Şimdi Ara

.deb uzantısı dışındaki proğramları kurma tar.gz ve diğerleri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
1
Favori
2.356
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bu .deb olmayan bi proğramı nasıl yükleyebilirim.

Ne zamandır deniyorum bi yolu olmalı
    yoksa bu adamlar salak mı .deb değilde rar şeklinde tar.gz şeklinde bu programları paylaşıyor.
    Belliki ben yapamıyorum.

Denediklerim
    dpkg -i/home/monster/İndirilenler/SP_Flash_Tool_v5.1512_Linux/flash_tool.sh
    dpkg: hata: bilinmeyen seçenek -/

monster@MSL ~/İndirilenler/SP_Flash_Tool_v5.1512_Linux $ dpkg-i/İndirilenlenler/SP_Flash_Tool_v5.1512_Linux/flash_tool
    bash: dpkg-i/İndirilenler/SP_Flash_Tool_v5.1512_Linux/flash_tool: Böyle bir dosya ya da dizin yok

sudo dpkg -i flash_tool.sh
    dpkg-deb: hata: 'flash_tool.sh' dosyası debian biçimli bir arşiv değil
    dpkg: flash_tool.sh arşivi işlenirken sorun yaşandı (--install):
    alt süreç dpkg-deb --control 2 çıkış kodu ile sona erdi
    İşleme sırasında hatalarla karşılaşıldı:
    flash_tool.sh

monster@MSL ~/İndirilenler/SP_Flash_Tool_v5.1512_Linux $ apt-get install flash_tool
    E: Kilit dosyası /var/lib/dpkg/lock açılamadı - open (13: Erişim engellendi)
    E: Yönetim dizini (/var/lib/dpkg/) kilitlenemiyor, root kullanıcısı mısınız?

böyle 10 larca denedim sadece bu program değil her programı nasıl kurabilirim?

En son denediğim bu linkte bulunan yükleme yöntemi.Sonuç aşağıda. ANCAK bu yöntemde ram kullanımı cpu kullanımı tavan yaptı ama nafile işlemiyor arkadaş. [https://www.wikihow.com/Execute-INSTALL.sh-Files-in-Linux-Using-Terminal]

monster@MSL ~/İndirilenler/SP_Flash_Tool_v5.1512_Linux $ chmod +x flash_tool.sh
    monster@MSL ~/İndirilenler/SP_Flash_Tool_v5.1512_Linux $ sudo ./flash_tool.sh
    /home/monster/İndirilenler/SP_Flash_Tool_v5.1512_Linux/./flash_tool: 2: /home/monster/İndirilenler/SP_Flash_Tool_v5.1512_Linux/./flash_tool: Cannot fork
    /home/monster/İndirilenler/SP_Flash_Tool_v5.1512_Linux/./flash_tool: 13: /home/monster/İndirilenler/SP_Flash_Tool_v5.1512_Linux/./flash_tool: /home/monster/İndirilenler/SP_Flash_Tool_v5.1512_Linux/./: Permission denied

yüklemek istediğim programın klasör görüntüsünü de paylaşıyorum. configure dosyası falan da yok. Gördüğünüz üzere. Ayrıca flash_tool dosyasının uzantısı olmadığı için nasıl yükleme yapacağımı da araştıramıyorum.

• Deb paketleri, kaynak dosyadan derlenmiş uygulamaların Debian paket yönetim sistemi için kurulumunu sağlamak için hazırlanmış dosyalardır. Bu tür dosyalar apt, dpkg, Gdebi uygulamalr ile kurulabilir. Bunların haricindeki paket (farklı paket yönetim sistemlerine ait paketler) veya dosyalar bu şekilde kurulmazlar.

Sizin paylaştığınız dosya bir komut dosyası (sh) . Bunun içinde kurulum macıyl hazırlanmış komutlar/yönergeler mevcut olabilir. Böyle dosyaları dpkg ile çalıştıramazsınız, kısaca aşağıdaki şekilde bu dosyaları çalıştırarak, bu dosya içinde komutların çalışrak kurulumu yapmasını sağlayabilirsiniz. Yönetici hakı istese başına sudo komutunu eklersiniz.

sh /home/monster/İndirilenler/SP_Flash_Tool_v5.1512_Linux/flash_tool.sh

.run uzantılı dosyalar içinde durum benzerdir, bu durumda böyle dosyalara çalıştırma izni verip, uçbirimde çalıştırmak yeterli olur.

Bir de uygulamaların kaynak dosyaları var, bunlar daha karışık oluyor. Öncelikle bağımlılıkların tespit edilip kurulması ya da yoksa bunların da önce bağlımlılıklarının derlenip kurulması ve ardından asıl uygulamanın derlenip kurulması gerekir. Nasıl yapılacağı genllikle İngilizce olan readme dosyalarında yazar. Bunların kurulması bir miktar tecrübe ister.

• kelebekx3 kullanıcısına yanıt
    öneriniz ve değerli bilgileriniz için teşekkürler..

monster@MSL ~ $ sudo sh /home/monster/İndirilenler/SP_Flash_Tool_v5.1512_Linux/flash_tool.sh 
    [sudo] password for monster:
    /home/monster/İndirilenler/SP_Flash_Tool_v5.1512_Linux/flash_tool: 2: /home/monster/İndirilenler/SP_Flash_Tool_v5.1512_Linux/flash_tool: Cannot fork
    /home/monster/İndirilenler/SP_Flash_Tool_v5.1512_Linux/flash_tool: 13: /home/monster/İndirilenler/SP_Flash_Tool_v5.1512_Linux/flash_tool: /home/monster/İndirilenler/SP_Flash_Tool_v5.1512_Linux/: Permission denied

yani gerçekten can sıkıcı acaba olmamasının sebebi programın x64 olması olabilir mi diye artık sistemi(x86) suçluyorum.

• Dizin içindeki flash_tool.sh ve flash_tool dosyalarına sağ tıklayıp Özellikleri açın, sonra Erişim Hakları sekemesine gelip bu dosyalara çalıştırma izni verin. Bu işlemlerden sonra flash_tool.sh dosyasına çift tıklayın ve Çalıştır düğmesine tıklayıp uygulamayı çalıştırın.
    Zaten işartliymiş o kutucuklar.
    https://community.linuxmint.com/tutorial/view/313 bu linkteki olayı denedim. bu başında "./" komutu ekleyerek denememiştim.

monster@MSL ~/İndirilenler/SP_Flash_Tool_v5.1512_Linux $ sh ./flash_tool.sh 
    /home/monster/İndirilenler/SP_Flash_Tool_v5.1512_Linux/./flash_tool: 2: /home/monster/İndirilenler/SP_Flash_Tool_v5.1512_Linux/./flash_tool: Cannot fork
    /home/monster/İndirilenler/SP_Flash_Tool_v5.1512_Linux/./flash_tool: 4: /home/monster/İndirilenler/SP_Flash_Tool_v5.1512_Linux/./flash_tool: Cannot fork

bu kodları çalıştırdığımda cannot fork hatası verenlerin hepsinde
    [sistem tüketiminde çalıştırdığımda]
    cpu %100 yük altında geliyor ram kullanımı yavaş yavaş artarak %99 a kadar geliyor
    ve cannot fork hatasını veriyor.

Daha yüksek ram'li pc de denemeye caşışacağım.

Birde mesela phyton için aşağıda görüldügü gibi denedim gayet oldu.
    [sadece yukarıdaki linkteki yönergeyle hiç uğraşmadım.]
    yani bence sistemin ram'i derlemek için düşük ondan ve sanırım sizin PC de oluyor.

monster@MSL ~/İndirilenler/ActivePython-3.6.0.3600-linux-x86-glibc-2.3.6-401834 $ ls
    INSTALLDIR _install.py install.sh __pycache__ sh2.py
    monster@MSL ~/İndirilenler/ActivePython-3.6.0.3600-linux-x86-glibc-2.3.6-401834 $ chmod +x install.sh
    monster@MSL ~/İndirilenler/ActivePython-3.6.0.3600-linux-x86-glibc-2.3.6-401834 $ sh ./install.sh
    Enter directory in which to install ActivePython. Leave blank and
    press 'Enter' to use the default [/opt/ActivePython-3.6].
    Install directory: /home/monster/İndirilenler/pyon directory

'/home/monster/İndirilenler/pyon directory' already exists. Installing over existing
    Python installations may have unexpected results. Are you
    sure you would like to proceed with the installation?
    Proceed? [y/N] y

Installing ActivePython to '/home/monster/İndirilenler/pyon directory'...
    Relocating dir-dependent files...
    Pre-compiling .py files in the standard library...
    /home/monster/İndirilenler/ActivePython-3.6.0.3600-linux-x86-glibc-2.3.6-401834/INSTALLDIR/bin/python3.6: can't open file '/home/monster/İndirilenler/pyon': [Errno 2] No such file or directory
    WARNING:install:error running '/home/monster/İndirilenler/ActivePython-3.6.0.3600-linux-x86-glibc-2.3.6-401834/INSTALLDIR/bin/python3.6 -W "ignore:hex/oct constants" /home/monster/İndirilenler/pyon directory/lib/python3.6/compileall.py -q -x "test(s)?/" /home/monster/İndirilenler/pyon directory/lib/python3.6'
    /home/monster/İndirilenler/ActivePython-3.6.0.3600-linux-x86-glibc-2.3.6-401834/INSTALLDIR/bin/python3.6: can't open file '/home/monster/İndirilenler/pyon': [Errno 2] No such file or directory
    WARNING:install:error running '/home/monster/İndirilenler/ActivePython-3.6.0.3600-linux-x86-glibc-2.3.6-401834/INSTALLDIR/bin/python3.6 -W "ignore:hex/oct constants" -O /home/monster/İndirilenler/pyon directory/lib/python3.6/compileall.py -q -x "test(s)?/" /home/monster/İndirilenler/pyon directory/lib/python3.6'

ActivePython has been successfully installed to:
    .
    .
    .

• Python uygulamaları derlenmezler, indirdiğiniz alanda kurulum ya da çalıştırma ile ilgili bir rehber olabilir.

yani python un kendi dosyası

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxemilian -- 28 Kasım 2017; 21:32:7 >
  • Dizin içinde uçbirimi açıp aşağıdaki komutla çalıştırmayı deneyin.

sh install.sh

Çalışmazsa aşağıdaki komutla çalıştırma izni verin ve yeniden deneyin. Yönetici hakkı isterse yukarıdaki komutun başına sıdo eklersiniz.

chmod +x install.sh

Flash Tool için

chmod +x ~/İndirilenler/SP_Flash_Tool_v5.1512_Linux/flash_tool.sh 
    chmod +x ~/İndirilenler/SP_Flash_Tool_v5.1512_Linux/flash_tool
    sh ~/İndirilenler/SP_Flash_Tool_v5.1512_Linux/flash_tool.sh
    Abicim malesef olmadı.

İşim garibi sırf bunun için windows yükledim
    halledeyim diye yok arkadaş başka problem çıktı bu seferde driverlerden falso yedim.

Bırakacağım bu işleri.

Ama windowsun ne kadar denyo olduğunu ...
    hemen geri kaçtım mint'e

Evet kovlama sürüyor...

https://forum.xda-developers.com/general/rooting-roms/tutorial-how-to-setup-spflashtoollinux-t3160802

bu linkte ta en başta sadece x64 diyor.
    [x64 sistem şart linuxta desteği falan kesti zaten]

orjinal dosyayı paylaşan sitelerden birine de sordum bunun x86 sı varmı diye bakalım.

• sorunu çözdün mü? konuyu şimdi okudum çözemediysen yardımcı olabilirim
  • Soldy kullanıcısına yanıt
    yani sorun işlemcinin x64 olmaması yazılımsal birşey yok zaten başka yoldan hallettim.
    Teşekkürler ilginiz için
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.