Şimdi Ara

C++ Grafik Kütüphanesi Ekleme (Yardım)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
3.659
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Visual Studio 2015 kullanıyorum, C++ öğreniyorum ama kitapta yazılan grafik kütüphanesi bende bulunmuyor bunu nasıl ekleyebilirim ?

Grafik kütüphanesinin ismi "msoftcon.h", bunun dışında grafik kütüphanesi var mı vs'ye eklemek için ? Varsa nasıl eklerim ?

• http://octosoft0.tripod.com/index.htm adresine gir

downloada tıkla

açılan reklam penceresini kapat

console graphics kısmına tıkla

açılan reklam penceresini kapat

rar dosyası inmiş olacak

içinde aradığın dosya var
  • Teşekkürler, peki bunu nasıl "include" dizinine ekleyeceğim ? Öylece direkt atınca yüklenmiyor. Projede kullanıp çağırmama rağmen gelmiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: JTijeL

Teşekkürler, peki bunu nasıl "include" dizinine ekleyeceğim ? Öylece direkt atınca yüklenmiyor. Projede kullanıp çağırmama rağmen gelmiyor.

Bayagı bir süredir Visual Studio kullanmadım ancak Project Settings veya Options gibi seçeneklerde Paths gibi bir alt seçenek olur orada Include Directories gibi sekmeler olmalı orada ne yazıosa, o kütüphanelerin bulunduğu dizindir, indirdiğin .h ve .cpp dosyalarını o dizin altındaki ilgili yerlere kaydetmelisin. VS ile değil de GCC gibi açık-kaynak derleyicilerle derlerken de bu sefer Sistem Deişkenleri içinde C_Include_Path gibi değişken tanımlayıp içeriğini doldurman gerekebilir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Teşekkürler deneyip buraya sonucu yazacağım.
  • Güncel, ayrıntılı bir çözüm anlatabilecek yok mu ?
  • Güncel, yardımlarınızı bekliyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gökşen PASLI

http://stackoverflow.com/questions/4445418/how-to-add-additional-libraries-in-c

Teşekkürler ama ben 2008 değil 2015 kullanıyorum. Bu cevabın yollarını takip ettim ama bende olmadı.

Güncel..
  • Güncel +
  • hangi kitap o ve grafik prog olarak neyi analtıyor, elips çizmek gibi basit birşeyi mi animasyon gibi birşeyi mi. anlattığı kısım kodlarını gönderirsen benim vs da denerim belki.

• quote:

Orijinalden alıntı: revivo72

hangi kitap o ve grafik prog olarak neyi analtıyor, elips çizmek gibi basit birşeyi mi animasyon gibi birşeyi mi. anlattığı kısım kodlarını gönderirsen benim vs da denerim belki.

Robert Lafore, Nesne Yönelimli C++ Programlama Kılavuzu

Konsol ekranında 3 tane farklı boyutlarda daire çizmeyi gösteriyor.

#include "msoftcon.h"

class circle
    {
    protected:
    int xCo, yCo;
    int radius;
    color fillcolor;
    fstyle fillstyle;
    public:
    void set(int x, int y, int r, color fc, fstyle fs)
    {
    xCo = x;
    yCo = y;
    radius = r;
    fillcolor = fc;
    fillstyle = fs;
    }
    void draw()
    {
    set_color(fillcolor);
    set_fill_style(fillstyle);
    draw_circle(xCo, yCo, radius);
    };
    int main()
    {
    init_graphics();

circle c1;
    circle c2;
    circle c3;

c1.set(15, 7, 5, cBLUE, X_FILL);
    c2.set(41, 12, 7, cRED, O_FILL);
    c3.set(65, 18, 4, cGREEN, MEDIUM_FILL);

c1.draw();
    c2.draw();
    c3.draw();

set_cursor_pos(1, 25);
    return 0;
    }

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JTijeL -- 12 Mart 2017; 20:38:58 >

• Kodu laptpouma kurulu VS 2010 express'te msoftcon.h ve msoftconcpp.h dosyalarını (VS proje özellikleri altında tanımlı olan) include klasörüne kopyalayıp derlemeyi denedim, fakat VS'ın bir yığın hata mesajı alınca hata mesajlarını daha sade şekilde görebilmek için aynı bilgisayarda kurulu olan TDM-GCC derleyiciyle denedim; nitekim TDM-GCC tüm hataları net gösterdi. verdiğin kod içinde class tanımı sonrası }; eksik, raidus yanlış yazılmış ve Circle ile circle aynı şey değil, bunları düzelttikten sonra msoftconcpp.h içinde cputs fonksiyonunu puts ile değiştirdikten sonra kod çalıştı. TDM-GCC ile hatasız derlenen kod, VS 2010 ile de derlenip çalışmalı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tuğkan-0153 -- 14 Nisan 2021; 20:57:19 >
  • Internette kısa sürede cok ziyaret alan bir konuya ilk kez mi rastladın? An itibarıyla 5 günde 13 gönderi ve 1915 okunma var. C++ dünyada en cok konu açılan, görüntülenen, arama yapılan dillerinden biri, üstüne grafik forumda ilgi gören konulardan, yüksek ziyaret olamaz mı yani?

• quote:

Orijinalden alıntı: revivo72

Kodu IBM X41'ime kurulu VS 2010 express'te msoftcon.h ve msoftconcpp.h dosyalarını (VS proje özellikleri altında tanımlı olan) include klasörüne kopyalayıp derlemeyi denedim, fakat VS'ın bir yığın hata mesajı alınca hata mesajlarını daha sade şekilde görebilmek için aynı bilgisayarda kurulu olan TDM-GCC derleyiciyle denedim; nitekim TDM-GCC tüm hataları net gösterdi. verdiğin kod içinde class tanımı sonrası }; eksik, raidus yanlış yazılmış ve Circle ile circle aynı şey değil, bunları düzelttikten sonra msoftconcpp.h içinde cputs fonksiyonunu puts ile değiştirdikten sonra kod çalıştı. TDM-GCC ile hatasız derlenen kod, VS 2010 ile de derlenip çalışmalı.

C++ Grafik Kütüphanesi Ekleme (Yardım)

Bunu tam olarak nasıl yapabilirim ?

Biliyorum basit bir konu uzadı ama bu sorunu çözmezsem ileri de bu şekilde farklı sorunlar çıkınca elim kolum bağlı oturmak istemiyorum.

Ayrıca söylediğiniz hatalar benim yazım hatalarım kusura bakmayın :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JTijeL -- 12 Mart 2017; 20:38:26 >

• Hm şimdi benim VC++ 2010 Express'te derledim yine calıştı. Ancak tabi ki, Microsoft'un C++ derleyicisinin GNU C++ derleyicisine göre ufak tefek yorumlama farklılıklarından dolayı 2 hata verdi ancak düzelttim:

0- VS'da include klasörün hangisi ise (bende Program Files\Microsoft SDK's\blablabla...\include) içine şunları koy

http://freesourcecode.net/cprojects/96204/sourcecode/msoftcon.h
    http://freesourcecode.net/cprojects/96204/sourcecode/msoftconcpp.h

1- VC++ 'da "CLR Console Application" projesi aç ve senin koddaki parçaları ona yerleştir. İstege bağlı olarak main'in içindeki "Hello World" metnini 3 Daire Çizimi Tamamlandi seklinde değiştir.

2- Koddaki include "msoftcon.h" 'u "msoftconcpp.h" olacak şekilde değiş, build solution dene. msoftconcpp.h içinde CreateFile ilk parametresi için const char[8] to LPCTSTR hatası verdi. İlk parametreyi TEXT() içine al yani TEXT("CONOUT$") 2. hata olarak temp[j] deki j undefined dedi, o da döngünün { } içine alınmamasıyla ilgili. Kodun bu kısmını GNU derleyici hata vermeden derledi, Microsoft hata verdi, tahminen GNU derleyici for döngüsünden sonra gelen ifadelerin { } içinde olmasa bile for'a dahil ediyor, Microsoft etmiyor o yüzden temp[j] ye kadarki ifadeleri { } içine aldım, sorun kalmadı.

3- rebuild solution sonrası ConEmu (çok kullanışlı bir Windows Terminal Emulatörü; kurulum ve kullanımı için bak Google) veya PowerShell veya default cmd.exe hangisi varsa proje klasörün altında derlenen exe 'yi bulup çalıştır. Benim durumda ./grafik-konsol.exe 'yi çalıştırdım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tuğkan-0153 -- 14 Nisan 2021; 20:58:7 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.