Şimdi Ara

Corsa 1.3cdti Geç Çalışma Sorunu

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
20
Cevap
1
Favori
23.704
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar malum astra 1.3cdti daki kronik sorun sabahları ve özellikle soğuk havalarda yoğun olmakla beraber geç çalışma sorunu 2004 model corsa 1.3cdti aracımdada var ve çözmeye çalışıyırum.Uzun uğraşlarım ve carbon clean enjektör temizliği vs gibi uygulamalardan değişik yakıt denemelerinin ardından hiç bir sonuca ulaşamadım.Site ahalisi ve birkaç ayrı kaynaktan son olarak araçların marş dinamolarında sorun olduğu ve daha yüksek devirli bir marş dinamosu takılarak bu sorunun giderildiği bilgisine ulaştım.Şimdi birde bunu deneyeceğim ama gelin görünki servis bu dinamoyu değiştirmeye 800-1000 ytl gibi uçuk bir rakam istiyor,dışarda değiştirsem ucuz ama onlarda aracımın üzerindeki dinamonunda sağlamolduğunu ve değiştirmemin birşey ifade etmeyeceğini söylüyor. Servis kendilerinin takacağı dinamonun standart dinamodan farkllı olduğu iddasında,dışardan aldığım bilgilerse bu araçlarda tek tip dinamo olduğu ve farklı bir dinamonun bu araçlara uymayacağı yönünde bu işin içinden çıkabilen varsa beri gelsin.İlgilenen herkese şimdiden teşekkür ederim.....

• corsa da değil ama astra da bu işin içinden çıktığımı düşünüyorum, aynı dinamo değil, eğer aynı dinamo olsaydı şu anda hala sabahları titreye titreye çalışıtırırdım, ama bu dinamoyla böyle bir problem olmuyor, tek tip dinamo olduğu fikrine katılmıyorum.Özel servislerin bu olaydan haberdar olduğunu sanmıyorum henüz çünkü çok yeni bir olay.
  • Anladım ama yetkili 900 ytl istiyor bu dinamo olayına ben sanayiden 150 ytl ye buldum dinamo ama taktırınca aynı sorunu yaşarsam diye düşünmeden edemiyorum cunku aynı dinamo birde aynı araçtan 1000 lerce var ve aynı standart dinamoyu kullanıyor hicbir sorun yok benim aracımdakide standart dinamo sorunvar acaba dinamo bozukmu baska bir standart dinamo taksam sorun gitmezmi standart dinamolar bu araclara yeterli degilse neden 10000 lerce araçta sorunsuz calısıyor....
  • Ya bu problemin dinamodan kaynaklandığına emin misin? Yani bir iki yere göstermek lazım bence, ama kesinlikle daha önceden yapılan tespiti söylemeden. Ankarada olsan yardımcı olabilirdim ama Opel özel servis konusunda baya iyi, İstanbul'da birçok yer bulabilirsin herhalde. Bir de, eğer arabayı kullanacaksan, tamirat masrafında fazla ucuza gitme, problem daha vahim olabilir...

quote:

Orjinalden alıntı: steadyvswolwerine

Anladım ama yetkili 900 ytl istiyor bu dinamo olayına ben sanayiden 150 ytl ye buldum dinamo ama taktırınca aynı sorunu yaşarsam diye düşünmeden edemiyorum cunku aynı dinamo birde aynı araçtan 1000 lerce var ve aynı standart dinamoyu kullanıyor hicbir sorun yok benim aracımdakide standart dinamo sorunvar acaba dinamo bozukmu baska bir standart dinamo taksam sorun gitmezmi standart dinamolar bu araclara yeterli degilse neden 10000 lerce araçta sorunsuz calısıyor....

• 150 YTL İYİ bir fiyat denemeye değer...
    quote:

Anladım ama yetkili 900 ytl istiyor bu dinamo olayına ben sanayiden 150 ytl ye buldum dinamo ama taktırınca aynı sorunu yaşarsam diye düşünmeden edemiyorum cunku aynı dinamo birde aynı araçtan 1000 lerce var ve aynı standart dinamoyu kullanıyor hicbir sorun yok benim aracımdakide standart dinamo sorunvar acaba dinamo bozukmu baska bir standart dinamo taksam sorun gitmezmi standart dinamolar bu araclara yeterli degilse neden 10000 lerce araçta sorunsuz calısıyor....
  • Evet son olarak pazartesi marş motorum sökülüp teste gönderilecek eğer marşın devirinde bir sorun varsa ortaya çıkacak hayırlısı bakalım sonucu yazacağım buraya 2 gündür havalar soğuk arabayı çalıştırıken akla karayı seciyorum hele o ses yokmu çıldırdım resmen :(
  • tek tip dinamo var olduğu doğru olabilir ama seninkinin sorunlu olduğu kesin, ve bu bi kronik problem değil..

eğer ki sorun dinamodaysa aynı dinamoyla değiştirmen problemini çözecektir..

bi de şu var:
    araç çalıştırılırken herşey doğru mu yapılıyo?
    yani ısıtma bujilerinin ısınmasını bekliyomusun mesela?

ben sadece ısınmasını beklemeden çalıştırdığımda çalışmama olayını yaşadım, o da 1 yada 2 kere..

5-6 kere çalışmama olayını detaylı anlatabilirmisin?
  • Arkadaşım saol sen neden bahsediosun denemedigim şeymi kaldı hadi dedim ısıtma bujisi onlara bakıldı temizlendi degistirdi usta 2 gun kullandım sıfır ıstıma bujisi kontagı acıp bekliyorum kapatıyorum bidaha acıp bekliyor sonra bida 3. 4. de marşa basıyorum neler denemedik yok yok yok araba çalışmıyor korkunç bir ses araba çalışırda marş dinamosu takılı kalır yada çalışan arabaya marşa basmaya devam edersin ya aynı öyle iğrenç çıldırtan bi ses araç çalışma esnasında sarsılıyor sağa sola delirdin diyebilirim carbon clean mı yapılmadı enjektör temizliğimi mazota katkılarmı konulmadı envai çeşit yok oğlu yok yağı değiştir hava filtresi mazor filtresi bilmem ne rölesi daha neler neler yok çalışmıyor enson bu site ve bikaç yerden aldığım bilgiler marş dinamosundan sorun olduğu yöninde bakalım onu da değiştircem gene olmadı motoru komple söktürcem yenisini taktırcam çıkan moturuda gm türkiyeye paketleyip göndercem delirdim....

• Evet arkadaşlar Sorun marşmotorundaymış Marş motorum Sökülüp tamiri yapılıp takıldı 2 saatte sorun bitti soguk sıcak farketmiyor tek marşta sessiz gürültüsüz sorunsuz birşekilde çalıştı aracım.Buradan yardımcı olan tüm arkadaşlara Teşekkür ederim saolun varolun :)
  • geçmiş olsun

tamirle halledebildiğine sevindim..
  • İşte bu kadar....
  • Merhaba aracım 2004 corsa 1.3 cdti, aynı şekilde sabahları geç çalışma problemim vardı. Benden önceki sahibi Çanakkale de 2 kez servise götürmüş bir problem yok deyip geri göndermişler. Çocuk satarken bunu söyledi. Gerçekten sıcak soguk hic farketmiyor geç çalışıyordu. 2 gün önce işyerimden çıktığımda aracımı çalıştırdığımda klima ve resistans çalışmadı önemsemeyip yola çıktım. Evimin önüne geldiğimde kontağı kapattığımda klima çalışmaya başladı. Araçı tekrardan çalıştırmak için kontağı çevirdiğimde araç çalışmadı. Çekiçi yardımı ile bursa da özel opel servisine götürdüğümde marş dinamosunun yandığını söyledi. Geç çalışma problemininde olduğunu söylediğimde aldığım cevap şuydu. "corsa ctdi larda hep karşılaştığımız arıza bu marş dinamosu arızasından dolayı araç geç çalışıyor. Daha sonra da marş dinamosu yanıyor"
    Parçanın bursa da 700-800 civarında satıldığını söyledi. İstanbul'da daha ucuza bulabilirmişin. Babamda sanş eseri İstanbuldaydı Orjinal Bosch marka marş dinamosu bostancıda 5-6 dükkan dolastıktan sonra 170 ytl bulup aldı. Benim şahsi düşüncem yetkili servisler bu işi bilmiyor. Yada parçanın 2 yıl boyunca arıza yapmayacağını bildikleri için garantisi bittiğinde ücretli değiştiririz düşüncesi ile dokunmuyor.

• quote:

Evet arkadaşlar Sorun marşmotorundaymış Marş motorum Sökülüp tamiri yapılıp takıldı 2 saatte sorun bitti soguk sıcak farketmiyor tek marşta sessiz gürültüsüz sorunsuz birşekilde çalıştı aracım.Buradan yardımcı olan tüm arkadaşlara Teşekkür ederim saolun varolun :)

Geç alıyor derken ne kadar geç alıyordu ? Kontağı açıyorsun,kızdırma bujisi göstegeden sönüyor ve 1 sn sonra marşa bastığında araç marş almıyormuydu ?
  • slm arkadaslar.benimde 1.3 opel corsactd aynı sorun var şimdi ne yapmam gerekiyor lütfen yardım edermisiniz...mazot pompası filan yeterli basmıyo denildi.sabahları baya ugrastırıyor, bakalım nereye kadar....
  • motorlardan çok anlayan biri değilim, ama 2008 astra otomatik dizel kullanıcı olarak bir şey dikkatimi çekti;

arabamı hep önü eğri park ederim, yağmur yağdığında arabanın içerisine su girmesin önden aksın diye; güzel bir akşam havasında önü havaya park ettim ve tesadüf yağmur da çok yağdı, motor o sabah olmasından daha geç çalıştı.

artık tesadüf olabilir başka bir şey olabilir bilemiyorum.
  • Bende de 2005 Corsa cdti var 250.000kmde akü mars sağlam...geç çalışma sorunu bazen hiç çalışmamaya da dönüyor.arkadaslar yeni bir şey keşfettim arabayi vurdurunca herserefinde çalışıyor.problemi çözene kadar böyle yokuslara park ederek idare edicem...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Üstadlar müsaitseniz bir sorum olacak. 2013 MODEL OPEL CORSA D 1.3 aracım var. 1 ay kadar önce kızdırma bujisi ışığı yandı 3. numaralı bujiyi değiştirdik. Aradan 10 gün geçti bir daha kızdırma bujisi ışığı yandı bu sefer geri kalan 3 kızdırma bujisini de değiştirdim. aradan 2 gün daha geçti. Araç tek marşta fakat eskisine göre daha geç çalışmaya başladı. akü ölçtürdüm aracın orijinal aküsü daha üzerinde idi. 60 amper yerine 72 amper akü takdırdım. sorun düzelmedi. 3 gündür havalar daha fazla soğumaya başladıkça özellikle sabah ilk çalıştırırken tek marşta fakat çok geç marş alıyor. tamircim mazot filtresini orijinal alıp takalım dedi parça sipariş ettik. Forumlarda bakıyorum türlü problemler yazıyor. Bana bir akıl verebilirmisiniz.
  • butunsiteler B kullanıcısına yanıt

Daha sonrasında arızayı buldum comman rail borusunun şoför tarafındaki yakıt basınç sensörü bozulmuş değiştirdim sorun çözüldü

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 2013 1.3 CDTI Corsa D var bende de. Manuel.

Ilk calistirirken bir tik gec calisiyor. Gerci ben araci yeni aldim 2. el. Belki bakim yaptirinca duzelir. Cunku henuz bakima goturme firsatim olmadi.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.