Şimdi Ara

Corsair H115i Fan Devrinin Bir Anda Sapıtması

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
803
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Corsair H115i Su Soğutma kullanıyorum fakat Corsair Link 4 ile kullandığımda inanılmaz derecede fan devirlerinde artış ve azalma söz konusu. Quiet ayarlamama rağmen Performance modundaymış gibi devrini arttırıp sonra tekrar Quiet moda göre azaltıyor.

Daha önce Link sürümü kullanıyordum ve şuan ki Quiet modundan daha sessiz çalışıyordu. Ek olarak Link programında 1 Adet Cpu fanı görünüyor. Aşağıya ekliyorum fotoğrafı.

Bu sorunu yaşamış olup çözen veya yol gösterebilecek birisini arıyorum. Teşekkürler.

• şu konuyla alakası olabilir diye paylaşayım bir inceleyin.https://forum.donanimhaber.com/i7-7700k-problemlerin-islemcisi--125078939
  • Fan hızını manuel olarak ayarlayın sorun çözülüyor.
  • Manuel derken tarif eder misiniz lütfen bendede aynı ürün aynı sorun mevcut.
  • oem O kullanıcısına yanıt
    Hocam manuel ayarlamadan kastınız nedir? İkincisi 2 fan olmasına rağmen neden bir fan gibi görüyor? Yanlış bağlamış olabilir miyim?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Can Coşkun

Hocam manuel ayarlamadan kastınız nedir? İkincisi 2 fan olmasına rağmen neden bir fan gibi görüyor? Yanlış bağlamış olabilir miyim?

İlk postta gönderdiğiniz ss de mode kısmından fixed rpm seçerek manuel fan hızını, ses sizi rahatsız etmeyecek şekilde, ayarlayabilirsiniz.Ayrıca evet bende 4 fan var ve 4 profil seçebiliyorum.Sizde de 2 tane olmalı.
  • Merhaba,

Anakartınızın BIOS ayarından CPU fanı kontrolü açık ise onu devre dışı bırakabilir misiniz? Bazı durumlarda ankart CPU fanına müdahale ettiğini sanarak su soğutma sisteminin çalışma düzenini bozabiliyor.
  • tech guru kullanıcısına yanıt
    Hocam tam emin olmamakla birlikte açık sanıyorum. Şu an işteyim eve gidince deneyeceğim. Teşekkür ederim.
    tech guru'nun Tavsiye üzerine Corsair GTX100i fanlarını ML 120 deyiştirdim çok iyi balansta bile fan sesi gelmiyor teşekkür ederim
  • .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Can Coşkun -- 2 Temmuz 2018; 12:30:22 >
  • Corsair Link 4.3 sürümünde bende de oluyor ancak 4.2 de spike olmuyor. Stabil bir şekilde çalışıyor. Deneyin isterseniz.
  • bolom B kullanıcısına yanıt
    ML 120 fanlarınızı iyi günlerde kullanın...

Mekanik bir çalışma düzeneğinin bulunmaması yüzünden sürtünmeden kaynaklı ses veya performans kaybı yaşanmadığından çalışma anında sadece hareket ettirmiş olduğu havanın sesi haricinde bir ses duymayacaksınız.
  • Can Coşkun kullanıcısına yanıt
    Bağlantınızda bir problem gözükmüyor.

Corsair Link yazılımının 4.6.0.86 nın kurulu olduğundan emin olun.

Bir de ilk resimdeki Smart fan modunu devre dışı bırakabiliyorsanız onu devre dışı bırakın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tech guru -- 17 Nisan 2017; 12:57:33 >
    Tamamdır, eve gittiğimde devre dışı bırakacağım.

Fakat Link sürümümün hangisi olduğunu bilmiyorum. Eve gittiğimde onu da kontrol ederim.

Ayrıca ek olarak kafamda soru işareti kalmaması adına şunu sormak istiyorum.

Bazı arkadaşlarda H100i veya H115i olmasına rağmen Link üzerinde Fan adeti 2 olarak görünüyor ama bende 1 olarak görünüyor. Bunun nedeni 2 tane fanı anakartta CPU_FAN1 e bağlamamdan dolayı mı ? Yani Link üzerinde 2 adet Fan gösteren kullanıcılarda aslında soğutmada 4 tane fan kullandıkları anlamına mı geliyor?

Umarım aktarabilmişimdir
  • Fan hızını istediğin gibi sabitleyebilirsin.
  • Can Coşkun kullanıcısına yanıt
    Fanı 1 adet olarak görmesi normal. Su soğutma bloğundan çıkan ve fanlara giden kabloda sadece 2 fanın dönüş hızını görebilirsiniz. ikinci fanın takıldığı sokette sinyali okuyacak kablo bulunmamaktadır. ( y kabloda yer alan ikincil sokette 4 değil 3 kablo bulunmakta ve ilk fanın devir okumasına göre her iki fana da PWM sinyali gönderilmekte. )

2 adet fanın görülebildiği modeller eski su soğutma sistemleridir. Güncel modellerde buna gerek kalmamıştır.
    Bu ek bilgi için ayrıca teşekkür ederim.
  • Arkadaşlar tekrar kolay gelsin,

Ben bu soğutucuyu kıracağımm galiba. Sabrımın sınırıyla mükemmel derecede oynuyor. Pompa fokurdama sesi çok fazla. Sürekli spike atıyor. Fan ayarı sanki bağımsız çalışıyor. Anakart Bios ayarı kapalı. Ne yaptımsa olmuyor. Masaüstünde hiçbir işlem yapmayıp ve arka planda hiçbir uygulama açık değilken herhangi bir uygulama açınca başlıyor zırlamaya.

Acaba soğutucuda mı sorun var? Bir değil iki değil sürekli yapıyor bunaldım artık...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Yoizhik

şu konuyla alakası olabilir diye paylaşayım bir inceleyin.https://forum.donanimhaber.com/i7-7700k-problemlerin-islemcisi--125078939

bahsettiğiniz konuyla alakası yok. çünkü ekran görüntüsünde ki ayarda cpu sıcaklığına göre değil de radyatördeki sıvının sıcaklığına göre fan hızı değişiyor.

Benim tahminim cpu bloğundan çıkan güç kablosunu taktığınız yer gücü yükseltip düşürüyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Eazy-E -- 10 Haziran 2017; 23:12:6 >
  • fan hızı değişirken cpu bloğundaki ledin parlaklığında değişiklik oluyor mu?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.