Şimdi Ara

'Corsa' Donanım, opsiyon ve aksesuarlar (46. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.295
Cevap
5
Favori
103.766
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4445464748
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: V.K.

quote:

Orijinalden alıntı: tarkan4407

quote:

Ekran işi Serdar Abi'nin de dediği gibi tech2 ile birlikte code index değiştirince düzeldi.
    Artık yol bilgisayarım var

Gerçekten süper olmuş. Yetkili serviste bende ekranı gid olarak değiştirip yol bilgisayarına kavuşabilir miyim acaba? Birde opel serviste bana acaba bu işlem için ne kadar maliyet çıkartırlar?

Sanıyorum kavuşabilirsinizAncak bunu Opel yetkili servisten yapmaya çalışırsanız muhtemelen "mantıksız" bir fiyata malolacaktır.1000+ civarı olacaktır diye tahmin ediyorum.Müsait olduğum bir boşlukta anlatımını yapacağım,neler yaptım süreç nasıl oldu diye

Üst kapağıyla birlikte, garantiyi bozmayacak orijinal bir gid ekran yani yol bilgisayarı için 1000-1500 lira gibi bir bedeli gözden çıkarabilirim. Aracımda en çok istediğim şeyde işlevsel bir yol bilgisayarı. Başka donanımlarda hiç gözüm yok. Aslında aracı satın alırken enjoy alacaktım ama 1.2'de artık enjoy yokmuş. 1.4'ü de ben istemiyordum.

Yapacağınız anlatımı merakla bekliyoruz. Üst kapak filan da uydurmuşsunuzdur sanırım. Fakat ben elektronikten filan hiç anlamam. Bu nedenle size bakıp kendi başıma birşey yapabileceğimi sanmıyorum. Birde merak ettiğim, yol bilgisayarı için kol değişti mi? Yoksa gid ekranda sürekli olarak verileri görüyor musunuz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tarkan4407 -- 21 Nisan 2013; 18:18:09 >

• quote:

Üst kapağıyla birlikte, garantiyi bozmayacak orijinal bir gid ekran yani yol bilgisayarı için 1000-1500 lira gibi bir bedeli gözden çıkarabilirim. Aracımda en çok istediğim şeyde işlevsel bir yol bilgisayarı. Başka donanımlarda hiç gözüm yok. Aslında aracı satın alırken enjoy alacaktım ama 1.2'de artık enjoy yokmuş. 1.4'ü de ben istemiyordum.

Yapacağınız anlatımı merakla bekliyoruz. Üst kapak filan da uydurmuşsunuzdur sanırım. Fakat ben elektronikten filan hiç anlamam. Bu nedenle size bakıp kendi başıma birşey yapabileceğimi sanmıyorum. Birde merak ettiğim, yol bilgisayarı için kol değişti mi? Yoksa gid ekranda sürekli olarak verileri görüyor musunuz?

Biliyorsunuz Corsa D'lerde iki farklı türde yol bilgisayarı ekranı mevcut.
    Birisi verileri gösterge panelinde ortadaki ekranda görüntülüyor, diğeri ise Veysel arkadaşımızın aracına taktığı GID ekranda.

Silecek kolundan kontrol edilen yol bilgisayarı, gösterge panelinde olan.
    GID ekran ise radyo üzerindeki BC tuşu ile aktive ediliyor.

GID ekrana sahip olmayan araçlardaki radyolarda BC tuşu yok.
    Dolayısı ile GID ekran takarken radyoyu da değiştirip üzerinde BC tuşu olan radyoyu takmanız lazım, Veysel de öyle yaptı.
    Söz konusu tuş eklediği fotolardan birinde ucundan azıcık görünüyor, radyonun sol üst kısmında.

GID ekranı ve BC tuşlu radyoyu yetkili servisten almaya kalkarsanız, sadece bu iki komponent en az 2500 TL tutar.
    Veysel'in yaptığı gibi, bu parçaları yurt dışından çıkma olarak temin etmek en güzeli.
    Kapak çerçeve vb parçalar ise yetkili servisten alınabilir.

• Aynen öyleSadece ekranı almak yetmiyor teybi de değiştirmek gerek.Ben başımdan geçenleri anlatayım sizinde gözünüzde canlanır belki olay

Opel araçlardaki teyp ve ekranlara hırsızlık önlemi olarak bir sistem yapmış.Bu parçalar araca evli olarak geliyor.Mesela sizin corsanızdaki teybi söküp bizim araçlarımıza takarsak çalışmayacaktır.Bunun için önce sizin aracınızdan ayrılıp bizim aracımıza evlendirilmesi gerekiyor.Sistem bu şekilde...
    Ebay'de dolaşırken teybi ve ekranı bir açık arttırmada 100 eurodan başladığını gördüm.Ebay hesabım yoktu,üründe Almanya'daydı.Orada yaşayan kuzenlerim ile iletişime geçtim,arttırmanın bitmesine 45 dk kala verdiğimiz 100 Euroluk teklifle satın aldıkAncak bu kadar ucuz olmasının sebebi bu ekran ve teyp farklı farklı araçlardan sökülmüştü.Biraz bile bile lades diyerek en fazla 100 Euro kaybetmiş olurum dedim ve aldım.Almanyaya giden başka bir kuzenim valize atıp Türkiye'ye getirdi.Sıra geldi teybi ve ekranı sıfırlatmaya.Bunu yapacak yer arıyorum tarıyorum yok,birtek Ankarada bir yer var o da parça başına 200 Tl talep ediyor.bide gidiş dönüş benzin desek çok ama çok pahalıya gelecekti.Kendi kendime Ankarada olan birşeyin istanbulda olması imkansız dedim.Sanayiyi iyi bilen bir arkadaşımla Maslak Oto Sanayiye gittim.Onla birlikte kısa bir araştımadan sonra oklar "Pioneer Osman"ı gösterdiŞöyle bi bir baktı tamam iki saat sonra gelin çocuklar dedi,iki saat sonra gittik aldık,uygun bir fiyata Ankara'ya gitmeden halletmiş olduk.

Gelelim montaj kısmına...Sökmeye üst konsoldaki hoparlörün ordan başlıyoruz(ortadaki)Hoparlörün çerçevesini güzelce ince bir ucla kanırtıyoruz(zarar vermemeye dikkat).Ondan sonra altında bir adet 6-uçlu-yıldız vide var onu da söktükten sonra,hoparlörün çerçevesini söktüğümüz yerden kendimize ve yukarı doğru çektiğimizde üsta kapak ufak ekrnla birlikte oradan ayrılıyor.Ekranın konsola olan bağlantısınıda söktükten sonra,montaj kısımlarına geçiyoruz.GID veya CID ekranın monte edileceği ayaklar hazır yer olarak,şimdilik oraya sabitleyip yurtdışından parçalarımın gelmesini bekliyorum.

Diğer bir süpriz ise kontağı çevirdiğimde oldu,kontağı çevirdiğimde ekran ve teyp çalışıyordu.Yani pioneer Osman abimiz bunları dump ettikten sonra bir güzelde evlendirmiş,birtek code index i yanlış girmiş,o da olmasaydı tech 2 'ya gerek bile kalmayacaktı.Ama adamda haklı benim araç dizel mi benzinli mi,astra mı corsa mı görmedi adam,sadece teybi sınıfrladı.

Gördüğünüz gibi hemen hemen her zaman şans yanımda oldu

Serdar abi birşey sorayım.Konsoldaki ikili havalandırmanın olduğu kısım ve klima paneli(kapak olduğunu düşünüyorum rengi belirleyen) parçalar ne kadar amal olur ,tahminen,üst kapaklar kadan birşeyse onları da sipariş geçeyim.KAplama işini bir parçadan denedik ve hiiiiç hoşuma gitmedi,en güzeli orjinali

• quote:

Serdar abi birşey sorayım.
    Konsoldaki ikili havalandırmanın olduğu kısım ve klima paneli(kapak olduğunu düşünüyorum rengi belirleyen) parçalar ne kadar amal olur ,tahminen,
    üst kapaklar kadan birşeyse onları da sipariş geçeyim.
    KAplama işini bir parçadan denedik ve hiiiiç hoşuma gitmedi,en güzeli orjinali

Havalandırmaların çerçevesi 130-140 TL, klima kontrol paneli kapağı ise 50 TL civarında olmalı.
    Rakamlar KDV hariç liste fiyatıdır.
  • Evet Şükrü hocam bugün kendi yaptığı tesisatı bana gönderiyor. şimdi ben ben far anahtarının siparişini vereceğim. Başka bir eksiğim yok herhalde..Zafira B'nin sensör kapağını sipariş edeceğim..Malum siyah boyaya denk geliyor sensör..Çalırsa süper olur, çalışmazsa benim için yıkım olur..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Serdar99

quote:

Biliyorsunuz Corsa D'lerde iki farklı türde yol bilgisayarı ekranı mevcut.
    Birisi verileri gösterge panelinde ortadaki ekranda görüntülüyor, diğeri ise Veysel arkadaşımızın aracına taktığı GID ekranda.

Silecek kolundan kontrol edilen yol bilgisayarı, gösterge panelinde olan.
    GID ekran ise radyo üzerindeki BC tuşu ile aktive ediliyor.

GID ekrana sahip olmayan araçlardaki radyolarda BC tuşu yok.
    Dolayısı ile GID ekran takarken radyoyu da değiştirip üzerinde BC tuşu olan radyoyu takmanız lazım, Veysel de öyle yaptı.
    Söz konusu tuş eklediği fotolardan birinde ucundan azıcık görünüyor, radyonun sol üst kısmında.

GID ekranı ve BC tuşlu radyoyu yetkili servisten almaya kalkarsanız, sadece bu iki komponent en az 2500 TL tutar.
    Veysel'in yaptığı gibi, bu parçaları yurt dışından çıkma olarak temin etmek en güzeli.
    Kapak çerçeve vb parçalar ise yetkili servisten alınabilir.

Öncelikle yardımlarınız için V.K. ve size çok teşekkür ederim. Bende radyo olarak aracı alırken taktırdığım Necvox multimedia sistemi var. Aracın orijinal radyosu boşta duruyor. Ama sorun değil çünkü benim için gösterge panelinde yol bilgisayarı olsa, daha güzel olur. Sanırım bu durumda gösterge panelimin ve kolun değişmesi gerekecek. Doğru değil mi? Peki bu durumda opel servisi bana ne kadar bir masraf çıkartır acaba?

Antalya'da oturuyorum. Eğer İstanbul gibi başka bir şehirde 300-400 lira gibi daha hesaplı bir fiyata yaptırma imkanım olursa, (garantiye zarar vermeden) haftasonu çıkıp oraya da gidebilirim. Yeter ki şu yol bilgisayarına bir kavuşayım. Haftasonu fırsat bulursam buradaki opel servise gidip bir konuşacağım. Tabi sizden aldığım bilgiler ışığında.

Yol bilgisayarına alıştıktan sonra, ne kadar zor oluyormuş yol bilgisayarsız bir araç kullanmak. Aracımı çok seviyorum ama şu sorun bütün güzelliği bozuyor.

• quote:

...çünkü benim için gösterge panelinde yol bilgisayarı olsa, daha güzel olur.
    Sanırım bu durumda gösterge panelimin ve kolun değişmesi gerekecek. Doğru değil mi?
    Peki bu durumda opel servisi bana ne kadar bir masraf çıkartır acaba?

Antalya'da oturuyorum.
    Eğer İstanbul gibi başka bir şehirde 300-400 lira gibi daha hesaplı bir fiyata yaptırma imkanım olursa, (garantiye zarar vermeden) haftasonu çıkıp oraya da gidebilirim.
    Yeter ki şu yol bilgisayarına bir kavuşayım.

Haftasonu fırsat bulursam buradaki opel servise gidip bir konuşacağım. Tabi sizden aldığım bilgiler ışığında.

Yol bilgisayarına alıştıktan sonra, ne kadar zor oluyormuş yol bilgisayarsız bir araç kullanmak.
    Aracımı çok seviyorum ama şu sorun bütün güzelliği bozuyor.

Tahmin ettiğiniz gibi, gösterge paneli ve silecek kolu değişmesi gerekiyor.

Panel tahminen 700-750 TL civarındadır, kolun fiyatını hatırlamıyorum ama 100 TL'yi geçmez.

Gösterge panelinin çok fazla sayıda varyantı var.
    Dizel-benzinli, mil-km, siyah-krom, standart-sport ayrımlarının yanı sıra yol bilgisayarına uygun olup olmamasına göre de parça kodları değişiyor.
    Yaptırmaya karar verirseniz aracın özelliklerini ve model yılını yazarsınız, doğru parça kodlarını ve net fiyatlarını bulma konusunda yardımcı olurum.

• Eğer aracınızın kadranını değiştirerek yol bilgisayarı elde etmek isterseniz silecek kolunun değimesi gerekli,
    Ancak benim yaptığım şekilde GID ekran+teyp değiştirseniz kolun değişmesine gerek yok,çünkü yol bilgisayarı verileri üstteki ekranda gözüküyor.
    Ancak necvox ile uyumu nasıl olur bilemiyorum.

Bizim Corsalarımızın üzerinde gelen CD30 teyp ile GID ekranlı corsalardaki CD30 teyp ise farklı.Yol bilgisayarını kontrol edebilmek için ekstradan iki buton daha var üstünde.

Ancak maliyet olarak hangisi daha avantajlı olur sıfır parçalarla bilemiyorum.Eğer sizinde yurtdışında akrabanız vs varsa veya gümrükleme olayını aşabilirseniz yırtdışından getirmeniz fiyat açısından daha avantajlı olacaktır.

Sormak istedikleriniz olursa çekinmeyin lütfen.
  • quote:

quote:

Serdar abi birşey sorayım.
    Konsoldaki ikili havalandırmanın olduğu kısım ve klima paneli(kapak olduğunu düşünüyorum rengi belirleyen) parçalar ne kadar amal olur ,tahminen,
    üst kapaklar kadan birşeyse onları da sipariş geçeyim.
    KAplama işini bir parçadan denedik ve hiiiiç hoşuma gitmedi,en güzeli orjinali

Havalandırmaların çerçevesi 130-140 TL, klima kontrol paneli kapağı ise 50 TL civarında olmalı.
    Rakamlar KDV hariç liste fiyatıdır.

Serdar Abi bugün İzmir Arkas'ta şansımı deneyeyim dedim parçalar için,olsaydı eğer alacaktım da hatta.Ancak yedek parça bölümünde havalandırma çerçevesine bakarken konu biraz çorba oldu 3 tuşlu mu sendeki tek tuşlumu dedi?Bende mavi ekran verdim adama

Dedim tek tuşlu hiç olmadıki,airbag iptali ve kapı kilit tuşu standart diye biliyorum.6 tuşlu dese o da sendeki gibi onu da biliyorum.3 tuşlu nedir onu da anlamadımNeyi kastetmiş olabilir acaba?Fikrin var mı?

İstanbula yarın sabah döneceğim,müsait bir anımda onları da sipariş etmek istiyorum.
    Belki buradaki en ucuz parça havalandırma çerçevesi olsa da 4x olunca en yüksek maliyet de onda çıkıyor

• quote:

3 tuşlu mu sendeki tek tuşlumu dedi?
    Bende mavi ekran verdim adama

Senin de dediğin gibi "2 mi 6 mı" demiş olsa anlayacağım ama "tek veya 3 tuş" diye birşey yok ki.
    Gerçi rakamları yanlış söylüyor olsa da anlatmaya çalıştığı şey aynıdır muhtemelen

EDIT :

2 tuş zaten standart.
    6 tuşlu olanın ise varyantları var. Örneğin ek olarak sadece ParkPilot varsa bu durumda 3 tuş dolu 3 tuş boş olur.
    Bir diğer örnek olarak araçta Start Stop sistemi varsa yine 3 tuş dolu 3 tuş boş olur.
    Bunlar da muhtemelen en sık rastlanan çeşitler olduğu için elemanın 3 tuştan kastının bu olduğunu düşünüyorum.
    3'den fazlasının dolu olduğuna hiç rastlamadıkları için 4-5-6'dan hiç bahsetmiyorlar bile

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Serdar99 -- 22 Nisan 2013; 20:40:05 >

• quote:

quote:

...çünkü benim için gösterge panelinde yol bilgisayarı olsa, daha güzel olur.
    Sanırım bu durumda gösterge panelimin ve kolun değişmesi gerekecek. Doğru değil mi?
    Peki bu durumda opel servisi bana ne kadar bir masraf çıkartır acaba?

Antalya'da oturuyorum.
    Eğer İstanbul gibi başka bir şehirde 300-400 lira gibi daha hesaplı bir fiyata yaptırma imkanım olursa, (garantiye zarar vermeden) haftasonu çıkıp oraya da gidebilirim.
    Yeter ki şu yol bilgisayarına bir kavuşayım.

Haftasonu fırsat bulursam buradaki opel servise gidip bir konuşacağım. Tabi sizden aldığım bilgiler ışığında.

Yol bilgisayarına alıştıktan sonra, ne kadar zor oluyormuş yol bilgisayarsız bir araç kullanmak.
    Aracımı çok seviyorum ama şu sorun bütün güzelliği bozuyor.

Tahmin ettiğiniz gibi, gösterge paneli ve silecek kolu değişmesi gerekiyor.

Panel tahminen 700-750 TL civarındadır, kolun fiyatını hatırlamıyorum ama 100 TL'yi geçmez.

Gösterge panelinin çok fazla sayıda varyantı var.
    Dizel-benzinli, mil-km, siyah-krom, standart-sport ayrımlarının yanı sıra yol bilgisayarına uygun olup olmamasına göre de parça kodları değişiyor.
    Yaptırmaya karar verirseniz aracın özelliklerini ve model yılını yazarsınız, doğru parça kodlarını ve net fiyatlarını bulma konusunda yardımcı olurum.

Fiyatının bu kadar uygun olmasına sevindim. Tabi bir de işçilik fiyatları eklenecektir değil mi? Aracım 2013 model 1.2 Corsa. Zaten tek model üretiliyormuş artık. Essentia. 2-3 bin lira gibi fiyatlar karşıma çıkmazsa hemen bu hafta taktırabilirim.

• quote:

Fiyatının bu kadar uygun olmasına sevindim.
    Tabi bir de işçilik fiyatları eklenecektir değil mi?
    Aracım 2013 model 1.2 Corsa. Zaten tek model üretiliyormuş artık. Essentia. 2-3 bin lira gibi fiyatlar karşıma çıkmazsa hemen bu hafta taktırabilirim.

Tanıdık bildik bir servis olsa 100 TL'den fazla işçilik almaması lazım ama "Tech2 programlama vs de var" deyip fiyatı biraz şişirme ihtimallerini de göz önünde bulundurun. Toplam maliyetin 1000 TL + KDV gibi bir seviyede olacağını sanıyorum. Hemen taktırmak konusunda ise çok heveslenmemenizi öneririm, çünkü uygun gösterge panelini servisin stoklarında bulamazsınız. Hâtta Opel İzmir ana depo stoklarında bile olmama ihtimali yüksek. Bu durumda bir miktar kapora ile sipariş açılıp parça Almanya'dan getirtiliyor. O da 10-15 günü bulur. Özel mesajla aracınızın şasi numarasını yollarsanız EPC'den bakıp doğru parça kodunu buluruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Serdar99 -- 22 Nisan 2013; 20:54:28 >

• quote:

quote:

Fiyatının bu kadar uygun olmasına sevindim.
    Tabi bir de işçilik fiyatları eklenecektir değil mi?
    Aracım 2013 model 1.2 Corsa. Zaten tek model üretiliyormuş artık. Essentia. 2-3 bin lira gibi fiyatlar karşıma çıkmazsa hemen bu hafta taktırabilirim.

Tanıdık bildik bir servis olsa 100 TL'den fazla işçilik almaması lazım ama "Tech2 programlama vs de var" deyip fiyatı biraz şişirme ihtimallerini de göz önünde bulundurun. Toplam maliyetin 1000 TL + KDV gibi bir seviyede olacağını sanıyorum. Hemen taktırmak konusunda ise çok heveslenmemenizi öneririm, çünkü uygun gösterge panelini servisin stoklarında bulamazsınız. Hâtta Opel İzmir ana depo stoklarında bile olmama ihtimali yüksek. Bu durumda bir miktar kapora ile sipariş açılıp parça Almanya'dan getirtiliyor. O da 10-15 günü bulur. Özel mesajla aracınızın şasi numarasını yollarsanız EPC'den bakıp doğru parça kodunu buluruz.

Doğru parçayı tespit etme işini kesinlikle servisteki bir ustaya veya yedek parça sorumlusuna bırakmayın, beceremezler.
    Gösterge panelinin yol bilgisayarına uygun olup olmadığı EPC'de (parça kataloğu programı) bile yazmaz.
    Programın bu tür durumlarda iş görecek fonksiyonları var ama servis çalışanları da onları bilmez.

• Serdar hocam kabloyu şükrü hocam sağolsun gönderdi bugün gelecek şimdi ben BCM'e herhangi bir işlem yapmadan, kabloları gerekli pinlere yerleştirerek deniyeceğim..Olmazsa ne yapalım?
  • Ben gelişmeleri pek takip edemedim, sen çalışmanı tamamla, olmazsa o zaman konuşalım.
  • quote:

quote:

3 tuşlu mu sendeki tek tuşlumu dedi?
    Bende mavi ekran verdim adama

Senin de dediğin gibi "2 mi 6 mı" demiş olsa anlayacağım ama "tek veya 3 tuş" diye birşey yok ki.
    Gerçi rakamları yanlış söylüyor olsa da anlatmaya çalıştığı şey aynıdır muhtemelen

EDIT :

2 tuş zaten standart.
    6 tuşlu olanın ise varyantları var. Örneğin ek olarak sadece ParkPilot varsa bu durumda 3 tuş dolu 3 tuş boş olur.
    Bir diğer örnek olarak araçta Start Stop sistemi varsa yine 3 tuş dolu 3 tuş boş olur.
    Bunlar da muhtemelen en sık rastlanan çeşitler olduğu için elemanın 3 tuştan kastının bu olduğunu düşünüyorum.
    3'den fazlasının dolu olduğuna hiç rastlamadıkları için 4-5-6'dan hiç bahsetmiyorlar bile

Peki Abi,zahmet olmazsa parça kodlarını paylaşabilir misin benimle,sipariş için gittiğimde net konuşayım.
    Aklıma takılı tek bir sorun var sadece.İleride birşeyler yapılabilir diye 6 tuşlu sipariş etmek istiyorum esasında.
    Kilit ve airbag iptal 4 boş tuş şeklinde alma ihtimalim var mı?Ya da park pilot için alıp bağlamadan bıraksam sıkıntı olur mu?

• quote:

Peki Abi,zahmet olmazsa parça kodlarını paylaşabilir misin benimle,sipariş için gittiğimde net konuşayım.
    Aklıma takılı tek bir sorun var sadece.İleride birşeyler yapılabilir diye 6 tuşlu sipariş etmek istiyorum esasında.
    Kilit ve airbag iptal 4 boş tuş şeklinde alma ihtimalim var mı?Ya da park pilot için alıp bağlamadan bıraksam sıkıntı olur mu?

Bağlamadan bırakabilirsin, sıkıntı olmaz.
    Bu arada benim elimde fazla bir 6'lı tuş takımı var, geçici olarak onu takabilirsin.
    Üzerinde ekstra olarak DDS ve ESP Off mevcut, iki tane de boş tuş var.

22 08 384 COVER, CENTRE CONSOLE, UPPER, PIANO BLACK (Liste fiyatı 118 TL)
    72 09 148 COVER, HEATER AND VENTILATOR CONTROL, PIANO BLACK (Liste fiyatı 57 TL)
  • quote:

quote:

Bu arada benim elimde fazla bir 6'lı tuş takımı var, geçici olarak onu takabilirsin.

72 09 148 COVER, HEATER AND VENTILATOR CONTROL, PIANO BLACK (Liste fiyatı 57 TL)

almışken koltuk ısıtmalı düğmeleri de al çok cici bir donanım

• quote:

Orijinalden alıntı: TiFoSi_BJK

quote:

quote:

almışken koltuk ısıtmalı düğmeleri de al çok cici bir donanım

Abi koltuk isitma benim icin ciddi derecede uzun vadede olur.simdilik serdar abinin tustakimina talip olabilirim,onun icin uygun olursa.once espyi halletmek lazim...Hemen mezun olup calismam lazim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

Tesekkur ederim abi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: önceki 4445464748
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.