Şimdi Ara

Çay Gurmesinden Özel Tavsiyeler Karışımlar !!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
37
Cevap
11
Favori
46.282
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    [/image]
    [image]
    [/image]
    [image]
    [/image]
    [image]
    [/image]

evet dostlar resimler herşeyi anlatıyordur sanırım ben bir çay gurmesiyim bugüne kadar dünya genelinde çok çay içtim ama inanın hiçbirinin kalitesi ülkemizin çayını geçemedi resimde çaykurun diğer markaların farklı çayları var ben evimde bu gördüğünüz çaylardan ölümcül bir karışım hazırlayarak içiyorum inanın bu tadı hayatta bulamazsınız hepsinin formülü var bende saklı tabi bu iş keyif işi ben çok seviyorum çevrem ailemde bayılıyor belki siz sevmezsiniz piyasada çok zor bulacğaınız hatta daha önce görmediğiniz çaykur serileri var sınırlı üretim kısaca sizlere yorumda bululacam resimdeki ürünlere göre karar size kalmış

1-numaram en sevdiğim beni eski yıllara götüren eski İstanbul beyfendilerinin baş müdahimi olan küçük teneke kutuda porselen demlik ile sizlere poz vermiş altınbaş karanfilli çay .birçoğunuz aaa böyle bir çay varmıdı demiştir var dostlar inanın karanfilin verdiği eşsiz lezzet eşsiz formül karışım bu çay sizi sizden alır rahatlatır bronşları açar zinde tutar bu çayı bulmak biraz zor yalnız :)) harika bir çay
    2-numaram evet çok efsaneler söylentiler aldı kendisi ile ilgili bende katılıyorum sizlere 42 nolu Tirebolu çayımızı öneriyiroum eskiler bilir karton kutuda satılırdı şimdi yeni ambalajda yani tadında müthiş ötesi bir lezzet bu pakette yine piyasada bulmanız zor genelde 400 gr karton kutuda bulursunuz onun tadı ile bunun arası dünya fark eşssiz dem kalitesi uzun süren içim bayatlamadan hafif buruk tad ile çay severlerin gözdesi bunu muhakkak altınbaş ile çok hafif karışım az bergomat çaykur ile karıştırak için göreceksiniz ne demek istediğimi
    3-artvin kafkasör çayı bu çay genelde çayı açık sevenler için biraz daha ultra soft yumuşak bir çay genelde bayanlar seviyor tabi buna biraz srilanka çaylarından eklerseniz ben istikan koyaırm genelde formül olarak 400 gr Artvin çayımıza 100 gr istikan srilanka menşei çay ile karıştırın efsane oluyor
    4-kırmızı şeytan çay çiçeği çaykur bunu tek başına kullanmamak gerekiyor bundan efsane harman şöyle oluyor tam paket çay çiçeği artı 100 gr teneke bergamot artı 150 gr civarı Tirebolu tad olarak odun ateşinde pişmiş lezzette çay çıkıyor meydana muhakkak porselen demlik vede ph değeri yüksek su lazım örnek saka hayat gibi sert su seviyor bu karışım deneyin göreceksini
    5-diyarbakır çayı bu tam sigara içen gırtlak tiryakileri için denebilir zift tarzı lezzeti ağır dem uzun süren tazelik ile bu çay iddalı bir çay yalnız bunu demlenmesi 15 dk geçmesin acılaşır sigara içenler için tam bir birliktelik sağlar bunda formül tek bunu kullanmanız yönünde diğerleri ile çok ağır acı oluyor
    6-gap çayı bu çayımız yine farklı bir lezzet genelde çin çayları gibi ama dedimya tadını anca farklı sularla anlatıyor karakulak ile demleyebilirseniz tadından varılmaz ama içine muhakkak bergamot artı 80 gr çay çiçeği eklemek lazım anca öyle efsane tad oluşuyor buruk tadı vede koku olarak keskin bir lezzeti var evde hassa terazi var ise gramı gramına karışımı sağlayın göreceksiniz efsaneyi
    7-işde size bomba bir seri bunu ocakda yaparsanız rezil olur bunun ilacı bu pikniğe gittiniz yada mangala göz arttı üzerine dediniz hangi çayı koyacaz işde küçük teneke efsanesi 100 gr ambalajlı ayder çayımız bu çayın lezzeti ne yaptıysam bulamadım yıllarca birgün arkadaşlarla pikniğe gidecez ben çay gurmesi olarak dostlarım bilir dediler çay senin işin etler biizm dedim bunlara ne yapsam hem yer kaplamasın aldım benim stokdan evden ayderi ulan dedim ayder evde onca formülle denedim olmadı son şansın yoksa bırakcam peşini arkadaşlarla gittik semevere arta kalan közler koydum bunun suyunuda bende evde farklı markaların damacana suları var çay karışımları için yumuşak soft bir su olan erikli koydum 5 lt bidona ama dikkat edin orijinal erikli erikşi ile ilgili çok söylenti var aman dikkat kaynak ile alakalı benimki orijinal seri onuda sonra ayrı anlatırım neyse gittik koydum suyunu ağır ağır közde kaynadı demini verdim yemin ederim kavga çıktı ben 1 bardak daha fazla içerim kavgası oderece bomba bir lezzet oldu bu ayder ondan sonra bi kaç kez daha denedim bunun ilacı köz ateşi yada odun közden kastım meşe odunu kömür olursa çayın tadı iyi olmaz bunu öyle içmek lazım
    8-şimdi diyeceksiniz Çamlıhemşin organik nerede oda var merak etmeyin hem teneke kutu hem karton teneke olan en iyi seri karton olan biraz daha karışık ama benim damak tadıma uymuyor ama sabahları kalktınız işe gideceksiniz aman kim çay yapacak diye üşendiniz onun içinde sallama çayda kral bir çay var dostlar oda Çamlıhemşin sallama çay işde bu çayı bulmanız mucize piyasada inanın bunu yapıyorum bi gün işyerinde herkeze çay demledim diye kandırdım alayı anlamdı o derece kaliteli dem vede lezzet kullanılan ip torba bitki liflerinden yapılmış galiba lezzette sorun yapmıyor köpük bırakmıyor sallama çayda kraldır organik sallama Çamlıhemşin ayrıca son olarak tortuzusuz çay demlemek isteyenlere çayın en iyi yerinden kesilmiş üst yaprak dediğimiz çay altınbaş demlik poşet çayda inaın lezzet olarak mükemmel ama ben şöyle yapıyorum 3 altınbaş demlik poşete srilanka orjinli yine lipton demlikde atarım yada lipton seylan sallama poşet çayın ipini keser altınbaş lipton sarı yellow vede seylan ile demlik poşet karışımını yaparım

evet değerli dostlar umarım yararlı bilgiler vermişimdir bu iş hastalık çay işi resimlerde herşey ortada sormak istediklerinizi bu başlık altında yazın konuşalım

• quote:

Orijinalden alıntı: travegostar

quote:

Orijinalden alıntı: nokmen

Sevgili konu sahibi yazılarınızda noktalama işaretleri kullanmanız mümkün olabilirse okunup anlaşılması daha kolay olacaktır.

Bir de @quattro nun uyguladığı yöntem hemen hemen herkesin yaptığı basit bir yöntem. Herkesin evinde bergamot, çay çiçeği vs. yok sonuçta.

Son olarak çay bizim insanımız için önemlidir, nimettir, mundar gibi kelimeler biraz ağır kaçıyor sanki.

Sen okuma başlığı formülü uygulama olsun bitsin uzatmaya gerek yok

"Sevgili konu sahibi" diye başlayıp siz-li cümlelerle yazan birisine karşılık verme şeklinizin bu olacağını bilseydim, uzatmak değil hiç yormazdım bile kendimi.
    travegostar kullanıcısına yanıt
    travegostar demiş ki;
    Mesajı Yerinde Gör
    quote:

quote:

Sevgili konu sahibi yazılarınızda noktalama işaretleri kullanmanız mümkün olabilirse okunup anlaşılması daha kolay olacaktır.

Bir de @quattro nun uyguladığı yöntem hemen hemen herkesin yaptığı basit bir yöntem. Herkesin evinde bergamot, çay çiçeği vs. yok sonuçta.

Son olarak çay bizim insanımız için önemlidir, nimettir, mundar gibi kelimeler biraz ağır kaçıyor sanki.

Evet mundar etmiş şöyle anla eti döversen et suyunu kaçırır kuru iyi bir et olmaz pişirirken mundar olur öyle yorumla mundar kelimesini

şu tavrın yüzünden ben de okumuyorum. hem karman çorman yazmışsın, hem ben her şeyi bilirim modundasın. hem de seni güzelce uyaran adamı azarlamışsın.

al konunu başına çal. sonradan gurme seni.
  • Biz altınbaş siyah paket ile lipton earl grey demlik poşetini karıştırıp yapıyoruz.
    Büyük demliğe 2 kaşık(bundan tam emin değilim biraz fazla olabilir) + 2 demlik poşeti atıyoruz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Quattro

Biz altınbaş siyah paket ile lipton earl grey demlik poşetini karıştırıp yapıyoruz.
    Büyük demliğe 2 kaşık(bundan tam emin değilim biraz fazla olabilir) + 2 demlik poşeti atıyoruz.

çok yanlış bir karışım çayı mundar ediyorsunuz çaykur altınbaşı altınbaş şimdi bizim çay dilimizle yavrucak dediğimiz bir kısımdan kesilir üst yaprak dediğimiz çayın en iyi yerinden şimdi siz demlik poşet atarak demlik poşet kağıt tadını çaya karıştırıyprsıunuz altınbaş için yapılacak formül reçetesi

altınbaşlar piyasada 500 gr paket halinde bulunur
    formül 1 paket altınbaş + 70 gr bergamot tabi zevkinize göre sevmezseniz koymayın artı 110 gr çay çiçeği+60 gr kaçak çay srilanka yada suriye menşeili marka size kalmış hassas mutfak terazisi var ise bunları gramı gramına büyük bir cam kaba almadan plastik geniş leğene dökün tahta kaşık ile çok ağır dipden üste spiral hareketler ile çayı en az 5 dk birbirine karıştırın aman dikaat hızlı hareket çayı ezici harekette çay toz olur dağılır mundar olur karışım bittikden sonra ışık almayan yerde cam kavanozda saklayın ortalama porselen yada çelik demlik için 1 çay bardağı çay artı yarım çay bardağına çok az daha ekleyin vede iyi bir su ile demleyin bakın ne içeceksiniz aman allahım bu nedir ya diyeceksiniz bu reçeteler uuzn yıllar deneme yanılma büyük çay üstadları çaykur tadımcı arkadaşlardan alınan özel formüller bunun gibi 50 adet reçete yazılı bende :)) afiyet olsun sonucu yaparsanız yazın aman dikkat edin bayılmayın içerken

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Quattro

Biz altınbaş siyah paket ile lipton earl grey demlik poşetini karıştırıp yapıyoruz.

çok yanlış bir karışım çayı mundar ediyorsunuz çaykur altınbaşı altınbaş şimdi bizim çay dilimizle yavrucak dediğimiz bir kısımdan kesilir üst yaprak dediğimiz çayın en iyi yerinden şimdi siz demlik poşet atarak demlik poşet kağıt tadını çaya karıştırıyprsıunuz altınbaş için yapılacak formül reçetesi

altınbaşlar piyasada 500 gr paket halinde bulunur
    formül 1 paket altınbaş + 70 gr bergamot tabi zevkinize göre sevmezseniz koymayın artı 110 gr çay çiçeği+60 gr kaçak çay srilanka yada suriye menşeili marka size kalmış hassas mutfak terazisi var ise bunları gramı gramına büyük bir cam kaba almadan plastik geniş leğene dökün tahta kaşık ile çok ağır dipden üste spiral hareketler ile çayı en az 5 dk birbirine karıştırın aman dikaat hızlı hareket çayı ezici harekette çay toz olur dağılır mundar olur karışım bittikden sonra ışık almayan yerde cam kavanozda saklayın ortalama porselen yada çelik demlik için 1 çay bardağı çay artı yarım çay bardağına çok az daha ekleyin vede iyi bir su ile demleyin bakın ne içeceksiniz aman allahım bu nedir ya diyeceksiniz bu reçeteler uuzn yıllar deneme yanılma büyük çay üstadları çaykur tadımcı arkadaşlardan alınan özel formüller bunun gibi 50 adet reçete yazılı bende :)) afiyet olsun sonucu yaparsanız yazın aman dikkat edin bayılmayın içerken

Alıntıları Göster

• quote:

Evet mundar etmiş şöyle anla eti döversen et suyunu kaçırır kuru iyi bir et olmaz pişirirken mundar olur öyle yorumla mundar kelimesini

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi travegostar -- 29 Ocak 2016; 14:36:22 >
  • quote:

quote:

"Sevgili konu sahibi" diye başlayıp siz-li cümlelerle yazan birisine karşılık verme şeklinizin bu olacağını bilseydim, uzatmak değil hiç yormazdım bile kendimi.

• Çay layalinadır. Üstüne tanımam. önceleri (suriyede savaş yokken) 450gram paketler halinde gelirdi bandrollü falan şimdi hiçbir yerde aynı çaydan yok layalinadan daha kaliteli ve daha guzel çay görmedim tatmadım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ewwliya

Çay layalinadır. Üstüne tanımam. önceleri (suriyede savaş yokken) 450gram paketler halinde gelirdi bandrollü falan şimdi hiçbir yerde aynı çaydan yok layalinadan daha kaliteli ve daha guzel çay görmedim tatmadım.

Her mide o çayı kaldırmaz ülser yapar gaziantep seyahatlarimde çok aldık o çaydan ama memnun kalmadım ayrıca şu an bi dünya sahtesi var antepde satılan bandrolüm bile sahtesini yapmışlar sizde fazla içmeyin içine yumuşatıcı bir çay ekleyin muhakkak
  • quote:

Çay layalinadır. Üstüne tanımam. önceleri (suriyede savaş yokken) 450gram paketler halinde gelirdi bandrollü falan şimdi hiçbir yerde aynı çaydan yok layalinadan daha kaliteli ve daha guzel çay görmedim tatmadım.

Bu arada anteplisiniz galiba gurme bir kişi olarak bişey soracam antepe çok geldim herkes koçak koçak dedi gittik ama tad lezzet bakımından 20 puan anca aldı bende 100 üzerinden hiç beğenmedim arkadaşım vardı oda aynısını dedi ben bi kaç kez çağdaşdan aldım orda yerinde yedik tatlımızı bence efsane idi sizin eksra burası bilinmeyen şöhret dediğiniz yer varmı
  • quote:

quote:

Bu arada anteplisiniz galiba gurme bir kişi olarak bişey soracam antepe çok geldim herkes koçak koçak dedi gittik ama tad lezzet bakımından 20 puan anca aldı bende 100 üzerinden hiç beğenmedim arkadaşım vardı oda aynısını dedi ben bi kaç kez çağdaşdan aldım orda yerinde yedik tatlımızı bence efsane idi sizin eksra burası bilinmeyen şöhret dediğiniz yer varmı

Alıntıları Göster
    hocam yazıyı mümkünse düzenliyebilirmisiniz insanın okuyası gelmiyor

• travegostar kullanıcısına yanıt
    1. Mesaj için; su an başka çay kullanıyoruz dediğiniz gibi artık hepsi sahte su ana kadar yan etkisini gormedik

2. Mesaj için; baklavacilar son zamanlarda hani şu çiğköfte dükkânları gibi çok türedi sizin gittiğiniz mekanlar gayet iyidir aslında bunlara ek olarak sirasiyla güllüoğlu celebiogullari kare baklavayı önerebilirim ancak isterseniz kaliteli bir baklavaciya özel sipariş de yaptırabilirsiniz...
  • quote:

1. Mesaj için; su an başka çay kullanıyoruz dediğiniz gibi artık hepsi sahte su ana kadar yan etkisini gormedik

2. Mesaj için; baklavacilar son zamanlarda hani şu çiğköfte dükkânları gibi çok türedi sizin gittiğiniz mekanlar gayet iyidir aslında bunlara ek olarak sirasiyla güllüoğlu celebiogullari kare baklavayı önerebilirim ancak isterseniz kaliteli bir baklavaciya özel sipariş de yaptırabilirsiniz...

Hocam evet bi daha gelince ömer güllü vede çelebioğlu deneyecem bu almacı pazarının orda var sanırım yanlış hatırlamıyosam ayrıca zeki inal da iyi diyorlar onun yeri neresi hocam

Evet zeki inal da iyidir.
    iyi baklavacı çok insanın aklına gelmiyor hepsi zeki inalın yeri tugcan otelin yanında (öğretmenevinin 200 metre gerisi)
  • Çay ocağı açacağım bir içenin bir daha gelmesi için ne kullanayım nasıl kullanayım
  • quote:

Orijinalden alıntı: ilzam88

Çay ocağı açacağım bir içenin bir daha gelmesi için ne kullanayım nasıl kullanayım

İşde o iş biraz farklı şimdi çayı kaça satacaksın esnafa marka satışın olacakmı yoksa cami karşısında falan öyle bir yermi açacaksın şimdi çayı eğer 0,75 kuruşa falan satacaksan çaykur tiryaki serisi sana uygun çayı güzel eleyeceksin tozunu atacak yüzde 90 çeşmeden kazana filtre arası kullanarak çeşme suyu kullanacan arıtılmış bu olabilir demlik süzgeç torbanıda iyi bir marka seç ama dersen ben 1 tlye satacam gelen tekrar gelsin çaykur filiz çayı kullan insanlar bir içen tekrar ister sen şimdi toplu tüketime girdiğinden sana öyle 100gr bundan 200 gr bundan koy diyemem artı bergamot sakın kullanma seveni olduğu kadar nefret edenide var kaçakçay da kullanma herkez onun tadını sevmez acılaşır artı çay çabuk dediğim gibi ya tiryaki kullan ama elit olsun dersen filiz kullan sana önerim çaykurun toplu tüketim hattına ulaş ordan kayıt ol hem toptan daha ucuza alırsın hemde masa örtüsü çay kazan seti veriyorlar belli bir alışverişe şartları öğren hayırlı işler he diyosan ben ucuza mal edeyim karali serisi var karali filiz oda çay ocakları için gideri var ama çaykur kalitesi lezzetini bulamazsın

• karali çayı oteller tercih ediyor genelde. Filiz çay ucuzlasa da alıp içsek.
  • Başlığı yeni gördüm, biz iki-iki buçuk senedir layalina içiyoruz 900 gr 25 filan alıyoduk şimdi evdeki stok bitince aldığımız yere gittik çay 40 lirayı geçmiş evde son bi yarım paket var bitince ne yapıcaz bilemiyorum. Şöyle bi örnek veriyim tirebolu 42 yi bile ortalama buldular biz acil bi çay lazım layalina tarzından. Markette çaykur filiz çay gördüm mor falan paketi yenilenmiş işte onada çok iyi diyolar velhasıl hocam bize bi çay önerisinde bulunsan layalina kıvamında

Edit:bir zamanlar layalinadan önce de ZAZA içiyoduk

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi m.hüseyin -- 3 Şubat 2016; 16:19:43 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: m.hüseyin

Başlığı yeni gördüm, biz iki-iki buçuk senedir layalina içiyoruz 900 gr 25 filan alıyoduk şimdi evdeki stok bitince aldığımız yere gittik çay 40 lirayı geçmiş evde son bi yarım paket var bitince ne yapıcaz bilemiyorum. Şöyle bi örnek veriyim tirebolu 42 yi bile ortalama buldular biz acil bi çay lazım layalina tarzından. Markette çaykur filiz çay gördüm mor falan paketi yenilenmiş işte onada çok iyi diyolar velhasıl hocam bize bi çay önerisinde bulunsan layalina kıvamında

layalina artık çok sahtesi var orijinal diye sahte satıyorlar bandrollü hologramlı hemde sahtesi yapılmış antepde çok var sahtesi geçen seyahatte gördük size tavsiyem ona yakın migrosda istikan brend olur en yakın o ama onun tadına alışan diğer çaylarda onu arar demi sertliği fazladır onun ben tavsiye etmem açıkçası mide sağşığı açısında siz en güzeli yerliye başlayın altınbaş yarım kiloluk pakete 100 gr bergamot koyun karışıtırın süper karışım olur yada çay çiçeği alıp çaykur 500 gr yine 100 gr bergamot atın karıştırın beğeneceksinizi

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: m.hüseyin

Başlığı yeni gördüm, biz iki-iki buçuk senedir layalina içiyoruz 900 gr 25 filan alıyoduk şimdi evdeki stok bitince aldığımız yere gittik çay 40 lirayı geçmiş evde son bi yarım paket var bitince ne yapıcaz bilemiyorum. Şöyle bi örnek veriyim tirebolu 42 yi bile ortalama buldular biz acil bi çay lazım layalina tarzından. Markette çaykur filiz çay gördüm mor falan paketi yenilenmiş işte onada çok iyi diyolar velhasıl hocam bize bi çay önerisinde bulunsan layalina kıvamında

layalina artık çok sahtesi var orijinal diye sahte satıyorlar bandrollü hologramlı hemde sahtesi yapılmış antepde çok var sahtesi geçen seyahatte gördük size tavsiyem ona yakın migrosda istikan brend olur en yakın o ama onun tadına alışan diğer çaylarda onu arar demi sertliği fazladır onun ben tavsiye etmem açıkçası mide sağşığı açısında siz en güzeli yerliye başlayın altınbaş yarım kiloluk pakete 100 gr bergamot koyun karışıtırın süper karışım olur yada çay çiçeği alıp çaykur 500 gr yine 100 gr bergamot atın karıştırın beğeneceksinizi

Alıntıları Göster
    Lipton şaka herhalde

Damak tadının cinsiyetle o kadar alakası yok, yumuşak çay içmek de ay canım narin o sertini içemiyor gibi değil. Zift gibi çaya ( ince belli bardak ) dört şeker atan insanların epey de fazla sayıda olduğu bir ülkede hele hele...

Tirebolu hala kutu olarak zor da olsa bulunabiliyor, seneye bulunmaz herhalde. Yeni yaptığı paketten dolayı da Çaykur'u tebrik ediyorum. Zaten satış ağını düzgün yapmadığı - talepten dolayı da olabilir bu - bir ürünü bir de görsel olarak daha doğrusu güzel dokulu ama kullanışsız hem de küçücük bir paket olarak yenilemek...

üstadım bu sıralar çaya düşkünlüğüm artı yakında zamanda trabzon ayasofya müzesinde güzel bir çay içtim biz çamur içiyormuşuz dedim yaa :)tadını tarif edecek olursam çayın içine kattığımız tomurcuk vardırya onun kokusu sanki lezzet olmuş damağımdaydı bana güzel bi karışım söyleyi verde çaykur serisinden yapam.Damak tadım bergomatlı çayları ve tomurcuk kokusuna seviyorum diyebilirim ona göre ayarla işte bişeyler. Birde karışımlarda istediğimiz ölçüde kullanabilmemiz için bergamot sade bir şekilde tomurcuk gibi satılıyormu?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.