Şimdi Ara

C# ile JavaScript bilmeden web programlama yapılabilir mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
201
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • JavaScript bilmek şart mıdır? Ne ölçüde etkiler? Cevaplandırırsanız sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Snowmann -- 27 Ekim 2023; 5:53:7 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• javascript ekrandaki dinamik hareketler, dinamik veri işlemesi vs için kullanılan bir dildir. düz html ve css ile de site yapılabilir. çok bir işlevsel olmaz. her bir sayfayı kopyala yapıştır ile çoğaltman, sonra bir değişiklik yapacağın zaman da oluşturulan 300 htmlin hepsinde o değişikliği ypaman gerekir. akıl karı değil yani. ama yoksa basit bir site işini görür ise k çok kodlama bilmeden hazır bir template indirip çok bozmadan içeriklerini değiştirebilirsin. veya wordpress işlerine bakabilirisn.

• JS'nin yaptıklarını C# ile yapamaz mıyım? İlla ki C# ile web programlama yapan birinin JS de kullanması gerekiyor mu? Gerekiyorsa ne ölçüde diye sormuştum.

• JS bilmeden sadece C# ile yapabilirsin. Blazor'ı araştırmalısın. Ama JS öğrenmeye bak. Her zaman karşına çıkacaktır.

• Teşekkürler Blazor'a bakacağım, JS bilsem iyi olurdu elbette ama vakit sıkıntısı var belki gerektiği kadar öğrenebilirim.

• Zaten c# ile kodladiklarin da gerektigi yerde js ye donusturuluyor. Blazorla yazdiklarin d aarayuzde js ye donusturulecek. Yani tercih senin

• Kaygerya kullanıcısına yanıt

Anladım, bunu öğrendiğim iyi oldu teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Snowmann -- 29 Ekim 2023; 15:54:54 >
  • Merhabalar yorumlara baktımda kusura bakmasın ama ben kesin bir cevap niteliğinde aydınlatıcı bir yorum göremedim. O yüzden ben ekleyeyim dedim.

Cevaba gelince;

1. C# backend dilidir ve sizin asp.net öğrenmeniz lazım web programlama için.
    2. Frontend tabikide htmi + css ile kodlanır ama artık uzun yıllardır gelişen teknoloji Javascript dili müdahale olmuştur. Eskiden sadece jquery kütüphanesinden 1-2 selektör vs komutu yetiyordu ama artık frontend kısmının tümüne hakim oldu diyebiliriz.
    3. Js Yani javascript sadece dinamiklik katmaz aynı zamanda 2. maddede belirttiğim gibi html elemtlerine erişimi ve müdahaleyi sağlar.

Not: Şunu unutmayın eğer website / web programlama olayına girecekseniz en azından Js nin jquery kütüphanesini öğrenmeniz lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OzMeN OzzY -- 27 Kasım 2023; 23:13:25 >
  • OzMeN OzzY kullanıcısına yanıt

web programcısı değilim ama programcı olduğum için o konulara da biraz aşinayım:

-c# ve asp.net ile web sitesi yapmak biraz demode ve bu şekilde oluşturulan siteler daha yavaş, verimsiz oluyor

-web yazılımcısı olacam diyen biri javascript, css, html5, xml bilecek. ayrıca popüler bir js frameworklerinden birini bilecek

javascript öylesine her yere girdi ki. hem öğrenmesi kolay bir dil hem de çok işine yarar iş bulma konusunda. sadece web değil, mobil geliştirme de yapıyorlar react native ile. c# daha zor bir dildir. c dilinin dikenleri ayıklanmış hali bana göre. c'yi de hiç sevmezdim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi beyinsis -- 8 Aralık 2023; 17:27:46 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.