Şimdi Ara

Çift Kanal - Tek Kanal Ram kullanımının oyunlara etkisi! (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
129
Cevap
3
Favori
19.357
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: MÜŞAVİR

quote:

Orijinalden alıntı: iktyas
    hocam bu anti virus programlarının faydasını gördün mü hiç? ben yıllardan beri kullanıyorum pc hiç daha anti virus kullanmadım. bilgisayarıma sadece 1 kere girdi virus oda flash diskten geldi. ben açıkcası bu virüs programlarının pek işe yaradığına inanmıyorum.

Bende daha bugüne kadar virüsten dolayı PC ye format atmak gereği duymadım. Ki bende eskiden virüs tarama proğramları kullanmazdım. Bunda da sadece flash bellek takarken bişeyleri block luyor ama nedir bilmiyorum. Daha çok zararı oluyor SS den de görüldüğü gibi. Oyunu virüs diye algılayıp uyarıp duruyor.

antivirüs konusunda haklısınız ama eset smart security firewall modu oldukça işime yarıyor. mesela net bağlantısı isteyen oyunlarda direk olarak sen bağlanmıycan ulan ayı diyebiliyorsun.

• Elinize sağlık

2 kanal tamam da adamlar 3 kanal 4 kanal satıyorlar bize
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: iktyas
    hocam bu anti virus programlarının faydasını gördün mü hiç? ben yıllardan beri kullanıyorum pc hiç daha anti virus kullanmadım. bilgisayarıma sadece 1 kere girdi virus oda flash diskten geldi. ben açıkcası bu virüs programlarının pek işe yaradığına inanmıyorum.

Bende daha bugüne kadar virüsten dolayı PC ye format atmak gereği duymadım. Ki bende eskiden virüs tarama proğramları kullanmazdım. Bunda da sadece flash bellek takarken bişeyleri block luyor ama nedir bilmiyorum. Daha çok zararı oluyor SS den de görüldüğü gibi. Oyunu virüs diye algılayıp uyarıp duruyor.

Ben MSE yi tavsiye ediyorum illa kullanılacaksa.Zaten ssd ler için pek antivürüs pek tavsiye edilmez arkada tarama işlemi yaptıgı için ama mse en hafifidir.
    Konu antivürüs konusuna döndü

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OneTreeHill -- 2 Şubat 2012; 11:00:52 >

• quote:

Orijinalden alıntı: erayozcan

Elinize sağlık

2 kanal tamam da adamlar 3 kanal 4 kanal satıyorlar bize

İmkanı olan (Donanımı buna uygun olan) arkadaşların 3 ya da 4 kanal bellekle de bu şekilde yapacakları testlerde yine bir fark olacağını sanmıyorum. Ama bir şekilde işte üreticiler psikolojimizi etkileyebiliyorlar. Bizde "3 kanal ram kullanıyorum 4 kanal ram kullanıyorum ne mutlu bana" diyerek kendimizi kandırmaya devam ediyoruz. Ama oyun ve günlük kullanım dışındaki proğramlarda da denemek lazım, sırf oyun ve günlük ev kullanımı için bu şekilde bir genelleme yapıp profesyonel kullanımı bu düşünce içine almak istemem.
  • Eline sağlık güzel testler olmuş. Aslında testler çok fazla zaman almaz alsada zaman çabuk geçer ama bunları tablolaştırmak çok sıkıcı

Aşağıdaki testi yapman daha faydalı olur hocam, konuya uzak kişilerin kafasında soru işareti oluyor hep. Ben kendim deneyip bakmıştım sonucuna

quote:

Bir dahaki sefere de 1870 mhz cl9 - 1333 mhz cl7 veya 1333 mhz cl9 testlerini yapacağım inşallah.

• quote:

Orijinalden alıntı: Chris Brown

Eline sağlık güzel testler olmuş. Aslında testler çok fazla zaman almaz alsada zaman çabuk geçer ama bunları tablolaştırmak çok sıkıcı

Aşağıdaki testi yapman daha faydalı olur hocam, konuya uzak kişilerin kafasında soru işareti oluyor hep. Ben kendim deneyip bakmıştım sonucuna

Zaman almıyor çok fazla. Açtım kapattım, testleri yaptım, tabloyu oluşturdum derken 2 saat sürmüyor. Ama işte evliysen, birde çocuğun varsa ancak saat 23-24 ten sonra başlıyorsun bu işlere, sabahta 06:30 da kalkacak olunca zor oluyor elbette.

• Güzel inceleme olmuş hocam, teşekkürler.

Pek fazla etki ettiğini söylenemez ama tabii hemen hemen tüm anakartlar desteklediği için ve de iki slot ramimiz olduğu için dual kullanıyoruz.
  • çift kanal tek kanal olayı nedir. İki tane 4gbnin birleşip 8gb olması mı? Kısa bi bilgi verir misniz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • AIDA 64'te Bellek Okuma / Yazma testi de yapabilir misiniz ?
  • Hemen hiçbi etkisi yok demek için başına "Sandy Bridge CPU ve yüksek çözünürlükte(1920x1080) max detayda" diye bişey eklemek lazım bence. Herkezin o şekil sistemi yok sonuçta.

Edit : bi de mümkünse wow,sc2 gibi en çok etkilenen şeyleri eklemek iyi olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rubisco -- 2 Şubat 2012; 12:10:07 >
  • Elinize sağlık hocam, güzel inceleme olmuş yeni sistem alırken tek modül alınsa daha iyi olur kullanıcılar açısından. Dual calişsın diye 2x2gb şeklinde 2 slot kaplamaya pek gerek yok diye bende tek slot öneriyordum ancak arada ki farkın olmadığı görüldü ve bu gibi şeylere takılmaya gerek yok.
    Ramlerde özellikle millet çok performans farkı var sanıyor dual-single veya 1333mhz ile 2133mhz arasında ki fiyat uçurumu ile doğru orantılı şekilde performansın arttığını sananlar var. Aynı şekil 4-8-16-32gb şeklinde ram miktarının artmasıyla oyunlarda ki performansın arttığını sananlar çok var.
    Bu bağlamda 4-8gb karşılaştırması yapabilir misiniz

• quote:

Orijinalden alıntı: ► v-s-l ◄

çift kanal tek kanal olayı nedir. İki tane 4gbnin birleşip 8gb olması mı? Kısa bi bilgi verir misniz

Anakartınızın RAM slotlarının iki farklı renkte kodlandığını farketmişsinizdir. Eğer iki modulü aynı renge(slot çiftine) gelecek şekilde yerleştirirseniz RAM’leriniz dual channel modunda çalışacaktır. Tüm DDR/DDR2/DDR3 modüller dual channel modda çalıştırılabilirler. Bu RAM’lerin ayrıca sahip oldukları bir özellik değildir.

Piyasada DUAL-KIT adı altında modüller satılmasının nedeni nedir o zaman? Bunlar donanım bilgisi kısıtlı acemi kullanıcılar için düşünülmüştür.(ülkemizde de sanki RAMin kendi özelliği Dual Channel olmasıymış gibi lanse edilerek satıldığına çokca şahit olmaktayız.)

Dual Channel özelliği RAMden bağımsızdır. Tüm DDR/DDR2/DDR3 RAMler anakartınızda ya da işlemcinizde(AMD sistemlerde) bulunan bellek denetleyecilerine bağlı olarak DUAL CHANNEL çalışırlar ya da çalışmazlar. Yani burda belirleyici olan denetleyicidir, RAMlerin kendi değil.

Peki DUAL CHANNEL aslında nedir? Bellek denetleyicisinin Modüllerdeki 64bitlik iki veriyolunu da kullanabilir kılması ve RAMden işlemciye giden bandgenişliğini 128bite çıkarmasıdır.

Bu durum, performansta her ne kadar iki kat olmasa da hissedilir bir artışa neden olur. (%10/20 kadar)-Bugün yeryüzünde böyle bir artış için donanımlarının ömrünü kısaltmayı, daha kötü durumda yakmayı dahi göze olan milyonlarca insan varken hiç de fena değil.

Peki Dual Chanel, Single’a göre neden iki kat hızlı değil? Çünkü ikiye çıkan aslında yeriyolu hızı değil, yolun genişliği. Yolun genişliği gerektiğinde daha fazla arabayı aynı anda taşımaya elveriyorsa bile bu arabaların daha hızlı gitmesini(aslında taşınmasını demek lazım, çünkü yoldan ziyade kayan band benzetmesi daha mantıklı- öyle ya neden bandwidth demişler sanki) gerektirmez.

HardwareGeek den Alıntıdır.

• quote:

Zaman almıyor çok fazla. Açtım kapattım, testleri yaptım, tabloyu oluşturdum derken 2 saat sürmüyor. Ama işte evliysen, birde çocuğun varsa ancak saat 23-24 ten sonra başlıyorsun bu işlere, sabahta 06:30 da kalkacak olunca zor oluyor elbette.

Ben bi sistem tavsiylerini güncelleyeyim biraz daha kolay anlaşılır olsun dedim bi baktım ps de 2 gün uğraşıvermişim toplam 10-12 saat
  • quote:

Orijinalden alıntı: HiqhWoltage

Elinize sağlık hocam, güzel inceleme olmuş yeni sistem alırken tek modül alınsa daha iyi olur kullanıcılar açısından. Dual calişsın diye 2x2gb şeklinde 2 slot kaplamaya pek gerek yok diye bende tek slot öneriyordum ancak arada ki farkın olmadığı görüldü ve bu gibi şeylere takılmaya gerek yok.
    Ramlerde özellikle millet çok performans farkı var sanıyor dual-single veya 1333mhz ile 2133mhz arasında ki fiyat uçurumu ile doğru orantılı şekilde performansın arttığını sananlar var. Aynı şekil 4-8-16-32gb şeklinde ram miktarının artmasıyla oyunlarda ki performansın arttığını sananlar çok var.
    Bu bağlamda 4-8gb karşılaştırması yapabilir misiniz

Bu yorumu "Sandy Bridge alacaksanız Dual Channel Ram kasmaya gerek yok" şeklinde yaparsanız daha doğru olur.

• Elinize saglik hocam cok bilgilendirici bir inceleme olmus.
  • yalnız ben şöyle bişey hatırlıyorum; bu dual ramler aynı tornadan çıkan ikizler gibi oldukları için (benzetme yapıyorum:)) daha stabil ve sorunsuz çalışıyor deniyordu.
  • Güzel, elinize sağlık. Bence bunu foruma Üst konu olarak koyun, zira en çok sorulanlardan biri, hoş yine pek kimse bakmayıp kolay yolu seçip sorar ama, en azından okumaya üşenmeyip araştıranlar faydalanır.
  • Genel olarak bakmak gerekirse zaten günümüzdeki ram lerin hızları çok üst seviyede.Dual de bu fark kağıt üzerinde max %3 dür fakat gerçek ortamda test ettiğimizde yukardaki testlerdeki gibi sonuçlar normal.çoğu kişi donanımı test sonuçlarına göre satınalmayı tercih ediyor.Fakat burdada belli oluyorki testlerde gördüğünüz %3-%5 farkları günlük hayatta fark edebilmeniz imkansız.
  • Hocam çok teşekkürler.

Vallaha çok mutlu oldum sistemi toplarken tek modül 4 gb aldığıma.Bu testi gördükten sonra hayatta almam 2.rami 4gb yetmemeye başlamadan.
  • Eline sağlık. Güzel inceleme olmuş.

Zaman içinde pek bir anlamı kalmamış demekki çift kanal bellek işinin.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.