Şimdi Ara

C# Sql Datagriedview update komutu yardımcı olur musunuz?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
563
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Şimdi benim datagriedviewim var buna veritabanından kayıtları görüntüle butonuna bastığımda görüntüleyebiliyorum,silebiliyorum,ekleyebiliyorum ama update yapamıyorum

Şimdi datagriedviewde satıra tıkladığımda textboxlara comboboxlara veriler geliyor bende oradan değişikliği yapıp butona basınca güncellemesini istiyorum ama yapamadım kodlarım bu

try
    {
    baglanti.Open();
    SqlCommand komut = new SqlCommand("update EmlakBilgi set siteadi=@siteadi,emlaktipi=@emlaktipi,odasayisi=@odasayisi,metrekare=@metrekare,fiyat=@fiyat,blok=@blok,no=@no,adsoyad=@adsoyad,telefon=@telefon,notlar=@notlar", baglanti);
    komut.Parameters.AddWithValue("@siteadi", comboBox1.SelectedItem);
    komut.Parameters.AddWithValue("@emlaktipi", comboBox5.SelectedItem);
    komut.Parameters.AddWithValue("@odasayisi", comboBox2.SelectedItem);
    komut.Parameters.AddWithValue("@metrekare", textBox1.Text);
    komut.Parameters.AddWithValue("@fiyat", textBox2.Text);
    komut.Parameters.AddWithValue("@blok", comboBox3.SelectedItem);
    komut.Parameters.AddWithValue("@no", comboBox4.SelectedItem);
    komut.Parameters.AddWithValue("@adsoyad", textBox3.Text);
    komut.Parameters.AddWithValue("@telefon", textBox4.Text);
    komut.Parameters.AddWithValue("@notlar", textBox5.Text);
    komut.ExecuteNonQuery();
    verilerigoster();
    baglanti.Close();
    MessageBox.Show("Güncelleme Başarılı");

}
    catch
    {
    MessageBox.Show("Güncelleme Başarısız");
    }

Anlamadım bir türlü yukarda SqlCommanda update komutunda bir yanlışlık var sanırım

• hata ne veriyor veya veriyor mu veritabanını manuel kontrol ettin mi belki yazıyordur da o anda ekrana gelmiyor birde garip olan durum var updatede where kullanmamışsın hangi kaydı güncelliyorsun
  • Gökşen PASLI G kullanıcısına yanıt
    Guncelleme basarisiz diyor where in mantigi ne where site adi yapipda denedim olmadi

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • try catchi sil hatanın orijinalini gör sonradan try catch eklersin
    where filtrelemede kullanılır
    diyelim
    tablon şu şekil olsun

EmlakID EmlakTipi OdaSayısı .....
    1 Dubleks 4
    2 Normal 3

sen güncelleme yapacağın kayıtta set falan=falan where EmlakID=1
    diyecen ki 1. kayıt güncellensin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gökşen PASLI -- 24 Mart 2018; 23:44:14 >
  • komut.ExecuteNonQuery();

hata verirken bu seçili oluyor ve su yazıyor

Additional information: The parameterized query '(@siteadi nvarchar(4000),@emlaktipi nvarchar(4000),@odasayisi nv' expects the parameter '@siteadi', which was not supplied.

Abi sen benim kodumu kopyalayıp buna

SqlCommand komut = new SqlCommand("update EmlakBilgi set siteadi=@siteadi,emlaktipi=@emlaktipi,odasayisi=@odasayisi,metrekare=@metrekare,fiyat=@fiyat,blok=@blok,no=@no,adsoyad=@adsoyad,telefon=@telefon,notlar=@notlar", baglanti);

where kodunu ekler misin kafandan örnek bi tane bende kendime göre değiştiriyim kodum bu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ORGANIKHOSAF -- 25 Mart 2018; 0:5:56 >
  • kodlarını okumadım çünkü çok kötü gözlerim yoruldu ama sana söyle söyliyim update yada delete işlemlerinde spesifik birsey belirlemen lazım ve ona göre işlem yaptırman lazım yani mesela sen bir a verisini güncellerken onun id sine göre güncelleyebilirsin buda demektirki where id = id (secmiş oldugun verinin idsi )

mantıgını anlaman için sana 2 dakkada bir örnek yaptım bu örnekte direk datagrid viewin içinden de günceleyebilirsin.textboxlara dokunmadan.
    https://mega.nz/#!LNtz0a6b!cXOAkcJYG124XFrOSUB86OnoqlSvqm6suzONf1K4ZYo

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OzMeN OzzY -- 25 Mart 2018; 19:53:54 >

• OzMeN OzzY kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler
  • önemli değil istersenhttps://www.facebook.com/groups/157221998132505/ gruba takılıp ordan örnekler indirebilirsin.
    Abi şimdi ben o programımı sizin attığınız kodlara bakarak kendi mantığımla düzelttim update yapabiliyorum ama

Şu sıkıntı var griedviewden tıkladığımda veriler comboboxlara textboxlara geliyor ama hepsini teker teker tekrardan seçerek güncelleme yapmamı istiyor mesela diyelim gelen verilerden telefon numarasını felan güncellemicem sadece evin kiralık mı satılık mı oldugunu değiştiricem hata veriyor

hata şu

Additional information: The parameterized query '(@siteadi nvarchar(4000),@emlaktipi nvarchar(4000),@odasayisi nv' expects the parameter '@siteadi', which was not supplied.

Ama ben mesela aynı kalacakları tekrardan comboboxlardan felan seçersem sonra butona basarsam hata vermeden güncelliyor.

baglanti.Open(); 
    SqlCommand komut = new SqlCommand("update EmlakBilgi set siteadi=@siteadi,emlaktipi=@emlaktipi,odasayisi=@odasayisi,metrekare=@metrekare,fiyat=@fiyat,blok=@blok,no=@no,adsoyad=@adsoyad,telefon=@telefon,notlar=@notlar where id='" + dataGridView1.CurrentRow.Cells[0].Value.ToString() + "'", baglanti);
    komut.Parameters.AddWithValue("@siteadi", comboBox1.SelectedItem);
    komut.Parameters.AddWithValue("@emlaktipi", comboBox5.SelectedItem);
    komut.Parameters.AddWithValue("@odasayisi", comboBox2.SelectedItem);
    komut.Parameters.AddWithValue("@blok", comboBox3.SelectedItem);
    komut.Parameters.AddWithValue("@no", comboBox4.SelectedItem);
    komut.ExecuteNonQuery();
    baglanti.Close();
    verilerigoster();

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ORGANIKHOSAF -- 25 Mart 2018; 16:16:4 >

• Dostum

1- hersaniye yardım edemem dili öğrenmeden komplike şeyler yapmak yerine consoel uygulamaları yaparak algoritma ve arastırma yönünü güçlendir.

2- inputların yada textboxların neyse "required" leri kaldır sonuna inputsa value textbox ise text ekle..

3- codelerini burada sorarken "code" taglarına alda sayfa düzeninden anlasılmıyor zaten

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OzMeN OzzY -- 28 Mart 2018; 8:22:58 >
    Sorun çözüldü sorun combobox1.SelectedItem kullanmammış combobox1.Text kullanınca problem kalmadı parametrelerde .Text kullanmak gerekiyormuş
    Teşekkürler.

baglanti.Open(); 
    SqlCommand komut = new SqlCommand("update EmlakBilgi set siteadi=@siteadi,emlaktipi=@emlaktipi,odasayisi=@odasayisi,metrekare=@metrekare,fiyat=@fiyat,blok=@blok,no=@no,adsoyad=@adsoyad,telefon=@telefon,notlar=@notlar where id='" + dataGridView1.CurrentRow.Cells[0].Value.ToString() + "'", baglanti);
    komut.Parameters.AddWithValue("@siteadi", comboBox1.Text);
    komut.Parameters.AddWithValue("@emlaktipi", comboBox5.Text);
    komut.Parameters.AddWithValue("@odasayisi", Text);
    komut.Parameters.AddWithValue("@blok", Text);
    komut.Parameters.AddWithValue("@no", comboBox4.Text;
    komut.ExecuteNonQuery();
    baglanti.Close();
    verilerigoster();

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ORGANIKHOSAF -- 27 Mart 2018; 13:5:41 >

• parametrede kullansan değişkende kullansan onu bir textboxun textine yada inputun valuesine ataman lazım.

Bu arada önemli değil.Kolay gelsin.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.