 1X BD139 1X BD169 var. Bunlar iş görmez mi ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Furkanozy34

Ne yani 12V DC Motor kontrolünde hiç bir şekilde kullanamaz mıyım?
    Aşagıdaki şekilde bir bağlantı yapıp deneyebilirsiniz. Gireceğiniz değer 12v olduğu için bir sakınca oluşturmaz merak etmeyin, en fazla çalışmaz...

Devre

• quote:

Orijinalden alıntı: Furkanozy34

https://www.youtube.com/watch?v=Nt29khNO9-o&t=111s Peki bu videodaki ile yapabilir miyim? Ben de 2X BD140 1X BD139 1X BD169 var. Bunlar iş görmez mi ?
    Elinizdeki çalışmazsa video örneğindeki gibi bd139 ile yaparsınız. Gayet basit bir devre. Motorun gücüne göre transistörü soğutmanız gerekebilir.
  • mustyyyyy kullanıcısına yanıt
    1 adet soğutucu var onu takabilirim. Şuan bir yanıt alamadım denedim de.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.