Şimdi Ara

DERS: FOTOĞRAF ÇEKİM TEKNİKLERİ (60. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.449
Cevap
89
Favori
911.418
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 5859606162
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    sony hx1 almayı düşünüyorum ne dersin sayın mertkan öneririmisin yeni başlıyacak birine ?
  • teşekkürler
  • herkese selamlar,
    internettende araştırdım ama tam olarak anlayamadım olayı, bu arkaplanı siyah fotoğrafları nasıl çekiyorlar( arkaplan siyah bile olmasa)
    detaylı olarak anlatabilecek biri varmı ?
  • Detaya girmeden, arkadaki ışık azsa flaşlı çekim yaparsanız arka plan kapkara çıkar. Enstantane hızının yüksek olması da buna yardımcı olur. Hatta kompakt makinelerin %99'u flaş kullanırsanız siz istemeden arka planı karartır
  • bu işte çekim mesafesininde önemi varmı ?
  • Aslında var ama flaş için. yani çok uzak olursanız flaş objeyi yeterince aydınlatmaz ve arka planı da aydınlatabilir.
    Öndeki objeyi aydınlık tutup nokta ölçüm yaparsanız (spot metering) da aynı sonucu alabilirsiniz.
    Çok ışıklı bir günde gökyüzü+çimenleri çekmek istiyorsunuz diyelim. Eşer gökyüzünden okuma alırsanız çimenler karanlık gökyüzü normal pozlanmış çıkar. Sorduğunuz sorunun cevabının teorisi de aynı: Öndekini aydınlat ve okumayı önden al.
  • daha yeni panasonic lx3 aldım,ama kaliteli resim için iso/diyafram/enstantane üçlüsünü nasıl doğru bir şekilde kullanacağımı bilmiyorum.türkçe menüde yok zaten.
  • Bende enstantane, diyafam, iso 3 lusunu nasil etkin kullanilicagini bilmiyorum kisarsam ne olur perdelemeyi acarsam ne olur bi tek iso da cok acinca noise oluo onu biliorum
  • teşekkürler güzel anlatım olmuş

merak ettiğim normal kompakt makinalarda diyafram ayarlama varmı ?
  • takip edilmesi gereken bi konu.teşekkürler.
  • Beyler bayanlar emeği gecen herkese cok cok tesekkürler cok faydalı bi topic olmus bravo, gerci daha cozecegimiz cok sey var ben de makineyi yeni aldım su fotografı deniyorum ama flashı acınca aksam banyoda 1/200 den yukarı cıkamadım enstantene için makinem D90 bask bi ayarı mı farklıdır acaba
  • quote:

Orijinalden alıntı: dix1

Bende enstantane, diyafam, iso 3 lusunu nasil etkin kullanilicagini bilmiyorum kisarsam ne olur perdelemeyi acarsam ne olur bi tek iso da cok acinca noise oluo onu biliorum

gerçi hap gibi bir cevabı yok bu sorunun ama özet geçmek gerekirse; enstantane fotoğrafın çekilme süresi ve bu süre kısaldıkça hareketli şeyler netleşir uzadıkça bulanıklaşır, diyafram ışığın girdiği delik açıldıkça daha fazla ışık alır ve arka plan flu olur, kısıldıkça ışık azalır ve daha fazla alan net olur. diyaframı açtıkça daha hızlı fotoğraflar (mesela düşen bir su damlası veya giden bir araba) çekebilirsiniz. eğer diyaframınızın en açık hali veya enstantenin en yavaş (uzun) hali yeterince ışık sağlamıyorsa iso'yu arttırırsınız makine ışığa karşı daha hassas olur ama görüntüde bozulmalar olur. en güzeli makineyi A moduna alın ve her diyafram ile fotoğraf çekin (mesela yoldan geçen arabaları) çıkan sonuçlara bakarak neyin neye yaradığını görebilirsiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: copperdevil

Beyler bayanlar emeği gecen herkese cok cok tesekkürler cok faydalı bi topic olmus bravo, gerci daha cozecegimiz cok sey var ben de makineyi yeni aldım su fotografı deniyorum ama flashı acınca aksam banyoda 1/200 den yukarı cıkamadım enstantene için makinem D90 bask bi ayarı mı farklıdır acaba

makine ancak 1/200sn'den yavaş çekimlerde flashı doğru zamanda çakabildiği için flashı açtığınızda 1/200'den daha hızlı fotoğraf çekmenize izin vermiyor. flash senkronize hızı deniyor buna.
  • faydalı bir konu. bilgilendirme yapan tüm arkadaşlara teşekkür ederim...

• ..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Varminaard -- 7 Kasım 2010; 11:13:25 >
  • s.a kısa zaman önce fuji s2100 (refurbished) cihaz aldim cihazdan gayet memnun kaldim burada okuduğum bilgiler ile kendimi geliştirmeye çalişiyorum bu cihazin bir ust modelini alabilirim fiyat farkını vermeden yine ayni fuji 2700 hd yine refurbished ürün sizce degiştireyimmi çok arada kaldım
  • arkadaşlar konu ve bilgiler gerçekten mükemmel ben öğrenciyim ve takdir edersiniz ki maddi olarak çok ii durumda olmamakla birlikte bi makine almak istiyorum biraz bakındım ve gözüme takılan Nikon Coolpix L100 ve Nikon Coolpix L110 modelleri var fiyat olarak uygun geldi yeni başlayan birisi için bu makineler hakkındaki yorumlarınızı merak ediyorum. Herkesin hissettiğini çekmesi dileğiyle...
  • Çok açıklayıcı ve bir o kadar da başarılı makaleniz için teşekkür ederim. Ellerinize sağlık.
    Gerçekten, benim gibi amatör bir çok arkadaş (hatta belki profesyoneller bile) yazınızdan çok şey öğrenebilir. Tebrik ederim. Tekrar teşekkürler.
  • Güzel bir paylaşım. Sağolun
  • mertkan bey çok teşekkürler gerçekten çok faydalı oldu
  • 
Sayfa: önceki 5859606162
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.