Şimdi Ara

ÇÖZÜLDÜ____Mavi ekran-STOP 0x000000ED UNMOUNTABLE_BOOT_VOLUME Hata İletisi????!?!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (3 Mobil) - 1 Masaüstü3 Mobil
5 sn
39
Cevap
0
Favori
43.761
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri
 • Son Yorum 5 yıl
 • Cevaplayan Üyeler 27
 • Konu Sahibinin Yazdıkları 8
 • Ortalama Mesaj Aralığı 73 gün 3 saat 48 dakika
 • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
 • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 1
 • Konuya En Çok Yazanlar
 • companjera (8 mesaj) Jun.Misugi (3 mesaj) m.safa.s (3 mesaj) mesuthaksoy (2 mesaj) xmelon (2 mesaj)
 • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
 • Masaüstü (6 mesaj) Mobil (2 mesaj) Tablet (1 mesaj)
 • @
0 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Teknik Yardım >> ÇÖZÜLDÜ____Mavi ekran-STOP 0x000000ED UNMOUNTABLE_BOOT_VOLUME Hata İletisi????!?!
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
 • Binbaşı
  1933 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Arkadaşlar bilgisayarı açıyorum bu ekran geliyor sonra hangisini seçersem seçeyim windows xp logosu geliyor 20 saniye sonrada mavi ekran gelip reset atıyor nolur bi çözüm söyleyin abimin laptopdan giriyorum lütfen

  http://img22.imageshack.us/img22/3230/dsc00290i.jpg  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi companjera -- 6 Mart 2009; 20:21:41 >  |
  |
 • Yarbay
  3102 Mesaj
  quote:

  Orjinalden alıntı: Mavi ekran hatası nedir? Mavi ekran hatası nasıl düzeltilir?

  Genel Durma Hataları
  Durma hatası ekranında da gösterilen aşağıdaki adımlar hatanın nedenini belirlemenize ve sorunu düzeltmenize yardımcı olur.

  Genel Durma Hatalarında Sorun Giderme

  1. bilgisayarınız yeniden başlatın.

  2. Yeni donanım veya yazılımın düzgün bir şekilde kurulmuş olduğundan emin olun. Her seferinde yeni donanım aygıtlarından birini çıkararak hatanın giderilip giderilmediğini kontrol edin. Hata giderilmiş ise 3. adıma geçin.

  Bu test sırasında hatalı olduğunu anladığınız donanımı değiştirin. Ayrıca bilgisayar üreticileri tarafından verilen donanım tanılama yazılımını çalıştırmayı deneyin.

  Eğer bu yeni yüklenmiş bir donanım veya yazılım ise üretici firma ile irtibat kurarak Windows XP Professional için ihtiyacınız olabilecek herhangi bir güncelleştirme veya sürücünün olup olmadığını öğrenin.

  3. Başlat’ı tıklayın ve sonra Yardım ve Destek’i tıklayın. Destek alın veya Windows XP haber gruplarından bilgi bulun’u tıklayın (”Yardım isteyin” seçeneğinin altında) ve sonra sol sütunda bulunan Microsoft’tan yardım alın seçeneğini tıklayın.

  4. Başlat’ı Yardım ve Destek’i ve sonra Sorun Gidericilerin bir listesini görmek için Sorun çözme (”Bir Yardım konusu seçin”in altında) seçeneğini tıklayın.

  5. Microsoft Donanım Uyumluluğu Listesi’ni (HCL) kontrol ederek tüm donanım ve sürücülerinizin Windows XP Professional ile uyumlu olduğundan emin olun.

  HCL’nin en güncel sürümünü görmek için Microsoft Web sitesi’ni ziyaret edin.

  6. Yeni yüklenmiş tüm donanımı (RAM bağdaştırıcılar sabit diskler modemler v.b.) sürücüleri ve yazılımı devre dışı bırakın veya kaldırın.

  o Eğer Windows XP Professional’i başlatabiliyorsanız Olay Görüntüleyicisi’ndeki sistem Günlüğü’nü kontrol ederek soruna neden olan aygıt veya sürücüyü belirlemenize yardımcı olabilecek diğer hata mesajlarına bakın. Sistem Günlüğü’nü görmek için Başlat’ı ve sonra Denetim Masası’nı tıklayın. Performans ve Bakım’ı tıklayın ve sonra Yönetimsel Araçlar’ı tıklayın. Olay Görüntüleyicisi’ni çift tıklatarak açın ve Sistem Günlüğü’nü açarak mesajları kontrol edin

  o Windows XP Professional’i başlatamıyorsanız bilgisayarınızı güvenli modda başlatmayı deneyin ve sonra yeni eklenmiş olan programları ve sürücüleri kaldırın veya devre dışı bırakın. Bilgisayarınızı güvenli modda başlatmak için bilgisayarınızı yeniden başlatın; sonra mevcut işletim sistemlerini içeren liste karşınıza geldiğinde F8 tuşuna basın. Gelişmiş Seçenekler ekranında Güvenli Mod’u seçin ve ENTER’a basın.

  Daha fazla bilgi için Yardım ve Destek Merkezine girerek Ara kutusuna “Güvenli Mod Seçenekleri” yazın.

  7. Internet erişiminiz varsa Microsoft Support sitesi’ni ziyaret edin.

  Microsoft Knowledge Base’de “Windows XP Professional” ve aldığınız durma hatası ile ilişkilendirilmiş numarayı arayın. Örneğin mesaj “Dur: 0×0000000A” şeklindeyse “0×0000000A” araması yapın.

  8. antivirüs yazılımınızın güncel bir sürümünü kullanarak bilgisayarınızda virüs taraması yapın. Bir virüs bulmanız durumunda bu virüsü bilgisayarınızdan silmek için gerekli adımları uygulayın. Bu adımlar için antivirüs yazılımınızın talimatlarına bakın.

  9. Donanım aygıtlarınızın sürücülerinin ve sistem BIOS’unuzun en güncel sürümler olduğunu onaylayın. Donanım üreticileriniz en güncel sürümü bulmanızda veya bu sürümü elde etmenizde size yardımcı olabilirler.

  10. Caching veya shadowing gibi BIOS bellek seçeneklerini devre dışı bırakın. Yardıma gereksiniminiz olursa donanım üreticisi ile irtibat kurun.

  11. Bilgisayar üreticiniz tarafından verilen özellikle bellek denetimi amaçlı bir sistem tanılama yazılımı varsa çalıştırın.

  12. Bilgisayarınızda en son çıkan Hizmet Paketi’nin yüklü olduğundan emin olun. Hizmet paketlerinin bir listesini ve bunları indirmek için gerekli talimatları görmek için Windows Update Web sitesi’ne gidin.

  13. Oturum açamıyorsanız bilgisayarınız yeniden başlatın. Kullanılabilir işletim sistemlerinin listesi karşınıza geldiğinde F8 tuşuna basın. Gelişmiş Seçenekler ekranında En Yeni İyi Yapılandırma seçeneğini seçin ve ENTER’a basın.

  Belirli Durma Hataları
  Bazı durma hataları hatanın nasıl giderilebileceğini belirlemenize yardımcı olacak “DATA_BUS_ERROR” gibi açıklayıcı mesajlar görüntüler. Bu bölümde belirli durma hatalarında aldığınız mesajın türüne göre sorun giderme işleminin nasıl yapılacağı açıklanmaktadır.

  ÖNEMLİ

  Bu bölümde anlatılanlar sadece uzman kullanıcılar tarafından uygulanmalıdırsadece bilgi olarak verilmiştir.

  Tablo 1 Yazılım ve aygıt sürücüsü hataları

  Hata Numarası Açıklayıcı Metin
  0×0000001E KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED
  0X000000D1 DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
  0×000000EA THREAD_STUCK_IN_DEVICE_DRIVER
  0×00000050 PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA
  0X0000000A IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
  0×0000007B INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE
  0×0000009F DRIVER_POWER_STATE_FAILURE
  0XC000021A STATUS_SYSTEM_PROCESS_TERMINATED
  0XC0000221 STATUS_IMAGE_CHECKSUM_MISMATCH

  Not: 0×0000001E 0×0000000A ve 0×0000007B numaralı durma hataları genel donanım hatalarından da kaynaklanabilir. Burada gösterilen adımlar bu hataları gidermezse Donanım Arızalarından Kaynaklanan Hatalar konusunda anlatılan adımlara bakın.

  Genel Durma Hataları bölümündeki adımları uygulayın. Durma hatası devam ediyorsa aşağıdaki adımları deneyin.

  Yazılım ve aygıt sürücüsünden kaynaklanan durma hatalarını gidermek

  1. Durma mesajında belirtilen sürücünün Windows Donanım Quality Labs (WHQL) tarafından imzalanmış ve onaylanmış olup olmadığını kontrol edin. İmzalanmamış sürücüleri kontrol etmek için Sigveriv.exe uygulamasını çalıştırın.

  2. Durma mesajında belirtilen sürücüyü yükleme ortamınızdaki daha iyi bir kopyasıyla veya üreticiden edineceğiniz güncelleştirilmiş bir sürümü ile değiştirmeyi deneyin.

  3. Durma mesajında belirtilen sürücüyü veya yeni yüklenen sürücüleri devre dışı bırakın.

  4. Windows XP Professional ile birlikte verilmeyen bir video sürücünüz varsa onun yerine standart VGA sürücüsünü veya Windows XP ile birlikte verilen uyumlu bir sürücüyü kullanmayı deneyin.

  5. Antivirüs disk birleştirme uzaktan kumanda güvenlik duvarı veya yedekleme programları gibi filtre sürücüleri kullanan yazılımları kaldırın.

  6. Kurtarma Konsolunu çalıştırın ve sistemin algıladığı hataları onarmasına izin verin.

  Kurtarma Konsolu ile ilgili daha fazla bilgi için Bilgilerinizi Yedekleme ve Kurtarma konusuna bakın veya Yardım ve Destek Merkezini kullanın.

  7. Eğer hata bilgisayarınıza RAM ekledikten hemen sonra oluştuysa sayfalama dosyası hasar görmüş veya yeni RAM bozuk ya da uyumsuz olabilir. Bu durumda Pagefile.sys dosyasını silin ve sistemin RAM yapılandırmasını eski haline getirin.

  Dosya sistemi hataları

  Hata Numarası
  Açıklayıcı Metin

  0×00000023
  FAT_FILE_SYSTEM

  0×00000024
  NTFS_FILE_SYSTEM

  Genel Durma Hataları bölümündeki adımları uygulayın. Durma hatası devam ediyorsa aşağıdaki adımları deneyin.

  Dosya sistemi durma hatalarında sorun giderme

  1. Küçük bilgisayar sistemi arabirimi (SCSI) bağdaştırıcısı kullanıyorsanız donanım satıcınızdan en yeni Windows XP Professional sürücüsünü edinin SCSI aygıt için eşleme görüşmesini devre dışı bırakın SCSI zincirinin doğru bir şekilde sonlandırıldığından emin olun ve aygıtların SCSI ID’lerini kontrol edin. Bu adımları nasıl yapacağınızdan emin değilseniz aygıt için verilen talimatlara bakın.

  2. Entegre aygıt elektronikleri (IDE) aygıtlar kullanıyorsanız kart-üzerinde IDE bağlantı noktasını sadece Birincil olarak tanımlayın. IDE aygıtların Master/Slave/Only ayarlarını kontrol edin. Sabit disk hariç tüm IDE aygıtları kaldırın. Bu adımları nasıl yapacağınızdan emin değilseniz aygıt için verilen talimatlara bakın.

  3. Antivirüs disk birleştirme uzaktan kumanda güvenlik duvarı veya yedekleme programları gibi filtre sürücüleri kullanan yazılımları devre dışı bırakın veya kaldırın.

  4. Dosya sisteminin bozulup bozulmadığını anlamak için Chkdsk /f komutunu çalıştırın. Windows XP Professional Chkdsk komutunu çalıştıramıyorsa sürücüyü Windows XP Professional işletim sistemini kullanan başka bir bilgisayara bağlayın ve sürücü üzerinde Chkdsk komutunu o bilgisayardan çalıştırın.

  Tablo 3 donanım Arızaları ile ilgili hataları

  Hata Numarası
  Açıklayıcı Metin

  0×0000001E
  KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED

  0×0000000A
  IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL

  0×0000007B
  INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE

  0×0000007F
  UNEXPECTED_KERNEL_MODE_TRAP

  0xC0000218
  UNKNOWN_HARD_ERROR

  Not: 0×0000001E 0×0000000A ve 0×0000007B numaralı durma hataları yazılım ve aygıt sürücüsü hatalarından da kaynaklanabilir. Burada gösterilen adımlar bu hataları gidermezse Yazılım ve Aygıt Sürücüsü Hataları konusunda anlatılan adımlara bakın.

  Bu kitabın önceki bölümlerinde yer alan Genel Durma Hataları konusundaki adımları uygulayın. Durma hatası devam ediyorsa aşağıdaki adımları deneyin.

  Donanım arızaları ile ilgili durma hatalarında sorun giderme

  1. Bilgisayarınızdaki aygıtların Windows Hardware Quality Labs (WHQL) tarafından imzalanmış ve onaylanmış sürücülere sahip olup olmadığını kontrol edin. İmzalanmamış sürücüleri kontrol etmek için Sigveriv.exe uygulamasını çalıştırın.

  2. Üretici firmanın donanımınız için kullanabileceğiniz sürücü güncelleştirmeleri çıkarıp çıkarmadığını kontrol edin.

  3. Antivirüs disk birleştirme uzaktan kumanda güvenlik duvarı veya yedekleme programları gibi filtre sürücüleri kullanan yazılımları güncelleştirin.

  4. Soruna neden olan öğeyi bulabilmek için önemli olmayan donanım ve yazılımları kaldırın.

  5. Windows XP’yi yeni bir klasöre yükleyin. Soruna neden olan sürücüyü bulabilmek için sürücüleri sırayla ekleyin ve yeniden başlatın.

  6. Kurtarma Konsolunu çalıştırın ve sistemin algıladığı hataları onarmasına izin verin.

  Kurtarma Konsolu ile ilgili daha fazla bilgi için Bilgilerinizi Yedekleme ve Kurtarma konusuna bakın veya Yardım ve Destek Merkezini kullanın.

  Hata Mesajı Almaya Devam Mı Ediyorsunuz?
  Bazı ender durumlarda Windows XP Professional’i kaldırıp işletim sisteminizi eski haline getirmeniz gerekebilir.

  Windows XP’yi kaldırmak için

  § Başlat’ı Denetim Masası’nı Program Ekle Kaldır’ı tıklayın.

  |
  |
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  ram sorunu %85
  |
  |
 • Yarbay
  13203 Mesaj
  bilgisayar açılırken F5 ve F8 tuşlarına aralıklarla bas.Sistem hatasında yeniden başlatmayı devre dışı bırak seçeneği ile aç.
  Mavi ekran çıkacak reset atmayacak bu sefer.Heh işte üstteki resim gibi o ekranın resimini çek koy buraya bakalım.
  |
  |
 • Binbaşı
  1676 Mesaj
  Arkadaşım mavi ekranın bir kaç nedeni vardır: Ram lerde bir arıza olabilir, ekran kartından olabilir işlemciden olabilir bu bir kaçı donanımsal olarak birde işin yazılılmsal boyutu yani sistem de çökmüş olabilir. Mavi ekran dışında normal mod ta sistem açılmadığında güvenlik mod ta açılmaya çalışılır. Eğer güvenli mod ta da açılmazsa sistem çökmüştür.
 • Yarbay
  3102 Mesaj
  quote:

  Orjinalden alıntı: kovboy0095

  ram sorunu %85


  Hata kodunu görmeden bu kanıya nasıl vardınız, merak ettim doğrusu.
  |
  |
 • Binbaşı
  1933 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  ramleri çıkardım deiştirdim yine olmadı bütün modlarda mavi ekran gelip reset atıyor
  |
  |
 • Yarbay
  3102 Mesaj
  quote:

  Orjinalden alıntı: raymanallstar

  ramleri çıkardım deiştirdim yine olmadı bütün modlarda mavi ekran gelip reset atıyor


  @Mesuthaksoy'un dediğini neden ciddiye almıyorsunuz? Onu uygulayın ve hata kodunu öğrenin.

  Üstteki hata kodlarıyla karşılaştırıp sorununuzu çözün.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jun.Misugi -- 5 Mart 2009; 21:49:26 >
  |
  |
 • Binbaşı
  1933 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  |
  |
 • Yüzbaşı
  727 Mesaj
  Windowsunun kurulu olduğu harddiskten kaynaklanan bir sorun gibi görünüyor. imkanınız varsa başka bir harddisk ile (windows kurulu bir harddisk) deneyin. sonuca göre mevcut harddiskin içindeki bilgileri güvene aldıktan sonra format atılıp tekrar sistem kurulabilir.
  |
  |
 • Yüzbaşı
  858 Mesaj
  Hdd kablosunumu değiştirdin udma 80 telli yerine 40 telli kullanıyor olabilirmisin?Şurdan kontrol et.
  |
  |
 • Binbaşı
  1933 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  hddim sata tellerde nası sorun olcakki?
  |
  |
 • Binbaşı
  1933 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Bu sorun bi tek hdd kablosu değiştirmekden mi olur?
  |
  |
 • Binbaşı
  1933 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Gittim yeni sata kablosu aldım gene aynı sorun ya kafayı yicem ne yapmalıyım?
  |
  |
 • Binbaşı
  1933 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  kurtarma konsolundan chrdsk ve fixboot komuylarını yazdım düzeldi oh beeeeeeee.
 • Yarbay
  13203 Mesaj
  ÇÖZÜLDÜ diye başlığa ekle ki başkaları da faydalansın tamam?
  |
  |
 • Binbaşı
  1933 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  aynen ben çok uğraştım kafayı yicektim bari başkaları uğraşmasın
  |
  |
 • Yüzbaşı
  285 Mesaj
  kurtarma konsolundan chrdsk ve fixboot komuylarını yazdım düzeldi oh beeeeeeee.

  kardeş bole demişsinde benm de laptopda var bu sorun nasıl yapıcam o dediğini ? windows xp geliyor hemn yeniden başlatıyor bilgisayrı
  |
  |
 • Yüzbaşı
  285 Mesaj
  up
  |
  |
 • Yüzbaşı
  285 Mesaj
  yahu yokmu bir bilen
  |
  |
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
vp satın al
pubg mobile uc
LOL RP Satın Al - LOL RP Yetkili Satış Sitesi
Webtures SEO;SEO Nedir?
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR5
0,542
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.