Şimdi Ara

Cf 5870 mi yoksa cf 6950-6970 mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
1.099
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar elimde bir adet powercolor 5870 pcs+ var. Aynısından alıp bununla cf yapmayı düşünüyorum. Şu an yeni çıkan oyunlardan sadece skyrim oynuyorum ama mw3 vs gibi oyunları da almayı düşünüyorum bi de sistem güçlü olsun istiyorum. Skyrimde sanki tam akıcılığı yapabildiğimi hissetmiyorum. Tabi bu ultra ayarlar için.

Sonuç olarak sice bir tane daha benim karttan alıp cf mi yapayim yoksa benim kartı satıp/takaslayıp bir 6950-6970 alıp üstüne bir tane daha alıp onları mı cfleyim? Bildiğim kadarıyla 6950 zaten 5870 ile neredeyse aynı performası veren bir kart. Sadece cf performansının daha iyi olduğunu duyuyorum.

Ayrıca eğer 6950-6970 almaya karar verirsem hangi kartı ve 1gb mi 2 gb mi versiyonunu almalıyım? Şu an kullandığım 1 tane 23" ekranım var. 1920x1080 çöznürlükte kullanıyorum. Bir kaç ay içinde pcyi 42-43" tvye bağlı kullanacağım ama sanırım çözünürlük aynı kalacağı için performansta bir değişiklik olmayacak. Belki 1 sene falan sonra 3 ekran eyeinfinity yapabilirim şu an 2 tane daha ekran için ayırcak 1000 tl param yok :D

Yardımlarınızı bekliyorum bana biraz yol gösterin. Makinam metro 2033 mf3 bf3 skyrim falan hepsini ultra full ve bütün graphic özellikleri açık net 60 fps çalıştırsın istiyorum. Git 6990 falan al demeyin çok pahalı bir kart en azından ben öyle biliyorum :D kafamda 350 tl falan ayırmak vardı ama eğer hem kendi kartımı yükseltim hem de yeni bir kart alacaksam sanırım 500-600tl gözden çıkarmalıyım. Yetmezse taş çatlasa ikinci 6xxx bir sonraki ay falan alırsam 700-800tl ayırabilirim bu işe.
    Şimdiden teşekkürler.

• Fazla para harcamamak için bir tane özel soğutmalı 5870 alırsın ve onu birinci kart yaparak 5870 CF yaparsan, GTX 580'i bile % geçersin. 6950 veya 6970'e gerek yok şu durumda. Eyenitiy'yi de yapacağın zaman duruma göre hareket edersin. Şu an en mantıklı ve düşük maliyetli çözüm bu bence.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bocekgrafik

Fazla para harcamamak için bir tane özel soğutmalı 5870 alırsın ve onu birinci kart yaparak 5870 CF yaparsan, GTX 580'i bile % geçersin. 6950 veya 6970'e gerek yok şu durumda. Eyenitiy'yi de yapacağın zaman duruma göre hareket edersin. Şu an en mantıklı ve düşük maliyetli çözüm bu bence.

tesekkurler neden yeni alacagimi birinci kart yapin dediniz? Bir de soyle bir durum var forumdaki 5870ler 375-390 arasi toplamda beni 120-150 tl oynatacak 6950(6970 mod yaparim).dedigim gibi tesselation ve yuksek aa ile 1080pde 60 fps istiyorum. 5870 cf nin yeni oyunlarda bana bunu verebileceginden emin olamadim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: lastzombie

quote:

Fazla para harcamamak için bir tane özel soğutmalı 5870 alırsın ve onu birinci kart yaparak 5870 CF yaparsan, GTX 580'i bile % geçersin. 6950 veya 6970'e gerek yok şu durumda. Eyenitiy'yi de yapacağın zaman duruma göre hareket edersin. Şu an en mantıklı ve düşük maliyetli çözüm bu bence.

tesekkurler neden yeni alacagimi birinci kart yapin dediniz? Bir de soyle bir durum var forumdaki 5870ler 375-390 arasi toplamda beni 120-150 tl oynatacak 6950(6970 mod yaparim).dedigim gibi tesselation ve yuksek aa ile 1080pde 60 fps istiyorum. 5870 cf nin yeni oyunlarda bana bunu verebileceginden emin olamadim.

Alıntıları Göster
    Evvela şu var. Bu iş parada biter. Param var dersin gider en iyisini alırsın o ayrı mesele.

5870 kötü bir kart değil. 5870 CF ile GTX 580'in 970-990 MHz OC'li hali ile denk performans alacaksın diyorum ama sen tess bilmem ne asgari 60 FPS alabilir miyim diyorsun? Tabii ki alırsın. GTX 580, 3DMart11'den ortalama 2200-2400 arası X puanı alırken, sen stok halde bile 2700-2800 civarı puan alacaksın. GTX 590'ın aldığı X puanı zaten 3300.

Alacağın kartı birinci sıraya tak dedim, çünkü CF modda ilk kart daha fazla ısınır, o sebeple de özel soğutmalı almalısın dedim.

6970 mod meselesine gelince ise, şahsi düşüncem: Bence esas olan, kartların fabrika çıkışı hızlarıdır. 6970'e modlamak ise hoz aşırtma işlemidir ve kartın ömrünü yiyen bir uygulamadır.

• Tesellation ve yuksek aa dediginiz zaman 6000 serisi daha verimlidir.
  • Yazımda 5000 serisinin tess+aa performansı daha yüksektir diye bir ibare geçiyor mu? En düşük maliyetle işi halletmekten bahsediyorum ben.

Aradaki farkın % 10 olduğunu farz edelim. 5870 CF için arkadaşa şu an tek kart yeterli ve maliyeti maksimum 400 TL civarı olacak ki 330 TL'ye kadar 5870 bulma ihtimali var. Ancak 6950 CF için elindeki kartı satmaya kalksa en fazla 350 TL edecek. 1 GB'lik 6950 alsa, ortalama 480 TL'den 960 TL yapacak. Sattığı karttan alacağı 350 TL'yi çıkınca 610 TL kalacak. Maksimum 400 TL nerede, 610 TL nerede?

Aradaki fiyat farkı % 50. % 10 tess+AA+DX11 performansını almak için fazladan % 50 (200 TL) ödemeye değer mi? Tabii ki değmez ancak, önceki mesajımda da yazdığım gibi durum...

quote:

Bu iş parada biter. Param var dersin gider en iyisini alırsın o ayrı mesele.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bocekgrafik -- 6 Aralık 2011; 11:03:01 >

• quote:

Yazımda 5000 serisinin tess+aa performansı daha yüksektir diye bir ibare geçiyor mu? En düşük maliyetle işi halletmekten bahsediyorum ben.

Aradaki farkın % 10 olduğunu farz edelim. 5870 CF için arkadaşa şu an tek kart yeterli ve maliyeti maksimum 400 TL civarı olacak ki 330 TL'ye kadar 5870 bulma ihtimali var. Ancak 6950 CF için elindeki kartı satmaya kalksa en fazla 350 TL edecek. 1 GB'lik 6950 alsa, ortalama 480 TL'den 960 TL yapacak. Sattığı karttan alacağı 350 TL'yi çıkınca 610 TL kalacak. Maksimum 400 TL nerede, 610 TL nerede?

Aradaki fiyat farkı % 50. % 10 tess+AA+DX11 performansını almak için fazladan % 50 (200 TL) ödemeye değer mi? Tabii ki değmez ancak, önceki mesajımda da yazdığım gibi durum...

quote:

Bu iş parada biter. Param var dersin gider en iyisini alırsın o ayrı mesele.

Alıntıları Göster
    Forumda 450ye 6950le var. Benim kart su anki piyasaya gore net 390 eder forumda satilan kartlar ocsiz ve sogutma olarak ya benimkine denk ya daha kotu. İki tane satiliyor biri 375 digeri 390. alacagim kartlari 6970 mod + oc ya da 5870+ oc olarak kullanacagim ona gore dusunun.Fo

• quote:

Forumda 450ye 6950le var. Benim kart su anki piyasaya gore net 390 eder forumda satilan kartlar ocsiz ve sogutma olarak ya benimkine denk ya daha kotu. İki tane satiliyor biri 375 digeri 390. alacagim kartlari 6970 mod + oc ya da 5870+ oc olarak kullanacagim ona gore dusunun.Fo

Alıntıları Göster
    Hesabı kitabı yaptık biz. Daha düşünecek birşey kalmadı. Alacağın kartın ve satacağın kartın maliyetlerini biliyorsan, hesaplamasını da yapabilirsin. 6950 CF'nin ek maliyetinin artılarına değecek bir maliyet olduğuna kanaat getirirsen 6950 CF yaparsın, değilse de kendi kartından bir tane daha alırsın. Hesap bu kadar basit.

Hem hangisiyle CF yaparsan yap, OC yapacaksan bile voltajsız olarak yap ki kartların ömrünü yemeyesin. Kısa vadede değilse de uzun vadede bozulma riski yükseliyor çünkü. 6950 CF dediğinde neredeyse 6990'a denk bir performans, 5870 CF dedidiğinde de 6990'a yakın bir performans elde edeceksin ki OC'ye ihtiyaç kalmıyor zaten.

Bu da son veri olsun:http://www.anandtech.com/bench/Product/300?vs=299
    Orada dikkat edeceğin husus, çözünürlüklerin 2560x1600 ve 1900x1200 olduğudur. Birçok ekran kartı, 1920x1080'de verdiği yüksek FPS'yi 2560x1600'de aynı oranda veremiyor, hatta kimi zaman % 70-80'lere varan düşüş oluyor; 3. sıradaki test gibi...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bocekgrafik -- 6 Aralık 2011; 11:55:07 >

• quote:

Hesabı kitabı yaptık biz. Daha düşünecek birşey kalmadı. Alacağın kartın ve satacağın kartın maliyetlerini biliyorsan, hesaplamasını da yapabilirsin. 6950 CF'nin ek maliyetinin artılarına değecek bir maliyet olduğuna kanaat getirirsen 6950 CF yaparsın, değilse de kendi kartından bir tane daha alırsın. Hesap bu kadar basit.

Hem hangisiyle CF yaparsan yap, OC yapacaksan bile voltajsız olarak yap ki kartların ömrünü yemeyesin. Kısa vadede değilse de uzun vadede bozulma riski yükseliyor çünkü. 6950 CF dediğinde neredeyse 6990'a denk bir performans, 5870 CF dedidiğinde de 6990'a yakın bir performans elde edeceksin ki OC'ye ihtiyaç kalmıyor zaten.

Bu da son veri olsun:http://www.anandtech.com/bench/Product/300?vs=299
    Orada dikkat edeceğin husus, çözünürlüklerin 2560x1600 ve 1900x1200 olduğudur. Birçok ekran kartı, 1920x1080'de verdiği yüksek FPS'yi 2560x1600'de aynı oranda veremiyor, hatta kimi zaman % 70-80'lere varan düşüş oluyor; 3. sıradaki test gibi...

Alıntıları Göster
    Peki bir sey sorayim ayni marka kartla farkli marka kart cfsi pegormans farki yaratir mi?

• quote:

Peki bir sey sorayim ayni marka kartla farkli marka kart cfsi pegormans farki yaratir mi?

Alıntıları Göster
    İstisnâî haller dışında sorun yaptığını duymadım ki büyük ihtimalle yapmayacaktır. Ancak GPU, shader ve bellek hızlarının eşit olması gerekiyor. Farklı ise bunları OC programları ile eşitlemen gerekiyor.
  • quote:

İstisnâî haller dışında sorun yaptığını duymadım ki büyük ihtimalle yapmayacaktır. Ancak GPU, shader ve bellek hızlarının eşit olması gerekiyor. Farklı ise bunları OC programları ile eşitlemen gerekiyor.

Atide gpu ve bellek hizi ayari var shader yok o sorun yaratmaz dimi?
    Birde bu anatechdeki 6950 2gb mi 1 gb mi? Yuksek cozunurlukte o fark ettiriyor diye biliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lastzombie -- 6 Aralık 2011; 12:31:37 >
  • quote:

quote:

Atide gpu ve bellek hizi ayari var shader yok o sorun yaratmaz dimi?
    Birde bu anatechdeki 6950 2gb mi 1 gb mi? Yuksek cozunurlukte o fark ettiriyor diye biliyorum.

Alıntıları Göster
    Sorun olmaz. Eğer ayrı ayar yoksa shader hızı GPU hızının 2 katı oluyor. Bu, bütün kartlarda geçerli mi onu bilmiyorum ama.

• quote:

Sorun olmaz. Eğer ayrı ayar yoksa shader hızı GPU hızının 2 katı oluyor. Bu, bütün kartlarda geçerli mi onu bilmiyorum ama.

Alıntıları Göster
    1 gb 2 gb olayina bi acikli getirebilir misin onceki mesaji degistirdim ama fark etmezsin herhalde:-)
  • quote:

1 gb 2 gb olayina bi acikli getirebilir misin onceki mesaji degistirdim ama fark etmezsin herhalde:-)

Alıntıları Göster
    5870 gayet yeterlı kartdır bence cf yapmayın 7000 serısı cıkınca kartınızı ıkıncı elden satın sıfır 7000 serısı kart alın cf ıle ugrasmayın
  • quote:

Orijinalden alıntı: MichaeL JacksoN qkN

5870 gayet yeterlı kartdır bence cf yapmayın 7000 serısı cıkınca kartınızı ıkıncı elden satın sıfır 7000 serısı kart alın cf ıle ugrasmayın

Yeterli olsa zaten yapmayacagim emin ol skrimde sorunlar basladi. 7000 serisi ne zaman cikacak ki?
  • quote:

quote:

Yeterli olsa zaten yapmayacagim emin ol skrimde sorunlar basladi. 7000 serisi ne zaman cikacak ki?

Alıntıları Göster
    madem cf yapcaksınız elınızdekı kartı satın ıkı adet hd 6870 alın cf sı fazlası ıle yeterlı hem hesaplı olur magzalarda ındırımde alırsınız ıkı adet sıfır tmm dır 6870 cf nın yetmedıgı oyun yok

• quote:

Alıntıları Göster
    İki kart kullanacağın için ikisinin belleği tekmiş gibi hareket edecek. 2Gb tabii ki daha verimli olur ve anlık FPS düşmelerini engeller ancak 1GB de yeterlidir bence, çünkü toplamı 2 GB olacak.
  • quote:

madem cf yapcaksınız elınızdekı kartı satın ıkı adet hd 6870 alın cf sı fazlası ıle yeterlı hem hesaplı olur magzalarda ındırımde alırsınız ıkı adet sıfır tmm dır 6870 cf nın yetmedıgı oyun yok

450Tlye 6950 var forumda ve referans tasarım degıl ozel soguruculu falan. Acıkcası ya 5870cf dusunuyorum kı bu 6870den ustun bir sistem olur ya da 6950 düşünüyorum.
  • quote:

quote:

450Tlye 6950 var forumda ve referans tasarım degıl ozel soguruculu falan. Acıkcası ya 5870cf dusunuyorum kı bu 6870den ustun bir sistem olur ya da 6950 düşünüyorum.

Alıntıları Göster
    hayırlısı kardes bız sadece fıkır atarız ortaya ısıne gelen fıkırı bellegıne kayıt et ısıne gelmıyene at çope

• quote:

İki kart kullanacağın için ikisinin belleği tekmiş gibi hareket edecek. 2Gb tabii ki daha verimli olur ve anlık FPS düşmelerini engeller ancak 1GB de yeterlidir bence, çünkü toplamı 2 GB olacak.

Neyse zaten 2gb ile cok acayip fark yok gibi duruyor. Hem 2 tane ozel sogutuclu 2gb 6950ye param yetmez sanırım :D 6950 cf yapmak enayilik olmazsa benim için bir sorun yok aradaki 150tlnin peşinde değilim çok. Yavaş yavaş bilgisayarı üst kademeye çekiyorum zaten forum sayesinde :D amacım bench yapmak değil sonucta oyunda kullancağım. Dediğim 60 fps benim için önemli neden 60 diyorum çünkü kullandığım ekran 60 hz maks ve bildiğim kadarıyla 60 fps üstü bu ekanda bir fark yaratmıyor.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.