Şimdi Ara

cerato'mdaki siyah duman

Bu Konudaki Kullanıcılar:
5 Misafir (2 Mobil) - 3 Masaüstü2 Mobil
5 sn
25
Cevap
0
Favori
4.327
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar hepinize merhaba,aracımın(2006 cerato hb crdi)egsozundan son zamanlarda özellikle ilk çalıştırmalar sonrasında siyah duman ve arkasından da acayip bi koku gelmeye başladı,duman değil ama koku acaip rahatsız edici boyutta.Yaşadığım yere en yakın servis 110 km uzakta olduğu ve çalışıyor olduğum için götürme fırsatım olmadı henüz ama bi fikir edinmek açısından bu durumun ne ile ilgili olabileciğini bilen bi arkadaşın görüşlerine ihtiyacım var,bi de sizin araçlarda da oluyo mu bu durum?teşekkürler şimdiden...

• Teknik olarak açıklayamam fakat siyah duman atmayan dizel yok gibi.Yani benim 2008 sportage de bazen atıyor,astra dizelimde atıyordu.
  • Turbo gitmiş ne yazıkki...Siyah duman çıkıyorsa turbo bozulmuştur.Yakıt tüketimi artmıştır,performans azalmıştır.En kısa sürede servise gidin,geçmiş olsun
  • quote:

Orjinalden alıntı: BlackEdition

Turbo gitmiş ne yazıkki...Siyah duman çıkıyorsa turbo bozulmuştur.Yakıt tüketimi artmıştır,performans azalmıştır.En kısa sürede servise gidin,geçmiş olsun

Bakımlarını hep yetkili servise yaptırdım,vites değişimlerini hep 2500-3000 devir arası yaparım,çalıştırdıktan sonra veya stop etmeden önce mutlaka en az 30 saniye beklerim,nasıl olabilir böyle bi şey?peki diyelim ki turbo arızalandı,tamiri garanti kapsamında mıdır?daha önce herhangi bir cerato'cunun başına geldi mi böyle bi sorun?
  • quote:

Turbo gitmiş ne yazıkki...Siyah duman çıkıyorsa turbo bozulmuştur.Yakıt tüketimi artmıştır,performans azalmıştır.En kısa sürede servise gidin,geçmiş olsun

Bu kanıya nasıl vardınız teknik olarak açıklarmısınız?

Siyah duman atmayan dizel gösterebilirmisiniz bana?
  • Hocam son zamanlarda yakıt aldığınız yeri değiştirmiş olabilirmisiniz? Turbo gitse aracınızın performansı hisedilir derecede düşer. Diğer taraftan başka bir forumda Sorento da aynı sorunu yaşayan bir arkadaş da EGR denilen parçanın değişmesiyle sorun çözüldü diye yazmış. Sorento, Cerato ikisi de Kia dizel bir bakın isterseniz. http://www.turkeyforum.com/satforum/showthread.php?t=424144

• quote:

Orjinalden alıntı: Little F.K

quote:

Bu kanıya şöyle vardım,bildiğim tüm turbo dizel araçlarda oluyor bu.Eğer araç siyah duman atıyorsa sebebleri;
    -Turbo arızalanmıştır
    -Yakıt kötüdür

Bildiğim bunlar,sebeblerini zaten yazmıştım,benim hatam bunu kesin olarak söylememdi,yanlış anlaşıldım yani ben sadece fikrimi belirtmek istemiştim...

Bu arada benim kullanmış olduğum dizel araçlar asla siyah duman atmadı...Çok dikkatli kullanırım,yakıt konusunda titizim.Araçlar;
    2006 1.5 crdi cerato
    2008 2.0 crdi carens

• quote:

Orjinalden alıntı: Tergener

Hocam son zamanlarda yakıt aldığınız yeri değiştirmiş olabilirmisiniz? Turbo gitse aracınızın performansı hisedilir derecede düşer. Diğer taraftan başka bir forumda Sorento da aynı sorunu yaşayan bir arkadaş da EGR denilen parçanın değişmesiyle sorun çözüldü diye yazmış. Sorento, Cerato ikisi de Kia dizel bir bakın isterseniz. http://www.turkeyforum.com/satforum/showthread.php?t=424144

Edindiğim bilgilere göre yakıtla direk alakası yokmuş,yağ değişimlerinde özenli,çalıştırma ve stop etme esnalarında da bekleme süresine(turbonun yağlanması ve soğuması için gerekli olan zamana) dikkat etmek gerekiyor diye bilgiler aldım,aslında ceratonun o çok övündüğümüz turbo sonrası ivmelenmesi,aracı ilk aldığım zamanlara göre biraz düşüş göstermiş gibi(ya da ben alıştım,bağışıklık kazandım ondandır) ama dediğiniz gibi çok hissedilir şekilde bi performans eksikliği yok şimdilik,cevaplarınız ve ilginiz için hepinize çok teşekkür ederim,en iyisi şubat tatilinde memlekette servise bi göstereyim ben...

• ben yaklaşık dört yıldır dizel araba kullanıyorum.arkadaşım soğuk havalarda ilk çalıştırmalarda dizel arabalar bir miktar siyah duman atar bu normaldir.eğer motor sıcakkende siyah duman atıyorsa ve miktarı çoksa ya kullandığın yakıt kalitsizdir.yada yakıt pompasında sorun olabilir.koku da bence normaldir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: sephıa

ben yaklaşık dört yıldır dizel araba kullanıyorum.arkadaşım soğuk havalarda ilk çalıştırmalarda dizel arabalar bir miktar siyah duman atar bu normaldir.eğer motor sıcakkende siyah duman atıyorsa ve miktarı çoksa ya kullandığın yakıt kalitsizdir.yada yakıt pompasında sorun olabilir.koku da bence normaldir.

Evet sephia haklı olabilirsin çünkü turbo arızasında performans bariz bi şekilde düşüyormuş,benim cerato da öyle bir düşüş söz konusu değil.Teşekkürler...(sanırım kuruntu yaptım biraz ama egzos daki dumanın yoğunluğu endişelenmeme sebep oldu,umarım hiçbir arkadaş turbo veya herhangi ciddi bir arıza yaşamaz,herkese kazasız sürüşler)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dogan7 -- 23 Aralık 2008; 18:46:04 >
  • siyah duman elbet atar arada pis mazot geliyor anlık.Bu arada performans düşüşünü rahatlıkla anlarsın ceratoda çok seviyorum arabamı bastı mı kayıp gidiyor.
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: Little F.K

quote:

Bu kanıya şöyle vardım,bildiğim tüm turbo dizel araçlarda oluyor bu.Eğer araç siyah duman atıyorsa sebebleri;
    -Turbo arızalanmıştır
    -Yakıt kötüdür

Bildiğim bunlar,sebeblerini zaten yazmıştım,benim hatam bunu kesin olarak söylememdi,yanlış anlaşıldım yani ben sadece fikrimi belirtmek istemiştim...

Bu arada benim kullanmış olduğum dizel araçlar asla siyah duman atmadı...Çok dikkatli kullanırım,yakıt konusunda titizim.Araçlar;
    2006 1.5 crdi cerato
    2008 2.0 crdi carens

Valla o zaman siz şanslılardansınız ailem c270 cdi ı olanda var ben sportage kullanıyorum,yakınlarımda çeşitli dizel kullananlar var ki bu arabaların hepsi yeni siyah duman atmayanını şimdilik görmedim.Tabı bu duman atma olayı cok nadıren olan bısey.

Yani sürekli siyah duman atmıyor araçlar.

• Ya hocam lütfen beni yanlış anlamayınız ama Turbo ile siyah dumanı bi yerde bana bir şekilde ilişkilendirebilir misiniz?

Şimdi ben size bazı örnekler vereyim. Murat 124 supap ayarı 2 derece krank mili açısı fazla verin. Araç vuruntu yapar siyah duman atar. Şimdi 124 ün neresinde turbo?
    Bir örnek daha vereyim. Eski dizel araçlar neredeyse sürekli siyah duman atar. Ancak aracın turbosu hangi mazot olsa yakar. Nerde kötü mazot?
    Bir örnek daha vereyim. Turbolu turbosuz hatta benzinli bir araç kışın veya yazın araç eğer EGR sistemine sahip değilse dik bir rampada 2 viteste aniden zorlayın siyah duman atar. Nerde dizel?

Araçtan siyah duman çıkması aracın zengin yakıt tükettiğini gösterir. Buda aracın herhangi bir yerinden değil bir çok yerinden kaynaklanmaktadır. Araç zengin yakıtı;

Soğukta çalışma anında,
    Soğuk havalarda,
    Klima kompresörünün açılış anında,
    Dik rampa ve araç ani ivemelenmesinde,
    Egr sisteminin iptalinde,
    Egr sistemi olmayan araçların ani vites değişikliklerinde,
    Araç yakıt tüketim değerlerinin ECU ile olan Y/H oranı ayarsızlığında,
    Araç yakıtının çook kalitesiz olduğunda,
    Araç kullanımına bağlı olarak bu sorun baş gösterebilir.

Aracın siyah duman atması çok zaman problem getirmese de bakım yaptırılmasında yine de fayda vardır.

Asıl önemli olan mavi ve beyaz dumandır. Bunlardan mavi olan aracın yağ yaktığını gösterir ki bu motorunuzda gerçekten bir arıza olduğunu gösterir. Beyaz duman ise çoğunlukla fakir karışımda baş gösterir. Bu da aracın Y/H oranına bağlı olarak ayarlanabilir.

• Birde tamamen bakımları yaptırmanıza göre çözüm yolu sunayım. Aracınızın EGR sistemini değiştirebilirsiniz eğer gerekliyse.
    Aracınıza krum temizleme karışımlarından dökebilirsiniz yakıtla birlikte.
    Aracınıza carbon clean yaptırıp aracın tıkanmış blok ve birikmiş karbon parçacıklarını temizletebilirsiniz.
  • turboda bozukluk oldugundada böle sorunlar cıkabilir ama bu en son farkedilen sey olur bence cünkü araca o ivmelenmeyi veren turbo arızalıysa cok bariz hissedilir her sekilde.son zamanlarda yakıt aldıgın yerleri degiştirmişsen bu sorun olabilir kalitesiz yakıttan dolayı veya yagda bi problem olabilir teknik olarak aklıma bişi gelmio ama en kısa zamanda bi servise baktır her ihtimale karsı
  • Siyah duman turbo arızasına bağlı olabileceği gibi başka bir sorun nedeniyle de görülebilir. Turbo arızasında siyah dumanla birlikte genellikle performans kaybı da görülür. Şu linki incelemenizi tavsiye ederim:
    http://www.kadekticaret.com/arizalistesi.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ihsanokur -- 13 Ocak 2009; 21:31:11 >
  • İhsan bey çok güzel bir link vermiş aslında. Ancak o linkteki hata listesi ile cerato biraz daha farklılık gösterebilir. Bu farkta o listenin İntercooler olmayan sadece turbocharge olarak kullanılan turbolar için verilen arıza listesidir. Buna en iyi örnek ise Audi 80 gibi olan araçlar içindir. Ha çok mu farkeder tabi ki hayır.
    Nacizane bilgi vereyim istedim.
  • 2 defa turbo yakmış üstün bilqili birisi olarak söyleyebilirimki siyah dumanla hiç bir alakası yok araç rampa çıkarken hızdan aniden düşer turbo dewre dışı kalır yada dewamlı performans düşüklüqü olur

ilk defa mazotla turbo alakası kuran bi watandaş görüyorum kaç yıllık dizel araç kullanıcısıyım oplinden kiasından volkswageninden mercedesinden
  • bildiğim kadarıyla mazot pompasından olabilir.geçmiş olsun.
  • Mazot pompası siyah dumanı verdirebilecek ne yapabilir ki?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.