Şimdi Ara

Dağların Kıyıya Dik ve Paralel Uzanması?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
15
Cevap
0
Favori
62.632
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar hocaya sordum anlattı ama kafam karıştı aslında kafa karıştıracak bir şey değil kolay ama anlamadım dik nasıl uzanıyor paralel nasıl uzanıyor Ege Bölgemiz'de genelde dik uzanırmış yardımlarınızı bekliyorum.

• Ülkemizde dap sıraları hep sağdan sola doğru uzarın eğer kıyı sağdan sola doğru bir yönde ise dağ kıyıya paralal olur eğer kıyı yukardan aşyağıya bir yöne sahipse bu seferde dağlar kıyıya dik bir şekilde olur yani coğrafi konumla alakalıdır eğer ege denizi olmasaydı dağ sıraları yine dik yönlü olacakdı.
  • torosları düşün mesela egeden başlar, akdenize kadar devam eder.paralel dağlara güzel bir örnek.
    paralelin başlangıç kısmı dikey kısmıda oluşturuyor aslında.(ege tarafında)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 03-09-2007 -- 26 Mart 2009; 17:44:36 >
  • Anlama sorunumda yok resimli olarak anlatabilicek varsa iyi olur.
  •  Dağların Kıyıya Dik ve Paralel Uzanması?

Umarım yardımcı olmuştur.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Bay Wesley

Umarım yardımcı olmuştur.

arkadaş gayet güzel çizememiş ama gayet güzel açıklamış :)
    açıklayıcı yani çizim...
    ege bölgesinde denizin etkileri içerlere 100-200 km girerken , çünkü önünde dağlar yok,
    akdeniz bölgesinde dağlar paralel olduğu için sadece kıyıda bu etki görülür . hemen arkasındaki toroslar kıyının etkilerini engeller ve 20-30 km lik bir banda hitap eder bu etkiler

• Evet biraz önce ablam geldi ona sordum oda bu şekilde çizip anlattı anladım sağolun.
  • ve Türkiyede dağların böyle olmasının sebebi, üstteki ve alttaki levhaların sıkıştırma hareketlerinden dolayıdır arkadaşım. arap ve avrasya levhasıydı galiba.
  • Vay be ders çalışmak amaçlı açılmış bir topic.

Kolaygelsin.
  •  Dağların Kıyıya Dik ve Paralel Uzanması?

Anlatabildimmi bilmiyorum ama bu şekilde
  • Bay Wesley resim çizerek anlatmış ama resim linkte yoktur . Bende çok iyi anlamış degilim. Resim duruyor mu ya da tekrar çizebilecek arkadaş var mı ? :) şimdiden Teşekkürler.

resim :http://i0903.hizliresim.com/2009/3/26/2684.jpg
  • quote:

Orijinalden alıntı: erhan_1498

Bay Wesley resim çizerek anlatmış ama resim linkte yoktur . Bende çok iyi anlamış degilim. Resim duruyor mu ya da tekrar çizebilecek arkadaş var mı ? :) şimdiden Teşekkürler.

Kaba bir çizimle genel olarak dağlar şu şekilde uzanıyor ülkemizde:
    Yani akdeniz ve karadenizde kıyıya (yani denize) paralel, egede kıyıya dik uzanıyor. Anlatabilmişimdir umarım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Bay Wesley resim çizerek anlatmış ama resim linkte yoktur . Bende çok iyi anlamış degilim. Resim duruyor mu ya da tekrar çizebilecek arkadaş var mı ? :) şimdiden Teşekkürler.

gardaş anlamıcak bi mevzu yok bence Türkiye'de dağlar doğu-batı doğrultusunda uzanıyor Akdeniz ve Karadeniz kıyıları da doğu-batı doğrultusunda uzandığı için dağlar denize paralel uzanıyor halbuki Ege kıyıları kuzey-güney doğrultusunda olduğu için dağlar denize dik bu kadar yani.

Kıyıların girintili çıkıntılı olması ne ayak dersen de şöyle düşün deniz kenarında kıyı boyunca kumdan sur çekersen sular suru aşamayacağından girinti çıkıntı olmaz fakat suru gidip de denizden karaya doğru çekersen surun üstüne su gelmez fakat sur aralarından içlere doğru su ilerler ve girintili çıkıntılı bir yapı oluşur.

• Çok Teşekkür ederim Arkadaşlar. Çok iyi anladım . Peki Denizlerin batıdan doğuya uzanması yani oluşumu ne ile ilgili ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: halemo_96

quote:

Kaba bir çizimle genel olarak dağlar şu şekilde uzanıyor ülkemizde:
    Yani akdeniz ve karadenizde kıyıya (yani denize) paralel, egede kıyıya dik uzanıyor. Anlatabilmişimdir umarım.

teşekkür ederim. kafamı karıştırmıştı. işime yaradı çiziminiz.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.