Şimdi Ara

Darboğaz var mı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
1.020
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaslar ekran karti neden %33-35 civarinda calisiyor islemci mi besleyemiyor yoksa gerek mi duymuyor aceba. Darboğaz var mı

• V sync açık olabilir. Oyun 60 fpsye kilitlenmiş gibi görünüyor.
  • zwanzig kullanıcısına yanıt
    Ara ara fps drop yiyorum hocam yani sabit 60 fps de oynayamıyorum
  • wufuk kullanıcısına yanıt
    Darboğaz gibi görünmüyor en azından attığınız tek kareye bakınca. Düşük Gpu kullanımı ayrıca ısınma ve yetersiz güç gelmesi sonucu oluşabilir. Sistem donanımlarınız throttle'a uğruyor mu kontrol edin. Throttle donanımların sıcaklığa bağlı frekans düşürmesidir. Ayrıca cihazın yüksek performans modunda olmasına ve prize takılı olmasına dikkat edin.
    Ekran kartı sürücünüzü güncelleyin. DirectX güncellemeniz pek alakalı değil ama güncelleyin.
    Diğer oyunlarda böyle bir durum var mı acaba ?
    Hocam öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim diğer oyunlarda çok fazla dikkat etmedim ama deneyip paylaşırım onu da. Throttle olup olmadığını nasıl anlayabilirim ve yetersiz güç gelmesi durumunda demişsiniz bende bazen aceba psu yetmiyor mu diye düşünüyorum onu nasıl anlayabilirim cihazım masaüstü yani sürekli prize takılı :)
    Yine MSI afterburner kullanarak anlaşılabilir. Bu kez hem sıcaklıkları hem de frekansları görmeli ve takip etmelisiniz. Mesela CPU belirli bir sıcaklık değerine ulaştıktan sonra frekans düşürmeye başlıyorsa bu durumda sıcaklık değerini kontrol edersiniz. Eğer sıcaklık işlemci üreticisinin maksimum olarak belirlediği sıcaklığın altındaysa demek ki frekans düşürmesi ısınmaya bağlı değil yetersiz güç gelmesine bağlı. Tabi oyun işlemciyi yeterince zorlamıyor olabilir. Bu durumda zaten işlemci niye yüksek frekanslara çıksın ki değil mi? Bu nedenle tüm sisteme yük bindiren sentetik benchmark programlarını kullanmak daha yerinde olur.
    Bu testi ekran kartı için yapmak istiyorsanız Unigine'nin bir benchmarkı indirilebilir, işlemci için süper pi kullanılabilir veya hepsini bir arada test etmenizi sağlayan OCCT gibi bir programa yönelebilirsiniz.

Aslında bu kadar kasmaya da gerek yok. Açarsınız GTA 5'i sokaklarda koşarken önce gpu ve cpu kullanım yüzdelerine bakarsınız. GPU %100 olmalı. Eğer değilse işlemciye bakarsınız %100 mü diye. İşlemci %100 ise darboğaz var. Bu arada sıcaklıklara bakarsınız kritik seviyelere gelmiş mi diye gelmişse throttle var. Sıcaklıklar normalse throttle yok. Bir de frekanslara bakarsınız en yüksek seviyede mi diye. En yüksek seviyede ise psu yeterli gücü sağlıyor. Frekans düşüşü varsa güç yetmiyor. Tabi GPU için bu frekans kısmı bariz olur ama günümüz işlemcilerindeki turbo boost özelliği kafaları karıştırmaya yatkın. İşlemci kaç çekirdek aktik iken kaç Ghz hıza yükseltiyor kendini bu değerleri bilmel gerek. Yoksa işlemci hakkında yapılacak yorum hatalı olabilir.

Ula bir video ya bakıp darboğaz var mı yok mu söyleyebilmek için ne çok parametreyi değerlendiriyormuşuz meğer. Yaz yaz parmaklarım yoruldu. Ha bi video çekip atsaydınız cevap vermesi benim açımdan ne kolay olurdu. Neyse şimdi okuyan herkes ne yapması gerektiğini öğrenir. Tabi anlayabilirlerse

Durum bu şekilde hocam

Darboğaz var mı Darboğaz var mı Darboğaz var mı Darboğaz var mı Darboğaz var mı

Hocam bir miktar darboğaz var. Ayarları en yükseğe almanıza rağmen darboğaz oluştuğuna göre başka oyunlarda da darboğaz yaşamanız olası.
    Aslında drop yemediğiniz sürece çok da dert değil. Fakat PUBG Screenshot'ında görüldüğü gibi 50-60 FPS üstünü göremeyeceksiniz oyunlarda.
    Grafik ayarlarını düşürseniz bile işlemci limitine takılacak.
    Sistem özellikleri nedir? İşlemciye OC yaparak durumu toparlayabilirsiniz belki. Fakat en güzeli upgrade tabi.
    Hocam i3 2100 işlemci gtx 650 ti boost ekran kartı 12gb ram 120gb ssd+1Tb HDD 500w psu var şuan
    Eğer kötü bir PSU değilse kapasitesi yeterli. Ancak işlemcinizi yanlış yazdınız sanırım. İ3 2600 isimli bir işlemci bulunmuyor. Zaten overclock desteği yok K serisi olmayan intel işlemcilerde. Siz uygun sokette ikinci el bir işlemci bulursanız değiştirin işlemcinizi. Böylece darboğaz sorununu aşabilirsiniz. Fakat dediğim gibi aşırı fark olmaz. Darboğaz oranı çok yüksek değil. Drop olmuyorsa aynen devam edin.
    i3 2100 hocam işlemcim 1155 pin tavsiye edebileceğiniz bir işlemci var mı peki kusuruma bakmayın sizi çok yordum
    Hocam aslına bakarsanız tavsiye edebileceğim bir işlemci yok. İkinci el ne varsa ona göre tercih edersiniz. Sizin işlemci çift çekirdektir zaten yüksek ihtimal. 4 çekirdek bir işlemci oyunlar için çok daha iyi olurdu.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.