Şimdi Ara

DDR4 8 + 4 çalışır mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
17
Cevap
0
Favori
4.462
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Technopat'ta herkes farklı bir şey söylemiş. https://www.technopat.net/sosyal/konu/8gb-ram-vs-12gb-ram.487682/

Siz değerli donanımhaber üyelerine güvenerek soruyorum. 8 GB DDR4 ram'e 4 gb ddr4 ram ilave etsek sorunsuz çalışır mı? Dual olması falan önemli değil, takılmalar meydana geliyor ramin yetersiz kalmasından dolayı bu sorunu halledebilirsem yeterli olacak benim için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mind of a madman -- 18 Haziran 2018; 0:37:47 >

• Selamlar,

Elbette takılır. sen o cahil liseli ergenlere takılma . sistemin ddr3 veya ddr4 olması fark etmez ayrıca. ram slotları a-a ve b-b şeklide ve birer atlayarak gidecektir. sen bu ramleri yan yana takacaksın. yani bir tane a slotuna bir tane b slotuna olacak şekilde. yeni alacağın 8 gb ramin mhz ve timingleri 4 gb olandan çok farklı olursa ve ortak bir rakama ayarlayamazsan çalıştıramayabilirsin. dikkat edilecek husus bu. böyle yapacağına 4+4 gb bir kit alıpta dual channel + 4 gb yapsan daha performanslı olur bence.
  • Orada da birinin söylediği gibi. Yapılabilir ama ideal değil. DDR3 DDR4 DDR4L olmasının da konuyla bir alakası yok. Normalde çift slot veya 4 slot bellek takmanın mantiği dual channel olarak kullanmaktir. Ama 8+4 yada 4+4+4 yapildiginda single channel olarak calisir. Bir verimsizlik söz konusu yani. Yapılabilir ama yapmayın. Bir 8 daha alın mümkünse aynısından... 16 olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nkvelioglu -- 18 Haziran 2018; 12:1:16 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 8gb ram 2.el alın sıfır 4 gb parasına alırsın sonuçta ram akarı yok kokarı yok bozulmazda

350 ye filan alırsın 8gb ram
  • Peki dual çalışması için aynı marka, aynı mhz olması dışında dikkat etmem gereken ne var?
  • bende de 12 gb ddr3 ram var. 4+4 dual + 4 gb şeklinde. ramlerin mhz ve gecikme süreleri aynı. yeni alacağın 8 gb rami 4+4 şeklinde elindeki 4 gb ram ile aynı marka ve model alırsan bir sorun yaşamazsın. bendeki dualler kingston 1600 mhz cl 9 ve crusial 1600mhz cl 9 şeklinde.
  • Dual çalışması için ikisinin de 8gb olması yeterli. Ama beraber sorunsuz uyumlu calismalari için mümkünse ayni bellek, değilse de aynı hız ve gecikme değerlerine sahip bir bellek takılmalı.

• gskill aegis 2133 mhz cl15 ramleri 8+4gb 14-14-14-34 timinglerle 2400mhz de kullaniyorum dual sekilde (1.2v), drop vs hicbi sikinti yok. farkli bile olsa ramler timingleri ayarladiktan sonra her turlu dual olarak sikintisiz calisiyorlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rogue Agent -- 21 Haziran 2018; 10:44:38 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Konuyu hortlatalim biraz. Ben tamamen ayni gecikme ayni marka ozelliklere sahip 8 gb ddr4 corsair ramin yanina 4 gb taktim. Test etme imkanim olmadi aksam bakicam. Umarim sikinti cikmaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Nuroxy

Konuyu hortlatalim biraz. Ben tamamen ayni gecikme ayni marka ozelliklere sahip 8 gb ddr4 corsair ramin yanina 4 gb taktim. Test etme imkanim olmadi aksam bakicam. Umarim sikinti cikmaz.
    Hocam son durum nedir acaba? Ben de sizin gibi yapmayı planlıyorum
  • sacmAdam kullanıcısına yanıt
    Hiçbir sıkıntı yok hocam gayet sorunsuz çalışıyorlar memnunum şu anda 2400 mhz almıştım 2666'ya oc yaptım anakart üzerinden bir sıkıntı yok. Bu arada PUBG tek başına 9 gb ram kullanıyor şaşırıyorum
  • Nuroxy kullanıcısına yanıt
    Benim de 8GB ile PUBG'de drop oluyordu demek ki ilaç gibi gelecek Tam da aradığım cevabı verdiniz çok sağolun, teşekkür ederim.
  • Pubg bahsettiğiniz gibi çok fazla ram yiyor

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Zamanında konuya yorum yapmışım ramler dual olarak da çalışıyor araştıracak arkadaşlara bilgi olsun.

DDR4 8 + 4 çalışır mı?
  • Nuroxy kullanıcısına yanıt

Hangi program bu hocam

• Nelsın kullanıcısına yanıt

Aida64 exteme / motherboard / chipset

• diyelim ki 2 tane ramin var, birisi 16 gb birisi 8 gb. ikisinin de cl ve mhz değeri aynı.

totalde 24 gb ramin var.

bu 24 gb ramin 16 gb'ı dual channel olarak calısır, 8 gb'ı single olarak calısır. burada mantık daha farklıdır. bazı spesifik şeyler var. yani 24 gb taktığında, 16 gb'a kadar dual channel performansı alırsın, sonrasında single.

mhz ve cl ayarını biostan yapacak bilgiye sahipsen tak, zararı olmaz.

edit: konu up olmuş, neyse cevaplamış olduk.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Anarsist_ -- 24 Aralık 2021; 6:57:2 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.