Şimdi Ara

Çift Kanal - Tek Kanal Ram kullanımının oyunlara etkisi! (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
128
Cevap
3
Favori
19.357
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sadece oyun odaklı algılama olmuş. Ama zaten çok ahım şahım performans farkı olmadığı her daim bilinirdi. Yalnız Güçlü işlemci ve yüksek çözünürlükte yine güçlü bir ekran kartı ile yapılmış testlerden bahsediyoruz.

Müşavir Hocam'a emek sarfedip en azından SB ve Güçlü sistemlerde bunun pek etkisi olmadığını paylaştığı için teşekkürler. Sayesinde elimdeki 2*2 kiti satıp 2*4 almak yerine 2*2 daha almak konusundaki düşüncemi de kuvvetlendirmiş oldu.

Daha ziyade orta seviyede işlemci ve çözünürlükte daha fazla etkisi oalcaktır. Ama farklar en iyi ihtimalle %5 civarında olacaktır. Tom's yıllar önce yamıştı böyle bir çalışma ama 5 yıl olmuştur orada %5'lik farklar vardı ordan hatırlarım....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi setek01 -- 2 Şubat 2012; 20:35:19 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: MÜŞAVİR

quote:

Orijinalden alıntı: Just In Time
    o değil de antivirüs bile free abi. ben hiç yoktan senede bir eset e para veriyorum

Özellikle free kullanmak gibi bir çabam yok ama hangisine para veripte alacağım? Her kafadan bir ses çıkıyor ve bu konularda çok güvendiğim ve işinin ehli bir arkadaşım avira yı önerdi. Onu kullanıyorum bende.

Kaspersky dedimya.
  • quote:

Orijinalden alıntı: setek01

Sayesinde elimdeki 2*2 kiti satıp 2*4 almak yerine 2*2 daha almak konusundaki düşüncemi de kuvvetlendirmiş oldu.

2x2gb + 2x2gb şeklinde 8 gb lık sistemde, neden 2x 4gb'a göre olumsuzluk olacağını düşündünüz? Yani çalışma frekansı gecikmesi faln çok abarı farklı değilse tabi ki.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rubisco

quote:

Sayesinde elimdeki 2*2 kiti satıp 2*4 almak yerine 2*2 daha almak konusundaki düşüncemi de kuvvetlendirmiş oldu.

2x2gb + 2x2gb şeklinde 8 gb lık sistemde, neden 2x 4gb'a göre olumsuzluk olacağını düşündünüz? Yani çalışma frekansı gecikmesi faln çok abarı farklı değilse tabi ki.

Çift Kanal - Tek Kanal Ram kullanımının oyunlara etkisi!

Gskill RipjawsX f3-12800 2*2GB DDr3 1600mhz 1,5v CL7. Bu ramlerden kullanıyorum. Vatan Eksen Teknobiyotik İnventus Nova, Netsipariş, ne bileyim ram hiçbir yerde yok. Farklı birşey takmak zorunda kalabilirim. En yakın 1866mhz 1.v alıp 7-8-7-24 hızlarında 1600 MHZ kullanarak 2*2+2*2 yapmak. 2500k ve 560 TI kullanıyorum. Sistem güçlü olduğunda yukarıda testlerde çok pozitif bir etki görmediğim için uyumsuzluk olmazsa ramlerin çok fazla bir performans arzetmediğini anlamış bulunmakta olduğumu belirttim.

Aynı ramlerden bulursam 2*2 + 2*2 yine dual olarak güzel güzel devam ederim. Detayı belirtmediğim için sanırım tam anlaşılamamış ne demek istediğim.Yani uyumlu olduktan sonra önemli olan gecikme frekansı ve bant genişliğini aynı seviyede tutturabileceğim 2*2 1,5v çalışacak aynı marka ve yakın model ram bulursam sorun olmaz demek istedim. Eğer dual single farkı yukarıdaki gibiyse 4 slotta 2*2 +2*2 tercihininde iddia edildiği gibi 2*4'ten daha kötü olmayacağına vurgu yaptım.

Yani bu şekilde iddialar bile var. 2*2'yi sat, 2*4 al diye. Ram konusunda insan birşey okuyunca paranoyak olabiliyor. Aslında sizinde düşündüğünüz gibi neden sorun olsun, hatta 2*2 +2*2 güzel güzel 2X dual olarakta çalışır şeklinde olan düşünceme bir katkı yaptı Müşavir'in yaptığı çalışma, olay budur.

Bilmediğim ya da yanlış bildiğim bir nokta varsa tavsiyenizi de almak isterim.
    Saygılar.....

• quote:

quote:

quote:

Gskill RipjawsX f3-12800 2*2GB DDr3 1600mhz 1,5v CL7. Bu ramlerden kullanıyorum. Vatan Eksen Teknobiyotik İnventus Nova, Netsipariş, ne bileyim ram hiçbir yerde yok. Farklı birşey takmak zorunda kalabilirim. En yakın 1866mhz 1.v alıp 7-8-7-24 hızlarında 1600 MHZ kullanarak 2*2+2*2 yapmak. 2500k ve 560 TI kullanıyorum. Sistem güçlü olduğunda yukarıda testlerde çok pozitif bir etki görmediğim için uyumsuzluk olmazsa ramlerin çok fazla bir performans arzetmediğini anlamış bulunmakta olduğumu belirttim.

Aynı ramlerden bulursam 2*2 + 2*2 yine dual olarak güzel güzel devam ederim. Detayı belirtmediğim için sanırım tam anlaşılamamış ne demek istediğim.Yani uyumlu olduktan sonra önemli olan gecikme frekansı ve bant genişliğini aynı seviyede tutturabileceğim 2*2 1,5v çalışacak aynı marka ve yakın model ram bulursam sorun olmaz demek istedim. Eğer dual single farkı yukarıdaki gibiyse 4 slotta 2*2 +2*2 tercihininde iddia edildiği gibi 2*4'ten daha kötü olmayacağına vurgu yaptım.

Yani bu şekilde iddialar bile var. 2*2'yi sat, 2*4 al diye. Ram konusunda insan birşey okuyunca paranoyak olabiliyor. Aslında sizinde düşündüğünüz gibi neden sorun olsun, hatta 2*2 +2*2 güzel güzel 2X dual olarakta çalışır şeklinde olan düşünceme bir katkı yaptı Müşavir'in yaptığı çalışma, olay budur.

Bilmediğim ya da yanlış bildiğim bir nokta varsa tavsiyenizi de almak isterim.
    Saygılar.....

Bende onu düşünüyordum 4 slot doluyken de dual modda çalışıyor olacak uyumla ilgili bi sorun olmadığı sürece SB lerde frekans veya gecikme sürelerinin etkisi hemen hiç yok yada çok az diye.

• quote:

Bende onu düşünüyordum 4 slot doluyken de dual modda çalışıyor olacak uyumla ilgili bi sorun olmadığı sürece SB lerde frekans veya gecikme sürelerinin etkisi hemen hiç yok yada çok az diye.

Yalnız şaka gibi hocam. Şu an Amazon'a bile bakıyorum. 7-8-7-24 CL7 orda buldum ama 1,6v. Ram ortadan silinmiş resmen. Ha var Tr'de aynı değerlerde 1600 mhz 7-8-724 ve 1.5 var ama yeni gelen 6GB kit

Bir de yine Tr'de CL7 olarak 1,5v çalışan 1333 var sanırım. RipjawsX olsun hiç değilse uyumsuzluk olmasın derdindeyim ama sanırım 1600 mhz tercih edersem 8-8-8-24 olacak. Cl7'den vazgeçmek istemem işte. Ya da Müşavir Hocam ona da bir test yapsa keşke
    Acaba sıkıntı olur mu?

• Vatan elmadağ mağazasında stokta görünüyor bir 2x4gb kit 1600mhz cl7 1.6v
    http://www.vatanbilgisayar.com/Ram/gskill-f3-12800cl7d-8gbxh-8gb-%282x4gb%29-ripjawsx-ddr3-1600mhz-cl7-16v-dual-kit-ram/productdetails.aspx?I_ID=54889

Tabi fiyat çok uçuk ve performans farkı cl9 a göre yok denecek kadar azdır. Arada ki farka değmez falan filan.

4x2gb ram uyumsuz ya da düşük performans sergilemez elbette 2x4gb'a göre. Ancak fazla slot kaplar ve oc kapasitesi azalır(sadece ramlerin) bir nevi ve daha fazla ram ekleme şansınız ortadan kalkar. Eskiden rame bağlıydı oc ancak şu an böyle bir şey pek yok intelde.
    Tabi arıza riski de artıyor. Ramlerden biri gitse bir hata.. Enerji, ısı, az da olsa bunlarda birer dezavantaj.

• quote:

Orijinalden alıntı: HiqhWoltage

Vatan elmadağ mağazasında stokta görünüyor bir 2x4gb kit 1600mhz cl7 1.6v
    http://www.vatanbilgisayar.com/Ram/gskill-f3-12800cl7d-8gbxh-8gb-%282x4gb%29-ripjawsx-ddr3-1600mhz-cl7-16v-dual-kit-ram/productdetails.aspx?I_ID=54889

Tabi fiyat çok uçuk ve performans farkı cl9 a göre yok denecek kadar azdır. Arada ki farka değmez falan filan.

4x2gb ram uyumsuz ya da düşük performans sergilemez elbette 2x4gb'a göre. Ancak fazla slot kaplar ve oc kapasitesi azalır(sadece ramlerin) bir nevi ve daha fazla ram ekleme şansınız ortadan kalkar. Eskiden rame bağlıydı oc ancak şu an böyle bir şey pek yok intelde.
    Tabi arıza riski de artıyor. Ramlerden biri gitse bir hata.. Enerji, ısı, az da olsa bunlarda birer dezavantaj.

Bir şekilde yine aynı yerdeyiz yani. Enerji ve arıza konusu zaten canımı sıkan noktalar. 2*4'lerde düşük gecikmeli olunca çok pahalı sorun da bu zaten ya.......

• Bir de şöyle bir şey var : G.Skill RipjawsX DDR3-2133Mhz CL9 8GB (2x4GB) DUAL (9-11-10-28) 1.5V Sandy Bridge
    http://www.ereyon.com.tr/store/ProductDetails.aspx?productId=757054

240tl civarı. Cl değerleri yüksek ancak 1.6v ile 1600mhz cl7 değerlerini yakalama ihtimaliniz var ya da olduğu gibi kullanırsınız.
    Güzel rammiş
  • quote:

Orijinalden alıntı: HiqhWoltage

Bir de şöyle bir şey var : G.Skill RipjawsX DDR3-2133Mhz CL9 8GB (2x4GB) DUAL (9-11-10-28) 1.5V Sandy Bridge
    http://www.ereyon.com.tr/store/ProductDetails.aspx?productId=757054

240tl civarı. Cl değerleri yüksek ancak 1.6v ile 1600mhz cl7 değerlerini yakalama ihtimaliniz var ya da olduğu gibi kullanırsınız.
    Güzel rammiş

Hocam ramler güzelmiş de oradan CPU-Z rekorlar linkine çıkış var. Skorlar da müthiş.
    http://valid.canardpc.com/records.php

• ilginç rekorlar var En düşük frekans rekoru 7.07MHz
  • abi fakat i5 2500k nın bellek kontrolcüsü performansı çok iyi.eski core 2 duo - core 2 quad vs sistemlerde tek kanal da büyük fark oluyor.özellikle min fps yi etkiliyor
  • Her birinize görüşleriniz için teşekkür ediyorum.

Özellikle eski sistemler ile fark olacağı yönünde görüş bildiren arkadaşlar var. Dediğiniz tgibi çoğu incelemenin tarihi epey eski olduğundan güncel durumu görmek için eski sistemlerle (C2D veya C2Q işlemcili) bu testlerin yenilenmesi lazım. Bunu yapabilecek sisteme ve beceriye sahip forumda bir çok üye olduğunu görüyorum. Biraz zaman ayırarak benzer bir konu açarlarsa aydınlanacağımıza eminim.

Diğer yandan düşük çözünürlük ile iligli mesajlar için ilk fırsatta konuyu düşük çözünürlükte alınmış sonuçlar ile de güncellemek niyetindeyim. Elbette bir tarih veremiyorum ve sadece ilk fırsatta demekle yetiniyorum.
  • Forever MÜŞAVİR
  • quote:

Orijinalden alıntı: lEddYl

Forever MÜŞAVİR

• quote:

Orijinalden alıntı: MÜŞAVİR

Her birinize görüşleriniz için teşekkür ediyorum.

Özellikle eski sistemler ile fark olacağı yönünde görüş bildiren arkadaşlar var. Dediğiniz tgibi çoğu incelemenin tarihi epey eski olduğundan güncel durumu görmek için eski sistemlerle (C2D veya C2Q işlemcili) bu testlerin yenilenmesi lazım. Bunu yapabilecek sisteme ve beceriye sahip forumda bir çok üye olduğunu görüyorum. Biraz zaman ayırarak benzer bir konu açarlarsa aydınlanacağımıza eminim.

Diğer yandan düşük çözünürlük ile iligli mesajlar için ilk fırsatta konuyu düşük çözünürlükte alınmış sonuçlar ile de güncellemek niyetindeyim. Elbette bir tarih veremiyorum ve sadece ilk fırsatta demekle yetiniyorum.

Eskinin pek hükmü yok ama konu başlığını SB işlemcilerde diye değiştirmek uygun olur. Zira AMD işlemcilerin hala dual ramde iyi performans verdiği malumdur. Bunda SB işlemcinin bellek kontrolcüsünün de br etkisi varmı bilmiyorum. Eski işlemcilerle yapılmış olanı ise buldum duruma göre hatırı sayılır fark var. Özellikle % 5 üstünlük için ekran kartı tartışmasında forumda kavga bile çıkıyorsa vardır yani

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi setek01 -- 3 Şubat 2012; 12:15:08 >

• çok güzel inceleme sagolun tesekkurler.
  • Aida-sandra gibi sentetik testler dışında fotoşop gibi uygulamalarda işe yarayan ancak, ev kullanıcısı olarak bizlerin psikolojik olarak rahatlatmasından çok ta öteye gidemeyen bir olaydır çift kanal bellek.Zaten çok bir performans artışı olsaydı 3 lü ve 4 lü bellek kullanan sistemlerde fark olurdu.İşlemci ve ekran kartının rahat veril alış verişi yapabildiği alt sınırın üstünde olduktan sonra bellek veriyolu çok fazla önem taşımıyor, ancak dikkat işlemci ve ekran kartı verilerinin işlenme alt sınırının dahada altında olunca yüksek düzeyde performans kaybı oluşur...
  • Elinize sağlık MÜŞAVİR hocam, cok yararlı bir konu olmus.Yüksek çözünürlükte ekran kartı performansı belirliyor daha çok, işlemcilerde olduğu gibi ramlerde pek etki gösterememiş

ama yine de dual kullanıp eşşeği sağlam kazığa bağlamak en doğrusu
  • Akabinde başımdan geçen bir olayı anlatayım Geçenlerde bimekse gittim orda yetkili birine dedimki bakın bi soru sorucam fakat Yeterli bilginiz yoksa ne ben ne siz zaman kaybedin buyrun sorun dedi bende sordum dedimki . Diyelim 3*2gb Triple channel satılan xms 1600 mhz ram kit halinde 200 tl hocam sizde bunların aynı özelliklerde 2 gb tek ram 50 tl o zaman ben bunlardan 3 tane alıp kullansam direk kit halinde almama gerek kalırmı performas acısından oda evet performans farkı oldukca olur dedi . bende yorumları okudugum kadarı ile dogru bir bilgi verilmemiş
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.