Şimdi Ara

Cube U30GT2 Destek,paylaşım,inceleme [Ana Konu] (6. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3.224
Cevap
22
Favori
168.937
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: frfr

Çok fazla saçmalıyorsun.

Ben retina ve IPS i nerede karıştırdım ? O cümleyi bana söyle ?

Apple sayfasından alıntı yapıyorsun ama onları kendi aklına yerleştirmiyorsun.

"Satırındanda anlayacağın gibi Apple retina ekranlarıda IPS tir cünkü geniş acıdan görmeye yarar." Bu ne demek Allah aşkına ? Ben başka bir şey mi dedim ?

Yok çinli tabletlerde de retina var ama yazmıyorlar aynı ekran falan demişsin. Lg üretiyor bilmem ne diye zırvalamışsın biraz. O konuyu söylemiştim zaten hiçbir çin tabletinde retina ekran yoktur. Onlar bildiğin IPS ekrandır. Fazladan bir özellikleri yoktur. Bildiğin IPS ekran. Dikkat edersen tekrar tekrar yazıyorum ki iyice anla diye. Şu forumda adam akıllı biri olsunda tartışalım şunun ekranını yaw!

Hocam Retina ekran nedir söyleyin de biz de öğrenelim o zaman.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: legendofbedwyr

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: eyylemfeda

Merhaba ben de U30GT2 almak istiyorum ancak bu retina ekran konusunda kafam karıştı. Kendi sitesinde retina ekran diyor ancak pandawillde IPS diyor. Bu sanırım çözünürlükle alakalı ve u30gt2 10.1 lik bir tablet için en iyi çözünürlüğü veriyor ve tam anlamıyla retina ekran demek için 9.7 inçlik bir tablet almak gerekiyor. Takıldığım nokta bu 2048*1836 ile 1920*1200 piksellik fark tercihi etkileyecek kadar önemli mi? yani daha mükemmel bir görüntü için 9.7inç bir tablet mi yoksa u30gt2 mi?

Retina ne demek öğrenin önce. Hiç bir çin tabletinde retina yoktur. U30GT2 'de yüksek çözünürlük var o kadar..

Kabalasmaya gerek yok.

Kısaca Retina Ekran:
    Retina Display is a brand name used by Apple for liquid crystal displays which they claim have a high enough pixel density that the human eye is unable to notice pixelation at a typical viewing distance.

Dolayısıyla PPI oranı yüksek olan cinli tabletlerde Retina dır Örneğin Chuwi v99 264 PPI olduğunu söylüyor. Dolayısıyla çinli tabletlerde de retina ekran vardır

Arkadaşın sorusuna gelince:
    Orası tercih meselesi 4:3 ekran cözünürlüğünü sevmediğim için 16:9 eya 16:10 cözünürlüklü tabletleri tercih ediyorum ben mesela. Ama çok dikkatli bir kullanıcı değilseniz 2side sizi tatmin edecektir.

Retina sadece yüksek ppi değildir! (bkz:Apple)

Wikipedia dan Apple in kendi açıklamasını yazdım sana Retina özelliği için. Ha diyorsan apple ekranı ile aynı ekran mı değil ama Retina demek İpad iphone vesaire ekranı ile birebir demek deil. Backlight yada önüne konan malzeme vs retina yapmıyor. bkz:Apple

Burayı okumanı tavsiye ederim:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Retina_Display

Ainol Spark gibi tabletlerin Retina ile uzaktan yakından alakası yok sadece Apple 9.7" için belli bir çözünürlük belirlemiş ve bazı bu çözünürlüğe sahip tablet satanlar Retina çözünürlüğü olduğu için Retina diyorlar. Bu kaliteli ekran demek değildir. Ekran IPS 'dir. Ama belli bir mesafeden insan gözü pikselleri ayırt edemez. Bu konuda retina ile aynı oldukları için retina ekran diyorlar. Aslında retina değil. Sadece yüksek çözünürlüklü bir ekrana sahip. Retina sadece Apple ürünlerinde bulunur ve patentlidir.

Birçok konuya el attığın icin teker teker cevap vereyim

IPS:
    IPS ve retina bir birinden ayrı seyler öncelikle onu karıştırma.

Söyle anlatayım apple sayfasından direk yapıştırıyorum:
    Retina ekran parlamayı yüzde 75'e kadar azaltırken, mükemmel renk ve kaliteyi korur. Aslında bu ekran, standart MacBook Pro ekranına göre yüzde 29 daha yüksek bir kontrast oranına sahiptir. Siyahlar daha siyah. Beyazlar daha beyaz. Diğer tüm renkler daha doygun ve daha canlı. IPS teknolojisi 178 dereceye kadar geniş bir izleme açısı sunarak farkı her açıdan görebilmenize imkan tanır. Bu ekranda gördüklerinizi çok seveceksiniz.

Satırındanda anlayacağın gibi Apple retina ekranlarıda IPS tir cünkü geniş acıdan görmeye yarar.

Patent:
    Retina patent konusuna gelince evet çinli tabletler üzerine retina yazamazlar cünkü bu teknoloji değil ama bu isim apple tarafından patentlidir. Yani patent ekran icin değil isim hakkı icindir. Sonucta ekranları samsung vs üretiyor.
    Kaynak: wikipedia linki:http://en.wikipedia.org/wiki/Retina_Display
    Amerika Patent Sitesi:http://tsdr.uspto.gov/#caseNumber=85056807&caseType=SERIAL_NO&searchType=statusSearch

Cözünürlük:
    Apple in 4:3 çözünürlük seçmesinin sebebi daha çok uyum ve ergonami için. Retina ekranla alakası yok. Yada ne biliyim Amoled gibi IPS gibi farklı bir teknoloji değil bir standart sadece apple in koyduğu. Hadi 16:10 retina olmadığını (4:3 standardı dışında) varsaysak bile aynı çözünürlükteki a31 li tabletler retinadır. Kutusunun üzerine retina yazamazlar ama o ayrı :) sonra apple dava acar toplatırır :P

Çinli amcamlarla fark genelde renklerde ve arka aydınlatmasında yada parlaklığında kaybeden ekranlar oluyor ucuz etin yahnisi de bir yere kadar :P Yani apple ürünleri ile aynı ekran olduklarını iddaa etmiyorum kesinlikle.

Hala ikna edemediysem ve cevabında güvenilir kaynak göstermeden cevap verirsen şimdiden söyliyeyim herkes istediğini düşünmekte özgür diyerek daha konuyu uzatmayacağım.

Kaynak ararken farklı bir sayfaya denk geldim:
    http://isthisretina.com/
    sayfasından hangi boyuttaki tablet hangi cözünürlükte retina sayılabileceğini hesaplayan birsayfa.

Çok fazla saçmalıyorsun.

Ben retina ve IPS i nerede karıştırdım ? O cümleyi bana söyle ?

Apple sayfasından alıntı yapıyorsun ama onları kendi aklına yerleştirmiyorsun.

"Satırındanda anlayacağın gibi Apple retina ekranlarıda IPS tir cünkü geniş acıdan görmeye yarar." Bu ne demek Allah aşkına ? Ben başka bir şey mi dedim ?

Yok çinli tabletlerde de retina var ama yazmıyorlar aynı ekran falan demişsin. Lg üretiyor bilmem ne diye zırvalamışsın biraz. O konuyu söylemiştim zaten hiçbir çin tabletinde retina ekran yoktur. Onlar bildiğin IPS ekrandır. Fazladan bir özellikleri yoktur. Bildiğin IPS ekran. Dikkat edersen tekrar tekrar yazıyorum ki iyice anla diye. Şu forumda adam akıllı biri olsunda tartışalım şunun ekranını yaw!

Bu saatten sonra istediğini düşünmekte özgürüz arkadaşım dolayısıyla konu hakkında dediklerini kaale almayıp uzatmayacam cünkü:

1. Sana olabildiğince kibar yazmaya çalıştığım halde sen aynı çabanın 10 da 1 ini harcamıyorsun
    2. Dediklerini destekleyen senin sözün olmayan tek birşey göstermiyorsun
    3. İstediğini düşünmekte özgürsün senin beni veya benim seni ikna etme gibi bir derdimiz yok.

Dolayısıyla sana iyi günler dilerim
  • quote:

Orijinalden alıntı: anlamamki

slm
    PANDAFORYOU5 <<indirim kuponu fıyatta işlemiyor 185 usd lık cıhazda ındırım uygulamadı

Aleyküm selam,
    Eğer ilk alışverişinizse ve aldığınız ürün ön satışta değilse PANDAFORYOU5 geçerli.
     Cube U30GT2 Destek,paylaşım,inceleme [Ana Konu]
  • Orijinalden alıntı: frfr

....O konuyu söylemiştim zaten hiçbir çin tabletinde retina ekran yoktur. Onlar bildiğin IPS ekrandır. Fazladan bir özellikleri yoktur. Bildiğin IPS ekran. Dikkat edersen tekrar tekrar yazıyorum ki iyice anla diye. Şu forumda adam akıllı biri olsunda tartışalım şunun ekranını yaw!

Hiçbir Çin tabletinde neden retina yok? Çünkü Retina ekran, Apple'in kullandığı bir isim. Retina ekran derken artık yüksek ppi kastediliyor. Sizin dediğiniz IPS veya diğerleri TN veya MVA, bakış açısı teknolojileridir.
     Cube U30GT2 Destek,paylaşım,inceleme [Ana Konu]

Biz de Retina yerine Türkçesi "Ağkatman"ı kullanalım o zaman. Ortalık karışmasın :)
    Ağkatman ekranlı Çin tabletleri (Apple'ın retina dediği yeni Ipad 9.7" 2048x1536, yani 264ppi)

CHUWI V99
    CUBE U9GT V (U9GT5)
    Hyundai X900
    ONDA V971
    ONDA V972
    Ployer momo11 Master
    Ployer momo19HD
    Window (YuanDao) N90FHD
    Ainol Novo9 Spark
    Nextway F9X
    FreeLander PD80 Wise
    XPad Retina
  • Cube U30GT2 RK3188 Quad Core 1.8GHz 10.1inch FHD IPS Retina Screen 2GB RAM 32GB ROM HDMI Bluetooth Camera 5.0MP AF

bu cihazdaki ıps ekramdeğilmi. kısaca retina ekran değilmi yani
  • quote:

Orijinalden alıntı: saay

Cube U30GT2 RK3188 Quad Core 1.8GHz 10.1inch FHD IPS Retina Screen 2GB RAM 32GB ROM HDMI Bluetooth Camera 5.0MP AF

ips ekran ama retina ekran olarak değerlendirmek yanlış olur, çünkü; Retina tabirini kullanan Apple'in kriterine uymuyor. cube'nin224 ppi değeri ancak 38 cm uzaklıkta kullanıldığında retina olabiliyor. Bu değer Apple'in retina dediği ipad'de 264ppi, 33 cm de retina oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BARlŞ -- 24 Mart 2013; 19:48:21 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hbsc

quote:

Cube U30GT2 RK3188 Quad Core 1.8GHz 10.1inch FHD IPS Retina Screen 2GB RAM 32GB ROM HDMI Bluetooth Camera 5.0MP AF

ips ekran ama retina ekran olarak değerlendirmek yanlış olur, çünkü; Retina tabirini kullanan Apple'in kriterine uymuyor. cube'nin224 ppi değeri ancak 38 cm uzaklıkta kullanıldığında retina olabiliyor. Bu değer Apple'in retina dediği ipad'de 264ppi, 33 cm de retina oluyor.

Bilgilendirici mesajlar için teşekürler :)

Sadece şimdi msgını okuyunca kafam takıldı ortalama kullanım mesafesi (13 15 inch sanırım ipad için) apple mı karrar verdi yoksa öyle genel bi tanı mı var google ladım ama pek birşey bulamadım sizin bilginiz var mı?
  • quote:

quote:

quote:

Sadece şimdi msgını okuyunca kafam takıldı ortalama kullanım mesafesi (13 15 inch sanırım ipad için) apple mı karrar verdi yoksa öyle genel bi tanı mı var google ladım ama pek birşey bulamadım sizin bilginiz var mı?

Benim bildiğim genel kanı 4" cep telefonu için 25 cm. 10" ekranda ise bu mesafe 40-50 cm olur. Yani seyir mesafesi arttıkça ihtiyaç duyulan ppi düşer. Mesela 32" fhd tv sadece 69ppi dır ama 1,5 metre öteden pixel görmek olanaksızdır. Yani bu mesafeden itibaren retinadır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Benim bildiğim genel kanı 4" cep telefonu için 25 cm. 10" ekranda ise bu mesafe 40-50 cm olur. Yani seyir mesafesi arttıkça ihtiyaç duyulan ppi düşer. Mesela 32" fhd tv sadece 69ppi dır ama 1,5 metre öteden pixel görmek olanaksızdır. Yani bu mesafeden itibaren retinadır.

biliyorumda merak ettim apple işte su cm/inch ipad bukadar iphone a diyip kesin konusunca acaba bi kullanım mesafesi için standart birsey mi var diye aklıma takıldı.

edit 1 not: esasında aklıma takılan önce cözünürlüğü hesaplayıp mesafeyi mi buldular yoksa mesafeye göre mi cözünürlüklü ekran kullanıyorlar diye takıldı kafama heheh :)

edit 2 not2: Neyse konu çok dağıldı sanırım sayemde kusuruma bakmayın çıksın su tablet artıkda görelim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi legendofbedwyr -- 24 Mart 2013; 23:07:21 >
  • Beyler Cube bu tableti 1 Nisanda çıkarmak yerine bize "Sizi kandırdık yok böyle bir tablet 1 NİSAAAAAAAN Zaaaaaa İkssdddiii (xDèèè) demezler dimi

• Nisan ayında Çin'den getirtme ihtimalim var ama biraz daha beklemek mi lazım acaba?
    GPS yokmuş cihazda. Hem kronik bir sıkıntı var mı henüz belli değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: sp@wn

Nisan ayında Çin'den getirtme ihtimalim var ama biraz daha beklemek mi lazım acaba?
    GPS yokmuş cihazda. Hem kronik bir sıkıntı var mı henüz belli değil.

Beklemekte her zaman fayda var.
  • Merhabalar,

Bu tableti direk Çin den alsak kaça alabiliriz ? Ve de buna alternatif tavsiye edebileceğiniz tablet var mı ?
  • şu aletlerin neden 3G lisini yapmıyorlar (hat ile) ? Sırf 3g yok diye başka tablete yönelmek zorunda kaldım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: stormeagle2

şu aletlerin neden 3G lisini yapmıyorlar (hat ile) ? Sırf 3g yok diye başka tablete yönelmek zorunda kaldım.

Harici olarak bağlayabiliyorsun;
    http://www.youtube.com/watch?v=iyrB2XpcUSE
  • quote:

Orijinalden alıntı: ebektasb

Merhabalar,

Bu tableti direk Çin den alsak kaça alabiliriz ? Ve de buna alternatif tavsiye edebileceğiniz tablet var mı ?

Farklı sitelerde farklı fiyatlardan tedarik edilebilir. Nereden alırsanız alın daha ucuza mal edeceğiniz kesin.

Muhim olan hangi modeli, nereden alacağınıza karar verebilmeniz. Yardımcı olabileceğini düşündüğüm bir yazı yolladım ;)
  • quote:

Orijinalden alıntı: kezman_796

quote:

şu aletlerin neden 3G lisini yapmıyorlar (hat ile) ? Sırf 3g yok diye başka tablete yönelmek zorunda kaldım.

Acaba onu bir aparat ile tablete sabitleyebilir miyiz? Birde mesela ben Aveadan 1gbı 10tlye alip tablete takabilir miyim?
    Son olarak tabletin dokunmatigi Samsung-Apple marka tabletlere gore nasildir?

• quote:

Orijinalden alıntı: CDBurnerXP

quote:

Orijinalden alıntı: kezman_796

quote:

Acaba onu bir aparat ile tablete sabitleyebilir miyiz? Birde mesela ben Aveadan 1gbı 10tlye alip tablete takabilir miyim?
    Son olarak tabletin dokunmatigi Samsung-Apple marka tabletlere gore nasildir?

Eğer kılıfla falan kullanıcaksan kılıfa çok rahat sabitleyebilirsin.
  • 280$dan aşağı güvenilir ve hızlı bir sitede bulamadım bilen varsa yardım edebilir mi

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: CDBurnerXP
    Ne desem ki. Çok kararsız kaldım. Aslında gönlüm Ainol Novo 9 almakta . Ama ona da kötü dediler. Peki pil-performans açısından çok fark olur mu iki tablet arasında. Eğer olmazsa Cube alıcam

Dağlar kadar fark olmaz tabi, kimseyi yanılmayım. Benim pipo kararım, az da olsa pil ve performans avantajının üstüne yaklaşık 100 TL fiyat farkıydı, ayrıca Cube hala ön satışta.

Bir yerde karşılaştırmada görmüştüm. Cube un pili daha fazla gidiyordu. Çoğu testlerde de Pipo yu geçtiği söyleniyordu. Youtube daki Pipo M9 Problem videosu beni korkuttu açıkcası. Madem dedim pili daha fazla gidiyor o zaman Cube U30GT2 ye karar verdim. Ama 2 hafta sonra alacağım için yine bekliyorum...
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.