Şimdi Ara

CRUCIAL 240 GB SSD 299 TL - (Hepsiburada.com) (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
144
Cevap
5
Favori
6.769
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
14 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar bu ssd leri masaüstü bilgisayarda kullanabilmek için nasıl bir aparat almak gerekiyor. FFiyatları nasıl acaba? Uygun bir link var mi ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kansavkaplan

240 lık kalmadı diye üzülmeyin bence.
    2 farklı siparişte indirimleri kullanarak 300e 2 tane 120gb lık alıp raid yapıp çok daha iyi performansla kullanmanız mümkün.
    yazma hızına boşuna takılıyosunuz onu da söyliyim.Yazma hızı iops değerleri falan günlük kullanım için fark yaratmaz.

Fark yaratır da. ( Muhtemelen hissetmezsin. Hissedeceğin tek şey HDD nin dikiz aynasından hızla kaybolduğudur. )

Zaten bu SSD nin o değerleri de düşük değil. İntel 520 ile kapışıyor. İntel 520 120GB kaç para? 94 dolar amazon fiyatı. Ülkemizde 240TL falan olur yani.

130 lira nere. 240 lira nere.

Bakın ilk SSD lerimden beri diyorum. Benim aldığımda SSD ler şu anki en yavaş SSD den daha yavaştı. O halde ben HDD ye hızda fark attığımı gördüm yaradana şükrettiysem bu günleri görecek kadar yaşadığım için. Ondan 3-5 kat hızlı bu SSD ile sizin morfin yemiş buda ineği gibi sırıtmaya başlaması gerekir.

• Birileri orjinal Windows' u SSD ye taşıma yöntemini de paylaşırsa iyi olacak

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar kusura bakmayın da bilmeyen herkes konuşuyor bu ssd lerle ilgili.
    Şu okuma yazma hızlarına ne kadar takılıyosunuz anlayamadım ki.
    Ssd ler okuma yazma hızlarının çok yüksek olmasından dolayı değil anlık işlemleri ve bir anda birçok işlemi çok hızlı bir şekilde gerçekleştirdiği için işimizi bu kadar kolaylaştırıyor.
    Bir günde 6 saat pc kullanan bir kişi kaç saatini veri aktarım yapmaya harcıyor?
    Sürekli oyun oynuyoruz,internette geziyoruz,program kullanıyoruz.Ve tüm bunların açılması ve geçiişlerini hızlandırıyor ssd çünkü En baba bir hdd nin iops değeri 300-400ken en dandik bir ssd nin iops değeri 3000-4000 yani en az 10 katı.
    Bu yüzden yazma okuma hızlarına bu kadar takılmayın.Ben sata 2 pc kullanıyorum okuma ve yazma hızları 250-250 bende şuan fakat bilgisayarım ilk halinden 10 kat daha hızlı çalışıyor.13 sn de masaüstünü görüyorum.Bir oyunu,bir programı açarken kapatırken saniyesinde işimi gerçekleştiriyorum.Hiçbiri okuma yazma hızıyla alakalı değil tamamen iops değerinin hdd lere göre çok çok yüksek olmasından kaynaklanıyor.
    240 lığı kaçırdım diye üzülmeyin derim ben olsam 240 gb lık stokta olsa bile eğer masaüstüne alıyorsam 2 tane 120 lik alıp raid yaparak çok daha yüksek performansta kullanırdım.

Dediğim gibi en kötü ssd > en iyi hdd

• quote:

Orijinalden alıntı: TuVNeRa

Birileri orjinal Windows' u SSD ye taşıma yöntemini de paylaşırsa iyi olacak

http://www.youtube.com/watch?v=NoS0yMHmGyw
  • bitmiş:D
  • quote:

Orijinalden alıntı: cepciniz83

Arkadaşlar bu ssd leri masaüstü bilgisayarda kullanabilmek için nasıl bir aparat almak gerekiyor. FFiyatları nasıl acaba? Uygun bir link var mi ?

En pratik yöntemi SSD yi asmak.

Üzerinde vida delikleri var. Oralardan ip geçir kasa içinde HDD yuvasına bağla. SSD ler mekanik parça içermediği için hiç sorun olmaz. Önemli olan ipin sağlam olması. SSD düşünce bozulmaz ama Sata bağlantı noktası kıvrılır ise kırılabilir ( Kendi ağırlığı ile kırılması olası değil. Ama temkinli olmak gerekir. ). Biz zamanında HDD leri asıyorduk. 4 tane raid disk in titreşim sesini kesmek için.

Diğer bir yöntem takoz yöntemi. Takoza ikişer oyuk yapılıp HDD yuvasına iki tane SSD sabitlenebilir.

Bunun dışında 2,5" ten 3,5" e çevirici adaptörler var. Akasanın vardı uygun bir tane aslında 2 tane SSD takılabiliyordu tek HDD yuvasına. Ama stokta yok hiçbir yerde.

Bu adaptörlerin tek işi sabitlemek. Notebooklarda gerek yok zaten ( Notebook un DVD sürücüsünü çıkarıp yerine SSD takmak için dönüştürücü gerekir. ). Masa üstünde de dediğim gibi işi sabitlemek. Yani yaratıcı çözümler bularak bedavaya mal edebilirsiniz.

Forumdan bazı arkadaşlar zamanında pimaş lastiği ile asıyordu HDD leri.

• Yıl olmuş 2014 ssd fırsatında hdd savunan var ne iş anlamadım.

Neyse kaptım 240lık haber veren arkadaşa teşekkürler.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: TuVNeRa

Birileri orjinal Windows' u SSD ye taşıma yöntemini de paylaşırsa iyi olacak

http://www.youtube.com/watch?v=NoS0yMHmGyw

Teşekkürler
    Harici disk kutusu almadan harici harddiske önce klonlayıp SSD yi ultrabooka taktıktan sonra harici HDD den klonlanmış partisyonu geri yüklemek daha iyi değil mi?

• bu indirim öyle düşünecek vakit tanımaz insana

önce satın alıp sonra düşünmeniz gereken bir durum (iade için 1 hafta süreniz var ama almak için sadece saatler)

1 saat demeden 240 gb lıklar bitti gelmez bir daha böyle bir şans ..hem indirim, hem 20 tl indirim, hem 25 tl çek, hem paraf puan, hem avantajix

5 avantaj bir arada, yarın üçü olur dördü olur ama 5 i bir yerde bir daha zor olur :)
  • Paraf kartla puan yarı yarıya olmak şartıyla yardımcı olabilirim.

• Teşekkür ederim arkadaşlar , peki giris uclari ayni mi ki, 3.5 ve 2.5 hdd lerin. Yani baglanti yerleri

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 45 TL indirim sağlayan hesaplar mevcut 20 tllik ürün ile fiyat daha uygun oluyor.
  • 240 lığa yetişemedim.120lik aldım 130 tl ye
  • cepciniz83 kullanıcısına yanıt
    Kasanızda, HDD takma yerlerinde 2.5" desteği varsa direkt takabilirsiniz.

Kasanızı nedir marka model ?
  • quote:

Arkadaşlar kusura bakmayın da bilmeyen herkes konuşuyor bu ssd lerle ilgili.
    Şu okuma yazma hızlarına ne kadar takılıyosunuz anlayamadım ki.
    Ssd ler okuma yazma hızlarının çok yüksek olmasından dolayı değil anlık işlemleri ve bir anda birçok işlemi çok hızlı bir şekilde gerçekleştirdiği için işimizi bu kadar kolaylaştırıyor.
    Bir günde 6 saat pc kullanan bir kişi kaç saatini veri aktarım yapmaya harcıyor?
    Sürekli oyun oynuyoruz,internette geziyoruz,program kullanıyoruz.Ve tüm bunların açılması ve geçiişlerini hızlandırıyor ssd çünkü En baba bir hdd nin iops değeri 300-400ken en dandik bir ssd nin iops değeri 3000-4000 yani en az 10 katı.
    Bu yüzden yazma okuma hızlarına bu kadar takılmayın.Ben sata 2 pc kullanıyorum okuma ve yazma hızları 250-250 bende şuan fakat bilgisayarım ilk halinden 10 kat daha hızlı çalışıyor.13 sn de masaüstünü görüyorum.Bir oyunu,bir programı açarken kapatırken saniyesinde işimi gerçekleştiriyorum.Hiçbiri okuma yazma hızıyla alakalı değil tamamen iops değerinin hdd lere göre çok çok yüksek olmasından kaynaklanıyor.
    240 lığı kaçırdım diye üzülmeyin derim ben olsam 240 gb lık stokta olsa bile eğer masaüstüne alıyorsam 2 tane 120 lik alıp raid yaparak çok daha yüksek performansta kullanırdım.

Dediğim gibi en kötü ssd > en iyi hdd

Okuma yazma hızları önemli önemli olmasına da. Hangisi. Arkadaş sıralı okumayı ele alıp aynı diyor. Önemli olan rasgele okuma ve yazma değerleri.

Bunun dışında çok anlamayan bir kullanıcı için testlerde bakacağı şey İOPS değeri olmalı dediğiniz gibi. Gerçek gücü en basit dile döken o. Yukarıda da verdim.

Buyurun gerçek. HDD ler kılı olamaz SSD nin. Ben bu M500 den çok daha yavaş SSD ler ile başladım. Bu M500 den kat kat yavaş SSD bile 4 lü Raid 0 HDD den çok daha iyiydi.

Tabelaya bakalım göbek atalım.

CRUCIAL 240 GB SSD 299 TL - (Hepsiburada.com)

Buradaki HDD 10000RPM lik oldukça pahallı bir HDD. Bu HDD ile intel 320 arasındaki fark 21 kat. Ve M500, intel 320 nin değil, ağabeyi intel 520 nin rakibi. Yani aradaki fark 25-30 kat kadar.

Daha hala var ise aradaki fark o kadar değil diye buyursun ispat etsin. Değerli site testlerinden kullanıcı testlerine ve kendi testlerime kadar veri koydum. Daha ne olsun yani.

Daha ilk zamanlarda HDD ler neden yavaş onun yazısını yazdım.

Güç kaynakları hakkında yazdım.

Ekran kartları ve işlemciler hakkında yazdım. Okuyanlar bir kaç önemli bilgi aldı. Ama diğerleri devam ediyor işte kulaktan dolma şeyler ile.

• quote:

Orijinalden alıntı: cepciniz83

Teşekkür ederim arkadaşlar , peki giris uclari ayni mi ki, 3.5 ve 2.5 hdd lerin. Yani baglanti yerleri

Aynı.

Hepsi SATA standardıdır. Hatta SATA 1 - 2 ve 3 hepsi birbirine uyar.

USB kasa dışı cihazlar için aktarım standardı. SATA ise kasa için cihazlar için aktarım standardı diyebiliriz. Koskoca direksiyon seti de USB ile bağlanıyor küçücük usb bellek te. Tıpkı onun gibi.

Boyut kısmı sabitleme ile alakalı. Vida deliklerinin yerleri olay yani.
  • cepciniz83 kullanıcısına yanıt
    Sata / Sata 2 / Sata 3 hepsinin yeri aynı.
  • bu arada test sonuçları arkadaşlar , bugün yaptım. notebooklarım pek yeni modeller değil sanırım sata 3 destekleri yok.

ilk test güya 550 mb okuma/ 510 mb yazma değerlerine sahip SanDisk Extreme SDSSDX-120G-G25 ssd nin.

2.si de yeni aldığım crucial M500 120 gb ın test değerleri, açık ara crucial önde görünüyor. bu arada bugün crucial takılı laptopuma 10 dk windows 7 ultimate kurdum :)

bi tane daha alayım bari :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cepciniz83 -- 5 Mart 2014; 21:30:15 >

• TuVNeRa kullanıcısına yanıt
    farketmez iyi veya kötü diyemeyiz aynı şekilde kopyalanır ama videodaki şekilde yapmak sorun çıkartmıyor
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.