Şimdi Ara

Çamaşır Kurutma Makinesi CONTA çözümü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
1
Favori
1.188
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Bir kaç ay önce kurutma makinesi araştırırken yeni bir çok modelde, kapağın altındaki 1. Filtrenin yuvasına contasız oturtulması nedeni ile condansatöre HAV kaçışı ve yapışmasının negatif yönünde yorumlar görmüştüm.

Ben servis ağı nedeni ile BEKO D86 modelini tercih ettim. Bu modelde de filtre ile yuva arasında conta eksik.
    İşin enteresan tarafı ise filtrenin takıldığı yerde bir conta takmaya uygun yuva (girinti) mevcut.

Biraz araştırma ile, bu konuya SIVI CONTA uygulaması ile çözüm üretebileceğimi düşündüm ve uyguladım.
    Sonuç, kondansatör tarafına kaçan HAV miktarı çok büyük ölçüde azaldı. (benim çok kötü yapmama rağmen)
    Kaldı ki sıvı conta çok akışkan olmasa da dar bir alana uygulaması nispeten zor bir malzeme, hele ki eliniz buna yatkın değilse.

Bu konuda tecrübemi ve bir iki püf noktayı aktarmak isterim:
    1. 404'ün beyaz 80gr sıvı contasını 25 TL ye aldım.
    2. Beraberinde gelen ve kapak yerine takılan, huni şekinde dar uç uygulamayı kolaylaştırmadı çünkü tüpü sıkmak çok zorlaştı, hatta arkadan patladı. TAVSİYE: büyükçe bir şırınga bulun, önce kullanacağınız kadarını içine sıkın ve şırınga ile yüzeye uygulayın. Zaten kutudan çıkan uç, tek kullanım sonrası tıkanıyor.
    3. Uygulama esnasında diğer yüzeyin temas edeceği kısmı spatula benzeri bir parça ile mümkün olduğunda düz yapmaya çalışın ama dışa taşan kısımları spatula ile DÜZELTMEYE uğraşmayın. yaptığınız yerleri tekrar bozarak döngüye girersiniz. Uygulama bitene kadar bırakın bulaşsın sağa sola.
    4. Bulaşmak demişken, eldiven kullanmanızı tavsiye ederim, ciltten daha zor çıkıyor, gene en iyi çözüm ıslak mendil. Sabun, sıcak su vs işe yaramıyor.
    5. Uygulama sonrasında bulaşan kısımları ISLAK MENDIL ile temizleyin. Sıvı conta öyle bir kaç dakikada kuruyan birşey değil, ISLAK MENDİL ile de çoook kolay siliniyor taze iken. Hem de lastik gibi uzatmıyor (Spatula ile müdahale edince uzayıp, uygulama yerini de çekiştiriyor ve bozulmalar oluyor)
    6. Uygulama 1 gün içerisinde baya kuruyor, gayet esnek bir formda oluyor, ben yarım santimdan daha fazla kalınlıkta uygulamıştım, gayet esnek ve üzerine filtre oturduğunda sıkıştıracağı payı sağladı.
    7. Uygulamayı ilk etapta makineye değil de filtre üzerinde Makineye temas edeceği kısma uygulamanızı tavsiye ederim. Hem uygulama çok daha rahat olacaktır, hem de riski daha az olur.
    8. Risk demişken, sıvı conta kuruduktan sonra bile makinenin plastik yüzeyinden çok temiz ve kalıntısız bir şekilde çıkartabliyorsunuz, kalıntı pek bırakmıyor. dar alanlarda kalabilir ama onlar da çok sorun teşkil etmiyor.
    9. İlk uygulama sonrası 1-2 gün boyunca keskin bir koku kalıyor, bu sürede makinaya ben çamaşır atmadım. Ne olur ne olmaz. Sonrasında koku hissedilse bile çok azdı bana göre. Kişinin hassasiyetine göre değişiklik gösterebilir. ** Bu konudaki riski de minimize etmek için uygulamanızı Filtre parçası üzerinde yapmanız faydalı olur.

Sorularınız olursa cevap vermeye çalışırım, foto çekip ne kadar beceriksiz olduğumu da göstereceğim ki buna rağmen HAV daki azalmayı görün.

Sağlıklı günler herkese

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xao -- 16 Mayıs 2020; 16:26:1 >

• xao kullanıcısına yanıt
    Ben de arçelik kT3886 veya muadili beko almayı planlıyorum. Bu conta eksikliği arçelikte de var mı? Hazır satın alınamıyor mu acaba?
    Bu arada bekodan memnun musunuz?
  • Bu makineleri uretirken kazan filtresi etrafına conta cekmek ne kadar zor olabilir?

Amac makineyi kisa surede bozup servis ucreti almak mi? Yoksa bir zarari mi var?

Benim grundigde kondensor onunde filtre var, kondensore toz kaçmıyor ama onundeki filtre 4-5 kurutma sonra kullanilamaz hale geliyor temizlemek gerekiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hardcrss -- 27 Haziran 2020; 16:48:26 >
  • sülen S kullanıcısına yanıt
    yeni modellerin çoğunda bu conta yok, hatta markalar arasında çok azından mevcut bildiğim kadarı ile. Parça olarak arçelik beko satmıyor.
    Ama bu başlıkta bahsettiğim şekilde çok kolay kendiniz conta yapabilirsiniz.

Bendeki BEKOhttps://www.beko.com.tr/kurutma-makinesi/d-86-hp-kurutma-makinesi
    Sizin almayı planladığınız Arçelikin muadili olan. Sessizliği ve kurutma performansından oldukça memnunuz. Tavsiye edilen çok farklı türdeki kumaşları bir arada kurutmamak ancak biz ne varsa atıyoruz sonuçtan memnunuz.
    Şaşırtıcı derecede az kırışık çıkıyor çamaşırlar. Eskiden çamaşır askılığına asardık ve çok daha kırışık bir şekilde toplardık.

Bu modelde kondansatör önünd ek filtre mevcut.
    Aklınıza takılan olursa cevaplamaya çalışırım.

• quote:

Orijinalden alıntı: hardcrss

Bu makineleri uretirken kazan filtresi etrafına conta cekmek ne kadar zor olabilir?

Amac makineyi kisa surede bozup servis ucreti almak mi? Yoksa bir zarari mi var?

Benim grundigde kondensor onunde filtre var, kondensore toz kaçmıyor ama onundeki filtre 4-5 kurutma sonra kullanilamaz hale geliyor temizlemek gerekiyor.
    Üst modellerde bile yok, Bosch un bazı modellerinde var diye biliyorum.

Biz de kendi çözümümüzü bulduk napalım.
  • bu conta yada kondensor önü filtre olayı bence çok abartılıyor ve firmanın ürünlerine haksızlık ediliyor..
    bende beko kullanıyorum ve çok memnunum bende de kondensör önü filtresi yok.. ama olanlarda zaten o filtreyi 3-4 kurutmadan sonra söküp yıkıyor.. bende olmadığı için bende 3-4 kurutmadan sonra orayı elektrik süpürgesi ile çekiyorum ve inanın o kadarda abartıldığı gibi aşırı bir hav birikmesi olmuyor..

sonuç olarak düzgün bir kullanıcıysanız her halukarda filtre yada kondersör 3-4 kurutmadan sonra temizlenecek ve aynı enerjiyi sarf edeceksiniz..

tabi takabilecen conta taksın zararı yok sonuçta yararı da vardır elbet
  • quote:

Orijinalden alıntı: kaos3434

bu conta yada kondensor önü filtre olayı bence çok abartılıyor ve firmanın ürünlerine haksızlık ediliyor..
    bende beko kullanıyorum ve çok memnunum bende de kondensör önü filtresi yok.. ama olanlarda zaten o filtreyi 3-4 kurutmadan sonra söküp yıkıyor.. bende olmadığı için bende 3-4 kurutmadan sonra orayı elektrik süpürgesi ile çekiyorum ve inanın o kadarda abartıldığı gibi aşırı bir hav birikmesi olmuyor..

sonuç olarak düzgün bir kullanıcıysanız her halukarda filtre yada kondersör 3-4 kurutmadan sonra temizlenecek ve aynı enerjiyi sarf edeceksiniz..

tabi takabilecen conta taksın zararı yok sonuçta yararı da vardır elbet
    Conta olan Electrolux'te kondensöre tam 6 ay toz gitmiyor, vurgu yapmamın sebebi o aslında.

Conta 1 haftada gereken temizliği tam 24 haftaya uzatıyor. 6 ay sonra olan toz da öyle temizlenme gerektirecek seviyede değil. Benim makinem 9 ay oldu temizlemeyeli, daha köşesi yeni yeni tozlanmış. O da ben evde yokken filtreyi temizlemeden 3 kez üst üste kurutma yapan arkadaşım yüzünden olmuştur sanırım.

• xao kullanıcısına yanıt
    Yanıtınızı farketememişim. Uygulamayı daha henüz tam çözemedim. Beko 86 da alabilirim evet. Bugün ben de bir bayiden şöyle bir şey öğrendim. arçelik ve beko, her tür marka model çamaşır makinesi üzerine bir ekleme aparatı kullanarak, kurutma makinesi monte ediyormuş. Fakat şu sıralar aparatın yenisi geliştirilmeye çalışılıyormuş ve o nedenle aparat için bir süre beklemek gerekecekmiş. Bu arada çamaşır makine için kapaksız dolap alayım istedim ama koçtaş sadece internette satıyor, bauhaus mağazalarında da sadece istanbulda satılıyor. Dolabın kendini görerek alayım istemiştim. Bakalım belki internetten alırım. Electrolux 66l modeli de çok vurgulanıyor forumda, fiyatı da 86 model ile benzer. Fakat electrolux marka cihaz şimdiye kadar hiç kullanmadım ve servis durumu nasıldır, bilmiyorum.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.