Şimdi Ara

★ CRUZE YILLIK BAKIM MALİYETLERİ+KASKO+SİGORTA ★ (14. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
475
Cevap
7
Favori
60.472
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 45 bin bakımında fren hidrolik sıvısı ve servodireksiyon yağ kutusu durumuna bakılması gerekiyor mu??????

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 01levent01 0 kullanıcısına yanıt
    Kullanım klavuzunda; Dexos2 onay işaretli yağ kullanımı tavsiye olunuyor.
    Örneğin; Baktığım yağlar içinde Castrol edge, Mobil Super3000 x1 ve Mobil1 new Life uygun gözüküyor.

*Son zamanlarda, Dexos2 standartında olan "LUKOİL GENESİS PREMiUM 5W-30" ilgimi çekmeye başladı..

Düzeltme

Haklısın, kitapçığa bakınca yanlış yazdığımı gördüm. Dediğin gibi LXT kodlu 109bg motor için geçerliymiş, düzelttiğin için teşekkür ederim.

★  CRUZE YILLIK BAKIM MALİYETLERİ+KASKO+SİGORTA ★

Dexos2 için örnek vermek gerekir ise;

GM Orijinal Opel Dexos2 Motor Yağı,
    Lukoil Genesis Premium(Dexos2 onaylı),
    Mobil1 ESP Tam Sentetik Motor Yağı(Dexos2),
    Castrol Edge Tam sentetik motor yağı(Dexos2)...

Diyebiliriz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Panthér -- 4 Nisan 2016; 20:09:58 >

• Hayır araştırmadım. 5-30 olması yeterli diye düşünmüştüm. Panter hocam peki diyelim uyumlu değil ne yapmam gerekir.

• quote:

Orijinalden alıntı: 01levent01

Hayır araştırmadım. 5-30 olması yeterli diye düşünmüştüm. Panter hocam peki diyelim uyumlu değil ne yapmam gerekir.

Valla! bilemiyorum bilen birisine danışmakta fayda var.

Bu konularda bilgi sahibi olan @vezir hoca var, konuya yazarak ona bir danışın isterseniz.http://forum.donanimhaber.com/m_6792166/mpage_108/f_/key_Vezir//tm.htm#91605206
  • quote:

Orijinalden alıntı: joliva

45 bin bakımında fren hidrolik sıvısı ve servodireksiyon yağ kutusu durumuna bakılması gerekiyor mu??????

Joliva hiçbir fikrim yok; ama servise gitmiş olsaydım 45000 bakımında kesin fren balatalarını değiştirirlerdi. Tabi başka neler çıkarırlardı neler.

• @vezir hocadan cevap gelmiş.http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=91760494

Orijinalden alıntı: Panthér

Vezir hocam merhaba chervolet cruze marka aracıma 5-30 mobil formula ACEA C2/C3 yağ koydum ama; ACEA A3/B3 olması gerekiyormuş kitapçıkta öyle yazıyor. Bir sorun teşkil eder mi?

Hocam, ben düzenleyeyim.

Chevrolet Cruze kullanım klavuzunda, Dexos2 onaylı yağ yada ACEA A3/B3 - ACEA A3/B4 önerilmiş...
    Buna göre, örneğin; Mobil1 New Life, Castrol Edge gibi ürünler uygun duruyor.
    Mesela dexos için de; Lukoil LUKOİL GENESİS PREMiUM 5W-30, fiyatı ve uygunluğu ile göze batıyor.

Arkadaşımız aracına; Mobil1 ESP Formula 5w30 kullanmış. Ama ürün "ACEA C2/C3" olarak gözüküyor.

Ne gibi bir sorun yaratır? Yada, 1 dönem için kullanabilirmiyiz? Motora zararı olur mu?

Yoksa! hemen değiştirmek ve uygun yağ koymak mı gerekir?

herhangi bir zarar söz konusu değil . ESP yağları dpf için özel olarak geliştirilmiş yağlardır . Bu nedenle harfler tutmuyor .

akılda kalması gerekn konuyu tekrar yazıyorum.
    DPF araçlar için ESP veya teknik olarak c2/c3 normları bir gerekliliktir.

ama DPF olmayan araçlar için daha fazla çeşit yağ seçeneği vardır.ESP de bunlardan biridir ama gerekli değildir. Daha ucuza yağ seçeneği duruken bu yağ da seçilebilir ZARAR söz konusu değildir ama YARAR de kesin değildir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Panthér -- 12 Mayıs 2014; 19:15:50 >

• Arkadaşlar benim mart 2013 trafiğe çıkışlı aracım 30.000 km oldu bakımını son kez serviste yaptırmayı planlıyorum. Ankara'da fiyatlar 600-700 arasında değişiklik gösteriyor. Sizce haziran ayını bekleyeyim mi herhangi bir yaz kampanyası olur mu ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: korner12

Arkadaşlar benim mart 2013 trafiğe çıkışlı aracım 30.000 km oldu bakımını son kez serviste yaptırmayı planlıyorum. Ankara'da fiyatlar 600-700 arasında değişiklik gösteriyor. Sizce haziran ayını bekleyeyim mi herhangi bir yaz kampanyası olur mu ?

Antalya da 500TL istiyorlar. Ben 2yıl/30.000 bakımını yaptırıp yaptırmamak da kararsızım.

Benim araç 7 aydır yattığı için km'si 12.000 de takılı kaldı. Temmuzda bakım var, servis de yaptırsak boşa gidecek.
  • Geçen gün bir arkadaşımız arka tampon fiyatını merak ettiği için, servis tarafından geçerken sorayım dedim.

DE/WTCC NB için;

Ön tampon = 983TL
    Sis farı = 272TL
    Izgara = 53TL
    Alt panjur = 194TL
    Üst panjur = 239TL

Tampon boyama + İşçilik 200TL

Arka tampon = 1.177TL
    Izgara = 240 TL
    Çeki demiri kapak = 7 TL
    Braketler = 40 TL
    Tampon tutucular = 100TL

Tampon boyama + işçilik = 200TL

Sanayide parçacıdan alınan arka tampon 600TL + 150TL işçilik/boya

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Panthér -- 22 Mayıs 2014; 0:40:25 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Panthér

Geçen gün bir arkadaşımız arka tampon fiyatını merak ettiği için, servis tarafından geçerken sorayım dedim.

DE/WTCC NB için;

Ön tampon = 983TL
    Sis farı = 272TL
    Izgara = 53TL
    Alt panjur = 194TL
    Üst panjur = 239TL

Tampon boyama + İşçilik 200TL

Arka tampon = 1.177TL
    Izgara = 240 TL
    Çeki demiri kapak = 7 TL
    Braketler = 40 TL
    Tampon tutucular = 100TL

Tampon boyama + işçilik = 200TL

Sanayide parçacıdan alınan arka tampon 600TL + 150TL işçilik/boya

panther hocam ben sormuştum. saol bilgi için. anladımki bu fiyatlar beni aşarmış. kare plaka taktırdım aracıma ama cruze yazılı bagaj çıtası arıyorum. türk sitelerinde bulamadım. yabancı sitelerden de alışveriş yapmayı bilmiyorum. bu konuda yardımcı olabileceğin yada yol gösterebileceğin bir husus var mı?

• aykangal A kullanıcısına yanıt
    Zaten! aracın arkasında Chevrolet/Cruze yazıyor bagajdaki ancak kalabalık yapar.
    "CRUZE" yazmayan düz krom ürünler daha güzel, onları tavsiye ederim. Türkiye de mevcut.
  • MY-10 kitapçığında;

80kW 109bg XE (1.6)
    83kW 113bg XER (1.6)

MY-12/13 kitapçığında;

80kW 109bg LXT (1.6)
    91kW 124bg LDE (1.6)
    103kW 140bg LUJ (1.4)
    120kW 163bg LNP (2.0)

104kW 141bg 2H0 (1.8)
    96kW 130bg LUD (1.7)

86kW 117bg ? (1.6)
  • Trafik sigortası yenileme;

2012 HB WTCC AT SR

Zurich 302TL
    Allianz 245TL
    Ankara 226TL
    Ak 207TL
    Güneş 188TL

Güneş sigortaya yaptırıldı.
  • Selamlar arkadaşlar benim kasko 1040 TL sigorta ankara plaka olmasına rağmen Ergo dan 270 TL tuttu bunlari nisan ayında yaptirdim geç oldu yazmak için ama yine de fikir versin istedim

• geçen yıl 350tl ye yaptığım bakım bu yıl 533tl ye patladı bayağı zam yapmışlar..

NOT: 2.yıl bakımıdır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: SolidMan

geçen yıl 350tl ye yaptığım bakım bu yıl 533tl ye patladı bayağı zam yapmışlar..

NOT: 2.yıl bakımıdır.

Özellikle polen filtresi, çok pahalı...

Benimki de vakitsizlikten dolayı gecikti. En kısa zamanda yaptirmam lazım.

• Kasko 535
    Trafik 165

• araç 2010 cruze LS Plus

kasko 510
    trafik sigorta 220 (şehir ankara olduğundan 220,,,, hakkari , adıyaman, bayburt da 140 olurdu)

tabi birde rahmetli kanuni sultan süleyman devrinden bu yana kaza bela yok (FULL HASARSIZLIK)

kaskosu 510 ,,,,

15-30-45 bin bakımları sanayide 200-250 civarı

bi dünya yedek parçası , yan sanayisi ,, sanayide diz boyu

LPG taktır 70 bin km paşalar gibi kullan.....

ondan sonra 31 bin liraya 2010 cruze alınır mı ???? alınmaz kardeşim........ ....git kredi çek 43 bin liraya civic al 2010 model......
  • quote:

Orijinalden alıntı: Curva Sud

Zaman su gibi akıp geçti ve geçen yıl 1 Ekim'de aldığım aracımın yıllık bakımını yaptırmak için önceki gün servise gittim. Önüme bir liste çıkardılar ve 540 TL'lik fiyat koydular. Pahalı bulsam da aracın garanti kapsamından çıkmaması için bu masrafı göze almak zorunda kaldım. Adamlarla pazarlık etmedim ama 40 TL'yi kendiliğinden iskonto yaparak 500 TL'lik fatura kestiler. Yapılan iş ve değiştirilen 1-2 parçaya bakılınca bu fiyat yine çok fazla ama dediğim gibi yapacak bir şey yok.

Araçta yapılan işlemler;

Farların ayarlanması,
    Rot ve balans ayarlaması,
    Polen filtresi değişimi,
    hava filtresi değişimi,
    Yağ filtresi değişimi,
    Karter tapası,
    Klima temizleme köpüğü,
    Fren balata ve genel temizlik,
    Motor iç temizleme sıvı spreyi,
    GM 5W30 Motor yağı 207 litre,
    Motor temizleme.

Özetle sanayiye gidildiğinde 200 TL'yi geçmeyecek şu kadarcık işlem için 500 TL tahsil ettiler. Umarım hiç lazım olmaz ama olası bir arıza durumunda "eyvah" dememek için bu parayı mecburen ödedim. Bakım sonrası 1 yıl ve 12.500 km'deki aracımın herhangi bir kronik sorunu olmadığı, motorunun saat gibi çalıştığı ve gayet temiz binildiği bilgi olarak verildi. İlk yılı bu şekilde tamamlamış olduk. Darısı 2. yıl bakımına.

• 
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.