Şimdi Ara

Derdimi anlatıyorum ( biraz uzun )

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
3
Favori
1.135
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Şimdi bilgisayar programcılığı 1.sınıftayım ama bölümü sevmedim ve ayrılmak istiyorum. Daha önceden mezuna kalmıştım 2.senemde kazandım bu bölümü. Ama dediğim gibi bölümü sevmedim tekrar sınava girmek istiyorum ama ailem çok katı davranıyo dershaneye gitmiyicem zaten kalırsam ama sen evde kalırsan çalışmazsın diyolar bölüm zaten 1 sene uzadı bi de dgs yi kazanıp kazanamamak var o da bi ayrı dert. .İstemediğim bölümü okumak istemiyorum zorla bu bölümü bitirmemi istiyolar yoksa senden bişey olmaz okumaz bu diyorlar. Mezuna kalıp işletme - iktisat ya da ybs düşünüyorum ama ailem izin vermiyor benim yaşadığım durumu önceden yaşayan var mı ? ( 20 yaşındayım )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-A17B1E1A8 -- 8 Ağustos 2020; 1:43:26 >

• Ne kadar iyi bir tavsiye emin değilim ama bana kalırsa şu anki bölümünden mezun olup ondan sonra sınava girmen iyi bir fikir olabilir bence. Ne olursa olsun insanın başladığı işi tamamlaması gerektiğini düşünüyorum ben. Başladığın işi yarı yolda bırakmaman hem senin kendine olan güvenini hem de ailenin sana olan güvenini arttıracaktır. Çoğu aile çocuklarının okullarını bırakmalarının sebebini maymun iştahlılık, dikiş tutturamamazlık olarak görüyor. Sabırla başladığın işi bitirdiğini görürlerse ve hala başka bir bölüm konusunda kararlı olduğunu görürlerse sana olan inançları artacaktır. Bu yıl birinci sınıfı tamamlayabiliyorsan gelecek yıl veya ondan sonraki yıl bölümünü bitirip sınava girebilirsin. Bu bölümden mezun olup yapmayı düşündüğün hiçbir şey olmayabilir ama eminim aldığın eğitimi başka bir alanda da kullanmanın yolunu bulursun, mutlaka sana katkı sağlar. Daha farklı bir seçenek olarak maddi bağımsızlığını kazanıp, çalışıp para biriktirip kendi hayatını inşa etmen. Kendi kendine yetebilmeye başladıktan sonra kimse ne okuduğuna, nerede okuduğuna, kaç yaşına kadar okuduğuna karışamaz. Belirli bir yaştan sonra ailenin baskısını ister istemez hissetmeye başlarsın.
    Neden böyle düşündüğümü açıkladım, tam tersi bir tavsiyede de bulundum. Konuyu açan arkadaş bırakmak konusunda kesin kararlı olsa tavsiye de istemezdi burada. Bazı insanlar için kolay bir karar olabilir ama ülkedeki çoğu aile okuduğu bölümü bırakan çocuklarının hayatta hiçbir yerde tutunamayacaklarını, hiçbir işin devamını getiremeyeceklerini düşünüyolar. Eğer hala ailene bağımlı durumdaysan ailenin düşüncelerini göz önüne alman gerekir. En geç 22-23 yaşında iş bulup harçlık almayı bırakmanı bekleyen insanlara "benim şöyle hayallerim, şöyle ilgi alanlarım var" diye açıklama yapamazsın. Anlamazlar. Onlar için yalnızca üniversiteden mezun olma tarihini durmadan ileriye atıyor olursun. Kaldı ki eğer bölüm 4 veya daha fazla yıllık olsaydı böyle bir tavsiye vermezdim. 1-1.5 yıl sürecek bir dönemden bahsediyoruz, sınava o kadar sürede hazırlanılıyor zaten. Çok mantıklı bir tavsiye olmayabilir herkes için ama ben kendi adıma böyle düşünüyorum.
  • Up. Vardır tecrübeli birileri.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Umarım yazarlar da bi fikir sahibi olurum en azından hocam
  • Up
  • Up
  • KIRIKLA HAZIRLANABİLİR MİSİN HOCAM

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Ne kadar iyi bir tavsiye emin değilim ama bana kalırsa şu anki bölümünden mezun olup ondan sonra sınava girmen iyi bir fikir olabilir bence. Ne olursa olsun insanın başladığı işi tamamlaması gerektiğini düşünüyorum ben. Başladığın işi yarı yolda bırakmaman hem senin kendine olan güvenini hem de ailenin sana olan güvenini arttıracaktır. Çoğu aile çocuklarının okullarını bırakmalarının sebebini maymun iştahlılık, dikiş tutturamamazlık olarak görüyor. Sabırla başladığın işi bitirdiğini görürlerse ve hala başka bir bölüm konusunda kararlı olduğunu görürlerse sana olan inançları artacaktır. Bu yıl birinci sınıfı tamamlayabiliyorsan gelecek yıl veya ondan sonraki yıl bölümünü bitirip sınava girebilirsin. Bu bölümden mezun olup yapmayı düşündüğün hiçbir şey olmayabilir ama eminim aldığın eğitimi başka bir alanda da kullanmanın yolunu bulursun, mutlaka sana katkı sağlar. Daha farklı bir seçenek olarak maddi bağımsızlığını kazanıp, çalışıp para biriktirip kendi hayatını inşa etmen. Kendi kendine yetebilmeye başladıktan sonra kimse ne okuduğuna, nerede okuduğuna, kaç yaşına kadar okuduğuna karışamaz. Belirli bir yaştan sonra ailenin baskısını ister istemez hissetmeye başlarsın.

• Okidokiyo kullanıcısına yanıt
    Saçma bir düşünce adam sevmediği bolümü neden 2 sene daha okuyp yıllarını heba etsin ki

• culcaster999 kullanıcısına yanıt
    Neden böyle düşündüğümü açıkladım, tam tersi bir tavsiyede de bulundum. Konuyu açan arkadaş bırakmak konusunda kesin kararlı olsa tavsiye de istemezdi burada. Bazı insanlar için kolay bir karar olabilir ama ülkedeki çoğu aile okuduğu bölümü bırakan çocuklarının hayatta hiçbir yerde tutunamayacaklarını, hiçbir işin devamını getiremeyeceklerini düşünüyolar. Eğer hala ailene bağımlı durumdaysan ailenin düşüncelerini göz önüne alman gerekir. En geç 22-23 yaşında iş bulup harçlık almayı bırakmanı bekleyen insanlara "benim şöyle hayallerim, şöyle ilgi alanlarım var" diye açıklama yapamazsın. Anlamazlar. Onlar için yalnızca üniversiteden mezun olma tarihini durmadan ileriye atıyor olursun. Kaldı ki eğer bölüm 4 veya daha fazla yıllık olsaydı böyle bir tavsiye vermezdim. 1-1.5 yıl sürecek bir dönemden bahsediyoruz, sınava o kadar sürede hazırlanılıyor zaten. Çok mantıklı bir tavsiye olmayabilir herkes için ama ben kendi adıma böyle düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Okidokiyo -- 8 Ağustos 2020; 4:19:43 >

• Selam hocam 2018 yılında çalışmadan sınava girdim ve kötü bi sonuç elde ettim .Ailem mezuna kal daha iyi bi yere git diyordu ama ben çalışmayacağımı yine aynı sonucu yapacağımı biliyordum o yüzden öylesine sırf yerleşmek için bir bölüme yerleştim.1 sene okuduktan bölümü ve okulumu beğenmediğimi fark ettim.Okulu bırakıp tekrar hazırlanma kararı aldım bu sene başında.Adam gibi ders çalışacağımdan adım gibi emindim çünkü gerçekten istiyordum adam gibi bir okulda eğitim almayı.Sonuç olarak 2018 yılında 360k gelen ea sıralamam bu sene hamda 10907 yerleştirmede 14029 geldi.Kendinden eminsen gerçekten istiyorsan ailen bile olsa kimseyi dinleme içinden geleni yap
    Yanıtın için sağol. Aile konusunda dediğin bir çok şeyde haklısın bu bölümü okumazsan daha okumazsın diyorlar. Ama bu bölümü bitirmek bana işkence olur.Bölümü bitirebileceğimi düşünmüyorum pek. Zaten 1 dönemim uzadı bahar döneminden. Bir de 4 aylık yani 1 dönem stajım var okul yönetmeliğine göre. Yani bu bölümü okumak istemiyorum ama ailemi de tekrar hazırlanma konusunda ikna edemiyorum yaşın da geçiyor diyorlar ama dgs de var. DGS kazanamazsam tekrar hazırlanmak zorunda kalıcam ve 3 sene olucak bana 4 sene. Böyle olacağına tekrar sınava hazırlanıp istediğim bölümde okumak daha mantıklı olur gibime geliyor. Ailemi nasıl ikna ederim diye düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-A17B1E1A8 -- 8 Ağustos 2020; 10:40:43 >
  • serokut S kullanıcısına yanıt
    Hocam çok iyi yapmışsın. Ama ben ailemi bu konuda ikna edemiyorum. Yeniden hazırlanmak istediğini ailene söyleyince ailen ne tepki verdi ? Ya da aileni nasıl ikna ettin ? Ailem izin verse bölümü direkt bırakıcam içimden gelmiyor bu bölümde okumak.
    Aile konusunda haklısın üniversiteden mezun olma tarihini ileri attığımı düşünüyorlar. Ama benim dönemim uzadı 2 senelik bölüm 3 seneye çıktı ve DGS ye hazırlanıp iyi bir üniversite kazanmakta var. DGS kontenjanları zaten az. Kuzenimin arkadaşı bilgisayar programcılığını yüksek bir ortalamayla bitirdi marmara üniversitesinde ama dgs ile bir yere yerleşemedi. Ben bi de DGS de kazanamazsam çok kötü olur benim için. O riski almak istemiyorum ve tekrar hazırlanmak istiyorum işletme ya da iktisat için. Ailemi ikna edemiyorum bu konuda.
  • Hocam yapabileceğimi düşünüyorum. Bu bölümü okumak istemiyorum içimden gelmiyor açıkçası. Sadece ailemi ikna edemiyorum.
  • culcaster999 kullanıcısına yanıt
    Doğru diyorsun hocam. Bunun DGS' ye girip kazanması var bir de .
    Bekara karı boşamak kolay

• Hocam sevdiğiniz işi yapmazsanız mutsuz olursunuz.Bölümün beklediğiniz gibi çıkmaması sizin hatanız değil kesinlikle 2 sene daha kaybetmeyin dondurun ailenizi ikna edip sınava bir daha hazırlanın diye düşünüyorum.
    İşletme okursanız hedeflediğiniz üni nedir neden işletme okumak istiyorsunuz ?

• explainer kullanıcısına yanıt
    Hocam Haliç Üniversitesi ni düşünüyorum. Derslere baktım kafama yattı. Mezun olanları dinledim işletme bölümünden bu işi yapabileceğimi düşündüm. Ailemi nasıl ikna ederim diye düşünüyorum. Bir daha kalırsan okumazsın diyorlar ama okumamak gibi bi amacım yok zaten.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-A17B1E1A8

Hocam çok iyi yapmışsın. Ama ben ailemi bu konuda ikna edemiyorum. Yeniden hazırlanmak istediğini ailene söyleyince ailen ne tepki verdi ? Ya da aileni nasıl ikna ettin ? Ailem izin verse bölümü direkt bırakıcam içimden gelmiyor bu bölümde okumak.
    Başta saçmalama dediler sonra hem okula git hem hazırlan dediler ben sert bi şekilde karşı çıktım kendi bildiğimi yapıcam dedim daha karışmadılar
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.