Şimdi Ara

Demirdöküm Nitromix & MiGo & Vaillant e-RELAX

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
3.722
Cevap
31
Favori
108.145
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 4 sa. önce
  • Cevaplayan Üyeler 106
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 481
  • Ortalama Mesaj Aralığı 6 saat 55 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 2
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 411
  • Favoriye Eklediklerim 36
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • Teknoline2002 (1086 mesaj) kayıboyu11 (890 mesaj) BART SIMPSON (481 mesaj) neduda (161 mesaj) huzey (122 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (782 mesaj) Mobil (636 mesaj) Tablet (7 mesaj) Mini (13 mesaj) Uygulama (2336 mesaj)
  • @
2 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Ev Elektroniği ve Elektrikli Ev Aletleri >> Kombi vb. Isıtma sistemleri >> Demirdöküm Nitromix & MiGo & Vaillant e-RELAX
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    75 Mesaj

Ne kadar dusuk kazan sicakligi o kadar dusuk tuketim sonucunu mu cikarmaliyiz peki?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    osenemoglu kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Kesinlikle oda sıcaklığına göre modülasyon yok bundan eminim. Diğer forum konularında araştıran arkadaşlar var onlarda araştırmışlar benim dediğim gibi çalışmıyor keşke modülasyonolsaydı. Ozaman yüksek kazan sıcaklığında çalışma sorunu olmayacaktı. İstersen 90 a çıkar o gerektiği güçü kullanıp minimum kazan sıcaklığında çalışacaktı. Alev boyu modülasyonu en dandik kombide var olmasa zaten kazan sıcaklığını sabit tutamaz. İşte bunun için diyorum ki ben nitromix sene olmuş 2019 ama 2000 yılın teknolojisi hiç değiştirmedi kendini. Oysa cihaz herşeye açık bütün iş tek bir gelişmiş termostata bakıyor. Vailantta var ama getirmiyor.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    |
    |
  • Binbaşı
    1525 Mesaj

Hiç alakası yok ben 38 derece kullanıpta ılık havada 10 m3 yakan biliyorum çoğu petek kapalı olduğu halde hatta inanmadım resmini çektirdim sayacın ve evin derecesini. Ev 18 derece. Oda termosttaı olduğu sürece çok önemi yok ben derim sabit kazan sıcaklığı 55 e takın oda 22.5 ayarla 24 saat bu şekil kalsın. Yoksa eşyalarve duvarlar soğudumu çok yakıyor kombi. Hala yakıyorsa kombin ya petek yetersiz,tıkalı,reglaj ayarsız veya yalıtım yetersiz. Kombiyide elletirmeyin servis dahi olsa. Temizlenecek iki filitre var. 1. Dönüş filitresi ikinciside kombinin içinde brulörr giren yerde var siyah onu ilk sene temizle sonrada bakma bile uzun yıllar. Temizlik için fanları felan söktürmeyin. Benim kuralım "çalışan cihazı elleme" teknik servisim ben kuraldır bu.

|
    |
    ekostu kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Binbaşı
    1525 Mesaj

Hocam 60 dak testleri yanıltıcı olabiliyor. Ben o testin her türlüsünü denedim pompa 1-2-3 kademedeki yakıtlarına kadar denedim. Tam doğru testi yapamazsın. Bilemezsin 50 derecede çalışırken kombi 1 saatte 2 kere devreye girdi 60 da 3 kere girdi. Trv varsa 50 de çalışırken 2 si actı 60 da çalışırken 4 ü birden tam açtı. 50 derece ısınmayan evi nasıl ısıtcaksın yeri geldiğinde onun için diyorum sabit bırakacaksın dereceği veya dış hava ya göre değişsin. Pompa testi sonuçları 1 deykem kombi cabuk stop eder ama çabukta devreye girer. 3 de çok çalışır ama geç devreye girer. Onun için ben kendi haline bıraktım yakacağını yakar kombi ot olduğu sürece çünkü ısındımı duracak bundan eminiz

|
    |
  • Yüzbaşı
    957 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: Teknoline2002

Hocam 60 dak testleri yanıltıcı olabiliyor. Ben o testin her türlüsünü denedim pompa 1-2-3 kademedeki yakıtlarına kadar denedim. Tam doğru testi yapamazsın. Bilemezsin 50 derecede çalışırken kombi 1 saatte 2 kere devreye girdi 60 da 3 kere girdi. Trv varsa 50 de çalışırken 2 si actı 60 da çalışırken 4 ü birden tam açtı. 50 derece ısınmayan evi nasıl ısıtcaksın yeri geldiğinde onun için diyorum sabit bırakacaksın dereceği veya dış hava ya göre değişsin. Pompa testi sonuçları 1 deykem kombi cabuk stop eder ama çabukta devreye girer. 3 de çok çalışır ama geç devreye girer. Onun için ben kendi haline bıraktım yakacağını yakar kombi ot olduğu sürece çünkü ısındımı duracak bundan eminiz
    Merhabalar üstadım. Şimdiye kadar olan dediklerinize katılmakla birlikte kombinin sürekli odayı aynı ısıda tutması için de çalışması taraftarı değilim. En azından kendi evim için belirtmeliyim. Şöyleki;

Dışarısı şuanda 6C ve ev içi 21C. Konfor ısım 22C ve gece modu 21C ye ayarlı. Evim güney cephe ve gün ışığından yeteri kadar, fazlası ile faydalandığından 21C şuanda bize yeterli gelmektedir. Üşüme hissi olmamaktadır. Bu durumda kombinin 21C'yi sabit tutması için çalışması ne derece doğru. Gereksiz yere doğalgaz tüketimi olmayacak mı? Gerçi kombi 21,1C'ye kadar yanacak ve sonrasında kapayacak ama sonuçta yine de gaz tüketimi gerçekleşecek.

Sırf gereksiz yere gaz tüketimini önlemek amacı ile Tahmin, Öğrenme Modunu bile kapalı tutuyorum.

Ama tabiki dediğiniz gibi Modülasyonu tesisat gelen su yerine oda ısısına göre yapsaydı arşüala olurdu.
    Demirdöküm MiGo, Vaillant e-relax gibi akıllı OT'larının böyle bir özelliği olmamasına şaşıyorum veya var da biz mi parametrelerden aktif edemiyoruz.

Demirdöküm Nitromix tamamen Almanyada Vaillant fabrikalarında blok olarak üretilip TR'de şaseye monte edilen tek kombi. Dolayısı ile kalite olarak ben Vaillant ile eş görüyorum. Servis parametrelerini tekrar gözden geçireceğim belki parametreler ile oda ısısına göre modülasyon özelliği yapılabilir mi acaba?

Teşekkürler,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BART SIMPSON -- 28 Aralık 2018; 12:2:4 >

• Yüzbaşı
    957 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    Servis menüsünden sadece aşağıdaki parametrelere müdahale etmemize izin veriliyor.
    Nasıl bir fayda/kazanç elde edebiliriz bilemiyorum.

Açıkca Modülasyon çalışma prensibinden bahsedilmiş zaten...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BART SIMPSON -- 28 Aralık 2018; 12:30:9 >

• Binbaşı
    1525 Mesaj

Hocam işte burda trv devreye giriyor. Benim termostat güneş gören oda da. Gündüzleri güneş gördüğü için kombi kapalı kalıyor çalışmıyor zaten güneş sayesinde 26 bile oluyor derece. Sıkıntı burda başlıyor işte bu seferde odanın 22,5 düşmesi lazım ki kombi çalışsın. Çalışmayınca da bu sefe güneş görmeyen odalar 21 hatta 20 lere düşüyor akşama doğru ben 20:30 da eve geldiğimde termostat olmayan odalar 21,5 anca çıkmış oluyor. En çok gazı da işte o anda yakıyor çünkü evin sıcaklık dengesi bozulduğu için bütün odaların trv dengeleri bozulup kombi daha çok suyu ısıtmak zorunda kalıyor ve alev modülasyonu 3 de hatta 4 te uzun süre kalıyor. Aslında oda termostatını en zor ısınan odaya koyup diğer odalara trv koymak lazım. Mümkünse oturulmayan yer olacak holün en soğuk yeri gibi. Çünkü içerdeki her insan odayı ısıtıyor. Hocam anlıcan hiç bir şekilde 4 4lük olmuyor. Konfor oluyor yakıt artıyor yakıt düşüyor konfor azalıyor. Ama oda termostatı en fazla tasaruf yaptıranı. Sadece trv kullandım onda max konfor var ve hiç bir şekilde kombi 2. Alevi geçmez fakat trv lerin hepsi kesime gittiğinde kombi sapıtıyor. Şuan en iyi sistem sizin migo+trv ve öğrenme modu açık kullanmak dış ısı algısı olmazsa olmaz değil 55 ayarla bırak. Eğer gece 20 derece olsun sabah 23 derece olsun dersen kazan derecesini yüksek tutacaksın yoksa dışarısı -5 de çıkaramaz o dereceye. Kombi klima gibi değil benim en soğuk yer olan salonda klima var. 15 dereceden 22 ye yarım saatte çıkarır ama kombi çıkaramaz. Az yakar diye aldım salona inverter klimayı fakat yakıyor. akşam 22 den wabah 8 e 6 kw yakıyor 22 derecede yine en iyisi kombi doğalgaz arkadaşlar. Pen pes ettim kendi haline bıraktım sizlerde öğle yapın. Benim kombi şukadar yakıyor size az gelir.emin olun o arkadaş yakmıyordur tam anlamıyla veya evi tek cephe altı üstü doludur inanmayın. Kullanmadığınız odayı yakmayın emin olun çol farkedecek ben salonu yaktığım an hesap kitap, teknoloji, ayar, parametre hiç biri fayda etmiyor direk %35 artıyor. Bu arada kombinin minimum gücü var ya o ayarı 10 çıkardığınızda petekleriniz anında ısınır ve oda set değerine cabuk ulaşırsınız. Bunuda test edin derim. Vinsmanın min gücü 10 ve az yakan arkadaşlarım var.

|
    |

• Yüzbaşı
    957 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Hocam işte burda trv devreye giriyor. Benim termostat güneş gören oda da. Gündüzleri güneş gördüğü için kombi kapalı kalıyor çalışmıyor zaten güneş sayesinde 26 bile oluyor derece. Sıkıntı burda başlıyor işte bu seferde odanın 22,5 düşmesi lazım ki kombi çalışsın. Çalışmayınca da bu sefe güneş görmeyen odalar 21 hatta 20 lere düşüyor akşama doğru ben 20:30 da eve geldiğimde termostat olmayan odalar 21,5 anca çıkmış oluyor. En çok gazı da işte o anda yakıyor çünkü evin sıcaklık dengesi bozulduğu için bütün odaların trv dengeleri bozulup kombi daha çok suyu ısıtmak zorunda kalıyor ve alev modülasyonu 3 de hatta 4 te uzun süre kalıyor. Aslında oda termostatını en zor ısınan odaya koyup diğer odalara trv koymak lazım. Mümkünse oturulmayan yer olacak holün en soğuk yeri gibi. Çünkü içerdeki her insan odayı ısıtıyor. Hocam anlıcan hiç bir şekilde 4 4lük olmuyor. Konfor oluyor yakıt artıyor yakıt düşüyor konfor azalıyor. Ama oda termostatı en fazla tasaruf yaptıranı. Sadece trv kullandım onda max konfor var ve hiç bir şekilde kombi 2. Alevi geçmez fakat trv lerin hepsi kesime gittiğinde kombi sapıtıyor. Şuan en iyi sistem sizin migo+trv ve öğrenme modu açık kullanmak dış ısı algısı olmazsa olmaz değil 55 ayarla bırak. Eğer gece 20 derece olsun sabah 23 derece olsun dersen kazan derecesini yüksek tutacaksın yoksa dışarısı -5 de çıkaramaz o dereceye. Kombi klima gibi değil benim en soğuk yer olan salonda klima var. 15 dereceden 22 ye yarım saatte çıkarır ama kombi çıkaramaz. Az yakar diye aldım salona inverter klimayı fakat yakıyor. akşam 22 den wabah 8 e 6 kw yakıyor 22 derecede yine en iyisi kombi doğalgaz arkadaşlar. Pen pes ettim kendi haline bıraktım sizlerde öğle yapın. Benim kombi şukadar yakıyor size az gelir.emin olun o arkadaş yakmıyordur tam anlamıyla veya evi tek cephe altı üstü doludur inanmayın. Kullanmadığınız odayı yakmayın emin olun çol farkedecek ben salonu yaktığım an hesap kitap, teknoloji, ayar, parametre hiç biri fayda etmiyor direk %35 artıyor. Bu arada kombinin minimum gücü var ya o ayarı 10 çıkardığınızda petekleriniz anında ısınır ve oda set değerine cabuk ulaşırsınız. Bunuda test edin derim. Vinsmanın min gücü 10 ve az yakan arkadaşlarım var.
    Verdiğiniz değerli bilgiler için gerçekten teşekkür ederim.

Sizin durumu şimdi daha iyi anladım. Ben de ise durum çok daha farklı. Bende tüm radyatörlere TRV takmamdaki amaç otomatik reglaj yaptırmak için. Zaten hem kollektörlerden hem de radyatör geri dönüş vanalarından yeteri kadar reglaj da yaptım. Benim tesisattan dolayı kombi uzun süre kapalı dahi kalsa 50C'de kısa bir süre alev modu 3-4 seviyelerinde çalıştıktan sonra hemen 1 alev moduna düşüyor. 60C-65C-70C çalıştırdığımda alev modunun düşmesi elbette zaman alıyor.

Ben 10m2 yerden ısıtmalı kış bahçemi daha fazla ısıtmak için TRV kullanıyorum. Diğer odalar hedef ısıya eriştikten sonra kapandıklarından kombi sadece ve sadece kış bahçesini ısıtmak için çalışmakta. Kış bahçesi de nerede ise tamamen yalıtımsız olduğundan çok geç ısınmakta.

Burada bundan sonra benim yapacağım testler kazan ısı derecesinin kaç derece olması gerektiği konusunda olacak.
    Bu hafta 50C ile başlayarak gözlem yapacağım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BART SIMPSON -- 28 Aralık 2018; 12:44:47 >
    |
    |

• Binbaşı
    1525 Mesaj

Hocam hiç uğraşma parametrede yok o ayar. Modülasyonu oda termostatı yapacak kombiye komut verecek.orda yazanlarher kombide var. Alev modülasyonu olmasa suyun sıcaklığını sabit tutamazsın. Oda sıcaklığına göre modülasyon bizim istediğimizi sadece termostat yaptırır. Bosch un 100 liralık en basit termostatı yapıyor bunu. 22.5 milim sapmıyor termostat taki derece. Tısıl tısıl ılık ılık petekler denemek için pencereyi açtım hemen tepki verdi sıcaklığı artırdı kazan sıcaklığını. Sonra tekrar normale döndü. Sonra direk 25 dereceye çıkardım kombi direk fullkapeste 55 de çalıştırdı sonra normale düşürdü 45 lere ama evi 25 yaptı. Sonra tekrar 22,5 düşürdüm doğal olarak uzum süre çalışmadı. Dışarısı sooğusun anında anlıyor dış duyarga olmamasına rağmen. Onuda nasıl anlıyor anladığım kadarıyla termostat dereceleri kendi içinde milimetrik hesaplıyor ve derecede artış yoksa kademeli artırıyor kazanı baktı derece yükselmedi bir tık daha sonra yükselmeye başlayınca tamam diyor ben bu dıştan gelen soğuk havayı yendim gerek yok daha fazla artışa.

|
    |

• Binbaşı
    1663 Mesaj

Basit bir güncelleme ile yapılabilecek bir özellik aslında. Bi iletişim kanalı bulabilsek bastırırız ama :((

|
    |
    Teknoline2002 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Binbaşı
    1525 Mesaj

Zor bu firma 3 -4 tane kombi markasına pazarlamış bunu. Vailantta e relax. Demirdökümde migo birde ispanyol markası var kombi ona yapmış hepsinde aynı menü.

|
    |
    kayıboyu11 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yüzbaşı
    957 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Zor bu firma 3 -4 tane kombi markasına pazarlamış bunu. Vailantta e relax. Demirdökümde migo birde ispanyol markası var kombi ona yapmış hepsinde aynı menü.
    Pardon anlayamadım. e-relax ve MiGo oda ısı duyargalı modülasyonlu mu demek istiyorsunuz?

Hayır öyle demek istememiş. Netatmo 3 farklı firmaya benzer menulu ürün çıkartmış. Baskı yapsanızda çok netice almayabilirsiniz diyor. Bu ürünün Türkiye de bir servisi olsa muazzam olur.

|
    |

Yok hocam arkadaş dediki küçük bir güncellemeyle bu oda sıcakllığına göre işi olur dedi bastırsak yazılımı yazanlara. Bende zor ihtimal. Çünkü bu termostat ne wailantın ne demirdöküm 3. Parti çünkü aynı termostat farklı farklı kombilerde değişik isimlerde. İspanyol markaa kombide bile var ordaki açıklamalar daha doyurucu migo/e-relax/vsmart hepsi aynı

https://blog.elyotherm.fr/2015/10/saunier-duval-migo-erelax-thermostat-connecte.html?m=1

Birde fransız marka model kombi.

Migo yu IFTTT ile daha aktif kullanabilirsiniz.sa iz evden ayrılınca ve yaklaşınca azaltır veya coğaltır gibi mesela.
    Keşke oda sıcaklığına göre yapsaydı bir güncellemeye bakar. Çünkü migo kombinin beynine ulaşabiliyor eBus sayesinde.

Çok uğraştım hocam ben eBus u openTherm protokolüne ceviren modülü dahi buldum yurtdışından boschun termostatına uydurmak için ama ona yapacağın masrafı al vaillantın vrc470 model termostatını. Ama onda da internetten ulaşım yok modülasyon ve gelişmiş menüsü var.

|
    |

• Yüzbaşı
    957 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Yok hocam arkadaş dediki küçük bir güncellemeyle bu oda sıcakllığına göre işi olur dedi bastırsak yazılımı yazanlara. Bende zor ihtimal. Çünkü bu termostat ne wailantın ne demirdöküm 3. Parti çünkü aynı termostat farklı farklı kombilerde değişik isimlerde. İspanyol markaa kombide bile var ordaki açıklamalar daha doyurucu migo/e-relax/vsmart hepsi aynı

https://blog.elyotherm.fr/2015/10/saunier-duval-migo-erelax-thermostat-connecte.html?m=1

Birde fransız marka model kombi.

Migo yu IFTTT ile daha aktif kullanabilirsiniz.sa iz evden ayrılınca ve yaklaşınca azaltır veya coğaltır gibi mesela.
    Keşke oda sıcaklığına göre yapsaydı bir güncellemeye bakar. Çünkü migo kombinin beynine ulaşabiliyor eBus sayesinde.

Çok uğraştım hocam ben eBus u openTherm protokolüne ceviren modülü dahi buldum yurtdışından boschun termostatına uydurmak için ama ona yapacağın masrafı al vaillantın vrc470 model termostatını. Ama onda da internetten ulaşım yok modülasyon ve gelişmiş menüsü var.
    Anlaşılmıştır. Teşekkürler,

Biz ailecek 2 sezondur MiGo+IFTTT ile Life 360 uygulaması sayesinde aktif olarak kullanmaktayız.
    Başarılı şekilde çalışmaktadır ama sadece belirlediğiz alana girdiğinizde kombiyi Konfor Moduna alıyor, alandan çıktığınızda Ev Dışı Moduna alıyor ve dediğim gibi 2 sezondur sorunsuz çalışmakta ve kullanmaktayız.

İlgi ve desteğiniz için tekrar teşekkürler,

• Binbaşı
    1663 Mesaj

Iftt olayını nasıl yapacağımızı tarif edebilirseniz denemek isterim

|
    |
    quote:

Orijinalden alıntı: kayıboyu11

Iftt olayını nasıl yapacağımızı tarif edebilirseniz denemek isterim
    Aslında müsait olduğum 1aralık, 1az detaylı prosedür şeklinde yazsam daha doğru olacak yanlış bilgi vermek istemem.

Kısaca....

Siz ilkönce evdeki bireylerin cep telefonlarına LIFE360 uygulamasını yükleyip üye olmaları ile başlayın isterseniz.
    Evinizin konumunu belirlirleyin.
    IFTTT web sayfasında MiGo uygulamasına LIFE360 kullandığınız belirtin.
    Life 360 kullanan bireylerden kiçbiri evde değil ise kombi kendini ev dışı moduna alıyor, Life 360 kullanıcılarından biri eve geldiğinde ise normal programa geçip çalışıyor.

Aynı zamanda IFTTT uygulamasına MiGo'nuzun pil durumunu da bildirmesini isteyebilirsiniz. Pil seviyesi düşünce cep cep telofonunuza Düşük Pil uyarısı gelecektir.
    |
    |

• Binbaşı
    1663 Mesaj
    Tamamdır bi göz atayım
    Müsait olduğunuzda detay bekleriz :))

|
    |
  • Binbaşı
    1525 Mesaj
    Arkadaşlar ben bu nitromix i sesli çalışmasından yakınıyorum bunu da dile getirdim gördüm ki sizlerden bu konuda şikayet yok. Sebebi ise son çıkan kombilerin motoru frekans kontrollü devrini ihtiyaca göre ayarlıyor. Brndeki 3. Kademe full devir bundan kaynaklı olabilir. Sadece pompa sesi mutfakta ılduğu için duyuyorum sesi.

• Binbaşı
    1663 Mesaj

Malesef hepsi yeni nesil değil. Yeni almama rağmen benimkide 3 kademeli. 2. Kademede kullanıyorum ciddi şekilde ses azaldı. Komşumda buderus U072 var çalışıp çalışmadığını anlamanız kesinlikle imkansız

|
    |
    Teknoline2002 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Sohbet
Webtures SEO;SEO Nedir?
Web Tasarım
Ekonomi
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,750
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.