Şimdi Ara

[ÇÖZÜLDÜ]Usb Belleği Hem live linux hem Windows depolama olarak kullanma hk.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
1.112
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Yeni bir usb bellek siparişi verdim. Bazen linux dağıtımlarından bir işletim sistemine ihtiyacım olabiliyor. 32GBlık belleği 5GB live linux için, 7GB persistence için ext3 olacak ve geriye kalan kısmı NTFS yapıp Windows'ta dosya atma kopyalama vb için kullanmak istiyorum. Önce rufus ile persistence ve live linux'u yazdırsam sonra da windows Disk Yönetiminden veya GParted üzerinden live linux'a ayrılan kısımdan NTFS alan oluştursam Linux boot ederken sorun olur mu? Yani kafamda kurduğum bu senaryo başarılı olur mu?

(Merak eden varsa usb bellek şu Bu belleği tercih etme sebebim araştırmalarım üzerine 4K Write Speed'inin dandik usb belleklere göre yüksek olması. Bildiğiniz üzere linux'ta apt-get ile program kurarken çok küçük parçalı dosyalar indirilip diske yazılıyor.)

ÇÖZÜM>> Daha kolayı var mıdır bilmiyorum ama şu şekilde başarıya ulaştım:

Öncelikle Rufus ile Kali linux .iso dosyasını usb belleğe persistence özelliği kapalı şekilde yazdırdım.

Sonra Windows'ta Mini Tool Partition Wizard programı ile "move/resize" özelliğini kullanarak 5gb bir alan oluşturdum.

Daha sonra kalan kısımdan persistence özelliği için 7GB ext4 dosya sistemli alan oluşturdum. Ve en son kalan kısmın hepsini Windows için NTFS olarak oluşturdum. Nihayetinde elimizde 3 bölüm oldu: İlki kali sistem dosyaları(iso) için 5GBlik alan ikincisi persistence için 7GB(isteğe bağlı az veya çok yapılabilir) alan ve son olarak kalan kısmın hepsi Windows'a dosya atıp alırken flaş bellek olarak kullanmak için NTFS alan.

Sonra bilgisayarı kapatıp boot menüsünden usbyi seçip Kali'yi persistence olarak başlattım ve 5. adımdan itibaren şunları yaptım
    Esasında yukarıdaki rehberden yararlandım çoğunlukla ama orada farklı programla(unetbootin) yapmışlar ben Rufus tercih ettim. Ve ek olarak bu yöntemle Kali'nin 5GB olan fat32 bölümünü gizledim. 7GB olanı gizlemeye gerek yoktu çünkü zaten ext4 olduğu için windows görmüyor. En son elimde oluşan görüntü şu şekildeydi ve tam olarak istediğim oldu:

Dikkat ederseniz 32lik usb bellek 18 küsür görünüyor. Yani tam istediğim oldu Linux'la alakalı her şeyi Windows'ta gizledim aynı zamanda istediğim gibi Linux'u usb'den çalıştırıyorum ve kalan alanı flaş bellek olarak kullanıyorum.

Anlatım biraz karışık gelmiş olabilir ama çok basit aslında yorgun kafayla yazdım idare edin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Veronicaa -- 18 Nisan 2020; 0:0:33 >

• Hocam etiketlemişsin ama hiç bir bilgim yok malesef
  • Windows’u gerekli partitiona kurduğunda ve bootloaderi uygun şekilde ayarladığında çalışması gerekir ama bildiğim kadarı ile Windows’un kerneli donanım değişikliğini algılayıp hayatına rahatça devam edemeyen bir kernel olduğundan doğrudan kendileri USB kurulumuna destek vermiyor WinToUSB aracı ile yapıyorsunuz bu işi eğer o araç tek bir partitiona kurulumu destekliyorsa ve bootloaderi multiboot şekilde ayarlarsanız her partition için muhtemelen yaparsınız. Bu arada ben tek USB belleğe Windows kurduğumda bu araç ile sistemin gereksiz boyutu ve gereksiz şişmesi ile sistem boyutunun büyük saçmalıkla artması dolayısıyla uzun süre kullanamamıştım.

Ayrıca Multiboot USB için birçok script var fakat bence kullanılmadan yapılabilir.https://wiki.archlinux.org/index.php/Multiboot_USB_drive#Installing_GRUB

Bilgisayarım olsa idi içinde BSD, Linux ve Windows barındıran hem UEFI’de hem BIOS için hibrit bir USB için rehber konusu açmayı düşünüyordum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OkneaS -- 12 Nisan 2020; 21:34:22 >

• OkneaS kullanıcısına yanıt
    Hocam cevabınız için teşekkürler lakin beni yanlış anlamışsınız. Ben multiboot yapmayacağım. Usb bellekte sadece Kali olacak persistent olarak kullanacağım. Benim yapmak istediğim şey usb bellekte linux için sadece gerektiği kadar alan ayırmak ve kalanını düz flash bellek olarak kullanmak için NTFS alan oluşturmak. Yani toplamda 3 bölüm olacak: 1. Kali isosunun yazılacağı bölüm 2. Kali persistence için ext3 alan 3. Normal usb bellek olarak kullanacağım NTFS bölümü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Veronicaa -- 12 Nisan 2020; 23:4:1 >
  • loradona kullanıcısına yanıt
    Önemli değil hocam düşünmeniz yeter :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Veronicaa

Hocam cevabınız için teşekkürler lakin beni yanlış anlamışsınız. Ben multiboot yapmayacağım. Usb bellekte sadece Kali olacak persistent olarak kullanacağım. Benim yapmak istediğim şey usb bellekte linux için sadece gerektiği kadar alan ayırmak ve kalanını düz flash bellek olarak kullanmak için NTFS alan oluşturmak. Yani toplamda 3 bölüm olacak: 1. Kali isosunun yazılacağı bölüm 2. Kali persistence için ext3 alan 3. Normal usb bellek olarak kullanacağım NTFS bölümü.
    USB’yi 2 partitiona ayırın NTFS, ext3 ve live usb için formatlanmamış boş alan bırakın. Boş alana live ISO’yu yazın ve ext3 için persistence kurulumunu yapın.
    https://www.kali.org/docs/usb/kali-linux-live-usb-persistence/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OkneaS -- 12 Nisan 2020; 23:11:2 >

• OkneaS kullanıcısına yanıt
    Sağolun hocam :). Ben de araştırırken şu linkteki çözümlere baktım. Usb bellek gelsin sizin attığınız dahil yöntemleri deneyeceğim. Artık hangisi istediğim şekil olursa burada nasıl yaptığımı paylaşırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Veronicaa -- 12 Nisan 2020; 23:23:41 >
  • Hallettim hocam ilk mesajın editine ekledim çözümü.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.