Şimdi Ara

Demirden Evren ve Determinizm

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
249
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Aslında yaptığımız her şey kısıtlı ve sonucu belli değil mi? Determinizm bana mantıklı gelmeye başladı.

• determinizmin sana mantıklı gelmeye başladığı an, sçıp sıvadığın andır. neden?

fuzy logic diye bir kavram var. determinizmde şu vardır ya 1 ya 0. ama bulanık mantıkta 1, 0, ne 1 ne de 0.

mesela ağaçta olmamış elmaya yeşil, olgun elmaya kırmızı diyelim. determinizmle kırmızı-yeşil elmayı tanımlayamazsın.

mesela sürüncemede olayları (aşk, insan ilişkileri, iyi-kötü) determinizmle tanımlayamazsın.
  • Benim bu saniyede bu yazıyı yazacağım bigbang den beri belliydi.
  • Editlemiyorum büyüsü kaçmasın 22:11:55
  • Determinizm felsefe ve bilim üzerindeki etkisini 20. yüzyıl itibariyle kaybetmeye başladı. Kaybetmesi de boşuna değildi. 17 illa 19. asrın münevverlerinin saf bir rasyonaliteyle doğayı ve insan ilişkilerini açıklama çabaları 20. asrın geneline hakim olan kaos, belirsizlik ve şiddet ortamıyla son buldu. Almanya'da Naziler iktidara geldi, İtalya'da faşistler, SSCB'de Stalin'in iktidarı totaliterleşti, bir dünya harbinin yaraları daha sarılamadan bir ikincisine girildi. Doğal olarak da Marx'ın bir "makine" gibi işleyen sınıf savaşımı ve ekonomik determinizmi gitti, Freud'un (ki deterministik bilimin son örneklerinden sayılabilir) muhakkak her şeyi dayanaksız dahi olsa bir sebebe bağlama arayışı gitti, gitmek zorundaydı. Yerineyse Kafka'nın edebiyatı geldi, Camus'nun absürdizmi geldi, eleştirel teori geldi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-1AB9A40D5

Determinizm felsefe ve bilim üzerindeki etkisini 20. yüzyıl itibariyle kaybetmeye başladı. Kaybetmesi de boşuna değildi. 17 illa 19. asrın münevverlerinin saf bir rasyonaliteyle doğayı ve insan ilişkilerini açıklama çabaları 20. asrın geneline hakim olan kaos, belirsizlik ve şiddet ortamıyla son buldu. Almanya'da Naziler iktidara geldi, İtalya'da faşistler, SSCB'de Stalin'in iktidarı totaliterleşti, bir dünya harbinin yaraları daha sarılamadan bir ikincisine girildi. Doğal olarak da Marx'ın bir "makine" gibi işleyen sınıf savaşımı ve ekonomik determinizmi gitti, Freud'un (ki deterministik bilimin son örneklerinden sayılabilir) muhakkak her şeyi dayanaksız dahi olsa bir sebebe bağlama arayışı gitti, gitmek zorundaydı. Yerineyse Kafka'nın edebiyatı geldi, Camus'nun absürdizmi geldi, eleştirel teori geldi.
    yazını okumadım hocam kb şuan highım, ama dünya üzerinde bir sürü düşünce var ve bu düşüncelerden biri hiçbir zaman haklıda olsa haksızda olsa uzun süre genel olarak kabul görülen bir şey olmadı. Yani bu tarz örnekleri sevmiyorum, insanların garip sonuca ulaşma şekilleri var felsefede. Asıl amacında doğruyu veya ona en yakın olanı bulmaktan bilmekten çok sadece o yollarda gezmekten keyif almak olduğunu düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Redmi K20 Pro -- 7 Mayıs 2020; 1:51:37 >

• Determinizm 20.yüzyılın başında özellikle kara cisim ışımasının açıklanma çabası sırasında sarsıldı çünkü bildiğimiz klasik fizik sarsıldı ama klasik fiziğin deterministik makro alemde pratikliği ve gücü sürüyor. Haliyle evet fiziken engeller ve sonuçlarla örülüyüz. Daha küçük şeylerle ingilenmeye başlayınca işler değişir, probilite haliyle indeterminizm gelir. Bir araba ile elektronun farkı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Doğruyu dediğiniz şeyi asla bulamayacağını bilerek bu yola koyulanlarda felsefenin düşünmenin artık ne halt etmeninse, üzerinde bir yük taşımayacağı halde sadece mantık yolları örmek ve eskidikçe üzerine yeni asfalt dökmek olduğunu kanıtlıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nat Alianovna

Determinizm 20.yüzyılın başında özellikle kara cisim ışımasının açıklanma çabası sırasında sarsıldı çünkü bildiğimiz klasik fizik sarsıldı ama klasik fiziğin deterministik makro alemde pratikliği ve gücü sürüyor. Haliyle evet fiziken engeller ve sonuçlarla örülüyüz. Daha küçük şeylerle ingilenmeye başlayınca işler değişir, probilite haliyle indeterminizm gelir. Bir araba ile elektronun farkı.
    indeterminizmle determinizm arasında hiçbir fark görmüyorum, kuralsızlıkların kuralı olarak bakıyorum olaya. Her şey rastgele olsa bile bir şeyler sonuçta oluyor. Olduktan sonra onunla birlikte kuralı da doğuyor. Kuralsız bir eylem demek bile bence başlı başına saçma bir ifade.

Ayrıca onu geçtim en basitinden, bir eyleme kuralsız deme cürretine sahip olabilecek zekada canlılar olduğumuzu sanmıyorum, öyle bir canlı olamazda çünkü herzaman çözmek için daha karmaşık bir denklem oluşacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Redmi K20 Pro -- 7 Mayıs 2020; 2:4:39 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Redmi K20 Pro

indeterminizmle determinizm arasında hiçbir fark görmüyorum, kuralsızlıkların kuralı olarak bakıyorum olaya. Her şey rastgele olsa bile bir şeyler sonuçta oluyor. Olduktan sonra onunla birlikte kuralı da doğuyor. Kuralsız bir eylem demek bile bence başlı başına saçma bir ifade.

Ayrıca onu geçtim en basitinden, bir eyleme kuralsız deme cürretine sahip olabilecek zekada canlılar olduğumuzu sanmıyorum, öyle bir canlı olamazda çünkü herzaman çözmek için daha karmaşık bir denklem oluşacak.

Alıntıları Göster
    Elbette probilite kökten bile olsa yeni belirlenim oluyor. Her şeyin şansa baktığı evrende bu seferde tesadüfler bir düzen getiriyor ama insanlar yaşamlarında tesadüf değil kesinlik ister çünkü kesinlik öngörü sağlar, kontrol sağlar.

• Evreni en iyi açıklayan düşüncelerden birisi aslında. 15 milyar yıl önceden bugüne 10^1000000'larca kombinasyonun bir sonucu olarak ben foruma bu konuda yazı yazıyorum. Bunların hepsi bu kadar yıl önceden belliydi, çünkü her şey aslında bağlantılı. Ancak sorun şurada geliyor, modern fizikte determinizm ile açıklanamayacak yeni buluşlar ortaya çıktı. Bunlar determinizmi çürütmüyor, ama biraz arka plana attı.

Bu konuyla ilgili çok güzel bir örnek: Westworld dizisinde Rehoobam isimli bir yapay zeka dünyadaki bütün insanlar hakkındaki var olan bütün bilgileri toplayıp, onların geleceklerini hesaplıyor. Yani bir nevi deterministik bir tanrı. Eğer her ihtimali aynı anda hesaplayabilecek süper bilgisayar olsayadı, deterministik evrenin geleceği ön görülebilirdi.
  • Redmi K20 Pro kullanıcısına yanıt
    Hocam yazımı okumadıysan neden beni alıntılayıp yazıyorsun Normal mesaj olarak at konuya, alakasız yazdıkların benim söylediklerimle.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-1AB9A40D5

Hocam yazımı okumadıysan neden beni alıntılayıp yazıyorsun Normal mesaj olarak at konuya, alakasız yazdıkların benim söylediklerimle.
    Hocam sadece yazasim vardi valla :d birde kafam iyiydi yazdim bende ne var ne yok.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.