Şimdi Ara

C# .Net Winform uygulamalar için .NetPhotoAlbum componenti

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
336
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar arkadaşlar. C# .Net Winform uygulamalarda kullanmak üzere geliştirdiğim fotoğraf albüm görüntüleme componentini paylaşıyorum.
    https://github.com/YBeyin/.NetPhotoAlbum

Yorumlarınızı buradan alabilirim. github'a yüklediğim ilk proje umarım işinize yarar.

• projeyi 4.0 a düşürebilirsin onda da çalışıyor yani win xp de de çalışır hernekadar xp kullanılmasa da programı biraz zorlayayım dedim büyük resimlerde örneğin 5000*3000 piksel ve çok sayıda resimde ciddi bellek kullanımı var ben projeyi geliştirirsem şöyle yapardım resimleri küçültüp listeye eklerdim tıklandığında büyük halini yüklerdim çoğu thumbnail oluşturan program bu şekilde işler sen orijinal resimleri göstermişsin küçük ve az resimlerde çok problem değil ama büyük ve çok resimde bellek bitti hatası da alabilirsin yinede iyi eklemeler yaparsın mesela alta bi trackbar da koyup thumbnailleri küçültüp büyütme gibi
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gökşen PASLI

projeyi 4.0 a düşürebilirsin onda da çalışıyor yani win xp de de çalışır hernekadar xp kullanılmasa da programı biraz zorlayayım dedim büyük resimlerde örneğin 5000*3000 piksel ve çok sayıda resimde ciddi bellek kullanımı var ben projeyi geliştirirsem şöyle yapardım resimleri küçültüp listeye eklerdim tıklandığında büyük halini yüklerdim çoğu thumbnail oluşturan program bu şekilde işler sen orijinal resimleri göstermişsin küçük ve az resimlerde çok problem değil ama büyük ve çok resimde bellek bitti hatası da alabilirsin yinede iyi eklemeler yaparsın mesela alta bi trackbar da koyup thumbnailleri küçültüp büyütme gibi
    Teşekkür ederim çok güzel bir düşünce. Açıkçası bu componenti özel sipariş gelen bir proje için yaptım. Şimdilik önceliğim o projeyi bitirmek. Ama tabi bu tarz kendi yaptığım şeyleri de geliştirmek istiyorum. muhtelemen bahsettiğiniz resmi belli bir orana düşürme işini eklerim. öbür taraftan liste hali için de katalog hali içinde properties de boyut düşürme özelliği var. Henüz çok fazla kullanım ve özellik detayı ekleyemedim github'a ama her fırsatta tüm detaylarını componentin github wiki sayfasına tüm detayları ekleyeceğim ve o sayfaları da geliştireceğim.

• Gökşen PASLI G kullanıcısına yanıt
    Tekrar merhaba.Önerileriniz üzerine
    - .Net 4.7 gereksinimini 4.0'a düşürdüm.
    - Path olarak DataSource biçimini oluşturdum ve öncelik path olarak tanımladım.
    - Thumbnail özelliğini ekledim.Artık liste veya katalog görünümündeyken sadece thumbnail olarak görünecek sadece resmi büyük boyutta açarken orijinali çekilecek.
    - Son olarak bellek kullanımını ve genel performansı artırdım. tahminen 50 kata kadar daha iyileştirdim. (path olarak 5000 x 4000 piksellik 250 resim yüklediğimde 3 gb'a kadar çıkıyor ram kullanımı.Bellek taşımını baya bir engellemiş oldum.)

Acaba tekrar test etmeniz mümkün mü? Eklenebilecek her şeyi eklemeye çalışacağım. Tekrar yorumunuz için çok teşekkür ederim.
  • Elinize sağlık. Bence de .NET 4.0 üzerinde çalışabiliyor olması en mantıklısı. XP makinamda kullanabilirim böylece

Bellek yönetimi için de söylememe gerek yok nacizane Dispose ve GC.Collect methodlarını yerinde çağırdığınız sürece yapacak çok da fazla birşey yok.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: programmer_onur

Elinize sağlık. Bence de .NET 4.0 üzerinde çalışabiliyor olması en mantıklısı. XP makinamda kullanabilirim böylece

Bellek yönetimi için de söylememe gerek yok nacizane Dispose ve GC.Collect methodlarını yerinde çağırdığınız sürece yapacak çok da fazla birşey yok.
    fazla fazla çağırıyorum. ilk push ladığımda çok kötü durumdaymış gerçekten şöyle bir düşününce. iyi yorumlar için ayrıca teşekkür ederim

• tekrar baktım gene yüksek gibi geldi sanki benim yukarıda bahsettiğim gibi yapmamışsın gene orijinal resimleri belleğe alıyor test yaptığım resimler 5600*3700 piksel yaklaşık herbiri 2.5 mb jpg dosyası 20 tane yükleyince 1.14 GB bellek gidiyor memoryde bir azalma gözlemlemedim
    aşağıda basit bir tane örnek yaptım ama wpf ile sadece mantığını belirtmek için yanda küçük resimler olsun sağda büyük hali açılsın
    https://www.dosyaupload.com/bvnR

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gökşen PASLI -- 22 Mayıs 2020; 19:13:47 >
  • Gökşen PASLI G kullanıcısına yanıt
    düz image olarak verdiyseniz öyle oluyor. düşürebildiğim kadar düşürdüm ama yinede DataSource.Image direk resim olursa yüksek kullanıyor. ama path' kısmını kullanırsanız her birinden sadece albüm objesinin picturebox boyutu büyüklüğünde thumbnail çekiyor. DataSorce.Path="resim yolu" verirseniz zaten image verseniz bile image leri dispose ediyor ramden kazanmak için. şu an hem orijinal resmi hemde orijinal resmin dosya yolunu verebilirsiniz. yapabilirsem data source' a url den de çekmeyi eklemeyi düşünüyorum. resmi openfiledialog ile seçmek yerine data source mantığı için bu şekilde geliştirdim.

Bu resimde ki gibi path verirseniz sonuç şu şekilde oluyor:

250 adet 5000x4000 piksel 900Kb lık resim:

Github'da wiki sayfasında https://github.com/YBeyin/.NetPhotoAlbum/wiki/Utilization#datasource- detaylıca anlatacağım. property ler içinde detaylı bir sayfa hazırlayacağım. Aslında bu component in en büyük amacı doğrudan veritabanından resimlerin path yada image olarak çekilerek kullanılmasını sağlamak.

• onu yazmamışsın böyle daha iyi oldu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gökşen PASLI -- 20 Mayıs 2020; 21:55:3 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gökşen PASLI

onu yazmamışsın böyle daha iyi oldu
    Haklsınız hocam wiki' sayfasına ekleyeceğim tüm özellikleri
  • kangroo kullanıcısına yanıt
    ImageMagick diye birşey hiç duydunuz mu veya kullandınız mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: Tuğkan-0153

ImageMagick diye birşey hiç duydunuz mu veya kullandınız mı?
    hayır hiç duymadım yada kullanmadım. hiç ihtiyacım olmamıştı.
  • kangroo kullanıcısına yanıt
    ImageMagick uygulama içinden resim düzenleme konusunda en popüler yazılımdır. PHP photo album paketleri, resim yükleme siteleri vs öncelikli kullanılır. Ben de ufak bir projede büyük boyutlu resimleri uygun sekilde küçültmek için kullanmıştım. C# versiyonu da var:
    https://github.com/dlemstra/Magick.NET

• quote:

Orijinalden alıntı: Tuğkan-0153

ImageMagick uygulama içinden resim düzenleme konusunda en popüler yazılımdır. PHP photo album paketleri, resim yükleme siteleri vs öncelikli kullanılır. Ben de ufak bir projede büyük boyutlu resimleri uygun sekilde küçültmek için kullanmıştım. C# versiyonu da var:
    https://github.com/dlemstra/Magick.NET
    Teşekkür ederim inceleyeceğim belki ekstra bir true/false a bağlı olarak orijinal resimleri bu şekilde küçültebilirim.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.