Şimdi Ara

CPU ısı ile nasıl baş edebilirim?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
1.081
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    İntel CoreDuo 2.8 GHZ / 800 MHz işlemçi,
    i945 GTP intel anakart,
    512x2 533 MHz Kigston RAM,
    320 GB Samsung SATA HDD
    ASUS TA9A1 350W ATX KASA (http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=1013&productid=bd71227#tablnk)
    Ekran kartı GeForce 6600GT

Sistem bir türlü çalısırken CPU ısı 60 C derecenin altına düşmüyor ve DVB kartımla progDVB ile şifresiz bir yayın izlerken bile 70 C yükselip sistem kendini resetliyor. İlginç bir şekilde BİOS tan ısı takip ederken açılıştan 69-70 dereceleri görüyorum ve bios ta iken bile sistem kitleniyor. Bu çok ilginç sistem acıkken 60 C olan ısı biostan takip ederken( ki işlemci bu konuda en az çalışıyordur diye biliyorum) 70 C leri bulması biraz garip geldi bana...
    6 ay öncesine aynı sistemde CeleronD 2,53 GHZ işlemçi kullanırken ve daha fazla işlem yaparken bile ısı problemi yoktu.

Isı bu şekilde seyredince forumdan okudugum kadarıyla "Termal Macun" denemeye karar verdim. Coller Master HTK-002 macununda alıp uyguladım.sonuç yine aynı.
    1.İntelle gelen orginal sogutma sistemi yetersizmi?
    2.Aldıgım termal macun çok mu kalitesiz?
    3.BİOS setup ında iken ısının 70 lere ulasmasını sebebi ne olabilir?
    4. Pahalı ve ucuz çözüm önerileriniz ne olabilir?

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim?

• 1-orjinal sogutucunun yetersizligi soz konusu olamaz. Sadece kasanin icindeki hava akisi yetersiz olabilir...
    2-Macunu hic duymadim yorum yapamicam. Ama takarken cpu sogutucusnun tam oturduguna emin ol. Macunu da cok ince bi katman halinde surmeye dikkat et...
    3- 1. veya 2. sebeplerden biri olabilir...
    4- ucuz cozum1: Cpu fanini cikartip iyice temizle. Macunu cok ince bi sekilde yay ve sikica taktigina emin ol..
    ucuz cozum2: Kasanin onune 1 tane 12 cm lik fan al. Veya yandan cpu ya temiz hava ufleyecek bi fan... Bunun da maliyeti 30 lirayi gecmez 1 fanda. (en babasinda)
    ucuz cozum3: ucuz bi tane cpu sogutucusu alir keyfine bakarsin. Ama cok fazla performans bekleme ondan...

pahali cozum1: ThermalTake Bigtyphoon (ki fiyatina gore cok iyi bi sogutucu)
    pahali cozum2: CoolerMaster GeminII, Sytche Infinity... Bunlar da TT BT den daha pahali ama performans olarak hemen hemen ayni...

En pahali cozum ise Thermalright Ultra-120 Extreme CPU Cooler uzerine FM121 fan...

• CPU sogutuyu takarken çok dikkat ettim bacakların oturmasına,bir defa basıma geldi bir bacak havada kalmıs :) drekt sistem kendini kapattı. Ama dikkatimi ceken sogutucuyu sokup baktıgımda macunun dagılımından anladıgım kadarıyla sadece temas yüzyinin kenarları sıkı temas etmiş. Acaba sogutucu tabanın(cpu ya temas eden kısım) yüzeyinde bir konkavlık varsa (üretim hatası olarak) bu sonuç ortaya çıkabilirmi?

Bu arada kasada iki adet dışarı yöne calısan fan var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mbsahan -- 21 Ekim 2007; 16:38:10 >
  • kasanın her yerine egsoz fan takmayı çare bulmak diye nitelendiremezsin. hava akışı bi yerde toplanıp dışarı atması gerekir.2 tane 8lik bi fan alacağına veya kullanacağına 1 tane 12lik performans ve maddi bakımında ii bir fan almanı tavsiye ederim bu brincisi.
    ikincisi işlemcin intelin kendi fanına göre verdiği bir sıcaklık derecesi 50den aşağıyı göremezsin bunun için ThermalTake Bigtyphoon fanı almanı tavsiye ederim.kendim kullanıorum işlemciye yüklendiğimde bile 25 dereceden yukarı çıkmıor ve bunun yanında da sadece bi tane 12 lik egsoz fan kullanıorum.

eğer 12lik fanın yoksa sana 100 ytl ye patlar bu iş ve kesin çözüm alırsın

ayrıca ThermalTake Bigtyphoon montajı kişinin donanım bilgilerine göre değişior ama bilmeyen içinde montajı zor gelebilir bunu söliim

• Cevaplarınız için çok teşekkur ederim. Bios versiyonunu yeniledim. Bios setupundan fan ayarlarını degiştirdim. Şuan için bulunan 3 fanıda 3000RPM de çalıştırınca ısı %100 yük altında 15 dakikada 60C, 30 dakikada 68C cıkıp ilerlemiyor. Normal yük altında iken 52 C den yukarıyı görmüyor. Fakat ses çok fazla sanırım etkili bir sogutma terfisi yapmak şart oldu. ThermalTake Bigtyphoon u çarşıdan bakacam Gaziantep te bulabilirsen alacam. Aslında Su Sogutma ya geçmek istiyorum ama çok parada harcamak istemiyorum...
  • sivi sogutma da guzel bi cozum olabilir... Ama ya TT BW serisinden alicaksin. Yada kendin toplicaksin. TT BW nin TT BT ile karsilastirmasi forumda var AnacoN abinin yaptigi.
    Biraz daha koyup ondan alabilirsin. Forumda yaygin bayaa kullanan var (bende bi donem kullandim)

Veya kendin toplicaksin. Ki o zaman sadece CPU yu sogutmak icin 400 liraya yakin para harcicaksin. Ama hem goruntu olsun hemde performans olsun TT BT den de TT BW den de cok daha iyi olucak. Ama yanida diger block lari da ekleyince 1000 liraya yaklasicak fiyati...

Senin ve cuzdaninin karari bunlar. Ama sana tavsiyem kendin sivi sogutma toplaman...

(TT BT=ThermalTake BigTyphoon
    TT BW= ThermalTake BigWater)
  • Selamlar arkadaşlar

ThermalTake Bigtyphoon almaya karar vermiştim fakat Gaziantepte ugradıgım bir magazada Cooler Master Hyper 7 vardı ve BT yoktu. Bende Cooler Master Hyper 7 u 70 YTL ye satın aldım. Fiyat ve performans aratırmadan aldım. Sizce bu fan 70 Ytli degermi? Çünki satıcı istersem başka bir ürünle takas edebileceğimi söyledi...

Ana kartla ugrasırken irsey fark ettim i945 çipset kullananların işine kesin yarayacaktır. BİOS setupunda fanla ilgili ayarlarda CPU fan kontrol "enable" yapınca "max CPUID Value" diye bir secenek kullanıla bilir oluyor. YES dersen CPU ısı 65 derece olana kadar fan devri artmıyor. Arttıgındada sogutmak artık imkansız halae gelmiş oluyor. Tavsiyen bu seçenegi "NO" denmesi. NO seceneginde CPU ısı 55 DERECEYİ gecinde 1200 RPM den yukarıya dogru kademeli bir sekilde artıyor ve rahatsız ediği bir gürültü oluşmadan CPU stabil çalısabiliyor...

Şuan yeni sogutucu ile Maximun ve minimum ısı degerlerinde ortalama 13-15 derece düşüş oldu. Bios tan CPU fan kontrolunu actım ve CPU da işlem yükü olmayınca fan hızı 300 RPM ye kadar düşmesine ragmen ısıda ciddi bir artış olmuyor.

CPU %100 yük altındayken kittlenme olmaksızın calısıyor ve 30 Dakikalık test sonuncunda fan full speed dönerken ısı 62 Derecede sabit kalıyor... Ama 2800RPM deki gürültü çoık fazla...1700 RPM ye kadar çok az ses var. Ama genel olarak PC deki ses azaldı diyebilirim.
    Bu sogutucu için %100 yük altında fan full speed dönerken 62 Derece kabul edilebilir bir rakammı emin degilim...Sizce 12-15 derecelik fark yaratması bu sogutucunun performası için olumlumu...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mbsahan -- 29 Ekim 2007; 9:14:21 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.