Şimdi Ara

Cell Mapper Kurulum ve Ayar [REHBER]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
406
Cevap
10
Favori
12.876
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Adım 1) Kurulum #1

Android için: https://play.google.com/store/apps/details?id=cellmapper.net.cellmapper adresinden, Huawei cihazlar için: https://appgallery.huawei.com/#/app/C102093103?appId=C102093103 adresinden Cell Mapper uygulamasını telefonunuza indiriniz.

Adım 2) Kurulum #2

Uygulamayı açın. Ana ekranda ekranın üst kısmında "GPS", "Yükleme", "Hesap", "Kaydetme" butonları bulunmaktadır. Hesap butonuna basınız.

Adım 3) Kurulum #3

Hesap butonuna bastıktan sonra aşağıda beyaz bir bar açılacaktır. Buradan "Kayıt Ol" yazısına basınız.

Adım 4) Kurulum #4

Tarayıcı açılacak, açılan sayfada gerekli bilgileri girerek kayıt olunuz.

Adım 5) Kurulum #5

Kayıt olduktan sonra Cell Mapper uygulamasına geri dönünüz. Açılan barda oluşturmuş olduğunuz kullanıcı adı ve parolanızı girin ve "Giriş" butonuna basınız.

Giriş yaptığınızca "Hesap" butonu yeşil renge dönecektir. "Oturum Açıldı" iletisi ekrana gelecektir.

Adım 6) Ayarlar

Ekranın sol tarafındaki üç çizgiye basınız ve sol çekmeceyi açınız.

Açılan çekmeceden "Ayarlar" butonuna basınız. Ayarlar sayfası açılacaktır.

Açılan ayarlar sayfasındaki ayarları aşağıdaki şekilde yapınız.

"Minimum Kayıt Aralığı" yazısına basınız. 5 olan değeri silip, 1 ile değiştiriniz.

Adım 7) Veri Toplama ve Yükleme #1

Ayarlardan çıkınız. Ana ekrana dönünüz. Ana ekranda "Kaydetme" butonuna basınız. Butona bastığınızda rengi yeşile dönecek ve Cell Mapper veri toplamaya başlayacaktır.

Hartilamayı bitirmek istediğiniz zaman "Kaydetme" butonuna tekrar basınız. Butonun rengi kırmızıya dönecektir. Aşağıya veri toplamanın durduğunu ifade eden yeşil renkli bir bar çıkacaktır.

Adım 8) Veri Toplama ve Yükleme #2

Topladığınız verileri haritaya aktarmak için sol üst köşedeki üç çizgiye basarak sol çekmeceyi açınız ve "Yükleme ve İstatistikler" yazısına basınız.

Açılan pencerede topladığınız veriler "Yüklemek için toplam puan" kısmında gözükür. Sağ üst kısımdaki ok işareti butonuna barak verileri haritaya yüklemeye başlayabilirsiniz. Yükleme tamamlandığında yüklemenin tamamlandığına dair bir ileti ekrana çıkacaktır. Yükleme esnasında hata iletisi almanız halinde ok işareti butonuna tekrar basarak verileri yüklemeye devam edebilirsiniz.

Adım 9) Çıkış

Uygulama ile işiniz bittikten sonra sol çekmecenin en alt kısmındaki çıkış yazısına basarak çıkış yapmayı unutmayınız. Çıkış butonunu kullanmadan uygulamayı kapatırsanız uygulama arka planda çalışmaya devam edecek ve şarjınızı harcayacaktır.

SON

• Şu an bu mesaj ı mi 11 t ile yazıyorum ve inanın çekim kalitesi bu kadar fark eder mi vodafone hat ve Samsung a70 ile odada konuşmaz ken pencere kenarında dururken bile konuşulmuyor du ama yine vodafone ve mi 11 t ile rahatça oturduğum yerden konuşuyorum çok teşekkür ederim şu an 3 hat ile haritalama ya başladım 4.5 g de

Değerli arkadaşlar 2022'yi geride bıraktık. Bu süreçte başta haritalamaya katılan arkadaşlar olmak üzere konumuza yolu düşen herkese emekleri ve alakaları için teşekkür ederim. Yoğun bir tempo ile haritalama yapıldı ve ülkemiz Avrupa'daki diğer ülkeler arasında önemli bir ilerleme kaydetti geride bıraktığımız senede. Umarım yeni yılda bu ivme artarak devam eder. Herkese mutlu ve huzurlu bir yeni yıl diliyorum.

Aşağıfa 2022 yılında hep birlikte kaydettiğimiz ilerlemeyi görebilirsiniz.

@XpressMusic34 @maxi909 @sis651

Alıntı:

Cell Mapper sitesinde yarın planlı bakım var kesinti olabileceği bilgisi paylaşılmış.

Site Maintenance On Feb 3rd, schedule maintenance will result in the site being offline

3 Şubat 2022 Perşembe günü Cell Mapper sunucuları bakıma girecek. Bakım süresince haritalama yapılabilir ama toplanabilir puanlar bakım sırasında yüklenemeyecek. Bakım bitip sistem online olduğu zaman puanlar yüklenebilecek. Uygulamaya giriş yapılamayacak, web sayfası da kapalı olacaktır.
  • tesekkurler, bu program ne ise yariyor
  • ÇevreMühendisi kullanıcısına yanıt

Rica ederim.

Cell Mapper, mobil şebeke verilerini gönüllü kullanıcılar olarak topladığımız ve bir haritaya aktardığımız uygulama. Bu uygulama sayesinde sinyal değerler, baz istasyonlarını toplayıp haritada görebiliyoruz. Hatta konumunu bildiğimiz istasyonları haritada işaretleyebiliyoruz. Ayrıca uygulamanın altyapısı konum bilgisi sabitlenmemiş istasyonları da toplanan verilere göre tahmişni konumlarını belirliyor. Şayet bu meselelere ilgili iseniz kesinlikle kullanmanızı tavsiye ederim.

• Ö1f1 kullanıcısına yanıt

kullanmaya başladım, rehberine harita üzerinde belirtilen bilgiler hakkinda aciklama paylasirsan sevinirim.

Elinize sağlık hocam. Şimdiden katkılarınız için teşekkür ederim.

Aslında bu rehber haricinde Cell Mapper ile alakalı bir ana konu da açmayı planlıyorum. Dediğiniz gibi belki buraya da ekleyebilirim bazı bilgileri. Sizin özellikle merak ettikleriniz varsa cevaplayabilirim.

Kırmızı noktalar neyi temsil ediyor, soldaki değerleri nasıl yorumlamamız gerekiyor ?

• Cell Mapper Kurulum ve Ayar [REHBER]
  • iOS cihazlarda maalesef yok. Haritalama yapılamıyor.

Kırmızı, ve yeşil renkli yuvarlakların her biri birer baz istasyonudur. Kırmızı renkli olanları lokasyonu sabitlenmemiş olan, sistem tarafından eldeki sinyal değerlerine göre yeri tahmini olarak gösterilen istasyonlardır. Yeşil olanlar ise yeri kullanıcılar tarafından sabitlenmiş olan istasyonlardır.

Açık yeşilden bordoya kadar olan ufak ufak karelerden oluşan yığınlar ise sinyal kuvvetlerini ifade eder. Açık renkten koyuya gittikçe sinyal kötüleşir.

Baz istasyonlarının üzerine tıklarsanız istasyonun kapsama alanını görebilirsiniz. Her sektör için kapsama ayrı ayrı gösterilir. Baz istasyonunun üzerine tıkladığınızda ekranın sol kısmındaki alanda istasyona ait bilgiler gösterilir.
    -eNB kodu (bazın kimliği de diyebiliriz)
    -Keşfedilme ve son görülme tarihi
    -Yayın yaptığı bandlar
    -Baz istayonu ile alakalı veri toplamış olan kişiler
    -Eğer yeri sabitlenmiş ise sabitleyen kişi
    -Sektör sektör detaylı bilgiler ve sinyal değerleri

• Hocam gel androide.

En yaygin kullanilan uygulama bu mu hocam ? bilgiler icin teşekkürler

Bazı baz istasyonlarında max hız görünürken diğerlerinde görünmüyor hocam, görünmesi için ne yapmak gerek ?

• Evet hocam, en yaygın ve en iyisi bu. Hatta @sis651 hocam Doğu Trakya'yı Turkcell için nereyse baştan başa haritaladı. Diğer arkadaşlarımızın da emeklerini ayırmak olmasın 3 operatör için de harita yavaş yavaş yurt sathında büyüyor.

O veri istasyon için toplanan veriye göre gözüküyor. Şayet o istasyon için bu tür bir veri kaydedilmemişse gözükmeyecektir haliyle. Peki nasıl kaydedebiliriz. Açın Cell Mapper'ı basın speedtest'i :D

cell mapper açık speedtest yaptım fakat olmadı. Sanırım belli bir veri topladıktan sonra otomatik çıkıyor

Hocam bir baz istasyonunu taşımak istiyorum fakat hata veriyor yeterli veri yok diye, yine benim verilerini topladığım bi istasyon ve öncesinde taşımıştım yanlış konumlandırmışım. Baz istasyonunu taşımak için ne şartlar istiyor biliyor musunuz?

Garantisi yok tabi. Ben üstünkörü yazdım ama belirli bir veri toplaması lazım daha doğrusu o an o veriyi toplayası gelmesi lazım. Ancak çok da sağlıklı ve işe yarar bir veri midir derseniz, değil. Çünkü modemden okuyabildiği throughput verisine dayandırıyor lakin okuduğu throughput verisinin doğruluğu çok garanti değil ikincisi kesinlikle doğru olduğunu varsaysak bile bu hız ancak telefon ile baz istasyonundaki sektör radyosu arasındaki kurduğu hızı ifade eder, internet hızını doğrudan belirtmez. Mesela Band 20 yayın yapan baz istasyonunun birisinde 191 Mbps'lik thgt DL yönünde hız kaydetmiş. Ancak Band 20 ile en ideal koşullarda bile elde edilebilecek hız 100 -110 Mbps2i geçmez veri hızı olarak.

• kadir1003 kullanıcısına yanıt

Hocam o sizin üye hesabının yeterli puanı toplayamamış olamsından kaynaklanıyor olması lazım. Yanlış bilmiyorsam spam taşımaları önlemek için böyle bir tedbiri var sistemin.

CellMapper ile kayıt etkinken ve biraz dolaşırken yani sürekli yeni noktalar kaydedilken test yapın. Sonrasında veriyi yüklediğinizde bir dönem sonra sitede sonuçlar görünecektir.

Yalnız hız testi verileri çok da işe yarar veriler değil. Tüm taşıyıcıların taşıdığı hızı tek taşıyıcıya yapıştırabiliyor. Birkaç Gbps sonuçlar görünüyor bazı istasyonların hücrelerinde. :D

• sis651 kullanıcısına yanıt

Sistemi beğendim, şarjım çabuk bitiyor fakat telefon sinyallerinin nerede iyi nerede kötü çektiğini görebilmek için güzel sistem.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.