Şimdi Ara

Çince Mütercim Tercümanlık vs Rusça Mütercim Tercümanlık

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
943
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Genellikle dilcileri ilgilendiren bir konu ama yine de değerli donanımhaber halkına sorayım dedim. Çince Mütercim Tercümanlık sadece Okan Üniversitesi'nde, Rusça ise hem Okanda hem de Beykent Üniversitesi'nde mevcut. Burayı %100 burslu okumaktan kastettiğimi de belirtmek isterim. Sizce Türkiye'de okunur mu? Rusça da zordur elbet fakat Çin dilinin dünya dillerine göre aşırı zor olduğunu biliyorum hatta tonlama yanlışında bile cümlenin anlamının değiştiğini bazı videolarda görmüştüm. Çince veya Rusça sizce önümüzdeki 5-6 yıllık süreçte değerli hale gelir mi? Bence her iki dilin de altın değerine geleceğine düşünüyorum. Nitekim ingilizce veya avrupa dilleri (almanca,fransızca,ispanyolca) doğu dillerine göre nispeten kolay öğrenildiği için bence asya dillerinde kalifiye elemana acayip ihtiyaç var. Ne dersiniz? Ve sizce bu dili bitirdikten sonra hangi alanla birlikte iş yapabiliriz? Sadece bir şirkette çalışmaktan bahsetmiyorum yani baştan iş kurmak diye de düşünebilirsiniz. Hangi konularla birlikte bunu destekleriz, yüksek lisans önerisi olabilir ya da yan dal önerisi olmadı ikinci üniversite önerisi buna artık ne derseniz bunu bu kadar söylememin sebebi bir yandan da hayatımın amacını bulmak boşu boşuna ders çalışıp neresi olsun giderim hangi meslek olsa yaparım kafasında gezersem stres olurum gemiyle denize çıktıysam varacağım limanı bilmektir amacım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Koleosgram -- 10 Eylül 2021; 19:4:50 >

• mütercim tercumanlık=çöp ama illa seçicem diyosan çince

• hangi ülkede yaşamak istediğine göre değişir. Çin dünyanın her ülkesinde en büyük ticaret ortağı amma milyarlarca çinli nüfusu var. milyonlarca çinli ana dil çince ve çok iyi düzeyde ingilizce biliyor. onlardan başkasına iş kalmıyor. diğer taraftan çin dilinde kusursuz seviyeye gelmek native olmayan biri için neredeyse imkansız. İkisi arasında Rusça yı öneririm.

• benden sana bi yaşanmışlık örneği, gerçekten kültürünü sevmediğin bir dili öğrenmeye çalışma özellikle çok değerli aranıyor para var vs diye.

Sevdiğin bir dili seç ilerde pişman olma. bu şekilde hergün zevk alarak çalışır öğrenirsin. ayakların geriye gitmez. Ben yaptım bu hatayı 1 sene sonra çöpe attım herşeyi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi VolcanoPower -- 13 Eylül 2021; 20:30:13 >
  • xxCrazyBoyxx01 kullanıcısına yanıt

Öğretmenliği soruyorum öğretmenlik çöp, mütercim çöp ne olacağız abi biz? Dilciyim ben sayısalcı olmayan aç mı kalacak napalım bir tavsiyen var mı? Mütercim dediğin bölümden geliyor simultane ve ardıl çeviriler. Edebi ve teknik çeviri gibi zor konuları da bu mezunlar kendini geliştirerek yapıyor sözelle karıştırmayalım bence ama bende kolay bir dil öğrenmek istemiyorum kolay dil çöp.

• osmancan712 kullanıcısına yanıt

Osman hocam büyük ihtimal Türkiye'de yaşayacağım ama duruma göre şartlar ne getirirse bir almanya veya fransa olmasa da avrupa ülkesine iltica veya yerleşme amaçlı orada çalışıp öğrenesim var ama dediğiniz gibi çince dili native olmayanlar için zor öğrenilir fakat bugün Türkiye'de gerek çince mütercim gerek çin dili ve edebiyatı mezunlarına baktığımda gerçekten çinceyi anladıklarını karakterlerini yazabildiklerini görünce içimde bir heves oluştu daha 1.sınıf öğrencisi çektiği videosuna altyazı koyabilecek hale gelmiş (çin dili edebiyatı öğrencisi) bence bizde çalışarak native'a yakın bir seviyeye gelebiliriz benim çince veya rusçada diretmemin sebebi hali hazırda almanca ve ingilizce mütercimin acayip mezun vermesi. İMT mezunları almış başını gidiyor bu durumda bence zor bir dil öğrenmek avantaj. Çoğu üniversitenin imkanında zaten ikinci yabancı dil zorunlu ya da çap veya yan daldan ingilizceyi bitirebiliyorsun olmadı kendin bitirip ielts veya toefl ile belgeleyebiliyorsun. İngilizce dili rusçaya göre daha kolay öğrenebilir diye düşünüyorum bu nedenle 4 yıl gibi bir süreyi adam gibi değecek bir dile kıymak istiyorum

• Valla ben dh'ye sordum ama konuya kimse gelmedi teknolojinin tercümanlığı bitirebileceğinden endişeliyim şu an bile döner kesen, garsonluk yapan, üretim ürününü paketleyen robotlar var. Gelecekte bu meslek tehdit altında bari zor bir dili bilerek piyasadan sıyrılayım dedim ama dediğinizde haklısınız kültür dil ile birlikte gelişir ve kültür dil ile iç içedir birbiriyle yapışıktır bir ülkenin kültürünü sevmeden o dil kesinlikle öğrenilmesi zor bir dil olarak bilinçaltımıza yerleşir. Lakin hocam sınava 9 ay kaldı ve sayısala geçsem hiçbir şey yapamam tmye geçsem de derece yapamayacağım belli sizce yol ne olmalı ben dilciyken başarılı olacağıma inanıyorum ama nereyi araştırsam tercümanlık bitecek diyor karamsarlaştım

• quote:

Orijinalden alıntı: Koleosgram

Öğretmenliği soruyorum öğretmenlik çöp, mütercim çöp ne olacağız abi biz? Dilciyim ben sayısalcı olmayan aç mı kalacak napalım bir tavsiyen var mı? Mütercim dediğin bölümden geliyor simultane ve ardıl çeviriler. Edebi ve teknik çeviri gibi zor konuları da bu mezunlar kendini geliştirerek yapıyor sözelle karıştırmayalım bence ama bende kolay bir dil öğrenmek istemiyorum kolay dil çöp.

ben de dilciyim iyi ihtimalle mekdanılsda burger pişirecez  tm kas olmuyosa ing öğretmenliğinin ataması fena değil din öğretmenliğinden sonra en iyi branş. onu da istemiyosan seçenekler arasından çin daha iyi konfucyus bursunu araştır iyi öğrenirsen oraya gitme şansın var elin yüzün düzgünse orda değişik işler bulursun yabancı ing öğretmenleri çok kazanıyo onun haricinde modellik bile yapabilirsin avrupai tiplere çok meraklılar

• Eskiden çince öğrenin geleceğin süpergücü deniliyordu da salla sana gelmez bunların süper gücü. Niye mi dersin, adamlar büyüdükçe kendilerini dünyaya kapattılar, herşeyin yerelini yapıyorlar ingilizce gibi küresel olma gayeleri yok bunlar büyürse kendi içinden büyür. Ama sen gene de öğren ticarette sanayide illaki çince lazım olur. Bizim asgari ücret düşüyor mesela 10 yıl sonra çinli holdingler gelir buraya avrupa için üretim üssü kurarlar o zaman yararın dokunur.

• Rusçayı çıkar aklından, para yok diye 3. sınıfta bıraktım ben 2017'de.

Ya Çince öğren ya da Almanca. İşin garanti olur. Yanına da mutlaka aöf'den 2 diploma al.

• Benim bildiğim almancanın piyasası rusçadan daha düşük çünkü almanca bilen rusça bilenden fazladır siz neden bıraktınız ? Bide 2 diploma öneriniz nedir?

• Glitz kullanıcısına yanıt

Hangi kaynağı araştırsam çinceye kesin öğrenilmesi gereken dil gözüyle bakıyor bunu da en çok o dili bilen kişinin azlığını bağlıyorlar hani bilen az ise ihtiyaç fazladır mantığından. Ben alttaki arkadaşın rusça hakkındaki düşüncesine şaşırdım daha da şaşırdığım onun rusçayı bırakması. Biz bir bölüm okuduğumuzda bunu hazırlıkla beraber 5 sene okuyoruz ve dünya 1 senede bile değişiyor bence gelecekte çincenin gücü çok fazla olacak Türkiye'de bile keza rusçanın da öyle. Almancayı da ingilizceden sonra ikinci dil olarak çoğu kişi öğreniyor bence daha zor olan bir dil öğrenmek daha mantıklı ha almanca kolay değil tabi ama rusçadan kolay bence.

• quote:

Orijinalden alıntı: Koleosgram

Hangi kaynağı araştırsam çinceye kesin öğrenilmesi gereken dil gözüyle bakıyor bunu da en çok o dili bilen kişinin azlığını bağlıyorlar hani bilen az ise ihtiyaç fazladır mantığından. Ben alttaki arkadaşın rusça hakkındaki düşüncesine şaşırdım daha da şaşırdığım onun rusçayı bırakması. Biz bir bölüm okuduğumuzda bunu hazırlıkla beraber 5 sene okuyoruz ve dünya 1 senede bile değişiyor bence gelecekte çincenin gücü çok fazla olacak Türkiye'de bile keza rusçanın da öyle. Almancayı da ingilizceden sonra ikinci dil olarak çoğu kişi öğreniyor bence daha zor olan bir dil öğrenmek daha mantıklı ha almanca kolay değil tabi ama rusçadan kolay bence.

Evet uzun süredir çince şöyle olacak böyle olacak vs diyorlar ama çin kapalı kutu bunlar ekonomik olarak dünyanın en büyük devleti olsa gene kapalı kutu olurlar amerika gibi dünyanın polisi rolüne girmezler. Çince öğren yanına ingilizce de yaparsın zaten. Bana kalırsa çok iyi çince öğrendiğinde çine gitmek yerine amerikaya gideceksin, çinliler adamı uğraştırır amerikalılar bu adam bizim için faydalı istediği ne varsa verelim taraftarı olurlar. Çince öğren, ama çinlilerin kapalı kutu olduğunu unutma :)

• Glitz kullanıcısına yanıt

Eyvallah hocam çok teşekkür ederim ben normalde tm istiyordum ama dil istediğimin farkına vardım zora oynuyordum lakin benim çeşitli sebeplerden ötürü ömrümü Türkiye'de geçirme şansım %90'a yakın hayat bize ne getirir bilinmez ama durum böyle o zaman rusça daha mı iyi? Tmde de uluslararası ilişkilerden vazgeçtim iibfnin özel sektördeki sıkıntılarını görünce

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.