Şimdi Ara

Canon Kullanıcıları için Türkçe CHDK [20.07.2010] (3. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
234
Cevap
15
Favori
44.999
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ay fotoğrafı güzel olmuş bu raw modunun nimeti mi acaba?
  • Faydalı bir paylaşım olmuş emeğine sağlık arkadaşım
  • ben bide arka taraf buanık cıksın istiyorum.ama makro dısında bulanık cıkmıyo.bu programla yapılarbilrmi bu iş.
  • bunun canon S5 için olanını bulmam mümkün mü biyerde vardı fakat denedim olmadı bulabilirseniz çok iyi olacak birde türkçe olursa tadından yenmez
  • s5 uyumlu diyor.sende neden olmadı.nasıl bi sorun var.
  • ben bunu denemedim başka bitane bulmuştum onu denedim fakat makinayı açyığımda menüden en aşağıda update seçeneği olması lazım mış o seçenek gelmedi işte
  • makinayı izleme moduna getirdikten sonra menüye bakacaksın.belki ondandır.
  • quote:

Orjinalden alıntı: popeye85

makinayı izleme moduna getirdikten sonra menüye bakacaksın.belki ondandır.

Zaten öyle yaptım ama update gibi birşey göremedim.

nerden bulabilirim s5 için bu verilen linkteki uyumlumu acaba
  • quote:

Orjinalden alıntı: hakankaran
    ay fotoğrafı güzel olmuş bu raw modunun nimeti mi acaba?
    Ay fotografında tüm espiri, Raw'ın sıkıştırılmamış ve dolayısıyla detay kaybına uğramamış orjinal dosya olmasından ve üzerinde oynama yapılmaya (keskinleştirme ve kontrast rötuşları gibi) daha elverişli olmasından ibaret. Bu sayede Jpeg ile bu kadar fark oluştu. Jpeg dosyasında bu rötuşları yapsanız da bu sonucu elde edemezsiniz. (Belki de edersiniz, çok da iddialı konuşmayayım, bir sürü program var, yapanı da vardır belki :) )
    quote:

ben bide arka taraf bulanık cıksın istiyorum.ama makro dısında bulanık cıkmıyo.bu programla yapılarbilrmi bu iş.
    Arka planı bulanık yapmak için;
    - diyafram değerini mümkün olduğunca düşük tutun yani diyaframı açık tutun (f2,67 vs),
    - optik yakınlaştırma kullanmayın, optik yakınlaştırma ile kullanabileceğiniz diyafram değeri yükselecektir,
    - netlemek istediğiniz nesenin yakınında olun, bulanık olmasını istediğiniz cisim de uzakta olsun.
    Ancak kompakt makinalarda bu efekti çok da fazla veremezsiniz ve CHDK de size bu konuda bildiğim kadarıyla yardımcı olamaz. Makro modunda çiçek böcek çekerken ya da manuel modda portre fotografları çekerken, arkadaki fon ve manzara flu olsun isterseniz, diyaframı açık tutun (değeri düşük F2,67vs), bu makinenin net olarak görüntüleyeceği mesafe aralığını yani alan derinliğini (Depth of Field) düşürür. Elde etmek istediğiniz efekt anladığım kadarıyla bu.
    Ancak kompakt makineler, SLR/DSLR makinelerdeki tele zum lens'lerdeki sonucu veremez.

quote:

Orjinalden alıntı: dogann007
    Zaten öyle yaptım ama update gibi birşey göremedim. nerden bulabilirim s5 için bu verilen linkteki umlu mu acaba
    Sayfadaki ilk mesajımda "Peki bu CHDK nasıl yüklenir diye soran varsa onu da anlatmıştım bi ara:" başlıklı bölümde nasıl yükleneceğini anlatmıştım, o yordamla yüklersen kamerana uygun versiyonu da rahatlıkla bulacaksın. Bahsettiğim başlıklı yolu kullan, sonra da istersen üzerine Türkçe yamayı yaparsın. Kolay gelsin...

• teşekkür ederim hem CHDK yı hemde türkçe yamayı yükledim süper oldu eline sağlık
  • bu f i 2.67 nası yapicam f değeri yazan bi kısım yok.yardımcı olun arkadaşlar.chdk yı iki sey için yükledim biri raw diğeri bu arkanın flu cıkması için.ama f değerini nerden düşürecem bilemiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi olağan_şüpheli -- 5 Ekim 2008; 17:13:43 >
  • chdk ile f 2,6 dan aşağı düşürülmüyor f16 ya kadar yükseltiliyor sadece
  • arkadasım sonucta bu f değeri ile nasıl oynucağim onu soruyorum.hangi menude hiç bi yerde görmedim f ayarı diye.birisi hangi ayarları yapcam söylesin.
  • f değeri nerde 60 küsür saniyelik cekim nerde bulamıyorum.60 saniyelik cekmi yaptım ayaı ama cekmedi.1 sn cekiyo.yardım lütfen.
  • quote:

f değeri nerde 60 küsür saniyelik cekim nerde bulamıyorum.60 saniyelik cekmi yaptım ayaı ama cekmedi.1 sn cekiyo.yardım lütfen.

CHDK MENÜSÜ > Ekstra Foto İşlemleri > Enstantene Hız Değerini D. [ 64] olarak, Altındaki satırdaki Değer Faktör [ 1] olarak ayarlarsanız, 64 sn'lik çekim yapar, Değer Faktörü [ Off] olarak durursa, makinenin kendi menülerinden ayarladığınız enstantene hızını kullanır.
    Elbette sizin makinenizde (ixus serisinde) manuel ayarlar olmadığından, makine [ Off] seçili iken, kafasına göre bir değeri otomatik olarak atar. PowerShot serisinde (A570, A590, A720 gibi modellerde) manuel ayarlar olduğundan [ Off] seçili iken, makineden seçtiğiniz değer kullanılır (1/2000 - 15 sn arası gibi). Eğer değiştireceğiniz değerin altında "Değer Faktörü" gibi bir satır daha varsa, onu da 1, 10, 100 gibi ilgili çarpana ayarlayınız. Iso değerini 50 olarak kullanmak istiyorsanız, İso Değerini Değiştir'i [ 5], Değer Faktörümü [ 10] yapmak = (eşittir) İso Değerini Değiştir'i [ 50], Değer Faktörünü [ 1] yapmak, ikisi de aynı şey, hangisi kolayınıza gelirse.
    Değer Faktörü [ Off] ise makine CHDK menülerinde yazan değeri değil de otomatik değeri ya da manuel olarak ayarlayabiliyorsanız manuel verdiğiniz değeri kullanacaktır.
    Umarım anlatabilmişimdir...

Ancak bunları deneyerek de gayet rahat bulabilirsiniz, benim, askan22, otmotvmhndsi ve bir çok arkadaş gibi... Hiçbirimiz CHDK'yi programlayan o grup içinde değiliz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi edenizli100 -- 10 Ekim 2008; 19:35:19 >

• quote:

Orjinalden alıntı: askan22

chdk ile f 2,6 dan aşağı düşürülmüyor f16 ya kadar yükseltiliyor sadece

zaten f değeri yükseldiğinde diyafram kısılmış olmuyormu arkadaşında istediği bu sanırım
  • f ayarı nerden yapılıyor söyleyin bir yahu.....lütfn cok rica ediyorum.
  • a560 için de olabiliyor mu bu? oluyorsa yükleniş biçimide aynı mıdır acaba?
  • Kart okuyucu olmadan,direk pcye usb ile bağlayıp bu olayı yapabilir miyiz?
  • quote:

f ayarı nerden yapılıyor söyleyin bir yahu.....lütfn cok rica ediyorum.
    Senin sorununu sanırım bir türlü anlayamadık, yukarıda anlattıklarımı yaptın ve yine de o ayarları bulamadın mı? Ne yaptığını ve sonuçta ne olduğunu, neden o menüleri bir türlü bulamadığını bilmiyorum, yazarsan daha iyi olur. CHDK ana menüsüne girince çıkanları liste halinde bir yaz bakalım bize, sana ona göre yardımcı olmaya çalışalım. Acaba senin makina (ixus 950'ydi sanırım) için o ayarlar değiştirilemiyor mudur nedir anlayacağız ona göre...

quote:

Orjinalden alıntı: mapuza
    a560 için de olabiliyor mu bu? oluyorsa yükleniş biçimide aynı mıdır acaba?
    CHDK A560'ta da gayet güzel çalışıyor, aynı şekilde yükleniyor. Zaten yukarıda anlattığım metod, tüm makineler için ortak...
    Bir A560 kullanıcısına manuel ayarlar için CHDK yüklemesini tavsiye ettiğim bir sayfa

quote:

Orjinalden alıntı: furkanboz
    Kart okuyucu olmadan,direk pcye usb ile bağlayıp bu olayı yapabilir miyiz?
    Bildiğim kadarıyla kart okuyucu gerekli, kart okuyucu olmadan nasıl yüklenir bilmiyorum, bilen varsa anlatsın, hepimiz öğrenelim mutlu olalım...

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.