Şimdi Ara

Devlet yurdunda etüt salonu kaldırıldı, yerine 'dini sohbet' odası yapıldı

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
18
Cevap
0
Favori
288
Tıklama
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Ülke ve Dünya Gündemi >> Devlet yurdunda etüt salonu kaldırıldı, yerine 'dini sohbet' odası yapıldı
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
Mesaj
 • Yarbay
  3493 Mesaj
  “Devlet yurtlarının cemaat yurdundan farkı ne?”

  Adana Sümer Erkek Öğrenci Yurdu’nda ders çalışmak için kullanılan etüt salon kaldırılarak yerine 'dini sohbet' odası yapıldı. Psikolojik danışman yerine ‘manevi rehber’ getirildi. Yurdun öğrencilerinden ismini vermek istemeyn biri çalışma salonlarının yetersiz olduğunu belirterek, “Yetersizliğe rağmen, var olan çalışma salonunu odalara ayırdılar. Bir kısmını sohbet odası yaptılar, diğer kısmını da devlet tarafından atanan Diyanet Personeline verdiler” dedi.

  Sohbetin duyurusu için öğrenci yurdunda afişlerin yer aldığı aktarılırken afişlerde, “Aklınıza gelen tüm imani meselelerin cevabını merak edenler var mı? Dünyaya niçin geldik? İnsan olarak vazifemiz nedir? Namaz niçin vardır? Günahlar insan fıtratını nasıl bozar?” benzeri bir çok sorunun altında “Ve devamını merak edenler için kaçınılmaz fırsat!” sloganıyla sohbetlere çağrı yapıldığı belirtildi.

  Evrensel'den Mesut Baylav'ın haberi aynen şöyle:

  Bu yıl eğitim döneminin başlamasıyla birlikte yurtlardaki dini içerikli etkinliklerin sayısı da bir hayli arttı. Fevzi Çakmak Erkek Öğrenci Yurdu’nda geçtiğimiz senelerde açılan saz kursu, İngilizce kursu benzeri etkinlikler artık yok. Bu kursların yerini Kur-an, Arapça, Osmanlıca, Siyer-i Nebi gibi kurslar aldı.

  Öğrenciler yurtta, her hafta yurt yönetiminin izniyle sohbetler düzenlendiğini söylüyorlar. Sohbetler, “Rabbinden Sana Davet var!”, “Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz”, “Haydi Üniversiteli Gençler Umreye” ve benzeri başlıklar altında gerçekleştiriliyor.

  Yurttan atılma çekincesiyle isimlerini veremeyen öğrenciler, yurtta gerçekleştirilen cemaat ve tarikat etkinliklerinin neredeyse tamamının İslamiyet, Osmanlıcılık üzerine yapıldığını vurguluyorlar.

  “Devlet yurtlarının cemaat yurdundan farkı ne?” diye soran öğrenciler, yurtlarda iktidarın projelerinin kıskacına alınmaktan yakınıyorlar.

  "Avukat dediler, 'vaaz' çıktı"

  Öğrencilerden biri başından geçen bir sohbet anısını şöyle aktardı:

  “Yurda bir avukatın geleceğini ve öğrencilere mesleki alanıyla ilgili tecrübelerini aktaracağı söylediler. Bunun üzerine etkinliğe gittim. Bir baktım avukat, Hz. Adem’den başlayıp İslam hukukunu anlatmaya başladı. Anladım ki, bizleri böyle etkinliklerle dini sohbetlere çağırıyorlar ve propaganda yapıyorlar.”

  Geçmişte cemaat yurdunda kaldığı bilgisini veren öğrenci sözlerini şu tespitle tamamlıyor: “Orada da aynı etkinlikler vardı. Devlet, kendi yurdunu cemaatlerin tarikatların kucağına bırakıyor." Yurt yönetiminin İngilizce kursunu “öğretmen bulunamadığı” gerekçesiyle iptal ettiğini vurgulayan Fevzi Çakmak Erkek Öğrenci Yurdu öğrencileri, sosyal gelişimlerine katkıda bulunacak etkinlikler yapılmasını istediklerini söylüyorlar.

  "Nur Cemaatinden geliyorlar"

  Adana’da bir başka devlet yurdu olan Sümer Erkek Öğrenci Yurdu’nda geçen yıllarda öğrencilerin ders çalışma salonu olarak kullandıkları bölüm “sohbet odasına” çevrildi. Konuya dair görüştüğümüz öğrencilerden biri, çalışma salonlarının yetersiz olduğunu belirterek şu bilgiyi verdi:

  “Yetersizliğe rağmen, var olan çalışma salonunu odalara ayırdılar. Bir kısmını sohbet odası yaptılar, diğer kısmını da devlet tarafından atanan Diyanet Personeline verdiler.”

  Sohbet odasında her hafta Cuma günleri dışarıdan birilerinin gelip sohbeti gerçekleştirdiğini söylüyor şunları aktardı: “Önceden Nur cemaatinden 25-30 yaşlarında iki kişi geliyordu. Bunların ev sohbetine gidiyorduk. Said Nursi’nin kitapları okunuyordu. Sohbetlerin sonunda çeşitli ikramlar yapılıyordu.”

  Kredi yurtlar kurumu onayladı

  Sohbetin duyurusu için öğrenci yurdunda yer alan afişlerde, “Aklınıza gelen tüm imani meselelerin cevabını merak edenler var mı? Dünyaya niçin geldik? İnsan olarak vazifemiz nedir? Namaz niçin vardır? Günahlar insan fıtratını nasıl bozar?” ve benzeri bir çok sorunun altında “Ve devamını merak edenler için kaçınılmaz fırsat!” sloganıyla sohbetlere çağrı yapılıyor. Afişin altında Akdeniz Kültür ve Eğitim Vakfı ile birlikte Kredi Yurtlar Kurumu’nun imzası bulunuyor.

  Müdür Yardımcısı: Talimatla yapıyoruz

  İddialar üzerine aradığımız Fevzi Çakmak Erkek Öğrenci Yurdu Müdür Yardımcısı Mevlüt Altınsever, yurtta kendi düzenledikleri etkinliklerle ilgili bilgi verme yetkilerinin olmadığını söyledi. Kendilerine, Spor Genel Müdürlüğünden gelen talimatları uyguladıklarını iddia etti.

  Psikolog yerine diyanet görevlisi

  Yurda diyanet tarafından atanmış, “Manevi Destek Uzmanı” adı altında gelen görevlinin her hafta sohbetler düzenlediğini dile getiren bir yurt öğrencisi, “Biz üniversiteye bilimsel, demokratik eğitim almak için geldik fakat yurtlardaki durum bunun tam tersi” şeklinde konuştu. Gerçekleştirilen sohbetlerde, Suriye’deki gelişmelere dair de konuşulduğunu söyleyen bir başka öğrenci, “Halep’te, İdlib’te kardeşlerimiz zor durumda. İslamiyeti götürmemiz gerekiyor” çağrısı yapıldığını belirtiyor.


  http://www.t24.com.tr/haber/devlet-yurdunda-etut-salonu-kaldirildi-yerine-dini-sohbet-odasi-yapildi,509701  < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >  |
  |
  _____________________________
  Unutmayın ! Demokratik bir hukuk ülkesinde yaşıyorsunuz. Dini inancınıza "arabesk" yaşantınıza göre kurallar belirleyemezsiniz. Eğer ki hakiki bir inanca ve sadakate ihtiyacınız var ise onları ancak hak hukuk ve adalette bulabilirsiniz.
 • lütfen sen ilahiyat oku

  doktor falan olmaya kalkma

  camiye hoca ol, müftü ol, diyanette memur ol ama bilimden uzak dur lütfen
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  2 Not
  4 yıl yurtta kaldım.son 2 yılında haftada 1 cemaatçiler(FETÖ DEĞİL) gelip din dersi veriyordu  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  4350 Mesaj
  din sömürüsüne tam gaz devam sadece aklını kullananlar bundan sağ salim çıkar
  |
  |
  _____________________________
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  2 Not
  Dinimizi öğrenmek öğretmek çok güzel bunun nesini abarttınız anlamadım. Allah razı olsun yapanlardan. Ben de seneye üniversiteye başlayacağım inşallah katılırım.
  _____________________________
 • Binbaşı
  1099 Mesaj
  5 yıl olcak kykda kalıyorum. Geçen bende bunu tartıştım. Hep panolarda afişlerde orda burda din din din din hep bütün etkinlikler bunun üstünde. Yok cumartesi sabah namazında buluşuyoruz , yok şu dini bilmem ne üzerine konferans a otobüs kalkacak. Tartıştım memurlarla bunu. Bakanlıktan gönderildiğini söylediler bu etkinliklerin. Ne kadar doğru bilemem. Ama suyu çıktı artık.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  5444 Mesaj
  Ülkecek geriye, geçmiş cağlara dönmeye devam ediyoruz. Din, bilgiden daha ön planda olmamalı.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________

  Kural Disi Konu Destroyer
  I am not a robot. That wasn't flesh maybe. It's 3:36

 • Binbaşı
  1360 Mesaj
  Çok güzel. Ne yapsalardı karma yurtlar açıp her cumartesi köpük partisi mi düzenleselerdi? Ayrıca zorla mı kardeşim kimseye zorla din dersi verdikleri yok.  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________
 • Yarbay
  3493 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: hotel california

  İbadet önemli. Günde en az 5 saat ibadet edeceksin. İlim irfan ikinci planda olmalı. Hem öğrenip ne yapacaksın? Mühendis olup bor madenini mi işleyeceksin. Bu yüzden dinimizden şaşmayın değerli öğrenciler.

  Ben çift vatandaşım. Çocuğum olunca yurtdışında GAVUR okulunda okutacam.

  No Problemo 😎😎😎  < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
  Unutmayın ! Demokratik bir hukuk ülkesinde yaşıyorsunuz. Dini inancınıza "arabesk" yaşantınıza göre kurallar belirleyemezsiniz. Eğer ki hakiki bir inanca ve sadakate ihtiyacınız var ise onları ancak hak hukuk ve adalette bulabilirsiniz.
 • Yarbay
  5111 Mesaj
  yok arkadaş bu devletin ve milletin yaşadıklarından ders aldığı alacağı yok. 15 temmuz vakası daha soğumamışken halen daha aynı yanlışları yapmaya devam ediyorlar.
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  3493 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: iamburak

  Ülkecek geriye, geçmiş cağlara dönmeye devam ediyoruz. Din, bilgiden daha ön planda olmamalı.

  + 1.000.000 ✊✊✊ ✊✊✊  < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
  Unutmayın ! Demokratik bir hukuk ülkesinde yaşıyorsunuz. Dini inancınıza "arabesk" yaşantınıza göre kurallar belirleyemezsiniz. Eğer ki hakiki bir inanca ve sadakate ihtiyacınız var ise onları ancak hak hukuk ve adalette bulabilirsiniz.
 • Yarbay
  4800 Mesaj
  Yurt müdürü kimse onun başının altından çıkmıştır.Kim acaba oranın müdürü?
  |
  |
  _____________________________
 • Teğmen
  172 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Hakkını Arayan Serçe

  Çok güzel. Ne yapsalardı karma yurtlar açıp her cumartesi köpük partisi mi düzenleselerdi? Ayrıca zorla mı kardeşim kimseye zorla din dersi verdikleri yok.

  evet zorla verilmiyor

  etüt salonunu kapatıp sohbet odaları yapıyorlar

  ayrıca zorunlu seçmeli din dersi diye veriyorlar, hani zorunlu değil ama seçmeli (yersen)

  psikolok olması gereken yere ne olduğu belli olmayan diyanet görevlisi gönderiliyor

  kanser ilacımız kalmamış aspirin verelim demek gibi

  umarım başınıza gelmez ama hani bir ihtimal olursa "sohbet odasında beyni yıkanmış" kişiler kurtarmayacak sizi hastalığınızdan.

  etüt salonlarında sadece bilime odaklanmaya çalışacak insanlar kurtaracak.
  |
  |
  _____________________________
 • Teğmen
  172 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: ferrero78

  Dinimizi öğrenmek öğretmek çok güzel bunun nesini abarttınız anlamadım. Allah razı olsun yapanlardan. Ben de seneye üniversiteye başlayacağım inşallah katılırım.  lütfen sen ilahiyat oku

  doktor falan olmaya kalkma

  camiye hoca ol, müftü ol, diyanette memur ol ama bilimden uzak dur lütfen
  _____________________________
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  3 Not

  sizin dininizi öğretiyorlar ama benimkisi öksüz kalıyor derhal yurtlarda satanizmi anlatan sohbetler verilmeli
  |
  |
  ferrero78 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Binbaşı
  1842 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: The SATANİST

  sizin dininizi öğretiyorlar ama benimkisi öksüz kalıyor derhal yurtlarda satanizmi anlatan sohbetler verilmeli

  gençliğinizde nasıl bir ilim tahsili aldınız ?
  |
  |
  _____________________________
 • Teğmen
  128 Mesaj
  birkaç yıl sonra başka cemaatle araları bozulacak, o cemaatten olan öğretmenleri memurluktan atacaklar. bu sohbet odalarına gidenlerde potansiyel cemaatçi diye işinden olacak.

  at fava bekle
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  3493 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: echonia


  quote:

  Orijinalden alıntı: ferrero78

  Dinimizi öğrenmek öğretmek çok güzel bunun nesini abarttınız anlamadım. Allah razı olsun yapanlardan. Ben de seneye üniversiteye başlayacağım inşallah katılırım.  lütfen sen ilahiyat oku

  doktor falan olmaya kalkma

  camiye hoca ol, müftü ol, diyanette memur ol ama bilimden uzak dur lütfen

  Aynen + 1 Bunların aklı bilime yetmez zaten  Yüksek sesle hünharca güleyim bari  < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
  Unutmayın ! Demokratik bir hukuk ülkesinde yaşıyorsunuz. Dini inancınıza "arabesk" yaşantınıza göre kurallar belirleyemezsiniz. Eğer ki hakiki bir inanca ve sadakate ihtiyacınız var ise onları ancak hak hukuk ve adalette bulabilirsiniz.
 • Yarbay
  3493 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: The SATANİST

  sizin dininizi öğretiyorlar ama benimkisi öksüz kalıyor derhal yurtlarda satanizmi anlatan sohbetler verilmeli

  Gerek yok hocam. Zaten orada da şeytanlar (eğitim) dersi veriyor. Bizim zamanımızda böyle (şeytan) hocalar yoktu en azından


  Yazık ki ne yazık bu gencecik kardeşlerimize. Önlerinde uzun bir hayat varken nelerle yıkıyorlar beyinlerini.


  Not: Zamanında bende hatim etmiştim 8 yaşlarında falandım. Neyse.........  < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
  Unutmayın ! Demokratik bir hukuk ülkesinde yaşıyorsunuz. Dini inancınıza "arabesk" yaşantınıza göre kurallar belirleyemezsiniz. Eğer ki hakiki bir inanca ve sadakate ihtiyacınız var ise onları ancak hak hukuk ve adalette bulabilirsiniz.
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Reklamlar
Sohbet
kolayoto.com
Canlı Tv izle
bankalar.org
Media Sözlük
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,391
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.