Şimdi Ara

CES'de tanıtılacak Zen 2 Tabanlı Ryzen 3000 Serisi Tamamıyla Sızdı!(CES Canlı Yayın Linki Eklendi!) (13. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
468
Cevap
12
Favori
30.527
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
35 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Aléister Crowley

Fps takıntısından dolayı 2k monitörde kullanıyorum sistemi.Alırken i9900k alıyordum zaten ama ısınma problemi olacağını düşündüğümden korktum i7 9700k aldım performansından inanılmaz memnunun büyük ihtimal devam ederim bu şekilde.İntelin bu şekilde sürekli soket değiştirmesi ayrı bi saçmalık sistemi ama bu şekilde 2080 götürdüğü kadar kullanırım.Ondan sonra artık sonraki nesil bi ekran kartı ile değiştiririm yoluma bakarım.

Alıntıları Göster
    İntel gerçekten severim ama bir fiil soket değişikliğine gitmesi hiç hoş değil. İki sene de bir soket mi değişir yav sömürdü bizi yıllarca. Bende ilk defa AMD sisteme 1700 ile geçtim. Yok delidi yok aio soğutması filan derken astarı yüzünü geçiyor intelde...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Intelin yıllarca 2c 2 t olan düz pentium işlemcilerini lütfedip hyperthreading ile 4 t yapınca forum aklını kaçırmıştı. 100 liralık işlemciye 980 filan tanıyorlardı kasmiyor yasa diyorlardı.

AMD nin düşük bütçeli adami dahi düşünüp böyle yapması mükemmel bir şey. Performansini görüp de hareket etmek lazım elbette. Lakin bir 2500k nin stock performansini veriyor ise ne ala

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Aléister Crowley kullanıcısına yanıt
    Hocam o tablodaki durum %90 gerçek olma ihtimali çok yüksek yani sizin sistem yine çöp değil sizi pişman etmez sizi uzun süre idare eder. Belki 8 K oyun olsa problem çıkarmaz Ryzen ile intel'in arasında ki fark çoklu çekirdek ikisinin çekirdekleri çok güçlü yani Bulldozer ile intel olayı yok ne AMD herkesi üzer ne intel herkesi üzer.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BirDost9999 -- 8 Aralık 2018; 12:22:13 >
  • Emre-Dylan kullanıcısına yanıt
    Hocam AMD benim için neyse intel'de benim için o işlemcileri detaylı tanıyınca AMD sonsuz tercihim oldu. ben AMD'ciyim bu hiç kimseyi ilgilendirmez ben AMD'yi çok seviyorum intel'de seviyorum bir tek Nvidia'yı sevmiyorum o yüzden işim olmaz Nvidia merdiven altında ekran artı üretiyor insanların elinde bozuluyor. Ben AMD'den başka işlemci kullanmam ve AMD'den başka ekran kartı kullanmam. Zen 2 istiyorum. Navi istiyorum.

• Threadripper 2990wx sistem toplayan neden çok az kişi var? Youtubeda sadece birkaç tane sistem toplama videosuyla karşılaştım ve güncel sistem toplayan yok sanırım. İş istasyonu olarak hem render ve autocad, grafik işlerimde hem de oyun oynayabileceğim yeni ve güçlü bir sistem düşünüyorum. Fiyatına rağmen uzun zaman kullanmayı düşündüğüm için kafama yatmıştı da bu işlemcilerin sızdırılmasıyla threadripperların durumu ne olacak? Ekran kartı çıksın, ramler çıksın, o çıksın bu çıksın diye beklerken pc yenileyemedim. Eğer yeni işlemciler çıktığında pişman etmeyecekse güncel 2990wx sistem kurulur mu?
  • 305132 3 kullanıcısına yanıt
    Aynı fiyata 64 çekirdekli 3990WX çıkar diye düşünüyorum yeni bir soket gelebilir 8 kanal bellekle.
  • nightsniffer kullanıcısına yanıt
    Hocam bütün Ryzen'lerde Boost için OC yapılıyor mu ?
  • 16/32, 5.1 GHZ ve 135 TDP üstelik AM4'e 500$ fiyatla

Buna cidden inanan var mı?

-Bu işlemcinin muadili (9960X) 1700 dolara satılıyor ki onun da 5.1 ghz göreceği şüpheli üstelik 14 NM. Ve buna rağmen rakibinden 1200 dolar daha ucuz

-TDP "biraz(!)" düşük değil mi? 2950X 180 TDP ve daha 5.1 ghz değil

-Daha oyunlar 6 çekirdeği yeni yeni kullanmaya başlamışken, profesyonel tarafta da Threadripper göz kırparken neden mainstream tarafa 16 çekirdek çıksın?

-Şu ana kadar en fazla 1800X-2700X takılacağı düşünülerek tasarlanan anakartlar 16 çekirdeği kaldıracak mı?

@nightsniffer sana soruyorum, kaynağı boş vererek söyle bu teknik olarak mümkün mü?

Bu işlemci çıksın bir de oyunlarda Intel ile en azından muadil performans versin elimdeki işlemciyi anakartı satar bunla yeni sistem toplarım.

• Beyler Zen 2 ile Navi satın aldığım zaman direk Max Payne 4 oynayacağım oda yakında çıkıyor bir çok oyunu istediğim gibi oynayacağım Allah beni FX çöpünden kurtarsın başka birşeyde istemiyorum.
  • Daha iki hafta önce 225W TDP'li RX 590'ını 290 dolara satan bir firmanın 150W TDP ile 2070 gücünde bir kartı 250 dolara satacağına ciddi ciddi inanalar var, trajikomik bir durum.

İşte tam olarak bu kişiler sonra yine beklenen olmayınca foruma "amd bizi hep kandırıyor, intelden şaşamayacan aga" diyen kanser tiplere dönüşüyor çünkü bu kişilerin sızıntının doğru olup olmayacağını sorgulayacak donanım bilgisi yok, kim ne dese herşeye inanıyor ve hayal kırıklığı büyük oluyor.
  • Konuyu açan arkadaşımız kaynağın genel olarak bu zamana kadar verdiği bilgilerin doğru çıktığını söylemiştir 16 çekirdekli işlemcilerin yeni anakart isteyebileceğini belirtmiştir.

Sonuç olarak AMD bu konuda bir açıklama yapmadı.islemciler ceste tanıtılacak.gecerli olan odur.

AMD bu şekilde açıklama yapar ve verdiği sözleri tutamassa elbette eleştiri alır.

Ha 16 çekirdekli işlemciyi 500 dolara falan satabilir mi.sizintilar yalan cikarsa satamassada can sıkacak bir şey yok.miss gibi intelin 16 çekirdekli 1700 dolara işlemcisi varmış.ihtiyaci olan verir parasını onu alır kullanır.hem Intel kalitesi,hem Intel prestiji.elbette AMD ile aralarında 1000 dolar falan fark olacak.sonuc olarak Intel.

• Anti Fanboy A kullanıcısına yanıt
    16/32 3850X 50.yıl özel sürümü. Çok üst kalite bir silikon olacaktır. Belki de en iyisi... Ayrıca anakartın bir işlemciyi kaldırması çekirdeğe göre belli olmuyor. Tüketilen elektriğe göre oluyor. İyi VRM soğutmalı b350-b450'ler 140W'ye kadar sorunsuz çalıştırıyor. En patates anakartlar da 95W'ye kadar çalıştırıyor rahatlıkla. A320'ye 3700 takıp keyfine bakabilir isteyen. Bütün gün render almıyorsan hiçbir sorun da olmayacaktır.

Ryzen 1700 14nm. 8/16 3,2 Ghz'de 65W ile çalışıyor mu? Çalışıyor. Çarp onu ikiyle 130W 16/32 3,2Ghz. Doğru mu? SOC voltaj Auto'da bırakılıyorken bu 65W'nin 15W'si SOC tarafından 50W'si ise çekirdekler tarafından kullanılıyor. SOC tarafından kullanılan rakam aynı kalacak çünkü IO zarı 14nm sürecinde üretiliyor zaten. 3800X standart bir silikon olacaktır. Ne denmiş? 3,9 Ghz baz frekans 4,7 Ghz boost frekansı. Şimdi gelelim bu işlemci 14nm olsaydı kaç W tüketirdi kısmına.

Biraz daha PCI-Express hattı koyacaklarını varsayarsak SOC 20W yaksın. Çekirdekler 14nm olsaydı 3,2 Ghz'de 100W yakıyorlardı 16/32 olarak. 120W etti şu anda 14nm 16/32 tüm çekirdekleriyle 3,2 Ghz'ye turbo yapan bir teorik Ryzen 9'un elektrik tüketimi. 7nm yarı yarıya elektrik tüketimi getiriyor. 3 Ghz gibi bir baz hızla 75W olarak dahi çıkar eldeki 7nm üretim süreciyle 16/32 Ryzen 9. 5,1 Ghz turbo bir ya da iki çekirdek yük altındayken kullanılacak turbo hızı. Muhtemelen 3850X'in tüm çekirdekler yükteyken hızı 4,4 Ghz falan olacaktır. 2950X'te çok fazla PCI-Express hattı ve 4 kanal bellek var. TDP'nin fazla olmasının en önemli sebebi bu. Elimdeki 2700X dahi 1,3V ile 4,2 Ghz'de 145W civarı yakıyor. 12nm 4,2 Ghz 16/32 işlemci dahi 270W civarı yakacaktır. Ki limitlerine kadar zorlanmış. Verimli çalışma alanının dışında çalışıyor. Dolayısıyla 7nm'de 16/32 bir işlemcinin 130W TDP'ye sahip olması çok olağandışı bir şey değil. 3800X muhtemelen bütün çekirdekleri 4,2 Ghz'ye falan turbolar, bunu yaparken de 150W civarı tüketir. Manuel OC ile de o boyuttaki işlemci zarını soğutmak çok kolay olmayacağından çok OC yapıldığında ısınan bir çip olacaktır. En üst seviye soğutucu ile manuel olarak 3850X 4,7 Ghz'ye falan OC edilebilir, 3800X ise 4,4-4,5 Ghz civarı bir yere. 12/24 3700X'ler ise 4,9 Ghz'ye OC edilebilir olur herhalde güzel bir soğutmayla çünkü elektrik tüketimi düştüğünden biraz daha yukarılara gidebilmek adına şanımız olacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nightsniffer -- 8 Aralık 2018; 15:31:25 >

• Yeni Ryzen 3000 serisi ile birlikte PCIe 4.0 standardı da gelirse çok iyi olur. M.2 performansı da 2 ye katlanır. Hatta neredeyse anakart içindeki tüm hızlar 2 ye katlanacak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: nightsniffer

RTX tuttu, 1.nesil EPYC işlemciler hakkında verilen bilgiler tuttu, 2.nesil EPYC işlemciler hakkında verdiği veriler tuttu. Bu ufak çip parçaları(Chiplet) lafını nette ilk kez bu kanal söyledi ve sonunda doğru çıktı. %90 üzeri bir doğruluk payı olmadan yazmaz bu Jim isimli arkadaş. Yani sızıntı %99 doğru. Belki daha iyi olabilir daha kötü olmaz. Çünkü daha zaman var CES'e. Hala iyileştirmelere yapılabilir.
    RTX hakkında ne düşünüyorsunuz hocam açıklar mısınız biraz?

2070 ile BF5 oynuyorsunuz 100+ FPS alıyorsunuz ama RTX açınca 40 FPS ye düşüyor. Ki bir shooter oyunu için kabul edilemez bir rakam.

Verdiği aldığından daha az geliyor bana.

Ha bir de şöyle bakmak lazım, GTX 480 ilk çıktığında metro 2033 de her şeyi fulledigimizde 60 FPS veremiyordu. En cuklu ekran kartı idi o nesilin. Ekran kartları işlemcilerden çok daha hızlı geliştiği için şu an 2 nesil öncesinin en iyi 2. Kartı dahi (GTX 980 mishal) bf5 gibi bir oyunda 60 FPS verebiliyor.

Yeni nesil ya ekstream gerçekçi grafikler için ya da 2k+ için gerekli gibi. 1060 dahi gayet tatminkar bir kart 1080p 60fps için şu anda

• nightsniffer kullanıcısına yanıt
    7nm üretimin ne kadar maliyetli olacak, bunun bilgisini bulmak lazım. Biraz araştırdım ama pek birşey çıkmadı daha (araştırma dediğim 5 dk, sizlere güveniyorum ). ArGe maliyetini çıkarmak basit ve onda müthiş bir artış olmuş, hatta 3nm veya 5nm, bunun üzerine 5x katı bir maliyeti olacak. Buna değiyor ki adamlar harıl harıl o yüzlerce milyonu dolarları gömmüyorlar bu ArGe'ye. 3nm için bir kaynak 1milyar dolar derken başka biri 1.5milyar dolar diyor. Bu yüzden uzun bir süre 7nm'de kalacağız gibi.

Ama silikondan kaça çıkaracaklar işte bunu bilmek lazım. 16/14 nm de çok yeni bir üretimdi ona rağmen ccx tasarımı sayesinde 100 dolara mı ne mal ediyorlardı 8/16 işlemciyi. Şimdi node gelişimi ile daha da aşağı çekebilirler hatta, ama sanmıyorum aynı maliyet iki kat çekirdek modül yolunu tutacaklardır. Vega 20 yarı çapta zarla aynı güç tüketimi ve 25% performans ile ilan edildi. Muhtemelen Zen 2 için de çok benzer bir tablo olacak, yani sızıntılar doğru çıkma ihtimali gayet yüksek, hem fiyat hem hızları (gerçiği ikimiz de kaç hafta önce 4,9ghz gibi bir rakamdan bahsettik yanlış hatırlamıyorsam, 5,1ghz bence 1-2 core şeklinde olur, bazı golden sample'ler all core 4,7-4,8 da başarır belki. Herşey bir yana all core yüksek olması için tabi en iyi anakartlar şart, şu an intel tarafında öyle zaten.)

Sadece Navi konusunda az bilgi olduğundan durumlar karışık. Sonuçta GCN mimarisi (diye biliyoruz), performansı nasıl bir 2070 veya 2080'a ulaşır bilemiyorum. Böyle birşeyin mümkün olması için ancak Arcturus için düşünülen super-simd mimarisinden bazı özellikler alması ile münkün görüyorum. Bunun yanında 7nm üzerinden 300mm üretimle bu mümkün görünüyor. Bilmediğimiz çok fazla şey var.

Ama bunlar mümkün değil diyen histeriklere tek bir hatırlatma yapmak istiyorum;

Nvidia 16nm+ (yani 12nm) üretimi ile 750mm zar boyutlarında bir gpu'yu 1200 dolara satabiliyorsa, çok daha gelişgin olan (bozuk bölümlerin ortaya çıkma ihtimali çok daha az olan) 7nm üretimi ile AMD hayli hayli o fiyatlara (250 dolar) gpu satabilir. Çünkü zar boyutların artması maliyet üzerinde doğrusal ölçeklenmeyle değil, katastrofik bir öçleklenme yansıyor. Boşuna demiyorum, Nvidia kelepir fiyatına saytıyor 2080 ti'yı

• fatihburak95 kullanıcısına yanıt
    RTX Şu anda anlamsız gibi duruyor hocam haklısınız. Belki gelecekte hoş oyunlar yapılır ama 6-7 senesi var genel olarak çıkan her oyunun Ray Tracing ile çıkmasının bana kalırsa. O zaman da bugünkü RTX'ler patates olacak. O yüzden 2.el 1080Ti alırdım ben şu anda kart alacak olsam.
  • Bu şekilde gelirse yeni sistem toplarım. Net.

• LeviGerman kullanıcısına yanıt
    7nm'de mm2 başına maliyet yaklaşık 1,5 katına çıkıyor. Şu andaki Ryzenlerin silikon maliyeti AMD'ye 30 USD civarı. 3800X'in de silikon maliyeti maksimum 40 USD olacaktır. 65mm2'lik 2 tane 7nm zar ve yaklaşık 100mm2'lik 14nm zar. 65mm'lik 1 adet 8/16 core zarının maliyeti 12 USD civarıdır. 2 tane bundan. 100mm2'lik IO zarının da maliyeti 15 USD'dir. Etti 40(Devlet Bahçeliyet selam). 500 USD'ye çok karlı bir satış. 300'e satsa 3800X'i yine para kazanır. O yüzden kimsenin maliyeti dert etmesi için bir sebep yok. Gold chip konusunda sana katılmıyorum hocam. Bana kalırsa tarihsel olarak bütün Ryzen işlemciler o neslin max turbo hızının 300 Mhz altına rahat OC oluyor. Örneğin 1800X turbosu---> 4,1 Ghz. 3,8 Ghz OC olamayan bir Ryzen var mı? Yok. Dolayısıyla gold chipler daha çok 5 Ghz'i zorlayacaktır. En düşük kaliteler 4,7'de kalır gibi (16 çekirdek olanda soğutamama durumundan ötürü 4,7 falan olabilir iyi çipler.). AMD GCN ile Nvidia'nın bir önceki nodunun GTX Xx80 performansını çok kez verdi. Polaris örneğin. 480'ler üç aşağı beş yukarı 980 performansındaydı. Navi'nin üzerinde uzun zamandır çalıştıklarını biliyorum. %15 civarı da mimari vs. geliştirmelerden koyup 2070 seviyesinde düşük TDP'li bir kart çıkartabilirler. Ancak Nvidia 7nm'ye geçtiğinde yine RX 3080'ler GTX 3070 ile dahi rekabet edemeyecek. Dolayısıyla GCN ile bu kadar Arcturus ile bir şey yapılırsa yapılır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nightsniffer -- 8 Aralık 2018; 21:29:45 >

• 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.