Şimdi Ara

Dershaneyi BIRAKMAK isteyenler okusun!!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
3
Favori
124.961
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
12 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
Mesaj
 • Malum eğitim sezonun açılalı 1 ay oldu ve dershaneden ötürü hâla düzen oturtamayanlar var.

  "Kaydımı sildirsem paramı alabilir miyim?"diye korkarak kaydını sildiremeyenler var.

  Tecrübeli biri olarak bu duruma bir netlik getirelim.

  Gençler;kayıtlı oldugunuz dershane merdiven altı bir kurum değilse,yani vergilendirilmiş ve mebe bağlı resmi bir kuruluşsa paranızı vermek zorundalar.

  Ancak gittiğiniz ders sayısının ücretini ve aldıgınız kitapların ücretini düşeceklerdir.

  Kredi kartından taksitli geçirdiyseniz muhtemelen onlar da size taksitli bir şekilde ödeyeceklerdir çünkü dershane de verdiğin parayı bankadan taksitle alıyor yani toplu almıyor.

  Senet yaptıysanız zaten işiniz daha kolay.

  Not:Eğer dershane müdürünüz zorluk çıkarırsa (kaydı silmem çünkü ben mağdur oluyorum vs gibi) bulundugun ilin milli eğitim müdürlüğüne git ve şube müdürlerinden birine durumu anlat.
  Onlar sana bir yazı çıkarttıracaktır.
  O yazıyı al dershanene götür.
  Kaydını silmek zorunda kalacaklardır.

  Yani bir kuruma kayıt olmak ne kadar sizin hakkınızsa,o kurumdan kaydınızı silmek de sizin hakkınızdır.

  Kimse sizi paranızla tehdit ederek orada tutamaz.

  Edit:Dershaneler Meb'e bağlı kurumlar oldugundan tüm resmi işlemler meb mevzuatına göre yapılır.

  Söz konusu mevzuatta ise kayıt silme meselesi şu şekilde geçmektedir.

  KAYIT SİLME VE ÜCRET İADESİ  Madde 17 – Dershane mali planlarını öğrenci kayıt sayısına göre yaptığından, kayıtlı öğrencilerin öğretim yılı boyunca kayıtlarını sildirmemeleri temel esastır.  Madde 18 – Öğretim dönemi içinde zorunlu bir sebeple kayıt sildirmek isteyen öğrenci için velisinin yazılı müracaatı gereklidir. Müracaat sonrası yetkili kişi tarafından kayıt silme gerekçesi incelenerek kayıt silinir.  Madde 19 – Kaydı silinecek öğrencinin dershaneye herhangi bir borcunun bulunmaması gereklidir. Borçlu öğrencinin borcu tahsil edildikten sonra kaydı silinir.  Madde 20 – Kayıt silme tarihi, ilgili müracaat dilekçesinin dershaneye ulaştığı tarihtir.  Madde 21 – Aşağıda belirtilen sebeplerden biri veya birkaçı dolayısıyla dershaneden ayrılan öğrencilerin ayrılış tarihinden sonraki aylara, günlere ve saatlere isabet eden ödenmiş ücretleri iade edilir;  a) Öğrencinin il dışında başka bir kuruma nakil olması,  b) Öğrencinin sağlık sebebiyle kurumdan ayrılması,  c) Dershanenin kapatılması,  d) Dershanenin öğretime başlamasından önceki bir tarihte öğrencinin herhangi bir sebepten kurumdan ayrılması ve ayrılmak için müracaat etmesi,  e) Velinin öğrenciyi kurumda okutamayacak duruma düşmesi (öğrenciyi kurumda okutamayacak duruma düştüğünü gösterir resmi makamlardan alacağı belgelerle ispatlaması) gerekir.

  ---->>>Görüldüğü üzere bu sebepleri sundugunuz ve ispatladıgınız takdirde dershanenin "kaydı silmeyiz" deme gibi bir şansı yoktur.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Alastor Moody -- 6 Aralık 2017; 21:42:17 > • Biraz aceleyle yazdıgım için kafanızda soru işaretleri kalmış olabilir.

  Sorunuz varsa buradayım ve cevaplayabilirim.
 • Ben Eylül'ün 20sinden beri gidiyorum herhangi bir belge imzalamadım herhangi bir ücret odemedim bırakırsam ücret alma gibi durumları varmı
 • scotflex kullanıcısına yanıt
  Hocam ücret ödemeden nasıl kaydoldun.  Umarım troll degilsindir.
 • Hayır tabiki MABEM kuruluşu bu ücret belli değildi ücret alma söz konusu olamazdı o durumda şuan ücret için çağırıyorlar imza işleri vs bırakmak istiyorum ama
 • scotflex kullanıcısına yanıt
  Kanıtları varsa alırlar gittiğin süreyi.
 • Büyük ihtimal gittigim süreyi alirlar o zaman teşekkürler
 • scotflex kullanıcısına yanıt
  Hocam mesele mahkemeye gitmediği sürece ve ellerinde resmi bir belge vs yoksa gittiğin derslerin ücretini vs hiçbir ücreti alamazlar.  Not:Mahkemeye vereceklerini sanmam ama olay adli bir mevzuya dönüşürse o zaman ne olacagını kestirmek zor.
 • Anladım hocam çok teşekkür ederim aklımdaki sorunu çözdünüz
 • quote:

  Orijinalden alıntı: scotflex

  Anladım hocam çok teşekkür ederim aklımdaki sorunu çözdünüz

  Yani resmi bir bağlayıcılığı olmasa parayı ödemeyeceksin? Yanlış mı okudum?

  Yok yok, dürüst bir insan bunu yapmaz canım! Ben yanlış okudum sadece...
 • MehmetNY kullanıcısına yanıt
  Baya çakal bir düşünce ama hocalar yüzünden bırakıyorum sorduğum soruyu cozemeyecek bir hoca olacaksa ben yapayım orada zaten 750 TL dershane fiyatı o kadar şey değil
 • Dersaneye yazılırken tüm parayı nakit verdim şuan ayrılsam kalan ayların parasını iade alabilir miyim ? :(
 • ringo33 kullanıcısına yanıt
  Evet.
 • O kadar pişmanım ki disiplin olsun diye dershaneye yazıldım hiç bir faydası yok sınıf ortamında anlatılan dersler youtubeden izlediğim gibi tam oturmuyor hep bir boşluk kalıyor.

  Youtubeden izleyince puzzlın tüm parçaları otururken dershaneden izleyin 2 3 parçasını koyabiliyorum.

  Dershanenin tek faydası deneme sınavları ve disipline etmesi onun haricinde hiç bir şeyi yok.Allah kahretsin nerden başladım dershaneye , ilk 2 senedi ödedim artık çıkamam gibi gözüküyor.

  Üstelesem belki çıkarım ama bu seferde 5 ay sonra dönüp baktığımda keşke dershanede olsaymışım der miyim diye düşünüorum. ? Çok sürmüyor günün nerden baksanız saat 2 den sonrası benim oluyor gene ama ne yapılacağını da bilemiyorum.
 • Hocam ilk cümlede ''disiplin olsun diye dershaneye yazıldım.'' yazmışsınız.

  Sonra da dershanenin tek faydası ''deneme sınavları ve disipline etmesi.'' demişsiniz.

  Dershane amacınızı gerçekleştirmedi mi?

  Burada bir paradoks var.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Polizom -- 27 Ekim 2019; 15:6:36 >
 • Bir şey sormak istiyorum. Ben dershaneyi bıraktım ve sözleşmede kitap parası yazmamasına rağmen benden 750 TL kitap parası talep ediyorlar.
 • Kesinlikle katılıyorum. 1 ay boşuna gittim hiç bir şey katmadı. Bunu gördüğüm gibi bıraktım dershaneyi şuan evde daha iyi çalışıyorum. Her şey elimin altında istediğim derse çalışıyorum.
 • quote:

  Orijinalden alıntı: Corbars

  Kesinlikle katılıyorum. 1 ay boşuna gittim hiç bir şey katmadı. Bunu gördüğüm gibi bıraktım dershaneyi şuan evde daha iyi çalışıyorum. Her şey elimin altında istediğim derse çalışıyorum.
  Hocam 1.5 aydır dershaneye gidiyorum,hiç bir şey öğrenmedim şu ana kadar.Evde çalıştıklarıma kendim öğreniyorum.
 • Aynı bende öyleydim işte. Dershaneye boşuna sabah gidip öğleden sonra eve geliyordum. Eve gelince mutlaka kendim konuyu çalışmam ve anlamam gerekiyordu. Dershane bana hiç bir şey katmıyordu boşa zaman kaybıydı. Bıraktım ve kurtuldum.
 • Hocam soru çözümünden faydalanamıyorsanız bırakın. Ben 7000'e kaydoldum, 17 deneme var sadece ama soru çözümü 8x15 dakika ?eklinde.
  Dershanede konuyu görüyorum, eksik bir sey varsa Youtube'dan izliyorum.
  Arkadaslarim da ayni dershanede, onun da artisi var. Mesela etut odasindayiz, hic calisasim yoktu. Birebirime gidip geldim, bir baktim ikisi de Türkçe denemesi cozuyor. E hemen benim de cozesim geldi. Boyle olumlu bir etkisi yok değil yani.
  Evde YouTube ve özel ders ile çalısan arkadas var, onun TYT netleri daha 60-70 arasinda mesela. En iyi kendiniz bileceksiniz.
 • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.