Şimdi Ara

Deadlift Formum- 125kg 5 tekrar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
0
Favori
970
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Uzun süren fitness-street workout macerasında sonra birde powerlifting stili denemeyi planlıyorum. Araştırmalarımdan sonra Texas Method programını uygun buldum onu yapmayı planlıyorum. Ondan önce bi 1Rm denedim , o sırada arkadaşım videomu almış. Formum hakkında eleştirilerinizi bekliyorum. Umarım 3 ay sonra sağlam ağırlık ve formda videolar atabilirim.

selamlar forumdaki kardeşlerim,
    aşağı yukar 1 aylık stronglift macerasından sonra deadlift videosu çekmeye karar verdim. malum vize-final mevzularından bazen antremanlar aksasada, ağırlık yüklemesine devam ediyoruz elden geldiğince. Sonra antremanımda 125 kg ile 5 tekrar çıktı. büyük ihtimal sonraki antremana 130x5 çıkarırım (yani inşallah). buyrun video, eleştiri ve düzeltmelerinizi bekliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ClassımDeğilsin -- 6 Nisan 2019; 14:18:6 >

• 132.5 kg var gözüme takıldı
  • Kemer takmadan yapma kardeşim hareketi , fıtık olursun spor hayatın biter.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dogangoxel

Kemer takmadan yapma kardeşim hareketi , fıtık olursun spor hayatın biter.

Hocam formumda sorun olmadigi surece ekipman kullanmak istemiyorum. Sonucta bu hareketi yapan yuzlerce halterci ve powerlifter var ve sakatlananlarda gordugum tek ortak nokta, bel cukurlarini kaybediyorlar. Dikkatli olmaya calisicam ama kemer, strap, wrap vesaire kullanmayi dusunmuyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ClassımDeğilsin kullanıcısına yanıt
    Bir anlık dalgınlığında belin gider kardeşim allah korusun.Bende fıtık başlangıcı oldu bu hareket yüzünden(Kemer takmamıştım),hareketi kötülemiyorum ama tehlikeli özellikle yüksek ağırlıklarda.Öne eğilerek yapılan her hareket tehlikelidir.Senin iyiliğin için söyledim , yoksa ben artık bu hareketi yapmıyorum
  • Form gayet iyi. Asagida form icin detayli aciklamalar mevcut.

https://stronglifts.com/deadlift/

Arada bir tekrar tekrar okuyorum ben de.

Ortada neden duraksadin?

Kemer kullan diyen arkadaslar kemerin ne ise yaradigini bilmiyorlar. Kimseyi dinleme. Yalnis formdan kemer de kurtarmaz. Form her seyden once gelir. 300kg kemersiz cekenler var.

Deadliftte kemer ne icin takilir? Daha fazla agirlik kaldirabilmek icin. Tek avantaji, kaldirma sirasinda karin kaslari icin bir dayanim noktasi olusturuyor, boylece govde daha saglam bir hale geliyor. Formu falan duzeltmez.

Strap icin katiliyorum, elinde tutamadigin bir seyi kaldirmak mantikli degil. Wrap ise ince bilekli insanlar icin uygun olabiliyor. Sorun yoksa ona da gerek yok.

Devamini bekliyoruz.

Benim de bugun Deadlift session var. Heyecanlandim gorunce . Cok fena bir his.

• quote:

Bir anlık dalgınlığında belin gider kardeşim allah korusun.Bende fıtık başlangıcı oldu bu hareket yüzünden(Kemer takmamıştım),hareketi kötülemiyorum ama tehlikeli özellikle yüksek ağırlıklarda.Öne eğilerek yapılan her hareket tehlikelidir.Senin iyiliğin için söyledim , yoksa ben artık bu hareketi yapmıyorum

Genellikle zaten fitigi olan kisiler bu tur hareketlerde o fitigi hissetmeye basliyorlar. Surekli oturan kisilerde ozellikle var. Ki bende de var. Ama bu hareket etrafindaki kaslari guclendirdigi icin aslinda fitiga destek oluyor. Fitigin cikma sevebi bel etrafindaki kaslarin zayif olmasindan kaynaklaniyor. Dusuk baslamak lazim. Yavas yavas kilo arttirma ile sorun kayboluyor bir sure sonra, bel guclendikce.

Eskiden cocuk kaldirmaktan korkuyordum, aman belim. Su anda hanimi elimde tasiyorum. Cok korkmamak lazim.

• Alx kullanıcısına yanıt
    Bende fıtık falan yoktu , hareketdeki bir anlık yanlış kaldırmamdan dolayı fıtık başlangıcı oluştu.Kemer ile ilgili görüşünüze katılmıyorum.Hafif ağırlıkta zaten formu düzgün yaparsınız , önemli olan yüksek ağırlıkta formu düzgün yapmak.Yüksek ağırlıktada gövdeyi destekleyen kemerdir.Hem karnı hemde beli destekler.Beliniz ne kadar güçlü olursa olsun , fıtık olma ihtimali her zaman vardır bu harekette.
  • Posturun duzgun. Bazi duzeltilebilcek noktalar var. Mesela bara daha yakin olmalisin baslangic pozisyonunda. Ayrica daha patlayici sekilde kalkman gerekiyor. Bara daha yakin olursan zaten bu dogru posturle ve de uyguladigin patlayici kuvvetle hareket cok daha hizli cikacaktir. Dolayisiyla lockout da daha rahat olur. Bar da yukari dogru daha duz bi cizgi izlemsi olur.
    Kolay gelsin..

• quote:

Orijinalden alıntı: Alx

Form gayet iyi. Asagida form icin detayli aciklamalar mevcut.

https://stronglifts.com/deadlift/

Arada bir tekrar tekrar okuyorum ben de.

Ortada neden duraksadin?

Kemer kullan diyen arkadaslar kemerin ne ise yaradigini bilmiyorlar. Kimseyi dinleme. Yalnis formdan kemer de kurtarmaz. Form her seyden once gelir. 300kg kemersiz cekenler var.

Deadliftte kemer ne icin takilir? Daha fazla agirlik kaldirabilmek icin. Tek avantaji, kaldirma sirasinda karin kaslari icin bir dayanim noktasi olusturuyor, boylece govde daha saglam bir hale geliyor. Formu falan duzeltmez.

Strap icin katiliyorum, elinde tutamadigin bir seyi kaldirmak mantikli degil. Wrap ise ince bilekli insanlar icin uygun olabiliyor. Sorun yoksa ona da gerek yok.

Devamini bekliyoruz.

Benim de bugun Deadlift session var. Heyecanlandim gorunce . Cok fena bir his.

hocam ortada duraksadım çünkü zorlandım. ama aynı zamanda postürü bozmamaya çalıştım. açıkçası tam o sırada galiba kaldıramıyacam dedim ama bi anda kalktı bende şaşırdım. çıkış noktasında bazı eksikler var doğrudur ama zamanla düzeltebilirim

• quote:

Bende fıtık falan yoktu , hareketdeki bir anlık yanlış kaldırmamdan dolayı fıtık başlangıcı oluştu.Kemer ile ilgili görüşünüze katılmıyorum.Hafif ağırlıkta zaten formu düzgün yaparsınız , önemli olan yüksek ağırlıkta formu düzgün yapmak.Yüksek ağırlıktada gövdeyi destekleyen kemerdir.Hem karnı hemde beli destekler.Beliniz ne kadar güçlü olursa olsun , fıtık olma ihtimali her zaman vardır bu harekette.

Evet, anlik yanlis hareket. Maalesef kemer onu engellemez. Her seyi bilincli yapmak lazim.

• Simdi dikkat ettim, video'da amator yazmissin. Tecrubelisin sandim, yemin ediyorum. Bence bu agirlik cok cok cok fazla senin icin. Belin guclenmesi icin en az 3-4 ay 4-6 tekrar araliginda calisman lazim. Agirligi nispeten hafif secip 6 tekrara ulasinca agirligi 2,5, maks 5kg arttirmak gereklidir. Yani 60-70kg ile baslayip 6 ayda 100-120ye cikmak lazim.

1RM icin de en az 25-30dk isinma gereklidir.

Karmasik tutus sadece bari elinde tutamiyorsan secmelisin. On kollarin guclenmesi acisindan.

Aslında sana "Kemer kullan diyen arkadaslar kemerin ne ise yaradigini bilmiyorlar" cümlesinden sonra cevap vermemek lazım diye düşünüyordum ama tanımadığın bir insan hakkında böyle cümleler kurma tavsiyesinde bulunarak başka cevap vermemeye karar verdim.Tanımadığın insanın yorumuna eleştiri getirmek bilmiyorlar etmiyorlar kelimeleriyle olmaz.Ben senin yorumuna katılmıyorum şeklinde yorum yapıyorum sen kalkmışsın bana bilmiyor diye yazmışsın,sen beni tanıyormusunki böyle yorum yapıyorsun ?Neyse fazla muhattap olmak istemiyorum seninle , konu sahibi arkadaştan özür dileyerek başka yorum yapmayacağım.
  • dogangoxel kullanıcısına yanıt
    Kimseyi kirmak istemedim, kusura bakma. Mesajina da cevaben yazmadim kemer olayini. Genellikle diye yazdim, amac sana laf sokmak degildi. Sadece bu deadlift ve kemer olayi hep yanlis yorumlaniyor. Oysa konu sadece kemerde bitmiyor. Her seyde bilinc onemlidir.

Sonucta herkes kendi tecrubelerine gore yorum yapiyor. Burasi bir forum. Gercek hayatta arkadas olabilirdik

• Kemer kullanmayı bende sevmiyorum.
    Sırtı kilitleyince düngüz formda kemerin hissettirdiği rahatsızlık yüzünden ve biraz göbeğim olduğu için inişte kemer sıkıştırıyor. Hareketi uygun formda yapmamı engelliyor.
    Ayrıca 100-150 belki daha da fazla ağırlıktan bahsediyoruz. 1 tane kumaş kemer yanlış formu düzeltebilmesine imkan yok fiziksel olarak.
    Hocam 3 sene fitness gecmisim var, normal sirt antremanlarimdada 90-115 kg arasi deadliftlerim vardi zaten. Kendimi amator gordugum icin video basligini boyle yazdim

Vucut agirligina gore 130kg iyi bir rakam olabilir. Vucut agirligi x 2'ye yaklasildifinda orta seviye sayilir. X 2,5 tan sonra ileri seviye basliyor.

• quote:

Vucut agirligina gore 130kg iyi bir rakam olabilir. Vucut agirligi x 2'ye yaklasildifinda orta seviye sayilir. X 2,5 tan sonra ileri seviye basliyor.

iste o yüzden amator yazdım ya zaten hocam
    Kac kilosun ki? 75 civari sanki.

• quote:

Kac kilosun ki? 75 civari sanki.

gramı gramına 74.0 şuan. son 1 haftadır salondada tartılıyorum 100 gr oynadı bi kaç kere.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.