Şimdi Ara

DaNgErOuS<<FaN CoNtRoL>> Ayrıntılı Anlatım (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
155
Cevap
2
Favori
18.667
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar belki saçma gelebilir bu konuyo ama benim thermaltake beetle fan ımın temizlerken fan kontrolü bozuldu we suan fan son dewrinde dönüyo we inanılmaz ses çıkarıyo bu modelle daha önce ilgilenen arkadaşlar warsa bana yardım edebilirlerse sewinirim.
    şimdiden teşekkürler.
  • agalar bende böyle bişi yapmak istiyoomm malzemleri toplamaya calısıcam : )
  • quote:

Orjinalden alıntı: bycelebi

agalar bende böyle bişi yapmak istiyoomm malzemleri toplamaya calısıcam : )

bir sorunun olursa seve seve yardım ederim umarım bir aksilikle karşılaşmazsın
  • bukadarda tesadüf olmaz ama tesadüffen benim kullandığım aletlerin listesini buldum

BD240 transistör ve sogutucu
    BC337 transistör
    220 ohmdirenç
    100K ohm direnç
    1n4001 veya 1n4148 diyot
    560 ohm direnç
    1 adet led
    partinaks

ben dört tane yaptım hiç bir sorun yaşamadan ve yanlış hatırlamıyorsam dördü 5-10 lira gibi bişeye maaletmiştim
  • daha güzel ve basit devreler var bknz imzam
  • Bende buna benzer kontrol devresi kutmuştum ama kendim yapmadım sadece cd rom sürücüsüne nasıl yerleştirdiğimi göstermek istedim işte resimleri.Ledler fanın hızında değiştirme yapıldıkça yükseliyor veya çoğalıyor.2 Tane siyah açıp kapama(anahtar) ise şu anda boşta kasama ışık sistemi koyduğum zaman onları kontrol edicek.Ama anahtar isteğe göre konmayada bilir.Ben bi heves koydum

DaNgErOuS<<FaN CoNtRoL>> Ayrıntılı Anlatım

O beyaz kağıdı görmeyin o şuanda yok

Altta görünende Akasa 4lü Lcd li fan kontroldür.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Legend. -- 8 Nisan 2007; 21:12:41 >

• güselllll eline saglıkkk
  • ellerine sağlık güzel olMuş
  • ben de yapsam fena olmaz yha..
    gerçi çok fanım yok ama ona özel bi eklenti eklerim herhelde..
    necoinside farkı hep olmalı yaptığım işlerde..
  • Mrb ben bu devreden 3 tane yaptım ben bu 3 devreyı tek molexden beslesem paralel olarak daha sonra 3 fanada ayrı ayrı kablo cekerek yapsam sorun olmaz dımı?? sonucta kasanın ıcındede paralel olarak kullanıyoruz
  • quote:

Orjinalden alıntı: AdiL_LizarD

Mrb ben bu devreden 3 tane yaptım ben bu 3 devreyı tek molexden beslesem paralel olarak daha sonra 3 fanada ayrı ayrı kablo cekerek yapsam sorun olmaz dımı?? sonucta kasanın ıcındede paralel olarak kullanıyoruz

yok adil arkadaşım sorun olmaz rahat rahat düşündüğünü yapabilirsin hatta daha mantıklı ayrı ayrı kablo çekmekten..
    kolay gelsin ii çalışmalar..
  • quote:

Orjinalden alıntı: necoinside

yok adil arkadaşım sorun olmaz rahat rahat düşündüğünü yapabilirsin hatta daha mantıklı ayrı ayrı kablo çekmekten..
    kolay gelsin ii çalışmalar..

Saol birde molex Bulunca tam süper olucak Arkadaslar Antalyada Molex Satan bir yer biliyormusunuz???
  • önemli değil arkadaşım her zaman.
  • peki bu kontrolcü sadece yavaşlatıyor mu yoksa fanı tamamen kapatma imkânı da var mı?
  • Arkadaşlar, yukarıda bahsi geçen devreyi aynen yaptım fakat söylenildiği gibi çalıştıramadım. Şöyle ki, devreye akım verip, potansı çevirdiğimde, fanın devrinde bir azalma veya çoğalma olmuyor, fan sabit bir hızda dönüyor.Belki yanlış yapmışımdır diyerek, bir tane daha yaptım ama o da aynı çıktı..
    Acaba diyorum, malzemeleri alırken satıcı elinde BD240 transistör olmadığını, yerine vereceği BD241 in de aynı işi göreceğini söyledi ve ben de onunla yaptım devreyi..Bundan olabilir mi?
    Cevap verecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim..
    Saygılar..
  • Arkadaşım sanırım sen sorunu bulmuşsun..
    Benim bildiğim kadarıyla BD240 PNP transistörken BD241 NPN transistör dolayısı ile birbirlerine biras zır elemanlar..
    Eğer BD240 alıp doğru bağlantı yaparsan sorun çözülebilir ancak devre akışına göre diğer elemanlar da etkilenmiş olabilir..
    Yine de denemende fayda var olmaz ise bir de tüm parçaları yeniden toplayıp doğru malzemelerle kurmanı tavsiye ederim..
    saygılarımşa
  • Zaten diğer parçaları kullanmayı düşünmüyorum..(İstesem de kullanamam, kimbilir hangi çöp arabasındalar)
    Sıfırdan yaparım artık.Nasıl olsa elim de alıştı biraz..
    Cevap için teşekkürler..Bu ne sürat?
    Saygılar..
  • Ne demek her zaman..
    Tamamlayınca görüşlerini bekliyoruz bi de ben sordum cevaplayan olmadı acaba tamamen durduruyor mu merak ediyorum..
  • Nihayet arkadaşlar..Sonunda ben de yaptım fan kontrol devresini..Bakınız, aşağıdaki resim..
    Sevgili Neco kardeş, senin sorunu da ben cevaplıyayım..Evet, sıfır rpm e kadar durduruyor fanı..
    Saygılar..

DaNgErOuS<<FaN CoNtRoL>> Ayrıntılı Anlatım
  • hayırlı olsun arkadaşım sorun çözülmüş..
    transistörden miymiş??
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.