Şimdi Ara

Colt yakıt tüketimi yorumlarım (4. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
235
Cevap
2
Favori
45.855
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: giza

quote:

Orjinalden alıntı: kSenwS

quote:

yakıt tüketimi kriterlerine yeni bir kategori getiriyorum;

şehir dışı
    şehir içi
    istanbul sur içi;

iki aracın yan yana geçemeyeceği dar sokaklar,manasız durmalar,ikinci vitese dahi atamadan ilerlemeler v.s.
    bu şekilde ortalama baya yüksek çıkıyor.
    ancak şehir içinde yani e-5,sahil yolu ve yan bağlantı yollarında 7-7,5 gibi değerler çıkıyor.

Sadece istanbuLLular konussun ozaman

benim bu yazdıklarımdan siz sadece istanbullular konuşsun şeklinde bir anlammı çıkardınız?

Sokak Arasi Kullansanydin boyle birsey aklima gelmezdi ama istanbuL sur içi demisin bu sadece istanbula has bir durum

• quote:

quote:

quote:

quote:

yakıt tüketimi kriterlerine yeni bir kategori getiriyorum;

şehir dışı
    şehir içi
    istanbul sur içi;

iki aracın yan yana geçemeyeceği dar sokaklar,manasız durmalar,ikinci vitese dahi atamadan ilerlemeler v.s.
    bu şekilde ortalama baya yüksek çıkıyor.
    ancak şehir içinde yani e-5,sahil yolu ve yan bağlantı yollarında 7-7,5 gibi değerler çıkıyor.

Sadece istanbuLLular konussun ozaman

benim bu yazdıklarımdan siz sadece istanbullular konuşsun şeklinde bir anlammı çıkardınız?

Sokak Arasi Kullansanydin boyle birsey aklima gelmezdi ama istanbuL sur içi demisin bu sadece istanbula has bir durum

Demiş olabilirim ve bunları demek ve paylaşmak için buradayım sonuçta burası paylaşım sitesi.bir yerde derleşme yeri.bi nevi colt kullanıcılarıyla dertleşiyorum.siz bursada uludağa çıkarken aracınızın çok yaktığından şikayet etseniz ben aracın rampalarda düşük viteslerde yüksek devirlerde çok yaktığını anlarım.

sur içi deyişimden kastım,devamlı dar ara sokaklarda dolaşırken aracın çok yaktığını belli etmek istememdir.

yoksa inanın bana istanbul aşığı veya milliyetçisi değilim.bilakis anadolu hayranıyım.1 ay önce bursaya günü birlik gelmiştim ve ilk gez gezme fırsatım oldu hayran kaldım.çünkü 10-15 dk. içinde şehirin keşmekeşliğinden kurtulup yeşilliklerin içine kendinizi atabiliyorsunuz.

amacım sizi kızdırmak değildir lütfen beni yanlış anlamayın.

• Demiş olabilirim ve bunları demek ve paylaşmak için buradayım sonuçta burası paylaşım sitesi.bir yerde derleşme yeri.bi nevi colt kullanıcılarıyla dertleşiyorum.siz bursada uludağa çıkarken aracınızın çok yaktığından şikayet etseniz ben aracın rampalarda düşük viteslerde yüksek devirlerde çok yaktığını anlarım.

sur içi deyişimden kastım,devamlı dar ara sokaklarda dolaşırken aracın çok yaktığını belli etmek istememdir.

yoksa inanın bana istanbul aşığı veya milliyetçisi değilim.bilakis anadolu hayranıyım.1 ay önce bursaya günü birlik gelmiştim ve ilk gez gezme fırsatım oldu hayran kaldım.çünkü 10-15 dk. içinde şehirin keşmekeşliğinden kurtulup yeşilliklerin içine kendinizi atabiliyorsunuz.

Estafurrullah
    Bir Dahaki Gelisinizde Beraber Gezelim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kSenwS -- 20 Şubat 2009; 19:29:09 >

• Orjinalden alıntı: kSenwS

Demiş olabilirim ve bunları demek ve paylaşmak için buradayım sonuçta burası paylaşım sitesi.bir yerde derleşme yeri.bi nevi colt kullanıcılarıyla dertleşiyorum.siz bursada uludağa çıkarken aracınızın çok yaktığından şikayet etseniz ben aracın rampalarda düşük viteslerde yüksek devirlerde çok yaktığını anlarım.

Estafurrullah

antalyada bacey
    bursada kSenwS,

forumun bu yönüne bayılıyorum.her ilde bir kapınız oluyor.
    sizide istanbula bekleriz veya bi işiniz olursa mutlaka yardımcı oluruz..

saygılar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi giza -- 20 Şubat 2009; 19:33:51 >

• quote:

quote:

Estafurrullah

ben de takımımızın bu kalitesine seviyesine hayranım...sadece yanlış anlaşılma kaynaklı sorunCUKlar ve sonrasında birbirlerine samimi davetler...

saygılar...
  • quote:

Orjinalden alıntı: bacey

quote:

quote:

Estafurrullah

ben de takımımızın bu kalitesine seviyesine hayranım...sadece yanlış anlaşılma kaynaklı sorunCUKlar ve sonrasında birbirlerine samimi davetler...

saygılar...

Klasik Mitsubishi kullanicisi profili diyelim buna :)

• bugün baya bi yol yaptım.
    trafiğin olmadığı yollarda 6. vites 80 km hızda anlık tüketim 3,9-4,5 arası gidip geldi.
    valla babam şaştı kaldı.
    bu arabanın dizeli varmı dedi.
    var dedim.
    bu böyle yakıyorsa dizeli ne yakıyor çok merak ettim dedi.

uzmanlara bir soru sormak istiyorum;
    manuel moddamı yoksa otomatik moddamı daha azyakar bizim araçlar?
  • Ben araca alışmış birisi olarak nerede hangi viteste çıkabileceğini bildiğimden 3 ile rahat çıkacağını bildiğim yerlerde bazen 2 ile bağırmaya başlayınca 3'e atıyorum. tabi 3'te çok düşük devirde olmamak kaydıyla.
    Bir defa çengelköy-avcılar arası messafeyi manuel kullanarak denedim. köprüye çıkana kadar yakıt tüketimim otomatik moda göre düşüktü ama köprüden sonra 4-5-6 geçişlerini çok iyi yapamadım sanırım çünküğ sonuç 41 km yol gidildikten sonra aynıydı (5.2 lt/100 km). Sanırım dikkatli kullanımda manuel ile daha fazla ekonomi yapılabilir. ama bence 100 km de 0.2 lt düzelme için (tahminimce) rahatlıktan ödün verilmez.
    araca alıştıktan sonra zaten vitesi manuple edebiliyorsunuz. ne zaman vites geçeceğini bildiğiniz için azıcık gaz verip yükseltebiliyorsunuz. ya da düşmesin diye gaza basabiliyorsunuz. yokuş aşağı da asla boşta inmeyin. eğer araba bağırıyor diyorsanız bağırırken bir an için gaza basın vites yükselir ya da elinizle vitesi yükseltin. sanırım güvenlik sebebiyle yokuş aşağı gaza basılmadığı sürece vites yükseltmiyor.
    saygılar.

quote:

bugün baya bi yol yaptım.
    trafiğin olmadığı yollarda 6. vites 80 km hızda anlık tüketim 3,9-4,5 arası gidip geldi.
    valla babam şaştı kaldı.
    bu arabanın dizeli varmı dedi.
    var dedim.
    bu böyle yakıyorsa dizeli ne yakıyor çok merak ettim dedi.

uzmanlara bir soru sormak istiyorum;
    manuel moddamı yoksa otomatik moddamı daha azyakar bizim araçlar?

• Arkadaşlar benim yol bilgisayarı kesinlikle fazla gösteriyor Depoyu sıfırlayıp belli miktar LPG alıyorum, ortalama tüketimi manual mod'a geçirip sıfırlıyorum, bitince bakıyorum. Tam 3 kere denedim. Ortalama 7.3 gösteriyor mesela, ama ben hesabıma göre 7.8 lt LPG yakmışım. Kesinlikle imkansız çünkü benzinden en az %15 fazla LPG yakar. Bu durumda benzin ortalaması 6.8 falan olmalı.
  • bir sorun nedeniyle mesajlarımı siliyorum. sorunuz var ise bana pm ile ulaşınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _opeth -- 5 Şubat 2010; 0:00:56 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: _opeth

lpgyi gösteriyor olmasın

İstesem de onu gösteremez

Ama LPG ile çalışırken enjektör sürelerinde farklılık oluyor olabilir. Bu yüzden fazla gösteriyordur büyük ihtimal.
  • ya arkadaşlar siz arabaları nerelerde yada nasıl kullanıyorsunuz bilmiyorum ama benim araba 9-10lt ortalamanın altına düşmedü şehir içinde oda evden işe işten eve şehir dışı söyleyecek bişeyim yok bende de aynı 5.2 bile gördüm gebze-izmit arası. ama şehir içi yok arkadaş öle 7 ortalama 6-5 ortalama felen rüya 9-10 lt ortalamadan aşağı düşmüyo.nasıl bir iştir bu ben anlamış değilim. son aldığım depo 470 km de kırmızı ışık yaktı. yuh dedim valla bu depo içinde sadece bir kere izmit var uzun yol.
  • quote:

Orjinalden alıntı: neruda

ya arkadaşlar siz arabaları nerelerde yada nasıl kullanıyorsunuz bilmiyorum ama benim araba 9-10lt ortalamanın altına düşmedü şehir içinde oda evden işe işten eve şehir dışı söyleyecek bişeyim yok bende de aynı 5.2 bile gördüm gebze-izmit arası. ama şehir içi yok arkadaş öle 7 ortalama 6-5 ortalama felen rüya 9-10 lt ortalamadan aşağı düşmüyo.nasıl bir iştir bu ben anlamış değilim. son aldığım depo 470 km de kırmızı ışık yaktı. yuh dedim valla bu depo içinde sadece bir kere izmit var uzun yol.

bir tuhaflık var ama anlayamadım doğrusu...ben 500 kmde iken 6,4 ortalamayı tutturdum maaşAllah...

sevgili neruda,

yoksa aracınızı tam olarak doğrultmadınız mı yoksa, hani kuyruğu eğri derler ya :)
  • bir sorun nedeniyle mesajlarımı siliyorum. sorunuz var ise bana pm ile ulaşınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _opeth -- 5 Şubat 2010; 0:01:19 >
  • quote:

ya arkadaşlar siz arabaları nerelerde yada nasıl kullanıyorsunuz bilmiyorum ama benim araba 9-10lt ortalamanın altına düşmedü şehir içinde oda evden işe işten eve şehir dışı söyleyecek bişeyim yok bende de aynı 5.2 bile gördüm gebze-izmit arası. ama şehir içi yok arkadaş öle 7 ortalama 6-5 ortalama felen rüya 9-10 lt ortalamadan aşağı düşmüyo.nasıl bir iştir bu ben anlamış değilim. son aldığım depo 470 km de kırmızı ışık yaktı. yuh dedim valla bu depo içinde sadece bir kere izmit var uzun yol.

herkesin "şehiriçi" tabiri farklı. eğer sürekli 1-2 dur-klaklı trafik ise 9-10 litre gayet doğal. özellikle soğuk motorla sıkış trafikte 10km git park et, motoru soğut 10 km git durumu varsa az bile

1000cc manuel yaris ile çok sıkışık trafikte 7-8 litreleri rahatça gördüğümü haıtrlıyorum. uzun yolda 5-5,5 arası yakan bir araçtı o da.. bu yakın zamanda istanbul içinde sabah köprü trafiğinde corolla d-4d ile 7 litreyi gördüm şehir içi. 5,8 in üstüne çıkmamıştı daha önce.

Özetle: aşırı bir trafik durumu varsa normal bu değerler..

• quote:

güzergahım; sabahları saat 9-9.30 civarı halkalı şirinevler topkapı haliç köprüsü çağlayan kasımpaşa 23 km

akşamları; saat 17.30-18 arası kasımpaşa sütlüce fsm yolu üzeriden istoç oradan halkalı 24-25 km
    arabada her zaman 100*2 200 kg toplamında 2 yolcu olur.
    bu güzergahtaki trafik aşikar. yani yeri geliyor eve 2 saatte ulaştığım günler de oluyor yarım saatte vardığım günlerde şirinevler trafiğide çok açık bir trafik değildir takdir edersiniz.

bu güzergahta bir depo ile yüzde 95 ; en az 600 km yapmaktayım; genelde yüzde 80 A modunda kullnırım. 100 ü çok geçmem, ara sıra sıkışıklıktan kamyonlardan kurtulmak için. geremedikçe gaza basmam yokuş aşağı vb giderken mesela. klimam yüzde 80 açıktır hem kış hem yaz.

benzin 95 oktan kullanmaktayım.

hiç bir zaman kırmızı ışık yaktırmadım ben 600 km yi çeyrek depo işaretlerinden ölçüyorum her çeyrekte en az 150 km yapmış oluyorum.

hayırlı günler.

• quote:

Orjinalden alıntı: tasshelhoff

güzergahım; sabahları saat 9-9.30 civarı halkalı şirinevler topkapı haliç köprüsü çağlayan kasımpaşa 23 km

akşamları; saat 17.30-18 arası kasımpaşa sütlüce fsm yolu üzeriden istoç oradan halkalı 24-25 km
    bu güzergahtaki trafik aşikar. yani yeri geliyor eve 2 saatte ulaştığım günler de oluyor yarım saatte vardığım günlerde şirinevler trafiğide çok açık bir trafik değildir takdir edersiniz.

bu güzergahta bir depo ile yüzde 95 ; en az 600 km yapmaktayım; genelde yüzde 80 A modunda kullnırım. 100 ü çok geçmem, ara sıra sıkışıklıktan kamyonlardan kurtulmak için. geremedikçe gaza basmam yokuş aşağı vb giderken mesela. klimam yüzde 80 açıktır hem kış hem yaz.

hiç bir zaman kırmızı ışık yaktırmadım ben 600 km yi çeyrek depo işaretlerinden ölçüyorum her çeyrekte en az 150 km yapmış oluyorum.

hayırlı günler.

1- Bir depo ile 600 km, depo 42 lt alsa 7 lt/100km oluyor galiba doğru mu?
    2- Ben de benzer saatlerde E-5'teyim. 9 civarı çok sıkışık olduğu söylenemez yani sadece birkaç yerde dur-kalk oluyor onun dışında 50-60 veya 90-100 gidilebiliyor. Yani, her ne kadar ben biraz fazla yakıyor olsam da(gerçi yol bilgisayarının fazla gösterdiğini tesbit etmiş bulunmaktayım) ortalamanız çok gerçekçi. Peki gidişte ve dönüşte yol bilgisayarı ne gösteriyor ortalama olarak?

Ben de şehir içinde pek 7'nin altı ortalama göremiyorum. Bazen 6.8 falan görüyorum. Genelde 7.2 veya 7.5 gibi, köprü trafiğine girince 8 hatta 9'a gidiyor ama hiçbir zaman 10 gibi birşey görmedim 20-30km gittikten sonra.

Otobanda da sürekli 100 ile gidersem 6.8 civarı birşey görüyorum. 140 ile gidersem 8 falan oluyor.

• depo 47 litre alıyor. hesabı da ona göre yapmak lazım. sarı ışık yaktığım bir dönem 43 litre aldığımı bilirim.
    kısa mesafe olmadıktan sonra 10 gibi değerlerin çıkması şehir içi için bile zor. şehir içi dediğim bir açık bir kapalı yollar yani paso sıkışık trafik değil şöyle ortalamaya bakınca 35-40 gibi bir hzı çıkan yold emek istiyorum. özellikle şehir içinde dur kalk bitiriyor bizi ya. belki bunu freni en az kullanarak ve öndeki araba ile olan boşluğu aniden değil de yavaşça kapatarak bir nebze düzeltebiliriz ama yarım araba boşluk kalsa bizim millet araya kafasını uzatıveriyor.

quote:

Orjinalden alıntı: catalyst

quote:

hayırlı günler.

2- Ben de benzer saatlerde E-5'teyim. 9 civarı çok sıkışık olduğu söylenemez yani sadece birkaç yerde dur-kalk oluyor onun dışında 50-60 veya 90-100 gidilebiliyor. Yani, her ne kadar ben biraz fazla yakıyor olsam da(gerçi yol bilgisayarının fazla gösterdiğini tesbit etmiş bulunmaktayım) ortalamanız çok gerçekçi. Peki gidişte ve dönüşte yol bilgisayarı ne gösteriyor ortalama olarak?

Ben de şehir içinde pek 7'nin altı ortalama göremiyorum. Bazen 6.8 falan görüyorum. Genelde 7.2 veya 7.5 gibi, köprü trafiğine girince 8 hatta 9'a gidiyor ama hiçbir zaman 10 gibi birşey görmedim 20-30km gittikten sonra.

Otobanda da sürekli 100 ile gidersem 6.8 civarı birşey görüyorum. 140 ile gidersem 8 falan oluyor.

• quote:

Orjinalden alıntı: catalyst

quote:

hayırlı günler.

depo 45 litre + 2 litre reservdir.

ben 45 litre olarak hesaplıyorum.

yol bilgisayarı normal şartlarda 6 ile 7.5 litre arasında göstermekte.

işe giderken banze 6 nın bile altına ine biliyor.

ama işten dönerken ( sebep daha fazla rampa tırmanmam sanırım) 6.5 7.5 arası oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tasshelhoff -- 2 Mart 2009; 19:39:05 >

• quote:

depo 45 litre + 2 litre reservdir.

ben 45 litre olarak hesaplıyorum.

yol bilgisayarı normal şartlarda 6 ile 7.5 litre arasında göstermekte.

işe giderken banze 6 nın bile altına ine biliyor.

ama işten dönerken ( sebep daha fazla rampa tırmanmam sanırım) 6.5 7.5 arası oluyor.

İşe giderken E-5 trafiğinde 6'nın altına inmesi enteresan. Bence otobandan dönerken 6'nın altına inmeliydi, giderken 7-7.5 göstermeliydi. Neyse sonuç itibariyle siz de ben de 7 lt civarında ortlama yakıyoruz. Ama ben 6'nın altında ortalama görmüyorum yol bilgisayarında :))
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.