Şimdi Ara

Değişik Bir Sorun / PC'den soğudum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
2.051
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Furmark testinde 4k test yapacağım zaman ve AC Odysey 4K ayarda açınca pc donuyor. Hiç bir şey yapamıyorum.

PSU'dan kapatıp sonra 10 saniye bekleyip öyle açabiliyorum PC yi.

Günlük kullanımda ve normal 2k kullanımda hiç sorun yok. Sanki gücü yetmiyor gibi yada sistem çok ısınıyordada Pc kendini kilitler gibi geliyor.

Şöyle ki bu durumu Asus 2080ti ve Palit Gamerock RTX 3080 ekran kartları ile deneğimde de aynı durum oldu. Ekran kartından olduğunu sanmıyorum.

Aynı şekilde; İşlemci 3950X, Helios Kasa, 1200W Thor PSU, Asus Ryujin Sıvı soğutma ile denedim yine aynısı oluyordu.

Format attım defalarca, Ekran kartı yazılımları güncel, HDMI kablosu ile denedim DP ile denedim aynı.

Sorun ne olabilir... Varyasyonlarda sabit olanlar anakart ve monitör onunla alakalı olabilir mi? yada normal prizden bağlanıyorum (akım koruyucu priz yok). Aklıma Bunlar geliyor neden olabilir..

Sistemden soğudum..

Sistemim aşağıdaki gibidir.

Anakart - MSI X-570 Godlike

İşlemci - Ryzen 9 5950X (3950X ile de denendi)

Ekran Kartı - Sapphire 6900 Xt Nitro+ (RTX 3080 / 2080 Ti)

Ram - Corsair Dominator 4000hz 48 Gb Ram

Sıvı Soğutucu - MSI Coreliquid K360 (Ryujin 360)

SSD - 970 Evo Plus 1 Tb / 980 Pro 1 Tb

PSU - Aerocool S7 750W 80+ Platinum (Asus Thor 1200w)

Monitör - Samsung 4K 32'' H750

Kasa -MSI Sekira 500X (Asus Helios)

Yardımlarınızı bekliyorum..

Syg..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hulusi -- 31 Ağustos 2021; 10:26:0 >

• anakart biosu güncel mi genelde psu gücü yetmeyince olur ama 4 k olmayan ekran kartında da yapıyor mu prizden veya woltaj düşük geliyorsa yapabilir

• armagan_60 A kullanıcısına yanıt

Hocam anakart bios güncel. Hatta bir önceki sürümle de denedim.

Hocam 3 psu ile denedim Şuanki kullandığım Aerocool 750 80+ Platinum. Asus Thor 1200w 80+ platinum, High Power 1200w 80+ Gold.

PSU ile alakalı olduğunu düşünmüyorum.

Sadece 4k oyun ve 4k furmark testte oluyor. 2k oynarsam yada test yaparsam sıkıntı yok.

Ankara / Keçiören Merkezdeyim priz ile alakalı olabilir mi? voltaj düşük neden olabilir?

Bir de ram 4 slot ama 2 adeti 16*2 Corsair Dominator / 2 adet 8*2 Corsair VEngance 4 ü de 4000mhz. Bu sorun olur mu acaba?

• Tek 16 lık rami takıp denesene, daha sonra dual yap dene 16+16. (Dual farklı takılıyor bilmiyorsan anakartın kullanma klavuzuna bakıp görebilirsin.) @hulusi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lecnotr -- 31 Ağustos 2021; 13:25:17 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: lecnotr

Tek 16 lık rami takıp denesene, daha sonra dual yap dene 16+16. (Dual farklı takılıyor bilmiyorsan anakartın kullanma klavuzuna bakıp görebilirsin.) @hulusi

denenim. ramleri tek dual ayrı ayrı kombinasyon denedim yine aynı

• Bu arada 2k oynarkende sistem donmaya başladı..

Lütfen bir bilen varsa yardımcı olsun..

• msi aftrrburner ile ısı takibi yapıp ekran görüntüsü koyarsan daha yardımcı olunabilir. Sanırım ekran kartı ısısı ile ilgili bir durum çöz. arttıkça yük ona biniyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lecnotr -- 31 Ağustos 2021; 14:3:14 >
  • quote:

msi aftrrburner ile ısı takibi yapıp ekran görüntüsü koyarsan daha yardımcı olunabilir. Sanırım ekran kartı ısısı ile ilgili bir durum çöz. arttıkça yük ona biniyor
    Değişik Bir Sorun / PC'den soğudum

Hocam dediğinizi yaptım..

1080p ve 2k da furmark test edebildim..

sonuçlar böyle..

• quote:

msi aftrrburner ile ısı takibi yapıp ekran görüntüsü koyarsan daha yardımcı olunabilir. Sanırım ekran kartı ısısı ile ilgili bir durum çöz. arttıkça yük ona biniyor

Sanırım ekran kartı ısısı ile ilgili bir durum çöz. arttıkça yük ona biniyor

Hocam bunu yazdığınız için bilgi vermek istedim.. Bu karta özel bir durum da değil..

Asus 2080ti ile denedim aynısı oldu Palit RTX 3080 ile denedim aynısı oldu.. Farklı ve Güçlü PSU larla denedim durum aynı..

2080ti anlarım da 3080 ve 6900xt 4K için yeterli diye düşünüyorum..

Anakart ile alakalı olabilir mi yada PSU güç çekerken şehir elektriği sorunu (düz priz kullanıyorum korumalı priz yok) olabilir mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hulusi -- 31 Ağustos 2021; 15:38:22 >
  • gpu temp 2, 91 dereceyi görmüş ilginç.

• quote:

gpu temp 2, 91 dereceyi görmüş ilginç.

Yani Hocam? nedir biraz açabilir misiniz.

Olması gereken nedir..

• Kartların sınır sıcaklıkları oluyor ondan dolayı reset atma donma yaşanıyor diye tahmin ediyorum normal şartlarda o kart 84 dereceyi geçmemesi lazım

• Denetim masası güç seçeneklerinden yüksek performans modunu seçtikten sonra işlemci üzerinde takılı fan ayarını biostan % 60-70 güce getirip aynı şekilde ekran kartı fan ayarınıda msi afterburner dan manuel olarak %70 oranlarına çekip denermisin ? Birde mümkünse evdeki farklı sağlam bir prizde dene.
  • Hocam işlemciyi komple söküp tekrar takın bios a girin bios ayarlarını sıfırlayın cmod tuşu varsa uzunca basmanız yeterli sonra bios ekranında sıcaklık değerlerine tekrar bakın bakalım değer olarak kaç gösteriyor
  • Merhaba,

DDU güvenli kipte açın ve sağ tarafta (Windows otomatik sürücü yüklemeyi varsayılan olarak ayarla) seçeneğini aktif edin. DDU kullanarak ekran kartı sürücüsünü güvenli kipte kaldırın.

Yeniden başlattıktan sonra windows sürücüyü kendisi kursun. Yeniden başlatın ve deneyin.

Bazı durumlarda AMD sürücü arayüzü siyah ekran sorunu verebileceği rapor edilmiş.

İşe yaramasa da bir olasılığı daha denemiş olursunuz.

Saygılar.

Edit:İmla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi soqo -- 31 Ağustos 2021; 22:6:52 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: just_shop

Denetim masası güç seçeneklerinden yüksek performans modunu seçtikten sonra işlemci üzerinde takılı fan ayarını biostan % 60-70 güce getirip aynı şekilde ekran kartı fan ayarınıda msi afterburner dan manuel olarak %70 oranlarına çekip denermisin ? Birde mümkünse evdeki farklı sağlam bir prizde dene.

Dediklerinizi yaptım

Denetim masası -- Yüksek performans

Ankart üzerinden Fanlar %70 üzerinde

MSI afterburner da dediğiniz gibi manuel %70

Ve farklı bir prize takıp denedim...

Sonuç aynı 4k furmark testte bilgisayar kendini kapatıyor..

Burada aklıma gelen şey yük binince anakart kendini korumaya alıyor olabilir mi? yada anakart; ram, işlemci, ekran kartı veya anakart kendi ısısı yükseliyorda kendini korumaya alıyor olabilir mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: AnadoluEfes

Hocam işlemciyi komple söküp tekrar takın bios a girin bios ayarlarını sıfırlayın cmod tuşu varsa uzunca basmanız yeterli sonra bios ekranında sıcaklık değerlerine tekrar bakın bakalım değer olarak kaç gösteriyor

Hocam dediklerinizi yaptım..

Sıcaklık ile ilgili sorun yok zaten.. İşlemci tam yükte 80 geçmiyor.. Boşta 40-50 derece zaten

Ekran kartıda 2k testte zaten 70 üstüne çıkmıyor..

Sıcaklıklarla ilgili sorun yok.. 4k teste girince sistem kendini kapatıyor..

• quote:

Orijinalden alıntı: soqo

Merhaba,

DDU güvenli kipte açın ve sağ tarafta (Windows otomatik sürücü yüklemeyi varsayılan olarak ayarla) seçeneğini aktif edin. DDU kullanarak ekran kartı sürücüsünü güvenli kipte kaldırın.

Yeniden başlattıktan sonra windows sürücüyü kendisi kursun. Yeniden başlatın ve deneyin.

Bazı durumlarda AMD sürücü arayüzü siyah ekran sorunu verebileceği rapor edilmiş.

İşe yaramasa da bir olasılığı daha denemiş olursunuz.

Saygılar.

Edit:İmla

Hocam sizin dediğinizi de denedim.. sonuç aynı..

Siyah ekrandan ziyade..

Teste başlayınca 4k olarak yada oyunu 4k açınca sistem gücü kapatıyor otomatik monitörde yarım yamalak son andaki görüntü kalıyor..

Hiç bir şeye müdahale edemiyorum açma / kapama mouse klavye. PSU güç düğmesinden açıp kapatınca sistemi açabiliyorum...

• Değişik Bir Sorun / PC'den soğudum

PC yi 3-4 saat çalıştırmadım soğusun diye.. çalıştırınca hemen 4k testi yaptım ve sonuç alabildim..

Normalde işlemci ve ekran kartı çok ısınmıyor..

Sonrasında tekrar arkasından pc kapatmadan 4k test almak istediğimde sistem dondu yine. PC biraz ısınıp sonra yüke girince atıyor.. bu konuda fikri olan var mıdır?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hulusi -- 1 Eylül 2021; 19:47:18 >
  • Üstadlar/Arkadaşlar/Dostlar,

1 aydır bu durum ile uğraşıyorum. İyice canım sıkılmaya başladı.

PC'den soğumaya başladım..

anlayan eden varsa ankara'da evime davet edebilirim yada ben gidebilirim. Şehir dışı uzaktan bağlantı ile yardım alabilirim.

Çok bunaldım, yardımcı olursanız çok makbule geçer..

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.