Şimdi Ara

DBK Akülü vidalama incelemesi (CD 7.2CLi)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
48
Cevap
2
Favori
30.019
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Dün Metro Market'ten DBK marka 7.2 V Li-ION akülü (şarjlı) vidalama aldım. (55 TL)
    Almak isteyen arkadaşlar için kısa bir inceleme yapıyorum.
    Öncelikle, bunu tercih etme nedenim Li-ION pil kullanması.
    Şarjlı vidalamalarda pil hep sıkıntı olur. 2 yılda pil ölür ve yeni pil akünün parasına yakındır. Bir de eski tip Ni-cd pilleri, bitirmeden şarja takamama sorunu. Yedek pil yoksa işiniz yarım kalabiliyor.
    İkinci tercih nedenim oldukça küçük, kompakt olmasının yanında yeterince güçlü olması. (bunu da pile borçlu)
    Üçüncüsü de fiyatının çok uygun olması. Bu fiyata bu güçte, li-ION pil kullanan başka alet göremedim.
    Piyasada 20 TL civarına satılan 3.6V ya da 4.8V küçük, torksuz, zayıf vidalamalar yerine biraz daha para verip tercih edilebilir.
    Bugün üzerinde gelen yarım şarjla biraz denedim. Elimdeki yine aynı DBK markalı 14.4 V şarjlı vidalama kadar güçlü değil. Fakat küçüklüğüne bakınca yeterli güçte diyebiliriz.
    Resimler bana aittir.

Çantasıyla beraber geliyor, içinde çeşitli uzunlukta bits uçlar, mini bir lokma takımı, 3 adet matkap ucu, bir tane de bits uzatma ucu bulunuyor.

DBK Akülü vidalama incelemesi (CD 7.2CLi)  DBK Akülü vidalama incelemesi (CD 7.2CLi)

Alet oldukça küçük, karşılaştırma olsun diye 1 TL'nin ve bendeki diğer 14.4 V vidalamanın yanında resim çektim. Olumsuz bir tarafı, dik konunca sağlam bir şekilde durmuyor, duruyor fakat ön kısım ağır basıyor, hafifçe dokununca öne doğru düşüyor. Bunu gidermek için, içini açıp alttaki boşluklara biraz ağırlık koydum ama sorunu tamamen çözmedi. Kullanırken yan yatırıp koyanlar için sorun teşkil etmiyor.

DBK Akülü vidalama incelemesi (CD 7.2CLi)  DBK Akülü vidalama incelemesi (CD 7.2CLi)

7.2 Volt, 1300 mAh, 400 rpm (dönüş hızı), 5 Nm, Made in PRC (doğal olarak)

İçini açıp baktığımızda basit bir devre, motor, tetik ve pillerini görüyoruz. Piller kolaylıkla değişebilir. Bantlamayı ben yaptım.

Aletin alt kısmında bulunan ve tetiğe basınca yanan bir kılavuz led ışık var. Fikir olsun diye tamamen karanlıkta deneyip resmini çektim. Tamamen karanlıkta bile vidalama yerini görebiliyosunuz. Tetik gayet hassas, tork ayarı da kullanışlı.

Sonuç olarak:

Artılar:
    -Li-ION pil
    -Küçük olması, ergonomisi
    -Aksesuar ve çanta
    -Fiyatı (55TL)

Eksiler:
    -Sağlam bir şekilde dik durmaması.
    -Delme için devrin düşük olması
    -Malzeme kalitesinin marka aletler (Bosch, Makita vs) kadar iyi olmaması

• Ellerine sağlık gerçekten çok ayrıntılı bir inceleme olmuş.
  • Rica ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: albati

İnceleme için teşekkür ederim. Metro fiyatı 60 TLye çekmiş. Ben de bir hırdavatçıdan pazarlıkla 55 TL ye aldım. Size 2 sorum olacak:
    1- Açttığınızda pillerin cinsine baktınız mı? 18500 veya 18650 mi?
    2- Maksimum tork ayarında bile tetiğe bastığımda mandreni durdurabiliyorum. Sizde de öylemi?
    Cevabınız için şimdiden teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Abi

quote:

İnceleme için teşekkür ederim. Metro fiyatı 60 TLye çekmiş. Ben de bir hırdavatçıdan pazarlıkla 55 TL ye aldım. Size 2 sorum olacak:
    1- Açttığınızda pillerin cinsine baktınız mı? 18500 veya 18650 mi?
    2- Maksimum tork ayarında bile tetiğe bastığımda mandreni durdurabiliyorum. Sizde de öylemi?
    Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Rica ederim.
    1-Pillerin cinsine çok dikkat etmedim, bozulana kadar da çok önemli değil.
    2-Bende de oluyor dediğiniz, 7.2 V 'tan çok güç beklemeyin, bendeki diğer 14.4 V da DBK olmasına rağmen onu elle durduramıyorsunuz.
    Gerçi ben güçlü piller taktım büyüğe.

• arkadaşlar bu nasıldır fiyat performans olarak?http://www.tekzen.com.tr/urun/maestro-48v-akulu-vidalama-seti-104-pa-850547
  • Çantasının fiyakası dışında klasik çin malı zayıf ürünlerden.
    Evde ufak tefek, ağır olmayan vidalama işlerini görür. 2 yılda şarjı ölür, becerebilirseniz pillerini yenileyebilirsiniz.
  • quote:

Dün Metro Market'ten DBK marka 7.2 V Li-ION akülü (şarjlı) vidalama aldım. (55 TL)
    Almak isteyen arkadaşlar için kısa bir inceleme yapıyorum.
    Öncelikle, bunu tercih etme nedenim Li-ION pil kullanması.
    Şarjlı vidalamalarda pil hep sıkıntı olur. 2 yılda pil ölür ve yeni pil akünün parasına yakındır. Bir de eski tip Ni-cd pilleri, bitirmeden şarja takamama sorunu. Yedek pil yoksa işiniz yarım kalabiliyor.
    İkinci tercih nedenim oldukça küçük, kompakt olmasının yanında yeterince güçlü olması. (bunu da pile borçlu)
    Üçüncüsü de fiyatının çok uygun olması. Bu fiyata bu güçte, li-ION pil kullanan başka alet göremedim.
    Piyasada 20 TL civarına satılan 3.6V ya da 4.8V küçük, torksuz, zayıf vidalamalar yerine biraz daha para verip tercih edilebilir.
    Bugün üzerinde gelen yarım şarjla biraz denedim. Elimdeki yine aynı DBK markalı 14.4 V şarjlı vidalama kadar güçlü değil. Fakat küçüklüğüne bakınca yeterli güçte diyebiliriz.
    Resimler bana aittir.

Çantasıyla beraber geliyor, içinde çeşitli uzunlukta bits uçlar, mini bir lokma takımı, 3 adet matkap ucu, bir tane de bits uzatma ucu bulunuyor.

Alet oldukça küçük, karşılaştırma olsun diye 1 TL'nin ve bendeki diğer 14.4 V vidalamanın yanında resim çektim. Olumsuz bir tarafı, dik konunca sağlam bir şekilde durmuyor, duruyor fakat ön kısım ağır basıyor, hafifçe dokununca öne doğru düşüyor. Bunu gidermek için, içini açıp alttaki boşluklara biraz ağırlık koydum ama sorunu tamamen çözmedi. Kullanırken yan yatırıp koyanlar için sorun teşkil etmiyor.

7.2 Volt, 1300 mAh, 400 rpm (dönüş hızı), 5 Nm, Made in PRC (doğal olarak)

İçini açıp baktığımızda basit bir devre, motor, tetik ve pillerini görüyoruz. Piller kolaylıkla değişebilir. Bantlamayı ben yaptım.

Aletin alt kısmında bulunan ve tetiğe basınca yanan bir kılavuz led ışık var. Fikir olsun diye tamamen karanlıkta deneyip resmini çektim. Tamamen karanlıkta bile vidalama yerini görebiliyosunuz. Tetik gayet hassas, tork ayarı da kullanışlı.

Sonuç olarak:

Artılar:
    -Li-ION pil
    -Küçük olması, ergonomisi
    -Aksesuar ve çanta
    -Fiyatı (55TL)

Eksiler:
    -Sağlam bir şekilde dik durmaması.
    -Delme için devrin düşük olması
    -Malzeme kalitesinin marka aletler (Bosch, Makita vs) kadar iyi olmaması

Bime bu hafta sizdeki diğer 14.4 lükten geliyor
    kullanan biri olarak yorumunuz nedir acaba?

• parcifal P kullanıcısına yanıt
    Güç ve hassasiyet olarak iyi.
    Çok düzenli kullanmazsanız pili 2 yıla kalmaz ölüyor.
    Ama benim yaptığım gibi kendiniz pil takarsanız hem daha ucuz hem de daha güçlü oluyor.
    İmzamdaki diğer başlıkta ayrıntıları bulabilirsiniz.
  • albati kullanıcısına yanıt
    yani bu fiyata bu aleti alalim mi?
  • parcifal P kullanıcısına yanıt
    Ben iyi ve kötü yönlerini söyledim hocam, al ya da alma diyemem şimdi.
    Ama bu fiyat aralığında 14.4 volt olarak fazla alternatif yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: qdry

Bu hangi model sizce gideri varmı :)
    http://www.bim.com.tr/aktuel-urunler/akulu_vidalama/aktuel.aspx

Yukarıda yorum yaptığımız model zaten sizin dediğiniz.
    Dediğim gibi iş görür, fiyat olarak uygun, çok sık kullanmayacaksanız ve bütçe de müsaitse li-ion pilli modellere bakmanızı öneririm.
  • quote:

quote:

Dediğim gibi iş görür, fiyat olarak uygun, çok sık kullanmayacaksanız ve bütçe de müsaitse li-ion pilli modellere bakmanızı öneririm.

Şarj olayını nasıl yapıyorsuz hiç kullanmasanız da kaç ayda bir ne kadar sürede şarja takıyorsunuz?

• quote:

Orijinalden alıntı: chem06

quote:

quote:

Şarj olayını nasıl yapıyorsuz hiç kullanmasanız da kaç ayda bir ne kadar sürede şarja takıyorsunuz?

2 ay kadar önce şarj etmiştim. Bugün ilk defa elime aldım. Sanki yeni şarj olmuş gibi ama yine de ağır işlerde daha çabuk biter.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bu vidalamalarla ilgili merak ettigim bir konu var

Vida Disi acilmamis bir tahtaya, civiyle bir klavuz deligi acip, akulu bir vidalama ile zorlamali olarak vida monte etmek istiyorum.

20-30tl ye satilan 4.7volt luk minikler bunu yapabilir mi?
    7.2voltluk veya 14voltluk yapabilir mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: blackshine

Bu vidalamalarla ilgili merak ettigim bir konu var

Vida Disi acilmamis bir tahtaya, civiyle bir klavuz deligi acip, akulu bir vidalama ile zorlamali olarak vida monte etmek istiyorum.

Kanaatime göre 4.7 voltluk akülü vibalamalar ufak tefek işler için tasarlamış amatör makinalardır.
    Bu makinalarla 2-3 cm. lik ufak çaplı vidaları zorlanmadan söküp takabilirsiniz belki, ama 6-7 cm. lik geniş çaplı vidalarda aynı şeyi yapamazsınız. Gücü yetmez.

Eğer daha güçlü ve her alanda kullanabileceğiniz bir makina istiyorsanız, en aşağı 10.8 volt, çift vitesli olanlara bakın derim. Gerçi bu makinalar biraz pahalı oluyor ama neticede bir kez alınıyor, almışken iyisini almak lazım. Ayrıca akülü vidalamaların olmazsa olmazı vitestir.

• quote:

Hocam tahta hiç sorun değil, o işi isterseniz 3.6 voltluk vidalamayla da yaparsınız fakat sadece tahta işleri için alınmaz bu meret.
    Eğer geniş çaplı bişey istiyorsan ve pahalı olmasın diyorsan başlıktaki ürün tam size göre.
    Bizim gibi amatör kullanıcılar bu aletleri ayda bir kullanır o yüzden li-ion olması büyük avantajdır, şarj edersin bırakırsın, 2 ay sonra eline alırsın yarım saat işini görür.
    Ama ni-cd ya da ni-mh piller çabuk boşalırlar ve daha geç şarj olurlar.
    Bütçe müsaitse li-ion olanların 10 voltluklarını alın, değilse dediğim gibi DBK 7.2 cli akar

• quote:

quote:

Hocam tahta hiç sorun değil, o işi isterseniz 3.6 voltluk vidalamayla da yaparsınız fakat sadece tahta işleri için alınmaz bu meret.
    Eğer geniş çaplı bişey istiyorsan ve pahalı olmasın diyorsan başlıktaki ürün tam size göre.
    Bizim gibi amatör kullanıcılar bu aletleri ayda bir kullanır o yüzden li-ion olması büyük avantajdır, şarj edersin bırakırsın, 2 ay sonra eline alırsın yarım saat işini görür.
    Ama ni-cd ya da ni-mh piller çabuk boşalırlar ve daha geç şarj olurlar.
    Bütçe müsaitse li-ion olanların 10 voltluklarını alın, değilse dediğim gibi DBK 7.2 cli akar

Tam da bazı sitelerdeki vidalama aletlerinin yorumlarını okuyordum.
    Aslında gözüme bu sizin vidalama cihazını kestirdim. Dediğiniz gibi insanlar almış 2-3 yıl önce bataryalar bitmiş ve şikayetçiler.
    Li-on nasıl olur bilmiyorum ama anlaşılan onlardan daha iyi gidecek gibi.

3.6v da yeter demişsiniz. Ben de o kısmındayım işin. Mobiliteyi ön plana alıp 40-50tl arası 3,6v 'luk bir alette alınabilir,
    75tl ye bu sizinki de alınabilir.

Gerçi bir laf vardır bilirsiniz; "Artmadan yetmez" diye.. Kılı kılına iş yapıp motoru zorlamayalım.
    Dediğiniz gibi bütçede açılmak istemiyorum. Ben bu aleti alacağım gibi.

Ancak şu aralar 70-80tl arasında seyrediyor anlaşılan. Sizin hırdavatçı hâlâ satıyor mudur :)

• Birşey daha;

Bu sizin vidalamanın şarjı komple bittiğinde elektriğe takıp kullanabiliyor musunuz ?

Teşekkürler
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.