Şimdi Ara

Casper w765s işlemci upgrade

Bu Konudaki Kullanıcılar:
4 Misafir (2 Mobil) - 2 Masaüstü2 Mobil
5 sn
19
Cevap
0
Favori
6.725
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar elimde casper w765s model bilgisayar var. Netbook kullanıyordum ama bunu kullanmaya karar verdim. Ancak işlemcisi ve rami çok kötü.

Öncelikle bu bilgisayarın işlemcisi her yerde intel t4400 (core 2 duo, 2.20ghz hız 1mb cache, 800 fsb, 478 pin) olarak yazıyor. Ancak enteresandır kıi bu bilgisayarda celeron 2.20 ghz işlemci var. Bilgisayar tamir falan da görmemiş. Nasıl böyle oluyor anlamadım gitti.. Dahası yine 2 gb yerine 1 gb ram var bu bilgisayarda.

Her neyse efendim. Sadede gelecek olursak yükselteyim en azından işlemciyi vesaire diyorum. Ancak bu anakart da nasıl bir anakartsa hangi işlemcileri destekler, hangi rami maksimum kaça kadar destekler hiçbir bilgi yok. Öğrenebilmek için bilgisayarı söktüm. Anakart modeli 6-71-m74s0-d06a GP diye bişey. İnternette anakart satılıyor ancak hiçbir yerde neleri desteklediğini bulamadım..

Bilgi sahibi yardımsever arkadaşlar Allah aşkına bana deyin, nedir necidir bu :D

• Bilgisayar Clevo marka W765SUN modeli. SIS 671DX kuzey köprüsü varmış herhalde. Teknik dökümanları eski bilgisayarımda kaldı ama işlemci desteğine yönelik bir liste var:
    http://www.cpu-upgrade.com/mb-SiS_(chipsets)/671DX.html

671MX kuzey köprülü Casper W763SUN idi herhalde eski bilgisayarım, T6600 işlemci vardı.
    RAM olarak da maks. 2 x 2GB DDR2 667MHz destekler herhalde.
  • redoano R kullanıcısına yanıt
    Sizin çipset gl40 çipset uyumlu çokta güçlü işlemciler yok bu çipsettehttp://ark.intel.com/tr/products/35501/Intel-82GL40-Graphics-and-Memory-Controller-Hub uyumlu ürünler bölümünde yazar masrafa değmez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cengaver53 -- 8 Mart 2014; 23:53:50 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sis651

Bilgisayar Clevo marka W765SUN modeli. SIS 671DX kuzey köprüsü varmış herhalde. Teknik dökümanları eski bilgisayarımda kaldı ama işlemci desteğine yönelik bir liste var:
    http://www.cpu-upgrade.com/mb-SiS_(chipsets)/671DX.html

671MX kuzey köprülü Casper W763SUN idi herhalde eski bilgisayarım, T6600 işlemci vardı.
    RAM olarak da maks. 2 x 2GB DDR2 667MHz destekler herhalde.

kuzey köprüsü sis 672fx olarak görünüyor aida64 ile.. Ekran görüntüsü ekledim.. Bilgisayar modeli clevo 765Sun değil. Clevo 765s olarak görünüyor. Galiba farklı modeller.. Bu model için uyumlu işlemcileri arıyorum.. Verdiğiniz link bu model için midir acaba? Çünkü t4400 ve şu anda bilgisayarda bulunan celeron işlemciler socket pga478 işlemciler.. verdiğiniz linkte socket 775 yazıyor.
     Casper w765s işlemci upgrade

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi redoano -- 11 Mart 2014; 15:36:06 >
  • Fark etmez eski çipsetlere sistemi daha seri hale getirecek işlemci bulmanız zor gm-pm45,gm940-50-60 serisi yada hm55 gibi çipsetler olsa güçlü işlemci takılabilirdi.Takacağınız işlemci sizdekinden çokta fazla fark sağlamayacak üst düzey p ve t serisi işlemciler gm ve pm 45 çipset uyumluhttp://ark.intel.com/tr/products/35135/intel-82pm45-memory-controller-hub
  • quote:

Orijinalden alıntı: Cengaver53

Fark etmez eski çipsetlere sistemi daha seri hale getirecek işlemci bulmanız zor gm-pm45,gm940-50-60 serisi yada hm55 gibi çipsetler olsa güçlü işlemci takılabilirdi.Takacağınız işlemci sizdekinden çokta fazla fark sağlamayacak üst düzey p ve t serisi işlemciler gm ve pm 45 çipset uyumluhttp://ark.intel.com/tr/products/35135/intel-82pm45-memory-controller-hub

Uyumlu modeller yazan bölümdeki işlemciler olur mu diyorsunuz yani? yalnız anlamadığım, benim çipsetim intel değil sis..
  • Aşağıdaki adreste anakartın modeli ile ilgili kullanıcı rehberleri vs. var. Ancak hız çok yavaş. :) İnse ben söylerdim hangi işlemcileri desteklediğini. :D farklı W76xs modelleri var. Sonu S olmasa da C vs. de modeller var, bunlar aynı cihazın bölgeye özelleştirilmiş üretimi.
    http://www.clevo.com.tw/en/e-services/download.asp

İşlemcilere benzer modellerdeki işlemciler işinizi görür ama çok fark yaşayacağınızı söyleyemem. Bir de işlemcinizin TDP yani ısı üretim değeri 35W. Daha üzeri 45W işlemciler biraz daha performanslı olabilir ama soğutucu yetersiz kalacağından yüklendiğinde aşırı bir ısınma oluşur.

Ayrıca tavsiyem sabit disk kapasitesine çok ihtiyaç yoksa ucuz bir SSD alıp takmanız da program ve işletim sistemi açılış hızını arttıracağından daha verimli bir kullanıma erişmenizi sağlar.
    Çipset nasıl intel değil gl40 çipset var sizde intel bağlantılı olmazsa intel işlemciyi nasıl takacaksınız sisteme siz anakart soketlerine takılıyorsunuz ben size çipseti söyledim işlemci açısından çokta güçlü bir işlemci takamazsınız.Masrafa değmez idare edin bütçeniz olduğunda yeni bir makine alırsınız.Bu alıntıda vermiş olduğum çipsetlerin işlemcileri uymaz ben örnek verdim güçlü işlemciye sahip olmak istiyorsanız en azından bu çipsete sahip olmanız gerektiğini söyledim.
  • teşekkür ederim yardımlarınız için. Açıkçası niyetim bilgisayarı celerondan kurtarıp en azından çift çekirdek işlemci ile kullanmak. öyle ahım şahım bir işlemci istemiyorum zaten. Hiç olmadı ikinci el 30-40 tl'ye 2 duo bir işlemci alayım diyorum.. Oyun falan oynadığım zaten yok.. GÜnlük işlemler için..
  • quote:

Aşağıdaki adreste anakartın modeli ile ilgili kullanıcı rehberleri vs. var. Ancak hız çok yavaş. :) İnse ben söylerdim hangi işlemcileri desteklediğini. :D farklı W76xs modelleri var. Sonu S olmasa da C vs. de modeller var, bunlar aynı cihazın bölgeye özelleştirilmiş üretimi.
    http://www.clevo.com.tw/en/e-services/download.asp

İşlemcilere benzer modellerdeki işlemciler işinizi görür ama çok fark yaşayacağınızı söyleyemem. Bir de işlemcinizin TDP yani ısı üretim değeri 35W. Daha üzeri 45W işlemciler biraz daha performanslı olabilir ama soğutucu yetersiz kalacağından yüklendiğinde aşırı bir ısınma oluşur.

Ayrıca tavsiyem sabit disk kapasitesine çok ihtiyaç yoksa ucuz bir SSD alıp takmanız da program ve işletim sistemi açılış hızını arttıracağından daha verimli bir kullanıma erişmenizi sağlar.

Hocam tekrar merhabalar.. Verdiğiniz linkten olmasa da başka bir kaynaktan hem user hem de service manual indirdim. İkisine de biraz göz attım,birkaç işlemci modeli yazılmış ama yine de size sorayım dedim. İki pdf dosyasını da paylaşıyorum, bi göz atabilir misiniz?

User Manual
    service manual

Bu arada 8 farklı model varmış. Fark olduğunu sanmam, ama bendeki G olan model. 15.6" ve 65 watt, sis672 olanı.

Ayrıca hocam, celeron mobile 900 var bilgisayarda. Galiba T7500, T7700 gibi işlemcileri destekliyor bu meret. Bu nedenle celeron 900 yerine, ucuz olması açısından t7500 ya da t7700 alsam performans artışı iyi seviyede olur mu. Bİlgisayarı sadece internet amaçlı kullanıyorum, ancak video bile izleyemiyorum tarayıcıda. Klasörleri açarken bile kasmalar yaşıyorum win7'de de XP'de de.. Bu sorunlar ortadan kalkar mı? Ram şu anda 2GB.

Edit:Ek bilgi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi redoano -- 14 Mart 2014; 16:44:03 >
    Cihazdaki işlemci de eski bu servis dökümanında bahsedilen işlemciler de. Muhtemelen onların da fiyatı çok fazla değildir şu an. Servis rehberinde bahsedilen işlemcilerde t9300 var mesela, yapı olarak 45nm teknolojisi kullanılmış. Mesela aralarındaki önbellek miktarı en fazla olan işlemci. Hani diğerleri de iş görür tabi de, fiyat farkı yoksa onu düşünmek daha mantıklı olabilir. Daha fazla önbellek daha iyi performans sağlar. Bellek miktarınız XP için iyi de Win 7 için ekstra bir şeyler yapmak isterseniz arttırmak fayda eder. Ama sadece İnternet'e girmek için gerek yok.
    Ayrıca SSD'ler de ölü dirilten diye bahsediliyorlar. İşletim sistemini kuracak kapasitede bir SSD kullanmak da hızınızı arttıracaktır.
  • quote:

Cihazdaki işlemci de eski bu servis dökümanında bahsedilen işlemciler de. Muhtemelen onların da fiyatı çok fazla değildir şu an. Servis rehberinde bahsedilen işlemcilerde t9300 var mesela, yapı olarak 45nm teknolojisi kullanılmış. Mesela aralarındaki önbellek miktarı en fazla olan işlemci. Hani diğerleri de iş görür tabi de, fiyat farkı yoksa onu düşünmek daha mantıklı olabilir. Daha fazla önbellek daha iyi performans sağlar. Bellek miktarınız XP için iyi de Win 7 için ekstra bir şeyler yapmak isterseniz arttırmak fayda eder. Ama sadece İnternet'e girmek için gerek yok.
    Ayrıca SSD'ler de ölü dirilten diye bahsediliyorlar. İşletim sistemini kuracak kapasitede bir SSD kullanmak da hızınızı arttıracaktır.

Bilgi için teşekkürler tekrar. t9300 işlemci 80 tl'den başlıyor o nedenle değmez bu bilgisayar için o kadar para vermeye..Diğerleri ise 25-30 tl'ye bulunabiliyor. SSD'ler için de aynı şey geçerli.. Çok para vermek istemiyorum bu bilgisayar için. Dediğim işlemciyi alayım en iyisi :)
    Arada öyle bir fark varsa dediğiniz işlemci daha uygun olur. Yalnız paylaştığınız ilk rehberde işlemci değiştirilebilir değil yazıyordu ve rehberde de nasıl çıkarılıp takılacağı yazmamış. İşlemciyi almadan önce alt kapağını açıp işlemcinin normal bir yuvası olduğuna emin olun derim. Gerçi pek önemli de değil, Clevo sabit işlemci koymaz da; hani farklı bir şey olmasın.
  • quote:

Arada öyle bir fark varsa dediğiniz işlemci daha uygun olur. Yalnız paylaştığınız ilk rehberde işlemci değiştirilebilir değil yazıyordu ve rehberde de nasıl çıkarılıp takılacağı yazmamış. İşlemciyi almadan önce alt kapağını açıp işlemcinin normal bir yuvası olduğuna emin olun derim. Gerçi pek önemli de değil, Clevo sabit işlemci koymaz da; hani farklı bir şey olmasın.

Baktım hocam, söktüm dahi işlemciyi.. Değiştirilebilir olmaması çok saçma olurdu zaten..
  • Elime bu bilgisayardan geçti.Bu meletin bios pili yokmu ya :D ben mi bulamıyorum?
  • quote:

Orijinalden alıntı: redoano

Arkadaşlar elimde casper w765s model bilgisayar var. Netbook kullanıyordum ama bunu kullanmaya karar verdim. Ancak işlemcisi ve rami çok kötü.

Öncelikle bu bilgisayarın işlemcisi her yerde intel t4400 (core 2 duo, 2.20ghz hız 1mb cache, 800 fsb, 478 pin) olarak yazıyor. Ancak enteresandır kıi bu bilgisayarda celeron 2.20 ghz işlemci var. Bilgisayar tamir falan da görmemiş. Nasıl böyle oluyor anlamadım gitti.. Dahası yine 2 gb yerine 1 gb ram var bu bilgisayarda.

Her neyse efendim. Sadede gelecek olursak yükselteyim en azından işlemciyi vesaire diyorum. Ancak bu anakart da nasıl bir anakartsa hangi işlemcileri destekler, hangi rami maksimum kaça kadar destekler hiçbir bilgi yok. Öğrenebilmek için bilgisayarı söktüm. Anakart modeli 6-71-m74s0-d06a GP diye bişey. İnternette anakart satılıyor ancak hiçbir yerde neleri desteklediğini bulamadım..

Bilgi sahibi yardımsever arkadaşlar Allah aşkına bana deyin, nedir necidir bu :D

ne yaptınız işlemciyi değiştirdiniz mi?
    bilgi verir misiniz
    ben de değiştirmek istiyorum işlemcimi
    gl40 çipetliymiş anakartım cpuz den öğrendim
    uyumluluk tablosunda benim takılı olan 4500 çift çekirdek pentium intel işlemcim yok
  • Hey gidi konuyu hortlatıyorum :) casper w765s 2009 yılında almıştım aradan gecen zamanla şuan ki laptop fiyatlarının inanılmaz yükselmesi nedeni ile emektara 240 gb ssd taktım bunca yıla rağmen makine canlandı resmen '' Linux Mint '' kurdum çok rahatlıkla temel gereksinimleri kullanabiliyorum genelde yazı yazmak ve youtube kullanımı için ideal oldu DVD-Rom iptal edilip önceden içinde bulunan 160GB HDD entegre edildi. Açılış hızı 5 sn internet kullanırken biraz kasıyor ama çok deli eder gibi bir durum söz konusu değil.

• g**altın** G kullanıcısına yanıt

Hocam sata 3 mü taktınız sata3 taktıysana sata 2 olarakmı çalışıyo, hala öneriyormusunuz hangi cpulu versiyonu var sizde

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.