Şimdi Ara

Canon Kullanıcıları için Türkçe CHDK [20.07.2010] (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
233
Cevap
15
Favori
45.002
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    ayarları yapıp shuttera basıyorum alttan altyazı geçiyo çıkmak için shuttera basın diye. bi tane foto çekemedim daha bu chdk ile.
    tek heveslendiğim RAW çekimdi. diğer uçuk diyafram/enstantane değerleriyle işim yok makina zaten fazlasıyla tatmin edici bu konuda.
    keşke bir tek RAW çekime izin veren bi chdk olsaydı :) neyse sildim sonuçta :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cocomo -- 12 Kasım 2008; 3:49:03 >
  • Arkadaşlar, başlık listede altlara düşmüş, son 12 gündür mesaj yollayan yok diye, ilgilenen yok diye düşünmeyin, bir kaç günde bir girip bakıyorum yeni bir şey var mı diye. Herhangi bir sorunuz olursa, 3-5 gün içinde de olsa elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız. Up diye mesaj atmış olmak istemem, sorusu olan olursa yeni konu açarak sormak yerine buradan sorsun, mümkün olduğunca cevaplandırırırz. Üst sıraya taşımak için herhangi bir uğraşım yok, arama yaptığınızda (google'da "CHDK Türkçe", ya da DH'de) ulaşabileceğiniz, derli toplu, doyucuru bilgi içeren, seviyeli, güncel bir kaynak olsun isterim.

@cocomo Merhabalar, özürlü değilsinizdir de belki biraz sabırsız olabilirsiniz CHDK'yla uğraşmak ve alışmak gerçekten biraz zaman alır. Ancak sildiyseniz elbette sizin kararınız. Geri dönerseniz, yine buradayız

Saygılarımla...

• quote:

Orjinalden alıntı: otmotvmhndsi

evet CHDK ORJİNAL HALİ SADECE İNGİLİZCE VE ALMANCA var

http://rapid***share.com/files/142372102/1.73-148-a570-101a-57.zip.html

*** silinecek tabiki=)))

GÜLE GÜLE KULLANIN , bu arada kullanımı şu şekilde;

zipli dosyayı açtıktan sonra içinde sdmexe diye bişey var siyah beyaz resimli onu açın sonra sd kartı takın ve sd kart olan hafızayı seçin ,

sonra new install tıklayın ve komtları uygulayın...

hocam böle *** diye niye sansürlüyonki. direk şöyle yazsan olmazmı

http://rapidshare.com/files/142372102/1.73-148-a570-101a-57.zip.html

• kullanan herke olumlu seyler yazmıs
    bende yarın deneyıp yazarım

bakalım nasıl olcak
  • Bende bu akşam deneyeceğim. İnşallah bozmayız makineyi.
  • quote:

Orjinalden alıntı: cocomo

ben özürlüyüm galiba,
    ayarları yapıp shuttera basıyorum alttan altyazı geçiyo çıkmak için shuttera basın diye. bi tane foto çekemedim daha bu chdk ile.
    tek heveslendiğim RAW çekimdi. diğer uçuk diyafram/enstantane değerleriyle işim yok makina zaten fazlasıyla tatmin edici bu konuda.
    keşke bir tek RAW çekime izin veren bi chdk olsaydı :) neyse sildim sonuçta :)

evet biraz menüsüne alışmak tam manasıyla kullanabilmek çok zor ama makineye acaip ultra özellşkler kazandırıyor bende RAW ı başardım ama enstantane ve diyaframı değiştirmek zor geldi bana bazı çekimlerde f16 lazım olabilir aslında silmek yerine hafıza kartının kilidni değiştirseydin silinmiş gibi oluyor zaten zaten full manuel ayarlı A570 i dahada bir ayar canavarı yapıyor ama kullanımı zor..

• canon 570 makinamda 512MB lık karta chdk yüklemesini yaptım.Fakat yeni aldığım 4GB lık A DATA marka SD HDC karta yükleme yapamıyorum.Zaten makineyi kart kilitli konumda açtığımda ekranda kart kilitli diye bir yazı çıkıyor.Ayrıca CardTricks programı kartı formatlamıyor dolayısıyla bootable da olmuyor.Sanırım program 2GB dan büyük kartları formatlamıyor.bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler
  • quote:

Orjinalden alıntı: accent754
    canon 570 makinamda 512MB lık karta chdk yüklemesini yaptım.Fakat yeni aldığım 4GB lık A DATA marka SD HDC karta yükleme yapamıyorum.Zaten makineyi kart kilitli konumda açtığımda ekranda kart kilitli diye bir yazı çıkıyor.Ayrıca CardTricks programı kartı formatlamıyor dolayısıyla bootable da olmuyor.Sanırım program 2GB dan büyük kartları formatlamıyor.bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler

Merhabalar, ben de 4 GB SDHC kullanıyorum, Toshiba Class 4 bir kart ve sorunsuzca kullanıyorum. CardTricks programında yüklemeyi yaparken kart kilitli konumda olmayacak. Tüm yükleme işlemi bittikten sonra en son makineye takarken kilitli konuma getireceksiniz. O zamana kadar açık konumda olsun. Sorun belki bundan olmuş olabilir. Bir de 4 GB'lık da olsa 2 GB'lık vs de, FAT ile formatlayın, FAT32 değil, FAT32'de bootable (otomatik çalıştırma) yapılamıyor bildiğim kadarıyla. Resimli anlatım vardı, oradaki adımları takip ederek yüklerseniz sorun olmaz herhalde. Sorun devam ediyorsa biraz daha ayrıntılı belirtirseniz yardımcı olmaya çalışalım yine...

Arkadaşlar CHDK için benden (Erdinç Denizli) başka bir kişi daha (Mehmet Ertuğrul) çeviri yapmış. O çeviri çok daha güncel ve güncelleniyor sürekli. CHDK'yi indirirken açılan sayfada 8. Numaralı adımda "Complete" ve "Small" şeklinde iki farklı sütunda iki farklı versiyon yayınlanmış, Complete adlı sütundaki a570-101a-0.9.5-701-full.zip (740KB) şeklinde full.zip ile biten isimli dosyayı indirirseniz, daha güncel olan Mehmet Ertuğrul'un çevirisini de indirmiş oluyorsunuz ve artık benim yaptığım çeviriyi tekrar yüklemenize gerek kalmıyor. Yani artık bu sayfadaki çeviriyi - bir ara - kaldıracağım ve bu sayfa CHDK yüklemesi nasıl yapılır şeklinde bir sayfa haline gelecek ama işte bir ara... Buraya bir süredir bakamıyorum :(

ÖZET: Artık benim yaptığım çeviri'yi indirmenize gerek kalmadı! CHDK'yi CardTricks ile yüklerken 8. adımda adı ......full.zip ile biten dosyayı indirip kurulumun geri kalanını aynı şekilde yapmanız ve makineyi açınca Language > Türkçe.lng'yi seçmeniz yeterli olacaktır.

Ayrıntılı düzenlemeyi umarım en kısa zamanda yapacağım. O zamana kadar da yine sorularınıza yardımcı olmaya çalışırız. Görüşmek üzere...

• Merhabalar,
    Çok güzel ve faydalı bir konu olmuş gayet açıklayıcı herşeyiyle.
    Fakat ben bir problem yaşadım aynı problemi yaşayıp sonuç almış kişiler varsa yardımcı olmalarını isteyeceğim...
    Canon S5 is kullanıyorum bütün adımları herşeyile uyguladım makineye kartı takıp firmware ini kontrol ettiğimde yeni versiyonun yüklenmiş olduğunu görebiliyorum. Fakat kartın kilidini kapatım tekrar makineye taktığımda makine açılmıyor anladığım kadarıyla makine karttan birtürlü boot edemiyor kart kilitli iken
    yardımcı olabilecek varsa çok sevinicem şimdiden teşekkür ederim
  • quote:

Orjinalden alıntı: onuryoruk
    Merhabalar,
    Çok güzel ve faydalı bir konu olmuş gayet açıklayıcı herşeyiyle.
    Fakat ben bir problem yaşadım aynı problemi yaşayıp sonuç almış kişiler varsa yardımcı olmalarını isteyeceğim...
    Canon S5 is kullanıyorum bütün adımları herşeyile uyguladım makineye kartı takıp firmware ini kontrol ettiğimde yeni versiyonun yüklenmiş olduğunu görebiliyorum. Fakat kartın kilidini kapatım tekrar makineye taktığımda makine açılmıyor anladığım kadarıyla makine karttan birtürlü boot edemiyor kart kilitli iken
    yardımcı olabilecek varsa çok sevinicem şimdiden teşekkür ederim

Merhabalar, kaç GB'lık bir hafıza kartı kullanıyorsun acaba? Çünkü bildiğim kadarıyla 4 GB'tan yukarısında FAT16 desteği olmuyor ve kartları bootable yapma ile ilgili biraz sorun oluyor ancak sonunda yine de yapılabiliyor 8 GB'lık vs kartlar da ( Kaynak ). Ancak benimki 4 GB olduğundan ve üzerini de makinem desteklemediğinden deneme imkanım olmadı.

Eğer 4 GB veya daha küçük ebatlı bir kart kullanmana rağmen bu sorunla karşılaştıysan ne yazık ki aklıma başka bir fikir gelmiyor, şu sayfadan "CHDK S5IS sayfası" daha ayrıntılı bilgi edinebilirsin, ya da bir yerlere yönlendirir o sayfadaki linkler seni. Başka fikri ya da bilgisi olan varsa da cevap bekleriz

• Teşekkür ederim...
    1 gb lık kartla da denedim 4 gb lık kartla da denedim aynı problem ile karşılaştım ikisinde de
    Biraz daha araştırayım en iyisi ben
  • Bir de firmware yükledikten sonra no error yazması gereken yerde card error yazıyordu.
  • Canon CHDK ve Time Lapse script'i ile Ankara'nın bulutlarını çektim.
    İlk deneme için çok güzel oldu.

Youtube'da videomu izleyebilirsiniz.

www.youtube.com/watch?v=X13u6BqRLQE

quote:

Canon compact fotoğraf makinanıza CHDK yardımıyla soft hack yaparak, DSLR'de görmeye alıştığımız bir çok güzel özelliği kazandırabilirsiniz.

RAW formatında çekim, HDR için sıralı çekim, canlı histogram, pil gösterimi, çeşitli script kullanımları gibi kadar bir çok özelliği ekleyebilirsiniz.

Video'da kullanılan script time lapse scripti'dir.

Daha fazla bilgi için : http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK

Yazılarıyla Canon A570IS'i hack'lememize yardımcı olan @edenizli100'e teşekkürler.

Suavi.

Bu ilk denememdi. Piller ne yazık ki güneşin batışını çekmeye yetmedi. :) Ekranı bir türlü kapatamadım. Fotoğraf makinası 2 katlı camın arkasında olduğundan görüntüler biraz flu. Fotoğraflar hafıza kartı sığsın diye 640x480 çekildi.

• arkadaşlar g5 için olur mu?
    ve de gerek var mı?
  • a590 is için haftasonu bende bir deneyim..
  • merhaba canon a470 fotoğraf makinam var yabancı kaynaklardan araştırdım uygun program cıkmamış sanırım bahsi gecen sitede firmware verilimiş indirdim kurdum ama bir değişiklik olmadı chdk yla alakası yok sanırım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi veterdem -- 16 Mart 2009; 15:10:41 >
  • arkadaşlar ben A570IS alcam CHDK yi çoook istiyorum inan şok oldum şu forumu okurken DSLR lara taş çıkartır ama shutterspeed falan makinaya zarar verirmi korkuyorumda napsam makina bugün yarın alcam bi cvp verin
  • @edenizli100'ün yaptığı CHDK resimli anlatımı nerde acaba bulamadım lütfen bi yardım arkadaşlar ??
  • quote:

Orjinalden alıntı: edenizli100

quote:

Orjinalden alıntı: accent754
    canon 570 makinamda 512MB lık karta chdk yüklemesini yaptım.Fakat yeni aldığım 4GB lık A DATA marka SD HDC karta yükleme yapamıyorum.Zaten makineyi kart kilitli konumda açtığımda ekranda kart kilitli diye bir yazı çıkıyor.Ayrıca CardTricks programı kartı formatlamıyor dolayısıyla bootable da olmuyor.Sanırım program 2GB dan büyük kartları formatlamıyor.bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler

Merhabalar, ben de 4 GB SDHC kullanıyorum, Toshiba Class 4 bir kart ve sorunsuzca kullanıyorum. CardTricks programında yüklemeyi yaparken kart kilitli konumda olmayacak. Tüm yükleme işlemi bittikten sonra en son makineye takarken kilitli konuma getireceksiniz. O zamana kadar açık konumda olsun. Sorun belki bundan olmuş olabilir. Bir de 4 GB'lık da olsa 2 GB'lık vs de, FAT ile formatlayın, FAT32 değil, FAT32'de bootable (otomatik çalıştırma) yapılamıyor bildiğim kadarıyla. Resimli anlatım vardı, oradaki adımları takip ederek yüklerseniz sorun olmaz herhalde. Sorun devam ediyorsa biraz daha ayrıntılı belirtirseniz yardımcı olmaya çalışalım yine...

Arkadaşlar CHDK için benden (Erdinç Denizli) başka bir kişi daha (Mehmet Ertuğrul) çeviri yapmış. O çeviri çok daha güncel ve güncelleniyor sürekli. CHDK'yi indirirken açılan sayfada 8. Numaralı adımda "Complete" ve "Small" şeklinde iki farklı sütunda iki farklı versiyon yayınlanmış, Complete adlı sütundaki a570-101a-0.9.5-701-full.zip (740KB) şeklinde full.zip ile biten isimli dosyayı indirirseniz, daha güncel olan Mehmet Ertuğrul'un çevirisini de indirmiş oluyorsunuz ve artık benim yaptığım çeviriyi tekrar yüklemenize gerek kalmıyor. Yani artık bu sayfadaki çeviriyi - bir ara - kaldıracağım ve bu sayfa CHDK yüklemesi nasıl yapılır şeklinde bir sayfa haline gelecek ama işte bir ara... Buraya bir süredir bakamıyorum :(

ÖZET: Artık benim yaptığım çeviri'yi indirmenize gerek kalmadı! CHDK'yi CardTricks ile yüklerken 8. adımda adı ......full.zip ile biten dosyayı indirip kurulumun geri kalanını aynı şekilde yapmanız ve makineyi açınca Language > Türkçe.lng'yi seçmeniz yeterli olacaktır.

Ayrıntılı düzenlemeyi umarım en kısa zamanda yapacağım. O zamana kadar da yine sorularınıza yardımcı olmaya çalışırız. Görüşmek üzere...

"CHDK'yi indirirken açılan sayfada 8. Numaralı adımda "Complete" ve "Small" şeklinde iki farklı sütunda iki farklı versiyon yayınlanmış, Complete adlı sütundaki" demişssin ama chdk yi indirme linki nedir, nereden indirirken bunları tam anlamadım. mümkünse link verseniz. teşekkür ederim.

• cardtriks ,http://chdk.wikia.com/wiki/CardTricks linkinden indirebilirsin.

Benim de başka bir sorunum var.
    video çekiminde optik zoom lazım olduğu için CHDK denedim.CHDK yi sorunsuz yükledim. Ancak makineyi kabloyla,yada kartı okuyucuyla bilgisayara bağladığımda kart görünmüyor.dolayısıyla karttaki video ve fotoları bilgisayara atamıyorum. Bir çözümü var mı?

kendim cevap vereyim: kartı formatlayıp bilgisayarı resetledim tekrar denedim bu sefer sorun çıkmadı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Lupara_ -- 14 Nisan 2009; 16:36:12 >
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.