Şimdi Ara

'd3dx9_30.dll' ve 'vertex/pixelshader 1.x' hatası çözümleri

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
4.112
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Dopeman kardeşimin İngilizce dışındaki tüm dilleri riplediği 2.8 gb lık PES 2008 i indirdim, readme dosyasında anlatılanlara göre setup.reg i değiştirdim, herşey tamam oley diyerek bir heyecanla oyunu açmaya çalıştım...

-----------------------------------------------------------------------------------
    Aldığım ilk hata : d3dx9_30.dll dosyasının bulunamadığıyla ilgili birşeydi...

Biraz araştırmayla
    http://www.dll-files.com/dllindex/dll-files.shtml?d3dx9_30

adresinden d3dx9_30.dll dosyasını indirip C:\windows\system32 klasörü altına kopyaladım, bu sorunu çözdüm, oh bee yırttık deyip yine bi heyecanla PES2008.exe dosyasına çift tıkladım...
    ---------------------------------------------------------------------------------------

Bu sefer de vertex/pixelshader 1.x diye bi hata verdi, bastım küfrü... DirectX sürümündendir dedim, son olduğu söylenen, kasım 2007 de çıkan DirectX 9.0c yi indirdim. Kurulum dosyasına çift tıklıyorum, 3 saniye geçmeden, "tamam kuruldu" falan deyip beni geçiştiriyo şerefsiz alet... Başlat/Çalıştır dan dxdiag yazıp 9.0c yi yükledi mi diye bakıyorum, sürüm hala 9.0b gösteriyo...

Yine başladım araştırmaya, oynayacam ben bu oyunu dedim, gurur meselesi yaptım. Sonunda şöyle bi çözüm buldum yabancı forumlarda
    -------------------------------------------------------------------
    DIRECTX SÜRÜMÜNÜ 9.0b den 9.0c ye YÜKSELTMEK İÇİN
    -------------------------------------------------------------------
    1- Google dan DirectX Eradicator adlı program aratılır ve indirilir. Hadi link de vereyim
    http://www.softpedia.com/progDownload/DirectX-Eradicator-Download-2588.html
    Bu program eski DirectX i siler ki yenisini problemsiz yükleyebilelim.

2- Microsoft un sitesinden DirectX 9.0b (35 mb) indirilir. Arşiv dosyası şeklinde bir exe olduğu için sağ tıklanıp içindekiler winrar winzip vs ile istenen yere çıkartılır.
    http://download.microsoft.com/download/c/9/c/c9c8a1d4-7690-4c98-baf3-0c67e7f3751f/dx90update_redist.exe

3- Microsoft un sitesinden DirectX 9.0c indirilir (64 mb). Tercihen 9.0b nin yakınlarına bi yere açılır.
    http://download.microsoft.com/download/c/6/a/c6af7ea3-f85c-4fef-a475-5810f82def1f/directx_nov2007_redist.exe

4- Açılan klasörlerden DirectX 9.0b nin içindeki dxsetup.exe, dsetup32.dll ve DSETUP.dll dosyaları alınır, 9.0c nin içine atılır, üstüne yazıyım mı abi diye soran bilgisayara evet yaz denir...

5- DirectX Eradicator çalıştırılır, eski DirectX sürümü bi güzel çizilir. Bilgisayar reset ister.

6- Resetten çıkmış, DirectX i çizilmiş bilgisayar, problemlerle de olsa açılır (bende normal açıldı, problem çıkarmadı, çıkaranlar da varmış bilemiyorum) DirectX 9.0c deki dxsetup.exe çalıştırılır (Bu DX9.0b den aldığımız dosya hatırlarsanız)

7- O da nesi, bu sefer yüklüyo galiba şerefsiz DX9.0c yi denir, bi sigara yakılır, bilgisayar reset isteyince ok canım denir, resetten sonra parmaklar acıyana kadar PES oynanır...

8- Geçmiş olsun...

Not: Bazı yerlerde sistem kurtarma noktası oluşturun falan da diyo ama ben yapmadım, problem yaşamadım. Olası bir problemden kaçınmak için, tedbir olsun diye 1.adımdan da önce sistem kurtarma noktası oluşturmayı da düşünebilirsiniz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ReStLeSs -- 4 Kasım 2007; 4:08:40 >

• d3dx9_30.dll bunu da directx in 9csini de hallettim . bu sefer de oyuna giremiyorum bu sfer " either the file is damaged or was not correctly installed. Please uninstall before installing it again " dosyalar hasar görmüş veya doğru yüklenmemiş olabilir. Lütfen tekrar yüklemeden önce kaldırın.

ne yapmam lazım
  • evet 1. adımda directx'in kaldırılması sorun çıkarabilir ki bende çıkartmıştı. yine de directx hataları için çözüm vermişsiniz eminim ki birilerinin işine yarayacaktır.
  • d3dx9_30.dll veya d3dx9_35 vs. gibi dosyaları zaten google yazın çok rahat bulursunuz.bu dll yide system 32 ye atın tamam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SeRo-34 -- 4 Kasım 2007; 12:02:08 >
  • bende cv_0.img dosyası yok nerden bulabilirim . sadece cv_1 ve rs_e olmak üzere iki dosya var. bundan oyun açılmıyo olabilir.
  • Dostum vallahi olayı harika anlatmışın tebrikler...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.