Şimdi Ara

DALI HOPARLÖR KULLANICILARI BAŞLIĞI (Başka konu açmadan buradan devam edelim lütfen) (68. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.255
Cevap
47
Favori
115.492
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 6667686970
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: atalayalper

@monoc; bence hifi işinde önyargılardan kurtulmak lazim cunku cidden kaliteli bir kablo ile standart bir kablo arasinda cok buyuk performans farki var bunu defalarca denemiş ve aradaki muazzam farklari bariz gormuş insanlardan da tabii ki bu tip cevaplar alman normal ben bir onceki cevabimda genelleme yaptım direk sana yazmadim bunu da belirtmek isterim.

Çok kalbimi kırdınız [:o

Pahalı Receiver, hi-fi ya da hoparlör ok. Ancak çok pahalı hop kablolarına gerek olmadığını belirtiyorum. 3 5 lira tamam çok abartı oldu ama binlerce dolarda değil yani.
  • monoc M kullanıcısına yanıt
    Şöyle dersen katılırım; "Giriş seviyesi ve civarı bir sistemi olan birilerinin binlerce dolarlık kablo / kablolar kullanmasına gerek yok" bu doğru bir yaklaşım olabilir ama hi-end sistemlerde kullanılmak üzere üretilen bu özel kablolara gereksiz dersen yine katılmam sana.. Biraz ekstrem bir örnek olacak ama Sonus Faber Aida almış birileri için kablolarına binlerce dolar ödemek zaten zor olmasa gerek.. Burada hi-end kavramını hi-fi kavramının içinden çıkartmamız gerekiyor çünkü hi-end sektöründe ne kablonun sonu var ne hoparlörün sonu var ne dac'ın vs..vs.. hiç bir şeyin sonu yok derinlemesine gittikçe gidiyorsun ve gitmek de zorundasın yoksa hi-end değil zaten hala hi-fi'ın içindesin demektir. Benim burada her zaman savunduğum önemli bir nokta var bunların arasından f/p ürünlerini çekip çıkartmak bu kadar basit.

Ayrıca bu markaların distribütörlerinin demo odaları var, ürün sample'ları var mukayese etme imkanları var, var oğlu var.. Allah da akıl fikir muhakeme gücü vermiş bizlere gerektiğinde oralara gidilir ürünler dinlenir görülür gerekli mukayeseler yapılır bu ürünlerin gerekli olup olmadıkları bu şekilde belirlenir.. Diğer türlü bende mesela diyebilirim ki binlerce dolarlık ekran kartları çok gereksiz 1gb 128bit vga kime yetmiyor? ;)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi atalayalper -- 8 Ocak 2014; 14:57:39 >

• eraycelik80 E kullanıcısına yanıt
    :))) geç gördüm ama ip konusu süper olmuş.

işin mühendislik kısmı tabikide oldukça önemli matematiğine bakıyorlar sonuçta ve herkez sistem bileşenlerinin uyumu
    için bu matemetikten (örn : düşük desibelli bir hop. için verimliliği artırmak adına daha yüksek watt li bir amfi arayışı gibi)

ama en nihayetinde dinlediğimiz her ses birbirinden farklı geliyor :)))) madem matematik ten ve mühendislikten gidiyoruz;
    (mühendis değilim bu arada :)))) , nacizane kulak takıntısı olanlardanım :)

hoparlör , amfi , dac , pikap , CD PLAYER , Tuner olan sistemin kaç farklı şekilde kombine edilebileceğini hesaplarsak
    (tüm bileşenlerin arasındaki kablolar hariç)
    6*5*4*3*2*1 = 720 farklı sekilde kombine edebiliyoruz :))))

peki neden bazı kombinasyonlar daha başarılı sonuçlara ulaşıyor :))
  • off off yine biri kablo konusu atmış ortalığa
    yahu davul bile dengi dengine demiş atalarımız
    sistemlerinizle uyum içinde toplam sistem değerlerinizi aşağıya çekmeyecek yada aşmayacak seviyede kablo düzeneği belirlemek kafi kanımca.
  • quote:

Orijinalden alıntı: muratozcicek

:))) geç gördüm ama ip konusu süper olmuş.

işin mühendislik kısmı tabikide oldukça önemli matematiğine bakıyorlar sonuçta ve herkez sistem bileşenlerinin uyumu
    için bu matemetikten (örn : düşük desibelli bir hop. için verimliliği artırmak adına daha yüksek watt li bir amfi arayışı gibi)

ama en nihayetinde dinlediğimiz her ses birbirinden farklı geliyor :)))) madem matematik ten ve mühendislikten gidiyoruz;
    (mühendis değilim bu arada :)))) , nacizane kulak takıntısı olanlardanım :)

hoparlör , amfi , dac , pikap , CD PLAYER , Tuner olan sistemin kaç farklı şekilde kombine edilebileceğini hesaplarsak
    (tüm bileşenlerin arasındaki kablolar hariç)
    6*5*4*3*2*1 = 720 farklı sekilde kombine edebiliyoruz :))))

peki neden bazı kombinasyonlar daha başarılı sonuçlara ulaşıyor :))

Matematik konusu Muhendislik konusu benle alakasız degilmi ustat

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: aticus3

off off yine biri kablo konusu atmış ortalığa
    yahu davul bile dengi dengine demiş atalarımız
    sistemlerinizle uyum içinde toplam sistem değerlerinizi aşağıya çekmeyecek yada aşmayacak seviyede kablo düzeneği belirlemek kafi kanımca.

Super yanıt
  • :) üstad tabikide değil aksine destekçinim :) , hatta verdiğim kombinasyon örneği elternatif markaları (yani jadis mi olsa yoksa yaqin mi ler hariç ) da
    işin içine katarsak nerelere gelir onu hesaplayacak kadar bile matematikten uzağim işin aslı :) ama ne kadar dipsiz bir kuyuda olduğumuzu
    her sistemin bileşenlerinin birbirlerinin performansını ne kadar etkileyebileceğini ve burda mühendisliğin ve ölçümlerin yeri ne kadar önemli
    olsada nihai kararı o sistemi kurgulayanın kulağının verdiğini :) ve bu kulağında maalesef sadece o sistemin sahibinde olan eşi benzeri bir başkasında olmayan
    bir şey olduğunu falan anlatmak istedim ( yazarken yoruldum vallaha kimse kusura bakmasın ltf :) )
    tabiki herkez bütçesi çerçevesinde birseylere sahip olmaya çalışıyor, ama iyi yada kötü ucuz yada pahalı her sistemin her bileşeni
    kulağımıza gelen o sese emek veriyor katma değer yaratıyor, kimi sonuç kolerasyona uğramış der kimi ölesi daha güzel der :)
    ama en son denilmesi gereken şey bence x bir bileşenin fark yaratamayacağı :))) ,
    bütçelerimiz çerçevesinde alabildiğimiz ve sahip olduğumuz herşey bir yenisi gelinceye kadar o an için en iyisidir :)

• Bana önerebileceğiniz kablo var mı
  • quote:

:) üstad tabikide değil aksine destekçinim :) , hatta verdiğim kombinasyon örneği elternatif markaları (yani jadis mi olsa yoksa yaqin mi ler hariç ) da
    işin içine katarsak nerelere gelir onu hesaplayacak kadar bile matematikten uzağim işin aslı :) ama ne kadar dipsiz bir kuyuda olduğumuzu
    her sistemin bileşenlerinin birbirlerinin performansını ne kadar etkileyebileceğini ve burda mühendisliğin ve ölçümlerin yeri ne kadar önemli
    olsada nihai kararı o sistemi kurgulayanın kulağının verdiğini :) ve bu kulağında maalesef sadece o sistemin sahibinde olan eşi benzeri bir başkasında olmayan
    bir şey olduğunu falan anlatmak istedim ( yazarken yoruldum vallaha kimse kusura bakmasın ltf :) )
    tabiki herkez bütçesi çerçevesinde birseylere sahip olmaya çalışıyor, ama iyi yada kötü ucuz yada pahalı her sistemin her bileşeni
    kulağımıza gelen o sese emek veriyor katma değer yaratıyor, kimi sonuç kolerasyona uğramış der kimi ölesi daha güzel der :)
    ama en son denilmesi gereken şey bence x bir bileşenin fark yaratamayacağı :))) ,
    bütçelerimiz çerçevesinde alabildiğimiz ve sahip olduğumuz herşey bir yenisi gelinceye kadar o an için en iyisidir :)

Valla milyon dolar olsa gönderim bu ise cok keyifli cunku. Ama tabi hersey dengi dengine
    Kafamızda olusan bir bütçe var imkanlarımız dahilde ufak ufak hanımla papaz olmadan yapıyoruz muzik gercekten guZel

• quote:

Orijinalden alıntı: monoc

Bana önerebileceğiniz kablo var mı

Ustat biz sana ne desek. Sen yanlis anlayıp saga sola çekiyorsun bu sebeple cidden kurduğun Yada kuracağın bileşenleri yazarsan tabiki burdan yardım eden olur ne demek istediğimizi anlamak istersen istanbulda evim acik buyur gel dinle anla

• Ben henüz kabloları aldığımı sayın bakana söylemedim .

Hi fi nin emekleme safhasındayım şimdilik, parçaları yavaştan toparlıyorum hocam, toplu alımlarda ağır bir veto yiyebiliriz malum .

• simsek07 S kullanıcısına yanıt
    su an sisteminizin kalanları ı bilemiyorum ama bende dali mentor 6 ve 8 in etrafında cok dönmüştüm sonrasında pikap alarak bir sure erteledim , cok dinledim dalileri hem kendi amfim le hem marantz pk ile kararsız kaldım , düşüncelerinden daha önce bahsetmiştin ama daha detaylı paylasırsan dinlemek isteriz

• ireyal kullanıcısına yanıt
    eraycelik80 E kullanıcısına yanıt
    genelimiz aynı konudan madur merak etme yanlız değilsin :) kabloların hayırlı olsun , ilk saatlerinde kablolarından pişman bile olabilirsin sabırla dinle sesin değiştigini göreceksin , hızlı pişsinler diye işe giderken ,aksam yatarken sistem ne varsa o an acık bıraktığımı cok hatırlıyorum :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muratozcicek -- 8 Ocak 2014; 23:05:00 >
  • quote:

genelimiz aynı konudan madur merak etme yanlız değilsin :) kabloların hayırlı olsun , ilk saatlerinde kablolarından pişman bile olabilirsin sabırla dinle sesin değiştigini göreceksin , hızlı pişsinler diye işe giderken ,aksam yatarken sistem ne varsa o an acık bıraktığımı cok hatırlıyorum :)

Teşekkür ederim hocam, bende çabuk pişsinler diye sistemi açık bırakırım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: eraycelik80

quote:

Orijinalden alıntı: monoc

Bana önerebileceğiniz kablo var mı

Ustat biz sana ne desek. Sen yanlis anlayıp saga sola çekiyorsun bu sebeple cidden kurduğun Yada kuracağın bileşenleri yazarsan tabiki burdan yardım eden olur ne demek istediğimizi anlamak istersen istanbulda evim acik buyur gel dinle anla

benim sistem sizinkilerin yanında tırt :)

Onkyo TX NR 626 KEF 2005.3

• Hocam kişisel fikrim en iyi sistem sahip olduğun/olabileceğin sistem ve en önemlisi zevk aldığın sistemdir. Kimsenin sistemi kötü değildir bence.

Sonuçta bu hobi ve her türlü hobi de imkanların ölçüsünde yaptığın uğraşlar, araştırmalar, değişiklikler, sohbetler, denemeler zevk veriyor insana zaten.

Sahip olduğum aracıma yaptığım ufak modifiyeler beni çok mutlu ediyor. Araç sayesinde değişik illerde bulunan kullanıcılarla sıkı dostluklar kurduk. Modifiye ve her türlü konuda araştırmalar, fikir alışverişleri, takılmalar, yüz yüze buluşmalar gibi etkileşimlerimiz oldu ve olmayada devam etmekte.

Bu forumda da hi fi konusunda çok değerli arkadaşlar var, ben kendi adıma çok şeyler öğrendim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ireyal

Arkadaşlar bir müddet önce Dali ikon 7 ve Pioneer sc-1223 avr alarak hi-fi dünyasına ufaktan adım attım. Halen sistemi tanıma ve araştırma içerisindeyim.

Hoparlörler çok hoşuma gitti (başka hoparlör kıyasım şuana kadar olmadı), sinemada iyi ama müzikte daha iyi gibi sanki.

Lambalı amfi, pikap gibi ileri hi-fi aşaması şuan benim için erken.

Hoplarda kullandığım kablolar standart speaker kablosu. Deneme amaçlı bağlantıyı bi-amp yaptım, sanki ses daha detaylandı ve hoplar daha soft çalmaya başladı.

Fiyat/performansı iyi olan hoparlör kablosu almak istiyorum (bütçe ne kadar az o kadar iyi , 200tl civarı). Alacağım kabloyu çıplak ucla kullanmak daha mantıklı gibi geldi bana, uçların maliyeti kablonun kendisinden daha pahalı nerdeyse.

Bi-amp bağlantı şeklini devam ettirerek 2,5 metreden 10m lik bir kablo alsam benim işimi görecek yada 5m'lik bi-wire kablomu?

Soru şu, hangi kablo? (deneme veya dinleme fırsatım yok)

Ayrıca bi-amp bağlantı şeklini devam ettirmelimiyim?

Kablo kalınlığı olarak 2.5 mm2 mi , 4 mm2 mi?

Not: Bu virüsün bir panzehiri varmıdır ?

Geç yazıyorum ama olsun :) bu bileşenlerle kabloyu pek umursamayın bence. Ben de sizin gibi aynı sınıf bir hoparlör ve yine benzer sınıftan bir amfi kullanıyorum. Kablo konusunu düşünmek için önce stereo amfi işine girmek lazım. Çünkü arada gece ile gündüz kadar fark var. mesela AVR Amfi ile müzik dinleyen birisi olarak ben kabloya büyük paralar yatırma ihtiyacı hissetmiyorum. Çünkü sistemimin gerisi ne ki kabloyu düşüneyim (Ben çok memnunum orası ayrı). ama bir süre vincent sv 236 amfim vardı. Gerçekten o amfi ile bu avr arasındaki müzik farkı dağlar kadar ve öyle devam etseydim, değil kabloya evdeki tül perdelere bile alternatif arardım.

Ancak ileride sistemi daha da genişletmeyi düşünüyor ve geleceğe yönelik yatırım yapıyorsanız alın iyi bir kablo çıkın işin içinden. Ama bu hoparlör ve avr bana yeter diyorsanız -ki oldukça güzel bileşenler- bence pek bir para harcamayın kabloya. o paraya bir medya oynatıcı alın. belli ki siz de benim gibi özellikle sinema ve oyun vs için kullanıyorsunuz sistemi.

Netice olarak bence şimdilik çok fazla takılmayın bence kablo olayına. acaba şunu alsam daha mı iyi olur diye.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi the_gunner -- 9 Ocak 2014; 13:34:44 >

• quote:

su an sisteminizin kalanları ı bilemiyorum ama bende dali mentor 6 ve 8 in etrafında cok dönmüştüm sonrasında pikap alarak bir sure erteledim , cok dinledim dalileri hem kendi amfim le hem marantz pk ile kararsız kaldım , düşüncelerinden daha önce bahsetmiştin ama daha detaylı paylasırsan dinlemek isteriz

Merhabalar, soran arkadaşlara cevap vermeye çalışıyorum, Sanırım ikon 6'lar bir şekilde dinlenmiştir. İkon 6 larla karşılaştırmalı değerlendirme yaparsam daha faydalı olacağını düşünüyorum. Ses konusuna geçmeden önce malzeme kalitesinden bahsetmek daha doğru olur. Kullanılan ahşap, m 10 spike ve alt tabla, ikon 6 dan bariz farklılıkları.

Ses kalitesine gelirsek, kullanılan 45 mm ribbon tweeterlar ikon 6 serisindeki gibi çok iyi sonuçlar vermeye mentor serisinde de devam ediyor fakat en önemli farklılık bass sürücülerde, güçlü ve dengeli bass kabiliyeti var bu serinin.

Mentor 6 lardan önce kullandığım hoparlörlerin bazıları stereo sistemime uyum sağlamadı, bazıları da stereo performansı iyi olmasına rağmen sinema sistemimde başarılı olmadı(İkon 6). Mentor 6'lar ise sinema sisteminde eksikliğini hissettiğim bassları tamamladı. (subwoofer kullanmıyorum) Stereo sisteminde ise aynı basslar, tiz ve orta seslerle gayet uyumlu olup çok dengeli bir ses üretiyor.

Sistemimde denon pma 2010 ae Stereo amfi, Denon 3311 Avr, Denon dcd 1510 cd player, Thorens Td 295 Mk 4 pikap, Ortofon 2m Blue kartuş ve çamaşır ipi denilebilecek kalitede çeşitli kablolar bulunmaktadır.

• uzun bir süre önce nerden kopyaladığımı bile hatırlayamadığım bir yazı arşivlemişim sizlerle paylaşmak istedim;
    1. HOPARLÖR SEÇERKEN

Dikkat! Hoparlör seçimi, ses düzeneğinizin genel niteliği açısından büyük önem taşıdığından, vereceğiniz en önemli kararlardan biridir.

Sizin için en uygun olduğunu düşündüğünüz seçenekleri belirledikten sonraki aşamalarda yapmanız gerekenlerse, ürünlerin teknik özelliklerini incelemek ve benzer (mümkünse aynı) ortamlarda bunları dinleyerek birbirleriyle kıyaslamanızdır.

Ürünlerin teknik özelliklerini incelerken aşağıdaki noktalara dikkat etmeniz sağlıklı bir değerlendirme yapabilmeniz açısından önemlidir:

1 Bir hoparlörün teknik özellikleri birbirinden bağımsız olarak yapılan hesaplamalar ve ölçümlerin sonuçlarını yansıtmaktadır, ancak hiçbir şekilde ürünün üretmekte olduğu sesin niteliği konusunda bir fikir veremeyecekleri unutulmamalıdır.

2 Kullanılan ölçüm teknikleriyse sadece üreticiden üreticiye farklılıklar göstermekle kalmayıp, bazen de ölçüm sonuçları farklı üreticiler tarafından farklı şekillerde ifade edilebilmektedir.

Örneğin: iki faklı hoparlör için belirtilen 93 dB değeri tek başına hiçbir anlam ifade edemeyebilir. Çünkü, 93 dB değeri, belli bir sürüş gücünün sonucu olarak (genellikle 1 Wat), hoparlörün ürettiği ses şiddetinin hoparlör ekseni üzerindeki bir mesafeden ölçülmesiyle elde edilmiştir. Ses şiddeti uzaklığın karesiyle orantılı olarak değiştiğinden, 1 metrelik mesafeden yapılan ölçümde 93 dB seviyesine ulaşan bir hoparlör, aynı değerin 0.5 metreden ölçüldüğü diğer hoparlörden dört kat daha verimlidir. Sizin de göreceğiniz gibi, her iki hoparlörden de herhangi bir dinleme seviyesindeki aynı şiddetteki sesi elde edebilmek varsayımıyla yola çıktığımızda, bu hoparlörlerden biri için 25 Wat’lık bir yükseltici kullanmamız yeterliyken, aynı seviyeye ulaşabilmek için diğer hoparlörü 100 Wat’lık bir güçle sürmeye ihtiyaç duyacağımız ortaya çıkmaktadır.

İlerleyen bölümlerde farklı üreticiler tarafından sunulan çeşitli çizim ve eğrileri nasıl yorumlayıp karşılaştırma yapabileceğimizi göreceğiz.

Ancak, bu aşamaya geçmeden önce bazı temel noktaları açıklığa kavuşturmamız gerekmektedir:

1 Hoparlörün ne kadar güçle sürülebildiğinin ürettiği sesin niteliği ve ses şiddetinin seviyesiyle (sound pressure level) uzaktan ya da yakından bir ilgilisi yoktur.
    2 Yükseltici ile hoparlör fiyatının arasındaki oran belirleyici olmamalıdır. Bütçe açısından olaya yaklaşırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta: bütünü
    oluşturan her bir bileşenin hoparlörümüzün niteliği ve mizacına uygun olarak seçilmesi olmalıdır.

v Aynı kural, mevcut düzeneğimizde bir değişiklik yapmayı düşünmemiz durumunda da geçerlidir. Yeni bir cihaz alırken onun bireysel beceri ve niteliklerinin yanında,
    düzeneğimizdeki diğer mevcut bileşenlerle birlikte nasıl bir sonuç vereceği de dikkate alınması gereken önemli bir noktadır. Aksi takdirde aldığımız bu yeni cihaz kendi
    başına ne kadar iyi olursa olsun, toplamda elde edeceğimiz sonuç hayret verecek kadar olumsuz olabilir.

3 Sürücü birimlerin sayısı hoparlörün niteliği ve becerisi açısından belirleyici değildir.

4 Kimi kuramların, hangi değerlendirme yönteminin geçerli olup olmadığına bakmaksızın, ürünün iyi özellikleri vurgularken
    diğer can alıcı noktalardaki ölçümleri ihmal edebilecekleri unutulmamalıdır.

Örneğin: ani atı (pulses) incelemek üzere yapılacak bir çalışmanın atı aralıkları ve atı frekanslarının bilinmeksizin/dikkate alınmaksızın yapılması gibi.
    Konuyla ilgili daha detaylı bilgiyi “Atı cevabı (pulse response)” başlığı altında bulabilirsiniz.

1 Pek çok iştah kabartıcı kuramsa, sadece temelinde yatan varsayımları kabul etmemiz durumunda geçerli olabilmektedir.
    Ne yazıktır ki, ürün tanıtımlarında bu tip kuramlarla sıklıkla karşılaşılmakta, ancak bu yapılırken kuramın dayandırıldığı varsayımın geçerliliğindense hiç bahsedilmemektedir.
    Örneğin: bir hoparlörün direnci frekansa bağlı olarak değişim gösterdiğinden, hoparlör direnci mutlak kabul edilmeksizin,
    seçici filtrenin (crossover filter) başlangıç noktasının/noktalarının kesin olarak belirlenebilmesine imkan yoktur.

Aşağıda bulacağınız başlıklarsa bir yandan yukarıda sözü geçen teknik detayları incelerken, bir yandan da Cabasse’ın uygulamakta olduğu ölçüm yöntemlerini açıklamaktadır.

• simsek07 S kullanıcısına yanıt
    ? bass sesleri yarattığı hacimden dolayı hem seviyorum hemde evde dinleme ortamımda kontrol edebilmekten korkuyorum
    daha önce (tabiki mentor 6 ile mukayese edilmemelidir )wharfedale 9,6 kullanmıştım belli bir sese kadar yarattığı hacim cok keyifli oluyordu
    ama sesi belli bir noktanın üzerine çıkardığımda zaten 9.6 da yetersız olan sahne ve detay kaybolup gidiyordu :(
    beni mentorda tek endişelendiren konu sanırım bu
  • 
Sayfa: önceki 6667686970
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.